در نشست وزارت علوم با سفیر ایتالیا نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا مشخص شد

در وبینار تخصصی همکاری‌های علمی، فناوری و فرهنگی ایران و ایتالیا بر گسترش همکاری های پژوهشی بین دو کشور تاکید و نقشه راه همکاری علمی بین دو کشور مشخص شد.
به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با افتتاح بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور که در سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شد، وبینار تخصصی همکاری‌های علمی، فناوری و فرهنگی ایران و ایتالیا با حضور سفرای دو کشور ایران و ایتالیا، مقام‌هایی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و با سخنرانی متخصصینی از دانشگاه­ ها، پارک­های علم و فناوری و موسسات پژوهشی دو کشور با حضور ۱۸۰ نفر برگزار شد.
در این نشست ابتدا عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت از پژوهش و فناوری وزارت عتف اهداف این نشست را تبیین و به عزم کارگروه تعاملات ایران و ایتالیا بر گسترش روابط علمی و فناوری دو کشور اشاره کرد. سپس حسین سالار آملی قائم مقام وزارت عتف در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی به ایراد سخنرانی پرداخت.
در ادامه این برنامه حمید بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور ایتالیا و جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در ایران ضمن استقبال از برگزاری این نشست تخصصی به بیان دیدگاه­ های خود و ارائه پیشنهادات در راستای تقویت همکاریهای دو کشور بویژه در زمینه‌های علم، فناوری و فرهنگی پرداخته و نقش حوزه دیپلماتیک دو کشور را در تقویت این همکاری تشریح کرد.
سپس دکتر علی باستی رییس پارک علم و فناوری گیلان و دبیر اجرایی بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور ضمن بیان پیشینه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و فرآیند تبدیل آن به یک نمایشگاه مجازی، با ورود به نمایشگاه به صورت آنلاین ویژگیهای آن و شرکت کنندگان شامل دانشگاهها، پارکهای علم و فناوری و موسسات پژوهشی را معرفی کرد.
بررسی نقش دیپلماسی فناوری بر همکاری های علمی و فناوری ایران و ایتالیا در ادامه دکتر وینچنزو لیپاردی از موسسه SPICI ایتالیا فعال در همکاریهای بین المللی حوزه نوآوری ضمن اشاره به نقش دیپلماسی علمی بر گسترش روابط علمی و فناوری ایران و ایتالیا، بر ارتباط بیشتر زیست بوم های نوآوری و استارتاپی دو کشور تاکید کرد.
سپس محمدرضا موحدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ضمن ارائه گزارشی از وضعیت زیست بوم پژوهش و فناوری کشور به بیان پتانسیل­ها و زیرساختهای موجود در دانشگاه صنعتی شریف و پارک علم و فناوری شریف در راستای افزایش تعاملات دو کشور پرداخته و پیشنهاداتی در این خصوص ارائه کردند.
معرفی زیست بوم پژوهش و فناوری کشور توسط معاون پژوهشی دانشگاه شریف
در این نشست همچنین پروفسور کارلو چررتی (استاد ایران شناسی دانشگاه ساپینتزا رم) همکاری‌های دوجانبه در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و باستان شناسی و نتایج بدست آمده در سال‌های گذشته مواردی را ذکر کرد، پروفسور جورجیو ونتره (رئیس گروه مهندسی الکترونیک و فناوری اطلاعات دانشگاه فدریکو ناپل ایتالیا و مدیر علمی آکادمی توسعه دهنده اپل، تنها آکادمی اروپایی)، پرونده موفقیت آمیز قطب فناوری دانشگاه ناپل توسط کمیسیون اروپا و چندین آکادمی و تعامل با شرکت های بزرگ بین المللی را معرفی کردند، هادی شهریار شاه حسینی (معاون بین الملل دانشگاه علم و صنعت ایران)، مژگان یزدیان پور (رئیس مرکز همکاریهای علمی و بین المللی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان) و منیر خلقی (مدیر امور حقوقی و بین‌ا‌‌لملل مرکز پژوهشهای میراث فرهنگی و گردشگری) در قالب ارائه سمینارهایی به بیان پیشینه تعاملات دو کشور و موضوعات مورد علاقه جهت افزایش همکاریهای فیمابین پرداختند.
در پایان دکتر لیپاردی و دکتر نیسی با اشاره به اینکه در سال­های اخیر عملکرد آکادمیک دو کشور و سیاستگذاری سفارتخانه های دو کشور نشان داده‌ است که «دیپلماسی علمی» می‌تواند از جایگاه ویژه‌ای در روابط ایران و ایتالیا برخوردار باشد.‌
نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا مشخص شد
دکتر نیسی همچنین ضمن تشکر از استادان ایرانی و ایتالیایی که در این برنامه با سخنرانی‌های خود بر اهمیت و غنای همکاری‌های پژوهشی میان دو کشور داشته اند تاکید کرد که این پایان برنامه ما نیست، بلکه آغازی تازه برای گسترش پیوندهای علمی و فرهنگی میان این دو ملت بزرگ است.
این مقام مسئول وزارت علوم جمع بندی این وبینار را در دو برنامه زیر و در واقع نقشه راه همکاری با کشور ایتالیا اعلام کرد؛
برنامه کوتاه مدت: تقویت و ادامه همکاری­هایی که با ایتالیا شکل گرفته و عملیاتی کردن پروژه­ها و تفاهم ­نامه­ های همکاری بین موسسات علمی دو کشور.
برنامه بلند مدت: رویکرد برد-برد؛ ترکیبی از رویکرد بالا به پایین و پایین به بالا برای تعریف پروژه های جدید و برنامه ریزی منسجم برای اجرای آنها، از جمله تاسیس انجمن علمی ایران و ایتالیا که می­تواند شبکه علم و فناوری دو کشور ذیل آن تعریف و کارهای پژوهش و فناوری دنبال کند، راه اندازی روز علم و فناوری ایران و ایتالیا و راه اندازی دومین فروم فناوری دو کشور.
همچنین در انتها پیشنهاد شد موضوعات مطرح شده در این نشست تخصصی از طریق کارگروه تعاملات ایران ایتالیا (IIAC Leading House) مستقر در وزارت عتف و با همکاری برخی از شرکای ایتالیایی از جمله موسسه SPICI برای برنامه ریزی بیشتر در دستور کار قرار گیرد.