نمایشگاه عکس معبد آناهیتا در دانشگاه ایتالیا گشایش یافت

کرمانشاه- ایرنا- مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا گفت: نمایشگاه عکس آثار تاریخی کرمانشاه بخصوص معبد آناهیتا کنگاور در دانشگاه «ساپینزا» رم افتتاح شد.
مرتضی گراوند روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: روز چهارشنبه ۱۶ سپتامبر در موزه هنرهای کلاسیک رم نمایشگاهی در خصوص فعالیت های هنری و باستان شناسی با تمرکز بر اتفاقات مهم تاریخی و تحولات فرهنگی در لبه غربی فلات ایران در کشور ایتالیا گشایش یافت.
وی گفت: این نمایشگاه در قالب تصویر و پانل هایی از آثار تاریخی و معماری نقش برجسته از هزاره اول تا دوره ساسانی به نمایش درآمد.
او با بیان اینکه این نمایشگاه ضمن معرفی آثار تاریخی و فرهنگی استان کرمانشاه بر تحولات و اتفاقات مهم دوره تاریخی در امتداد جاده ارتباطی شرق به غرب که فلات ایران را به بین النهرین متصل می کرد، متمرکز می باشد، توضیح داد: استان کرمانشاه به لحاظ قرارگیری در امتداد این جاده ارتباطی و شواهد باستان شناسی زیادی که در این بخش از لبه غربی فلات ایران وجود دارد حاکی از پایداری تعاملات فرهنگی در طول زمان و اهمیت راهبردی این مسیر در ادوار مختلف فرهنگی است.
به گفته مدیر پایگاه معبدآناهیتا، این نمایشگاه در راستای تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت میراث فرهنگی، دفتر امور پایگاه‌های جهانی و ملی، اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه و با حمایت سفیر ایتالیا در ایران که تفاهم نامه آن با هدف مطالعات باستان شناسی در استان کرمانشاه که در سال ۲۰۱۹ امضا شد، برگزار گردیده است.
گرواند یادآور شد: فعالیت های این پایگاه با همتای ایتالیایی در سال گذشته با مطالعه بر روی بنای یادمانی معبد آناهیتا کنگاور و با تمرکز بر روی سبک ستون های این بنای تاریخی با حضور تیم ایتالیایی صورت گرفته است.
وی گفت: متاسفانه شیوع ویروس کرونا مانع از حضور دوباره این تیم در معبد آناهیتا برای ادامه مرحله دوم مطالعات شد که امیدواریم با نابودی این ویروس منحوس، ادامه فعالیت ها از سر گرفته شود.
مدیر پایگاه معبد آناهیتا در ادامه در خصوص دوره تاریخی ساخت این بنای عظیم و ارزشمند، اظهار داشت: کاوشگر نخست این بنا براساس ساختار معماری و شواهد باستان شناختی بنای کنگاور را متعلق به دوره اشکانی می‌دانسته و این در حالی است که آذرنوش باستان شناس ایرانی براساس نتایج کاوش بر این باور بوده که این اثر کاخی ناتمام از دوره ساسانی می باشد و جزء پروژه‌های ناتمام خسرو پرویز است.
او در خاتمه یادآور شد: این بنا برای ساماندهی نیاز به طرح مطالعاتی ندارد بلکه نیازمند اختصاص اعتبار برای کاوش‌های عمیق برای مشخص شدن ابعاد متفاوت آن است.
معبد آناهیتا بزرگ‌ترین تک بنای سنگی کشور است که در سال ۱۳۱۰ به ثبت ملی رسیده است و در مرکز شهرستان کنگاور و ۹۴ کیلومتری شرق کرمانشاه قرار دارد.
به گفته مورخان و باستان شناسان، این بنای عظیم مربوط به دوره‌های هخامنشی، ساسانی و اشکانی است.