چالش‌های دولت ایتالیا برای تعطیلات آخر سال و اعمال محدودیت‌های سفر

همزمان با ارایه طرح ملی کرونا دولت با فشارهای ناشی از تعطیلات آخر سال و کریسمس مواجه بوده و در برابر آزادسازی‌های سفر در میان استانها مقاومت می‌کند. برای دولت کاملا واضح است که با افزایش جشن‌ها و تجمعات و میهمانی‌ها مجددا با انبوهی از مبتلایان مواجه خواهد شد. این تجربه در زمان آزادسازی ترددها در تعطیلات تابستان گذشته، کشور را با بحران جدی و موج دوم مواجه نمود.
دانشمندان همچنان معتقدند اقدامات محدودکننده‌تری نیز لازم است. با اعداد فعلی، خطر افزایش موج در فصل تعطیلات تقریباً قطعی است. اما تصمیم در این باره برای افزایش محدودیت‌ها دشوار است. به همین واسطه کمیته علمی تصمیم نهایی را به دولت واگذار کرده است. در جلسه اخیر دولت با مناطق در خصوص دستورالعمل آتی دولت برای روزهای تعطیل نیز رایزنی می‌شود. در این میان آقای بوچا وزیر امور مناطق و آقای اسپرانتزا وزیر بهداشت طرفدار ادامه و افزایش محدودیت‌‌ها هستند. آقای بوچا هشدار داد که "سه ماه زمستان بسیار دشوار در انتظار ما است. این به معنای انضباط شخصی است و من معتقدم ایتالیا پاسخ موفقیت آمیز خواهد داد: ابتدا سلامتی و سپس کسب و کار. زیرا بدون زندگی هیچ کسب و کاری وجود ندارد". نگاه سختگیرانه، اعلام کل کشور به عنوان منطقه قرمز می‌باشد تا بتوان با روند شیوع با قدرت مقابله کند.
اما این تصمیم برای نخست وزیر و حزب 5 ستاره بسیار دشوار است. آنها به دنبال حفظ وضعیت نارنجی برای کل کشور هستند. هنوز در مورد سازش احتمالی ، "نارنجی تقویت شده" ، با اقدامات سختگیرانه‌تر در روزهای تعطیل و روزهای قبل از تعطیلات صحبت می‌شود. این امر باعث می‌شود که رای دادن در قطعنامه‌هایی که اجازه حرکت بین شهرداری‌های کوچک در روزهای کریسمس و سال نو را می‌دهد، متناقض باشد. اختلاف شدیدی میان احزاب در خصوص نحوه تردد در میان مناطق وجود دارد و هنوز جمع‌بندی نهایی صورت نگرفته است. حتی به نظر می‌رسد امکان بازگشایی مجدد مدارس در 7 ژانویه سال آتی نیز از میان رفته باشد. بر اساس مصوبه پیشین دولت قرار است مدارس با ظرفیت 75 درصد بعد از تعطیلات سال نو در روز 7 ژانویه کار خود را از سربگیرند.