بالا گرفتن مناقشات در دولت ائتلافی ایتالیا بر سر بسته اقتصادی کرونایی اروپا

در جریان مناقشات بر سر دریافت بسته کمکی اقتصادی کرونایی از اتحادیه اروپا در دولت ائتلافی ایتالیا، حزب میانه " ایتالیا ویوا" متعلق به ماتئو رنتزی تهدید کرده که وزرای خود را از کابینه خارج می‌کند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، در بحبوحه بحران کرونا دولت ایتالیا گرفتار بحران جدیدی شده است. در مناقشات درباره برنامه های اقتصادی در دولت ائتلافی ایتالیا ماتئو رنتزی شریک ائتلافی جوزپه کونته تهدید کرده که وزرای خود را از دولت خارج خواهد کرد.
دولت ایتالیا چند روزی است که درباره برنامه های اقتصادی دچار اختلاف نظر شدید شده است. حالا دولت ائتلافی در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.
حزب میانه " ایتالیا ویوا" متعلق به ماتئو رنتزی، نخست وزیر سابق این کشور تهدید کرده که دو وزیر خود را از کابینه خارج می کند.
در مقابل جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا می خواهد طرح بازسازی اقتصادی کشور را با وجود مخالفت های رنتزی در پیش گیرد.
یکی از بزرگترین مسائل مورد مناقشه در دولت ائتلافی ایتالیا تخصیص کمک به بازسازی اقتصادی ایتالیا بعد از کرونا از طرف اتحادیه اروپا به این کشور است. بر این اساس ایتالیا قرار است برای بهبود اوضاع اقتصادی خود که در سایه بحران کرونا شرایط وخیمی پیدا کرده حدود 200 میلیارد یورو وام و اعتبار از اتحادیه اروپا دریافت کند. جلسه کابینه برای پرداختن به این مسئله که به تعویق افتاده است قرار است امشب ( سه شنبه شب) برگزار شود. اگر رنتزی حمایت خود را سلب کند دولت به رهبری کونته اکثریت کافی در پارلمان نخواهد داشت.
جوزپه کونته ، نخست وزیر بدون حزب ایتالیا روز دوشنبه برنامه محرک اقتصادی خود را در صدا و سیما تبلیغ کرد . این برنامه کمکی قرار است از صندوق کمک کرونایی اتحادیه اروپا تامین شود.
وی با اشاره به مهلت مقرر برای ارائه این درخواست از بروکسل که تا ماه آوریل مقرر شده است گفت: ما باید عجله کنیم. پیش از آن پارلمان ایتالیا باید با این طرح موافقت کند.
رنتزی به شدت نگران هدر رفتن این وام ها و اعتبارها بوده و این انتقاد را وارد می کند که سرمایه گذاری های دراز مدت اندکی از جمله " مبارزه با بیکاری جوانان" در نظر گرفته شده است.
وی در گفتگویی با روزنامه آلمانی "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" اعلام کرده این غیر مسئولانه است که پول های ایتالیا و اروپا را به هدر بدهیم.
وی تاکید کرد که او و حزبش می خواهند به صورت معقول از این بودجه استفاده کنند و اگر دولت عکس این را می خواهد باید بدون اواین کار را انجام دهد.
با وجود تردیدهای رنتزی ناظران پیش بینی می کنند که این بسته محرک اقتصادی از کابینه عبور کند. رئیس جمهور ایتالیا هم موافق تصویب این بسته کمکی است.
به گفته کارشناسان در صورت کناره گیری رنتزی از دولت ائتلافی انتظار تغییر دولت می رود.
اکثر کارشناسان انتخابات مجدد را بعید می دانند. با توجه به نظر سنجی ها در این شرایط حمایت از احزاب حاکم در بین شهروندان ایتالیایی هم در حال کاهش است.
البته کونته از شریک ائتلافی خود یعنی جنبش 5 ستاره حمایت خوبی را دریافت کرده است.
ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که بحران کرونا در بهار سال 2020 در آن از کنترل خارج شد. این کشور یکی از کشورهای اصلی دریافت کننده بسته 750 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران کرونا است.