کمیسیون تجارت، پولی بانکی

صورتجلسه نهمین کمیسیون تجارت، پولی-بانکی و بیمه اتاق مشترک ایران و ایتالیا یکشنبه چهاردهم دی ماه سال 1399

نهمینجلسه کمیسیون"تجارت، پولی-بانکی و بیمه" اتاق مشترک ایران-ایتالیا به صورت آنلاین در روز یکشنبه چهاردهم دی ماه سال 1399 با حضور ریاست کمیسیون جناب آقای داود، نایب رئیس کمیسیون آقای ایروانی، دبیرکمیسیون خانم قلی زاده و همچنینتعدادی از اعضای محترم ، با دستور جلسه «بخشنامه ها و مقررات جدید بانک مرکزی و پرسش و پاسخ به اعضا» از طریق پلت فرم Jitsi Meet، راس ساعت 14 برگزار گردید.

ابتدا نایب رئیس کمیسیون در مورد پرسش یکی از اعضا مبنی بر پیش بینی وضعیت بورس اظهار داشتند، پیش بینی وضعیت بورسو بازار ارز درکوتاه مدت ادعایی بیش نیست اما در بلند مدت می توانیم بر اساس پارامترهای اقتصادی وضعیت را پیش بینی نماییم منتها بازار بورس در ایران اصلا منطبق با پارامترهای اقتصادی عمل نمی کند و به صورت کلی بورس در ایران مکانیزمی همانند دلار دارد و پارامترهایی که روی بازار بورس اثر دارند بیشتر ناشی از رفتار هستند تا اقتصاد. همچنین در مورد سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال نیز اعلام کردند با توجه به نمودارهای نوسانات این ارزها که اصلی ترین آنها بیت کوین می باشد،طبق تجربه پس از هر جهش ناگهانی این ارز دیجیتال ، کاهش قابل توجه آن را نیز مشاهده نموده ایم.

در ادامه، ریاست کمیسیون همانطور که در دستورجلسه اطلاع رسانی شده بود، در مورد روند تغییرات قوانین چک و بخشنامه های اخیر بانک مرکزی توضیحاتی بدین شرح ارائه نمودند : «طبق قوانینی که اخیرا تصویب شده است به صورت آزمایشی از 20 دی ماه و سپس از ابتدای سال 1400 ،هر شخصی چکی صادر می‌کند باید ابتدا اطلاعات آن چک را در سامانه مربوطه ثبت نماید. چک حامل ممنوع خواهد شد و کسی که می خواهد چک را وصول کند در صورتیکه بخواهد چک را به شخص دیگری ارجاع دهد باید مشخصات گیرنده بعدی را در سامانه ثبت نماید. چک ها تاریخ اعتبار خواهند داشت و این حداکثر سه سال از زمان دریافت آن دسته چک می باشد و پس از سه سال قابلیت وصول نخواهند داشت و گیرنده چک مطلع می گردد که این چک معتبر می باشد یا خیر. همچنین بانک می تواند از محل موجودی قابل برداشت صاحب چک در حساب های دیگر شخص، آن چک را پاس نماید و صرفا اینطور نیست که اگر در حساب جاری مبلغی موجود نبود چک برگشت بخورد.»

محرومیت ها برای شخصی که چک برگشتی صادر می کند، بدین قرار خواهد بود :

  1. هیچ حسابی برای وی افتتاح نخواهد شد و هیچ کارت بانکی جدیدی برای وی صادر نمی گردد.
  2. هیچ تسهیلات بانکی یا ضمانتنامه ارزی و ریالی به نام وی صادر نمی شود و هیچ بانکی اجازه ارائه تسهیلات مصوب را نخواهد داشت.
  3. صدور دسته چک جدید برای وی در سامانه صیاد ممنوع خواهد بود.

راه هایی که برای رفع سو اثر چک وجود دارد اینست که اگر متعاقبا کسری موجودی برطرف یا چک را پاس نمودید، لاشه چک را به بانک تحویل و یا یک رضایت نامه که در دفتر اسناد رسمی مبنی بر اینکه شخص یا شرکت حقوقی رضایت خود را اعلام نموده باشد، تهیه نمایید و یا از مرجع قضایی نامه ای رسمی دریافت کنید مبنی بر این که در این مورد، موضوع خاتمه یافته است.

همچنین حکم قضایی که اعلام نماید ایشان حکم برائت گرفته است و یا گذشت سه سال از تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت، مشروط بر اینکه هیچ طرح دعوای حقوقی یا کیفری توسط دارنده چک علیه صادرکننده چک وجود نداشته باشد در رفع سوء اثر موثر خواهد بود. در مورد تحویل دسته چک نیز برای هر شخص اعتبار سنجی صورت خواهد گرفت و با وجه به اعتبار حساب شما سقف صدور مبلغ تعیین خواهد شد."

ریاست کمیسیون همچنین در مورد بخشنامه های اخیر مرتبط با صادرات و واردات توضیحاتی به شرح زیر ارائه نمودند:

* مهلت ورود کالاهای ضروری و اساسی که ارز 4200 تومان برای هر دلار دریافت می کنند، از تاریخ صدور حواله تا زمان ترخیص سه ماه تعیین گردید.

*مهلت ورود ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید که نیاز به طول دوره ساخت دارند، مشروط بر اینکه طول دوره ساخت توسط معاونت امور صنایع یا رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت و معدن و تجارت تایید شود، حداکثر 18 ماه از تاریخ تامین ارز تا ترخیص خواهد بود.سایر اقلام مانند مواد اولیه و تولیدی و تجهیزات پزشکی از زمان تامین ارز تا ترخیص برای شرکت های بازرگانی حداکثر 6 ماه و برای واحد های تولیدی حداکثر 8 ماه خواهد بود.

*مهلت ورود کالا برای حواله های ارزی قبل از ابلاغ این بخشنامه که تاریخ آن 29 آذر 1399 می باشد، در صورت عدم ارائه اسناد حمل تا آن تاریخ، حداکثر به اندازه مهلت های مقرر در این نامه معطوف می شود. برای آن دسته از حواله های صادره که تا پایان مهلت ترخیص کالا و ارائه پروانه سبز زمان کمتری از مهلت های فوق باقی مانده است ابتدا بانکها موظف هستند کم بودن مهلت را به وارد کننده ابلاغ نمایند.

* مطابق با بخشنامه صادره در 23 آذر 1399 ، درصدی که پیش از این تعیین شده بود که تعهدات ارزی ایفا نشده به کل تعهدات ارزی ایجاد شده هر مشتری عدد بیست باشد، در حال حاضر به پانزده تقلیل یافته است.

* بخشنامه 18 آذر 1399- مطابق با این بخشنامه تامین ارز منوط به اخذ تایید گواهی ثبت آماری از سوی اداره نظارت ارز بانک مرکزی می باشد.(بدون گواهی ثبت آماری دیگر تامین ارزی وجود ندارد.)

* درخصوص منابع ارزی واردکننده در خارج از کشور لازم است علاوه بر اخذ صورتحساب ارزی مربوطه، نسبت به اخذ سایر مدارک مثبته از واردکننده مرتبط با منابع مانند قرارداد انجام کار، قرارداد اجاره، گواهی فروش سهام،گواهی سپرده، گواهی صادرات و مستندات مربوط به فروش دارایی و ... غیره اقدام شود وهمچنین تعهد نامه ای نیز از واردکننده دریافت می شود تا وقتی این اطلاعات در سامانه ثبت گردد ، همزمان واحد های بازرسی مبارزه با پولشویی بانک این موارد را کنترل نمایند. این فرآیند مشکلات خاصی را برای کسی که خارج از ایران ارز دارد ایجاد می نماید که شاید از انعکاس اطلاعات خود اکراه داشته باشد.

در مورد حواله های ارزی و برات، ثبت و ویرایش این اطلاعات و صدور اعلامیه تامین ارز باید منوط به ثبت اطلاعات در سامانه تامین ارز باشد البته ابهامات زیادی در اجرای این بخشنامه وجود دارد و با بانک مرکزی مکاتباتی صورت گرفته که به زودی ابهامات را رفع خواهند نمود.

آقای داود به عنوان کلام آخر به اعضا توصیه کردند در زمان اخذ پروفرما از فروشنده حتما delivery term را با توجه به این مقررات در نظر بگیرید تا به دلیل عدم رعایت این مهلت ها بعدا دچار مشکل نشوید.

نهمینجلسه آنلاین کمیسیون "تجارت، پولی-بانکی و بیمه" در ساعت 15:30 با ابراز رضایت اعضا محترم پایان پذیرفت.

نیلوفر قلی زاده

دبیر کمیسیون تجارت، پولی-بانکی و بیمه

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...