کمیسیون صنایع

صورتجلسه کمیسیون صنایع اتاق ایران و ایتالیا-دی 1399

صورتجلسه کمیسیون صنایع اتاق ایران و ایتالیا-دی 1399

کمیسیون صنایع اتاق ایران و ایتالیا در روز یک‌شنبه هفتم دی‌ماه، با حضور مهمان محترم، سرکار خانم مهندس بهاره گوهرین، مدیر منابع انسانی شرکت عمران مومان چابهار (دارای 19 سال سابقه رهبری در سازمان‌های بین‌المللی (Oracle, EMC)، و مدرک کوچینگ از دانشگاه سن دنی فرانسه در سال 2005، مدرک کارشناسی ارشد در روانشناسی اجتماعی و سازمانی، مدرک PCC از ICF، EIA از EMCC، سوپروایزر IDSUP با تاییده ICF و منتور) و ریاست کمیسیون آقای مهندس محمدی، نایب رییس کمیسیون آقای دکتر نوری و همچنین اعضای اتاق ایران و ایتالیا به صورت ویدئوکنفرانس بر بستر پلتفرم Skyroom برگزار شد.

در ابتدا رییس جلسه با خوشامدگویی به حاضران جهت شرکت در این جلسه از خانم مهندس گوهرین جهت طرح موضوع جلسه «کوچ حرفه‌ای و روانشناسی اجتماعی سازمانی» با اعضای حاضر دعوت به عمل آورند.

خانم اسمعیل‌زاده

 

آقای بهاگیر

 

آقای شریعتی

خانم انصافجو

 

آقای اثنی عشری

 

آقای رناسی

خانم توانا

 

آقای ایروانی

 

آقای رفیقی

خانم خالقی

 

آقای اکبرپور پایدار

 

آقای رشیدی

خانم دریایی

 

آقای احتشامی

 

آقای کلباسی

خانم زیوری

 

آقای وارطانوسیان

 

آقای قربانی

خانم سوزنی

 

آقای خورسندی

 

آقای طاهری آشتیانی

خانم عرفانیان

 

آقای پیمان سلیمی

 

آقای شکوهی

خانم مالکی

 

آقای پیمان راد

 

آقای نوری

خانم محمودی

 

آقای پزشکیان

   

وی طی این جلسه کوچینگ را بر اساس تعریف ICF چنین تعریف نمودند:

«مشارکت بین کوچ و مراجع، در روندی قابل تامل و خلاقانه، برای الهام و تحریک در جهت به حداکثر رساندن توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای است.» مارشال گلداسمیت می‌گوید: «کوچینگ کمک به رهبران موفق برای رسیدن به تغییرات مثبت ماندگار در خودشان، رفتارشان، افرادشان و تیم‌هایشان است.»

در حقیقت کوچینگ همراهی با شخص در جهت توسعه و رشد وی است. یک کوچ معتقد است فردی که برای کوچینگ مراجعه می‌کند بهترین متخصص در زندگی و کار خود می‌باشد و کوچ نیز متخصص فرآیند کوچینگ است. تفاوت کوچینگ با منتورینگ، آموزش و مشاوره در این نوع نگرش می‌باشد، زیرا کوچ به هیچ عنوان نظر تخصصی در زمینه تخصص مراجع به وی نمی‌دهد، بلکه با تمرکز بر روی تکنیک‌های کوچینگ وی را به سمتی هدایت می‌کند که بتواند پاسخ سوالات خود را بدهد.

بنا بر همین تعاریف خانم مهندس گوهرین افزود یک کوچ معتقد است:

-         مراجع پاسخ سوالات مطرح شده در زمینه زندگی و کار خود را دارد و اگر به این مساله آگاه نیست، با روند صحیح کوچینگ این پاسخ‌ها را در خودشان خواهند یافت.

-         مراجع یک نابغه است. (کوچ همواره در طول مدت کوچینگ، یک نگاه مثبت بی‌قید و شرط به مراجع خود دارد.)

-         مراجع نیاز به کمک یا اینکه تحت روان‌درمانی قرار بگیرد را ندارد. (کوچ همواره مراج را کامل و سرشار از منابع می‌بیند.)

-         احترام به عقاید و جهان‌بینی مراجع و عدم قضاوت وی

از انواع کوچینگ می‌توان به کوچینگ فردی، تیمی و سازمانی اشاره نمود که بر اساس اهداف، تعهدها و چارچوب کوچینگ اجرا می‌شوند.

ساختار جلسات کوچینگ را می‌توان در نمودار زیر مشاهده کرد:

13991007

وی همچنین اشاره کرد کوچینگ در سازمان‌ها بسیار کاربرد دارد. در ابتدا کوچ فردی و تیمی اجرا شده و در نهایت به کسب مهارت کوچینگ در مدیران خواهد رسید تا بدینوسیله بتوانند از صلاحیت‌های کوچینگ برای همراهی روزانه تیم‌شان، الهام بخشیدن، ایجاد تعهد، ارتقا نوآوری و ایجاد وفاداری و اعتماد استفاده کنند. در این زمینه می‌توان به افزایش قابلیت‌های مدیران در باب گوش کردن فعال، حضور، پرسیدن سوالات قدرتمند، بازخورد مثبت و اعتماد و صمیمیت نام برد که در نهایت به ایجاد ارتباط موثر نیل خواهد کرد.

مدیران و رهبران می‌توانند با اسنفاده از تکنیک‌های کوچینگ، برای حل مشکلات خود، ظرفیت‌های سازمانی را از طریق گسترش یادگیری و توانمندسازی توسعه داده و همزمان با کسب دانش و مهارت، عملکرد کاری خود را توسعه و بهبود دهند. محیط کاری را پویا نموده و مهارت‌های رهبری را افزایش دهند. تضاد و تعارض را بهتر مدیریت کرده و افراد تیم‌شان را در برابر کارها و رفتارهای خودشان مسئولیت‌پذیرتر نمایند. همچنین با توسعه مهارت‌های ارتباطی به عمیق‌تر و شفاف‌تر شدن روابط کمک نمایند.

در ادامه سخنان خانم مهندس گوهرین موارد زیر توسط اعضا کمیسیون مورد بحث و گفتگو قرار گرفت:

 1. پیاده‌سازی فرهنگ کوچینگ سازمانی
 2. تعاریف ارائه شده از کوچینگ
 3. صلاحیت فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF)
 4. توضیحات در زمینه منتورینگ، آموزش و مشاوره و تفاوت آن‌ها با کوچینگ
 5. نیاز تمام افراد به یک کوچ
 6. نیاز مدیران موفق به کوچ بیشتر از دیگران
 7. راه‌های کمک کوچینگ به سازمان‌ها
 8. تفاوت مدیریت سنتی و مدیریت مبتنی بر کوچینگ
 9. مزایای کوچینگ
 10. باورهای یک کوچ
 11. انواع کوچینگ
 12. کوچینگ فردی و تفاوت آن با کوچینگ سازمانی
 13. ساختار جلسات کوچینگ
 14. کاربرد کوچینگ در سازمان شما
 15. صلاحیت‌های کوچینگ برای مدیران
 16. دستاوردهای کوچینگ در حل مشکلات

با مدیریت اقای دکتر نوری، نایب رییس کمیسیون این جلسه به صورت تعاملی با حاضران اجرا گردید تا مفهوم دقیق و کامل کوچینگ به صورت ملموس برای تمام افراد حاضر مشخص گردد. همچنین سوالاتی از طرف حاضران مطرح شد که توسط سرکار خانم مهندس گوهرین پاسخ داده شد.

جلسه در ساعت 16:00 با ارائه جمع‌بندی و تشکر از مهمانان و اعضای حاضر توسط رییس کمیسیون خاتمه یافت.

امید پند

دبیر کمیسیون صنایع

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...