کمیسیون صنایع

صورتجلسه کمیسیون صنایع اتاق ایران و ایتالیا-مهر 1400

کمیسیون صنایع اتاق ایران و ایتالیا در روز یک‌شنبه چهارم مهرماه، با حضور مهمانان محترم، مدیرکل محترم شیلات استان سیستان و بلوچستان ، جناب آقای مهندس شاهرودی، رییس شورای عالی هاسب (همدلان آینده نگر سیستان و بلوچستان)، جناب آقای دکتر واعظ مهدوی و با حضور ریاست کمیسیون آقای مهندس محمدی، نایب رییس اول کمیسیون آقای دکتر نوری، نایب رییس دوم کمیسیون آقای دکتر سلیمی و همچنین با حضور اعضای اتاق ایران و ایتالیا:

الهام محمودی

 

مصطفی خورسندی

 

حسین محمدی

میترا اکبری

 

محمد ستاری

 

محمدی آذر

رضا الله وردی

 

پیمان سلیمی

 

رضا نوری

میلاد بهاگیر

 

علیرضا شکوهی

 

علی هادی

مجتبی جاسبی

 

علی عطاپور

 

اکبر هژبری

و با موضوع «فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش شیلات در استان سیستان و بلوچستان» به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد.

جناب آقای شاهرودی در راستای معرفی فرصت‌های موجود در استان اشاره نمودند، سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای ۲ اداره کل شیلات مستقر در زابل و چابهار است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آب‌های داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آب‌های ساحلی) مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آب‌های دریای عمان فعال هستند. در رابطه با ظرفیت‌های شیلاتی استان نیز موارد زیر را مطرح نمودند:

-         تفتان منطقه تولید بچه ماهی سردآبی با پیشبینی تولید 50 تن قزل‌آلا

-         امکان‌سنجی پرورش ماهیان خاویاری از سال 1386 در زهک

-         الگوی پرورش ماهیان خاویاری از سال 1400

-         بازده سرمایه‌گذاری ماهیان خاویاری در 5 سال می‌باشد.

-         امکان تولید آبزیان در تمام فصول سال

-         تشویق مردم محلی به تولید بچه ماهی و ارائه آن‌ها به استخردارها

-         با توجه به شرایط آب و هوایی سیستان و بلوچستان امکان پرورش ماهیان سردآبی که شاخص آن قزل‌آلای رنگین کمان بوده در نیمه دوم سال و در بخش‌های شمالی و میانی استان میسر است.

-         همه ساله بچه ماهیان قزل‌آلای رنگین‌کمان در نیمه دوم سال و در استخرهای پرورشی شهرستان‌های هدف رهاسازی و پس از گذشت یک دوره پنج تا ۶ ماهه و رسیدن به وزن مناسب به بازارهای مصرف عرضه می‌شود.

-         نخستین محموله از بچه ماهیان قزل‌آلای رنگین کمان در استخرهای پرورشی شهرستان زهک و در روستای سنچولی رهاسازی شده است.

-         برداشت ماهیان گرم آبی از استخر‌های پرورش ماهی سیستان و بلوچستان آغاز شده است. پیش بینی می‌شود بیش از هزار و ۵۰۰ تن ماهی گرم آبی از استخر‌های خاکی و بتنی برداشت و روانه بازار مصرف شود. بیش از سه هزار استخر خاکی و بتنی پرورش ماهی در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد که زمینه اشتغال بسیاری از افراد و خانواد‌ه ها را فراهم کرده است. ماهیان بیشتر از نوع آمور است و تقریبا بیشتر از 95 درصد در بازار‌های مصرف داخل استان عرضه می‌شود.

-         نیاز به سرمایه‌گذاری حداقلی برای استخر و تولید ماهی، استخرهای بتنی از یکصد میلیون تومان و استخرهای خاکی کمتر از حدود بیست میلیون تومان

-         اشتغال حدود 5000 نفر در آبزی‌پروری در استان

-         وجود 16هزار حلقه چاه در استان که امکان ایجاد 16هزار استخر پرورش آبزیان را فراهم می‌نماید.

-         پتانسیل تولید آبزیان تزئینی و دارویی، پرورش زالو (جهت طب سنتی و لوازم آرایشی) و پرورش جلبک

-         با وجود اینکه کیفیت و طعم آبزیان استان نسبت به سایر استان‌ها بسیار بهتر است، ولی به دلیل عدم تولید در حد ایده‌آل، بصورت مصرف داخلی است و بر روی صادرات کاری انجام نشده است. استان فارس در بحث صادرات اقداماتی انجام داده و بر اساس نتایج آن‌ها مشخص است ظرفیت صادرات در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

-         از پتانسیل‌های موجود می‌توان به صادرات بچه ماهی به افغانستان نام برد.

-         از سوایق کار با ایتالیا می‌توان به پروژه توسعه مناطق استان در تکثیر آبزیان در سال 1382 الی 1384 اشاره کرد.

-         پیشنهاد می‌شود آب و زمین از طریق مردم محلی تامین شود، آموزش از طریق شیلات و شرکت‌های خصوصی هم سرمایه‌گذاری کنند.

-         امکان ایجاد مجتمع تولید آبزیان با خروجی 20 الی 30 تن در سال با هزینه حدودی یک میلیارد تومان وجود دارد.

پس از سخنان جناب آقای شاهرودی حاضرین سوالات خود را مطرح نمودند و به این سوالات پاسخ داده شد و جلسه در ساعت 15:00 با ارائه جمع‌بندی و تشکر از اعضای حاضر توسط رییس کمیسیون خاتمه یافت.

امید پند

دبیر کمیسیون صنایع

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...