کمیسیون گردشگری

صورتجلسه کمیسیون گردشگری دی ماه اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا

هفتمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در روز چهارشنبه، پنجم دی ماه سال جاری راس ساعت 14 با حضور ریاست اتاق و ریاست کمیسیون گردشگری جناب آقای مهندس پورفلاح ، دبیر کل اتاق سرکار خانم مهندس شهابی، اعضای هیئت مدیره اتاق سرکارخانم مهندس گوشه و جناب آقای مغرور، ریاست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران جناب آقای اصغری، دبیر کل کمیسیون گردشگری اتاق ایران جناب آقای شیرین کلام، رئیس هیئت مدیره انجمن تورهای داخلی جناب آقای رفیعی، رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران جناب آقای پورفرج و اعضای این کمیسیون، خانمها رقیه حاتمی پور، مانیلا مهاجر، غزاله منفرد، هانیه گوهری پور، پردیس کتانچی، بهناز مکی، منیژه حیدری فر، فرزانه خلیل زاده، مونا دارابی زاده و ندا ارشادپور "دبیر کمیسیون" و آقایان محمد شیرکوند، بهنام راوندی، دارا پزشکیان، محمدرضا زهی،رامین آذرمنش، حامد حقیقی، سعید ناجیان، مهدی محمدی کاشانی و علی میراشرافی ، در محل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا برگزار شد.

در این جلسه موارد ذیل جهت رفع مشکلات صنعت گردشگری و ارائه به جناب آقای دکتر تیموری معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی مطرح شد:
1. اهتمام کنسولگری ها و سفارتخانه ها برای تبلیغات در فضای مجازی و رسانه های بین المللی در جهت جذب گردشگر مورد انتظار.
2. تهیه پروتکل های دوطرفه با کشورهایی که نهایت بهره برداری را در زمینه جذب گردشگر ایرانی دارند، مانند ترکیه و تایلند.
3. برگزاری نمایشگاه های گردشگری در سایر کشورها.
4. حمایت کنسولگری ها و سفارتخانه ها از شهروندان و اتباع ایرانی بخصوص در زمینه مسائل حقوقی و مالی.
5. استفاده از ظرفیتهای گردشگری کشور در رویدادهایی همچون جام جهانی فوتبال در قطر و نمایشگاه XPO در امارات.
6. جایگزین کردن ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای پرهیز ازتلاطم های سیاسی نوسانات ارزی که باعث ضررو زیان شرکتهای خدمات گردشگری می شود.
7. توجه و حساسیت ویژه به ترک خطوط هوایی خارجی به دلیل کمبود مسافر . تاثیر مسائل سیاسی و پایین آمدن اعتبار ایران در بخش گردشگری.

8. ایجاد محدودیت در رفت و آمدهای تجاری و صنعتی به دلیل بالا بودن هزینه های سفر به خارج از ایران جهت آموزش نیروی متخصص و عقد قراردادها.
9. تبدیل سنت مهمان نوازی به صنعت مهمان نوازی (مدیریت گردشگری باید به ضوابط گردشگری تبدیل شود).
10. استفاده از همکاری بخش خصوصی در تعیین سیاست گذاری های صنعت گردشگری.
11. حمایت از همایش گردشگری اتاق ایران و ایتالیا که در اردیبهشت سال 98 برگزار خواهد شد.
12. توجیه سیاستگذاران به اهمیت و نقش گردشگری دور از تعصبات اعمال شده تا کنون.
13. در جهت رفع مشکلات اقتصادی حال و آینده، باید صنعت گردشگری جایگزین صنعت نفت و پلکان اقتصاد کشور شود و لیکن نیاز به ایجاد زیرساخت های مورد نیاز با سعه صدر لازم می باشد.
14. آمارهای گردشگری به ویژه گردشگران ورودی دستکاری شده و سیاسی می باشد که می بایست شفافیت را در این زمینه جایگزین نماییم.
15. حضور ایران در نمایشگاه های بین المللی گردشگری کاملا سنتی و بدون کیفیت بوده و کمترین بودجه به این بخش اختصاص می یابد.( نمایندگان ایرانی تمایلی به شرکت در نمایشگاه BIT میلان ندارند.)
16. نمایندگان دولت در استانها دارای اطلاعات کمی از صنعت گردشگری می باشند و کمک چندانی به پیشرفت این صنعت در استان خود نمی کنند.
17. نظارت بر اقامتگاه ها و هتلها خیلی پایین بوده و شرایط آنها (خصوصا نظافت ) در جهت ارائه خدمات به گردشگران داخلی و خارجی مناسب نیست.
18. ایجاد صندوق حمایت از صنعت توریسم به جهت کاهش ریسک مالی شرکتهای خدمات گردشگری ضروری به نظر می رسد.
19. تشکیل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی توسط بخش خصوصی و تنها در حوزه گردشگری.
20. به کار گیری افراد خبره و با تجربه در زمینه گردشگری در سفارتخانه ها و کنسولگری ها برای راهنمایی گردشگران و جذب ایرانگردان بیشتر.(وابسته گردشگری جدا از وابسته فرهنگی در کادر سفارتخانه ها و کنسولگری ها قرار گیرد.)
21. مدیران دولتی مسئول در ناوگان گردشگری کشور حضور بلند مدت تری در این سازمان داشته تا بتوانند تاثیر گذاری بیشتری داشته باشند.

تماشاخانه تصویر

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...