کمیسیون گردشگری

صورتجلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا-خرداد 1399

دومینجلسه کمیسیون گردشگری سال 1399 اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در روز دوشنبه، 29 اردیبهشت ماه راس ساعت 14 وبا حضور اعضا این کمیسیون، آقایان محمد شیرکوند، مک وارطانوسیان ، دارا پزشکیان و ندا ارشادپور"دبیر کمیسیون" و به صورت آنلاین برگزار شد.

در بخش اول به بررسی شرایط صنعت گردشگری در ایام کرونا پرداخته شد. بنا به نظر اعضا محترم کمیسیون گردشگری با این مدل راهبرد که هم اکنون در کشور اجرا می شود ، صنعت گردشگری پیش نخواهد رفت، قطعا برای ایام عید فطر و دو هفته تعطیلی سفرهای فراوانی را تجربه خواهیم کرد، اما این که چند درصد از این سفرها در قالب صنعت گردشگری باشد و چند درصد از آن در فضای رزرواسیون هتل ها، بلیط یا تور باشد مهم است. وقتی آمارهای جهانی و مطالعات حقیقی را مد نظر قرار بدهیم متوجه می شویم حتی در حوزه بین الملل هم آن چیزی که به آن گردشگری داخلی می گویند بیشتر سرگرمی داخلی است تا گردشگری. برای نمونه کلیه بخش های فرودگاه آتاتورک مکانیزه شده، فواصل اجتماعی به صورت الکترونیک کنترل می شود و درصورت عدم رعایت پروتکل ها بوق آژیر به صدا در می آید، مسافران و چمدان ها استریل می شوند. این آن چیزی است که به آن راهبرد می گویند وگرنه سفر به هر حال شکل می گیرد. ما به شرایط نرمال بازخواهیم گشت، اما شرایط نرمال بعد از کرونا با شرایط قبل از کرونا بسیار متفاوت خواهد بود. ما شرایط نرمال نوینی را تجربه خواهیم کرد.

باید شرایط جدیدی را برای شرکت ها هتل ها و سیستم پروازی و صنعت گردشگری ایجاد کنیم، چون کرونا به هر حال هست و براساس نظر پزشکان ممکن است در پاییز شدت بیشتری بگیرد و صنعت گردشگری باید برای آن زمان آماده باشد.

یکی از موضوعاتی که هم اکنون دردنیا درباره اش صحبت می شود، بحث هم افزایی یا collectivity است. این که شرکت ها با هم تجمیع بشوند و با مجموعه ای از هتل ها به توافق برسند و این مجموعه ها با شرکت های خدمات پروازی به یک اشتراک نظری در جهت توسعه صنعت گردشگری برسند. اما ساختار بازار گردشگری ایران با فرهنگ هم افزایی (تجمیع) که در دنیا اتفاق می افتد همخوانی ندارد. اینک زمان مناسبی است که ارگان هایی که گردشگری را بوجود می آوردند این کار را انجام دهند، اما متاسفانه از سال 1398 تا به امروز چنین فعالیتی اگر هم اتفاق افتاده باشد دوام زیادی نداشته اند و این مراکز از هم جدا شده اند.

بنا به اظهارات رییس کمیسیون گردشگری، ایتالیا سومین کشور مهم در تعداد گردشگر به ایران از اروپای غربی است. و جزو سه کشور مهم در صدور ویزای شنگن برای مسافران ایرانی بوده و برای فعالین گردشگری ایرانی بسیار مهم است.در اروپا، مردم ایتالیا هستند که بالاترین میزان اطلاعات راجع به کشوری بنام Persia دارند، اما این اطلاعات فراتر از عددی بین 7 تا 10 درصد در کل جمعیت ایتالیا نیست. اگر هم اطلاعاتی درباره پرشیا یا ایران دارند برمی گردد به کتب تاریخی که مطالعه کرده اند، اما به فعالیت های تبلیغاتی ایران برنمی گردد. همچنین، به غیر از بعضی از روزهای معمول مانند 22 بهمن که در سفارت ایران برگزار شده یا هفته های معمول که در بعضی از سفارت ها برگزار می گردد هیچ برنامه ریزی مدون و هدف محوری براساس برندینگ، توسط هیچ نهاد ایرانی در ایتالیا انجام نمی شود.

در بخش دوم به بررسی نمایشگاه ها پرداخته شد . بنا به اظهار حاضران می بایست پس از آرام شدن اوضاع مرور مجددی به فهرست نمایشگاه ها داشته باشیم و ببینیم تاریخ کدام یکی از نمایشگاه ها به دوران پسا-کرونا برخورد می کند تا بتوانیم روی آن برای علاقمندان تمرکز و برنامه ریزی کنیم. چون فضای نمایشگاهی در دو سال آینده بسیار سخت به حالت عادی برخواهد گشت.

جلسه در ساعت 15:15 و با تشکر از اعضای شرکت‌کننده در این کمیسیون و اظهار رضایت از برگزاری جلسه به صورت آنلاین خاتمه یافت.

ندا ارشادپور

دبیر کمیسیون گردشگری

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...