کمیسیون گردشگری

صورت جلسه مورخ 03/09/95

ششمین  نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در سال 1395 روز چهارشنبه مورخ 03/09/95 در محل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و با حضور سر کار خانم سلمانیان معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی  و  گردشگری شهر سمنان ، با حضور سرکار خانم لیدا شهابی نایب رئیس دبیر کل محترم اتاق و همچنین هیات رئیسه کمیسیون جناب آقای مهندس ناظم ،جناب آقای مهندس زواره وجناب آقای مهندس اسداللهی و همچنین سایر اعضای محترم کمیسیون سرکار خانم آرزو گل کار ، سرکار خانم سهیلا ملکی ، سرکار خانم مانیلا مهاجر ، جناب آقای هارطون نوراوپانی  ،  جناب آقای آرش نصیری ،  جناب آقای مجید شالیزادگان  برگزار شد.

در ابتدای جلسه سرکارخانم شهابی ضمن خوش آمدگویی به میهمانان  ، از مهمان نوازی سرکار خانم سلمانیان و هیات سمنانی در سفر  سال گذشته تقدیر و تشکر کردند .

سپس خانم سلمانیان توضیحاتی از شهر سمنان و ظرفیت های این شهر برای اعضاء مطرح نمودند ، ایشان ذکر کردند که شهر سمنان در یک گستره شرقی ، غربی حدود 800 کیلومتر قرار گرفته که جاذبه های بسیاری دارد ، سمنان اقلیم بکری دارد که مورد نظر بسیاری از توریستهای خارجی خواهد بود ، سمنان بیش از 700 تا 800 بنای تاریخی ثبت شده دارد . از جاذبه های این استان ، بحث کویر نمک و اقلیم کویری وکوهستانی نیز می باشد .

در سال 1933  حفاری های صورت گرفته که آثار  10 هزار ساله استخراج شده است در سمنان حدود 20 تا 25 کاروانسرای در حال کار داریم که قدمت آن از دوره ساسانیان ، ایلخانیان ، سلجوقیان ، صفوییان و قاجاریه می باشد .

سمنان در مسیر ترانزیت شهر مشهد می باشد و همسایگی تهران و قم را دارد .که این همسایگی پتانسیل های ترانزیت گردشگری را فعال می کند .

شهر شهمیرزاد تا سمنان 10 تا 15 درجه اختلاف دارد و این دو شهر تلاقی کویر و کوه می باشد که بسیار برای گردشگران جذاب می باشد . با همه این جاذبه ها در حال حاضر فقط 3 هتل 3 ستاره در سمنان وجود دارد .

همچنین خانم سلمانیان اظهار داشتند روستای بیابانک به عنوان روستای گردشگری تعریف شده است در روستای قلعه بالا ، خانه های روستایی را آماده کرده اند برای اجاره توریست ها که بسیار قابل توجه است  ، و دو فضا در جنوب سمنان در نظر گرفته است  که برای اکو کمپ تعریف شده است .

در ادامه خانم شهابی از جای خالی سمنان در نمایشگاههای خارجی صحبت کردند  ایشان معتقد بودند که می بایست خود  میراث قدم به پیش بگذارد و در نمایشگاهها و رویدادهای مهم حضور پیدا کنند . برنامه هایی تدارک دیده شود تا در جلساتی با مدیران سازمان توسعه تجارت و میراث فرهنگی در جهت بالا بردن سطح همکاری ها اقدام نمایند .

مهندس ناظم در ادامه اذعان  داشتند می توانند یک سرمایه گذار خارجی که قصد ورود به هتل سازی در کشور را دارند برای حضور در سمنان و سرمایه گذاری ترغیب نمایند . ولی هنوز سرمایه گذاران با مشکلات بانکی و بیمه بسیاری برای ورود روبرو هستند .

و در ادامه مهندس زواره استفاده از الگوی استانبول را جهت توسعه و رشد سمنان پیشنهاد دادند در این الگو گروه ها ومجموعه های مردم نهاد خودشان  با گذاشتن برنامه هایی متناسب در هر محله و شهر نسبت به ایجاد جذابیت اقدام می کنند .

در پایان به رسم یادبود هدایایی از طرف اتاق ایران و ایتالیا تقدیم میهمانان گردید .

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...