کمیسیون گردشگری

صورتجلسه مورخ 1396/2/6

صورتجلسه کمیسیون گردشگری مورخ 1396/2/6

اولین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در سال 1396 روز چهارشنبه مورخ 06/02/96 در محل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و با حضور ریاست اتاق و ریاست کمیسیون گردشگری جناب آقای مهندس پورفلاح ،و اعضاء کمیسیون جناب آقای مهندس زواره و جنابآقای مهندس اسداللهی ، جناب آقای هارطون نوراوپانی ، جناب آقای دارا پزشکیان ، جناب آقای بهنام راوند ، جناب آقای محمد رحمانی و از دبیرخانه اتاق جناب آقای حمیدرضا خانجانزاده و خانم نیلوفر محمدزاده برگزار شد.

در ابتدا جناب آقای مهندس پورفلاح ضمن تبریک سال نو، با نهایت تأسف درگذشت ناگهانی یکی از اعضای فعال و موثر اتاق و کمیسیون گردشگری، جناب آقای شهروی مدیر عامل شرکت گردشگری بزرگان گشت را تسلیت گفتند.

در ادامه ایشان ضمن بررسی خروجی این کمیسیون در سال گذشته، از جناب آقای مهندس زواره، جنابآقای مهندس اسداللهی و جنابآقای مهندس ناظم الرعایا بابت فعالیت های سازنده شان در سال گذشته تشکر کردند.

ایشان عضو منتخب هیأت رئیسه اتاق از دبیرخانه، خانم نیلوفر محمدزاده را به عنوان رابط هیأت مدیره، جهت بهره وری، ضمانت اجرا و مسئولیت بیشتر بدنه اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا با همکاری هیأت رئیسه سابق کمیسیون و آقای حمیدرضا خانجانزاده را به عنوان دستیار دبیرکل معرفی نمودند.

ایشان در ادامه اذعان نمودند برای افزایش اثربخشی جلسات کمیسیون علاوه بر بیان نقاط ضعف و انتقادات، پیشنهادات و بیانیه هایی ارائه شود و از اعضای کمیسیون خواستند که انتظاراتشان را از اتاق ایران و ایتالیا و جلسات کمیسیون  و همچنین راه های دستیابی به مزیت های فرهنگی، اقتصادی و بین المللی که منجر به جذب گردشگر خارجی بیشتر و رفع مشکلات گردشگران داخلی می شود ، ذکر کنند ، و پیشنهاد کردند برنامه بازدید دوره ای از استان های مختلف بخصوص استان هایی که ظرفیت گردشگری بالایی دارند از جمله سمنان و یا قزوین داشته باشند همچنین جلسه مشترکی با کمیسیون گردشگری اتاق ایران گذاشته شود.

در ادامهآقای مهندس زواره ضمن تشکر و تبریک سال نو، در خصوص ظرفیت و فرصت های اتاق به بینال ونیز اشاره کردند که اسکار هنری دنیا می باشد و هم از لحاظ بحث های فرهنگی و هنر و تأثیرات اقتصادی زیادی که هنر می تواند بر جامعه داشته باشد، اشاره کردند. بینال ونیز 70 دوره و در سال های فرد اتفاق می افتدکه در سال جاری (2017) از خرداد ماه به مدت 6 ماه می باشد که ایران در مجموع 8 دوره شرکت کرده است که در سال 2015 آقای مهندس زواره مدیر برگزاریش بوده است. برای شرکت در بینال ونیز که جاذبه های اقتصادی جدی خواهد داشت از طریق برگزاری جلسه با موزه هنرهای معاصر ، اتاق می تواند نظارت و برنامه ریزی آن را به عهده گیرد.

موضوع بعدی مطرح شده توسط ایشان حفظ و نگهداری میراث فرهنگی و تاریخی کشور از جمله کاخ ها، تک خانه ها و ... می باشد که می توان با تعمیرهای جزئی تبدیل به جایی برای گردشگری شوند. در این مورد آقای مهندس پورفلاح فرمودند در شهرستان های مختلف این کار قابل اجرا می باشد.

در ادامه آقای رحمانی مدیر عامل موسسه بیان امروز معضلات تحریم و مشکلات محلی برای هتل سازی و نیز مسائل مربوط به جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران را مطرح کردند. آقای رحمانی از وکلای اسنپ می باشند و پیشنهاد استفاده گردشگران از ظرفیت های اسنپ به صورت VIP را مطرح نمودند. سپس با اشاره به مبحث خانه مسافر آن را مکانیزمی دانستند که به مسافران به صورت اینترنتی مکانی برای اسکان می دهد. در نهایت نحوه سرمایه گذاری خارجی در ایران را مطرح کردند که بنا بر این شد پروپوزال ارائه دهند و مجموعه ای از اطلاعات سرمایه گذاری را کتباً به هیأت رئیسه اتاق اعلام کنند تا در صورت موافقت به کلیه اعضا اطلاع رسانی شود.

در ادامه آقای بهنام راوندی از شرکت رما پرواز ضمن تبریک سال نو درخواست کردند تعدادی اساتید در زمینه آموزش هتلداری به منظور به روز نگه داشتن صنعت هتلداری از ایتالیا دعوت کرده و دوره های آموزشی در ایران برگزار کنند. همچنین مشکل رزرو هتل داخل کشور مطرح شد که در زمان فصل تور ایران، هتل ها تکمیل است. نمایشگاه های مهم دقیقا در فصل های تور برگزار می شود و ظرفیت هتل ها کاملاً تکمیل می شود که برای این منظور قرار شد با نمایشگاه بین المللی و نمایشگاه های دیگر مکاتبه شود تا نمایشگاه هایی که قابلیت جابجایی دارند را از high season  به seasonlow  منتقل کنند .

در نهایت آقای اسداللهی مباحثی مربوط به همایش گردشگری را مطرح کردند. قرار شد پروپوزال ترکیب مهمانان داخلی و خارجی را تهیه کنند تا با استفاده از ظرفیت اتاق بازرگانی ایران و تهران و شهرستان ها اجرا شود.

جلسه در ساعت 16 با تشکر جناب آقای مهندس پورفلاح از اعضاء شرکت کننده خاتمه یافت.

                                                                                                              نیلوفر محمدزاده

                                                                                                             دبیر کمیسیون گردشگری

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...