کمیسیون گردشگری

صورتجلسه کمیسیون گردشگری مورخ 14/04/96

صورتجلسه کمیسیون گردشگری مورخ 14/04/96

سومین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در سال 1396 روز چهارشنبه مورخ 14/04/96 در محل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و با حضور ریاست اتاق و ریاست کمیسیون گردشگری جناب آقای مهندس پورفلاح ،و اعضاء کمیسیون آقای مهندس زواره وآقای مهندس اسداللهی ، آقای دکتر محمد شیرکوند ، آقای مرتضی حاجی قربانعلی،آقای دارا پزشکیان ، آقای بهنام راوندی ، آقای محمد رحمانی ، رئوفه مشرف (نماینده شرکت مشاوین معماری سده) وآقای حمیدرضا خانجانزاده و خانم نیلوفر محمدزاده همکاران دبیرخانه اتاق برگزار شد.

در ابتدا آقای مهندس پورفلاح اطلاعات مربوط به جلسه آموزشی با موضوع روابط عمومی و تشریفات در اتاق ایران را اعلام نمودند و از اعضا خواستند که ضمن شرکت در این جلسه آموزشی ، در صورتی که توانایی ارائه این قبیل آموزش ها را دارند اعلام آمادگی کنند.

آقای رحمانی مدیرعامل موسسه بیان امروز دو موضوع انرژی های تجدیدپذیر و فضای مجازی را جهت آموزش در اتاق پیشنهاد دادند .

آقای مهندس پورفلاح هم افزایی بیشتر اعضای کمیسیون ها را فلسفه تشکیل کمیسیون ها دانستند و فرمودند در جلسات گذشته فرصت ها و محدودیت های گردشگری در ایران لیست شده است و برای رفع هر مشکل از مسئول مربوطه دعوت شده که در کمیسیون حضور داشته باشد. همچنین مشکلات و مسائل زیربنایی گردشگران خارجی و نیز مباحث مربوط به اهمیت تشریفات ، دوری از تعصب گرایی و همچنین تأثیرات مثبت و منفی نحوه بیان را مطرح کردند و سپس از اعضا خواستند تا پیشنهادات سازنده خود را ارائه کنند.

آقای دکتر شیرکوند نایب رئیس شرکت آریا دخت گشت نوین در مورد صنعت گردشگری در ایران گفتند ایتالیا سومین کشور (بعد از کشورهای آلمان و فرانسه) می باشد. ایشان گفتند صنعت توریسم به سه گروه تقسیم بندی می شود: گروه اول ، توریست هایی که بدون هیچ هماهنگی با شرکت خاصی وارد ایران می شوند. گروه دوم ، گردشگران علاقه مند به تاریخ و فرهنگ هستند (بدون اینکه علاقه ای به ایران داشته باشند).گروه سوم ، گردشگران واقعی هستند که از طریق شرکت های گردشگری وارد ایران می شوند که جذب این گروه از گردشگران حائز اهمیت می باشد.

ایشان در ادامه به برگزارکنندگان نمایشگاه در ایتالیا از جمله شرکت فناوری TTG و Bit اشاره کردند و همچنین بزرگترین برگزارکننده نمایشگاه های تخصصی در ایران در زمینه معماری ایتالیا را معرفی و پیشنهاد کردند که حضور در
نمایشگاه های TTG و Bit و پذیرش گردشگران نمایشگاهی علی الخصوص در نمایشگاه معماری فرصت مناسبی می باشد و راه اجرایی این کار همکاری با نمایندگی های کمیته های ایتالیایی (که به منظور برگزاری نمایشگاه ها به کشورهای مختلف نمایندگی می دهند.) می باشد.

در ادامه درخواست کردند ارتباط با کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق ایران گسترش یابد و در پایان به نبود کنسول های بازرگانی و فرهنگی ایران در کشورهای دیگر اشاره کردند.

آقای مهندس زواره به کمبود زیرساخت های گردشگری در ایران مخصوصاً اماکن اقامتی و تفریحی اشاره کردند و موضوع اپراتورهای هتل های ایتالیایی را با توجه به اعتباری که در اروپا دارند، مطرح کردند و خواستند با استفاده از
ظرفیت های اتاق این اپراتورها را به صنعت گردشگری وارد کنیم. در این مورد آقای مهندس پورفلاح فرمودند پروپوزال کاری که میخواهند انجام شود را ارائه دهند.
آقای حاجی قربانعلی مدیر عامل موسسه خدمات مسافرتی هواییسفر آفرین قرن به مشکل عدم وجود نرم افزار مکانیزه جهت اقامت گردشگران اشاره کردند. سپس مشکل مسائل مالی بین المللی در ایران را مطرح کردند به طور مثال خیلی از سرمایه گذارانی که میخواهند در ایران جهت هتل سازی فعالیت کنند نمی توانند پولشان را وارد ایران کنند و همچنین خیلی از آژانس ها جهت دریافت پولشان از توریست های خارجی مشکل ترانسفرهای مالی دارند.
ایشان در ادامه درخواست کردند که موسسات آموزشی گردشگری به دانش آموختگان و مسئولان مرتبط ایتالیایی ارتباط داده شوند زیرا بحث آموزش به صورت حرفه ای به شدت برای آژانس ها مورد نیاز می باشد.
در ادامه آقای مهندس پورفلاح مبحث سمینار آموزشی با موضوع گردشگری جهت آشنایی دست اندرکاران حوزه گردشگری با پدیده های علمی گردشگری را مطرح کردند که نهایتاً تا 3 ماه آینده توسط اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا با همکاری اعضای کمیسیون گردشگری و متخصصان ایتالیایی و در صورت نیاز استفاده از امکانات سازمان میراث فرهنگی نیز برگزار خواهد شد و از طریق روزنامه و کلیه کانال ها اطلاع رسانی می شود.
در ادامه ایشان به ظرفیت شهرستان هایی اشاره کردند که مخفر مانده اند از جمله قزوین ، سمنان و ... و از آژانس داران و تورگردانان خواستند اینگونه شهرها را هم به عنوان شهرهای توریستی در نظر بگیرند
آقای رحمانی مدیرعامل موسسه بیان امروز به بحث خانه مسافر و مسائل حقوقی گردشگری اشاره کردند و درخواست کردند در سمینار آموزشی بحث حقوقی خانه مسافر هم ارائه شود . در این خصوص آقای مهندس پورفلاح از ایشان خواستند که در این موضوع مقاله ای بنویسند و کلیه ایرادات خانه مسافر را ذکر کنند تا در سازمان های ذیربط اعلام و رسیدگی شود.
آقای رحمانی در ادامه پیشنهاد کردند که در فضای مجازی هم در مباحث گردشگری از طریق شرکت هایی که ماهیت آنلاین دارند فعالیت کنیم .
در نهایت آقای اسداللهی در خصوص ظرفیت هتل ها به موضوع انباشت مسکن اشاره کردند که در صورتی که بتوان مسائل حقوقی را برطرف کنند بخش خصوصی می تواند در بعضی از پروژه های مسکونی مسافرپذیری داشته باشد.
در پایان جلسه آقای مهندس پورفلاح در خصوص سمینار معین کردند که ظرف مدت یک ماه کمیته 5 نفره ی گردشگری آقایان راوندی، شیرکوند، رحمانی، قربانعلی و زواره ، روز ، زمان ، سخنران و بودجه مربوط به سمینار را مشخص کنند.
جلسه در ساعت 16 با تشکر جناب آقای مهندس پورفلاح از اعضاء شرکت کننده خاتمه یافت.

نیلوفر محمدزاده
دبیر کمیسیون گردشگری

تماشاخانه تصویر

درباره این کمیسیون بیشتر بدانید...