کمیسیون گردشگری

اولین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در روز چهارشنبه، ششم تیر ماه سال جاری با حضور ریاست اتاق و ریاست کمیسیون گردشگری جناب آقای مهندس پورفلاح و اعضای این کمیسیون، آقایان بابک اخوان، مک وارطانوسیان، محمد رحمانی، حبیب شاهنظری، مهدی نیری و آرش وحید و خانم¬ها هانیه گوهری پور، پردیس کتان چی، بهاره جهانبخش، شیوا لاجوردی و نیلوفر محمدزاده، "دبیر کمیسیون"، در محل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا برگزار شد.
در ابتدای جلسه ریاست اتاق به خوش آمدگویی به اعضا پرداختند و با توجه به حضور اعضای جدید در کمیسیون، این افراد به معرفی خود و نیز به بررسی مسائل روز گردشگری ایران با توجه به مسائل سیاسی و اقتصادی، بر اساس حرفه ای که در آن فعال هستند، پرداختند.
خانم خسرونژاد در خصوص خروج آمریکا از برجام و لغو قراردادهای بین المللی که بی سابقه بوده است اشاره کردند و اعلام نمودند که در تحریم های جدید کلیه راه های مویرگی بسته شده و بسیار محکم¬تر و اساسی تر از تحریم های گذشته می باشد.
در ادامه جلسه، آقای دکتر شاه نظری به دو مورد اشاره کردند، اول اینکه به احتمال بسیار زیاد در دوره دوم انتخابات نیز آقای ترامپ رأی خواهند آورد و دوم اینکه کشورهای ایتالیا و اروپایی با توجه به نگرانی هایی در موارد بانکی و حقوقی وجود دارد، قرارهای کاری و تجاری شان را کنسل کرده اند.
آقای مهندس پورفلاح به متوقف شدن فعالیت شرکت های بزرگ اشاره کردند و فرمودند این اتفاق نوعی از دست دادن سرمایه است چون دوباره راه اندازی این ها چندین برابر سرمایه و انرژی لازم دارد ولیکن به آن توجهی نمی شود.
آقای اخوان توضیح دادند برای بهبود شرایط موجود گردشگری، یکی از راه حل ها تلفیق گردشگری با یکی از هنرهای ایرانی است که موجب جذاب تر شدن گردشگری خواهد شد و استفاده از این شیوه را برای سمینار نیز پیشنهاد نمودند.
آقای نیری در خصوص رمینه کاری خودشان به رکود شرایط ساختمان اشاره کردند و نکته جالب توجه این است که در یک سال اخیر مراجعه جهت ساخت تالار و اقامتگاه مخصوصاً در اطراف تهران افزایش یافته است.
ایشان در ادامه اضافه کردند که رکود وجود دارد ولی اگر از پتانسیل های موجود حتی برای توریست داخلی استفاده شود، اوضاع بهتر خواهد شد.
آقای شاهنظری در خصوص صحبت های ایشان گفتند بیشتر سرمایه گذاری ها بدون سیاست و برنامه ریزی انجام می¬شود، مانند سرمایه گذاری در ساختمان های تجاری، و در ادامه همچنین به تأثیر نیروی جوان بر توسعه این صنعت و گسترش بحث گردشگری و ناامیدی و بی انگیزگی دانشجویان اشاره کردند.
خانم مهندس شهابی در خصوص صحبت های ایشان فرمودند با توجه به علاقه مندی دانشجویان به مسئله گردشگری، ما به عنوان سازمان مردم نهاد می¬توانیم با کمک بخش گردشگری سازمان میراث فرهنگی، بعضی از پایان نامه ها را حتی سفارش دهیم تا دانشجویان در حوزه گردشگری فعالیت کنند. با توجه به شرایط فعلی می بایست برنامه¬های منسجم داشته باشیم تا اگر جوانان با پروژه های قابل توجه مواجه شوند علاقه مند می شوند که در دانشگاه بمانند و کار کنند ولی زمانی که در دانشگاه شرایط مناسبی برای آنان نیست، آنان هم اشتیاقی به کار ندارند.
در ادامه جلسه آقای مهندس پورفلاح در خصوص اهمیت گردشگر خارجی هم از بعد مالی و هم با توجه به اینکه در بعضی از ابعاد اجتماعی از ما جلوتر هستند، می توانند در بهبود اوضاع کشور موثر باشند و هم می توانند سفیر پیام های خوب از کشور ما در کشور خودشان باشند، اشاره کردند.
جلسه در ساعت 17:30 و با تشکر آقای مهندس پورفلاح از اعضای شرکت‌کننده در این کمیسیون خاتمه یافت.
نیلوفر محمدزاده
دبیر کمیسیون گردشگری

تماشاخانه تصویر