کمیسیون گردشگری

چهارمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در روز چهارشنبه، چهارم مهر ماه سال جاری با حضور اعضای این کمیسیون، آقایان محمد شیرکوند، بابک اخوان ، حمید اوضح ، مهدی نیری ، علی ضرابی و آقای نورفردی و خانم¬ها پردیس کتان چی، سارا بیات ، بهاره عادل ، شیوا لاجوردی ، مهرنوش شیرانی و ندا ارشادپور، "دبیر کمیسیون"، در محل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا تشکیل شد.
لازم به ذکر است به دلیل سفر جناب آقای مهندس پور فلاح ریاست اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و رئیس کمیسیون گردشگری ، اداره جلسه به عهده آقای شیرکوند بود.
جلسه در سه بخش برگزار گردید:
1. بررسی توریسم سلامت و توسعه آن در بخش Medical Tourism
2. شرایط اجتماعی و اقتصادی روزهای جاری کشور در صنعت توریسم
3. معرفی Mass Tourism
در بخش ابتدایی جلسه آقای شیرکوند از تلاشهای آقای مهندس پور فلاح در زمینه توسعه و پیشرفت کمیسیون و دیگر زمینه ها ی گردشکری تشکرکردند و در ادامه به اهمیت ارائه آمارها بر اساس منابع درست و قابل اعتماد در زمینه گردشگری مانند سایت های WTTC و UNWTO پرداختند و بیان داشتند متاسفانه سیاست های جاری توسعه فروش در آژانسهای گردشگری در ایران بر اساس این آمارهای جهانی نیست و افراد درگیر در این صنعت بعضا اطلاعات کافی در زمینه گردشگری ندارند.
در ادامه به Medical Tourism که زیر شاخه ای از توریسم سلامت است اشاره شد و اینکه با توجه به شرایط کنونی بستر مناسبی برای جذب افراد متقاضی خدمات پزشکی در ایران است. آقای نورفردی آمادگی شرکت باربد را برای هر گونه کمک در این زمینه اعلام کردند.
جناب آقای اخوان در مورد بوم گردی در ایران و سیر نزولی آن در سالهای اخیر صحبت کردند و برای آشنایی بیشتر با این زیر شاخه صنعت گردشگری پیشنهاد چاپ مقالات منسجم و زنجیره وار در فصلنامه اتاق را دادند .
آقای نیری پیشنهاداتی در مورد فصلنامه اتاق ارائه نمودند و گفتند با توجه به تعداد بالای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری اگر اتاق بتواند رابطی بین این افراد و سازمانهای مربوطه باشد تا سازمانها به عنوان پشتوانه مالی برای مقالات این دانشجویان قرار گیرند، مطالب تخصصی تر و مفید تری می توان در فصلنامه اتاق منتشر کرد.
در بخش سوم آقای شیرکوند توضیحاتی در مورد بحث جدید Mass Tourism در صنعت گردشگری ارائه کردند و در قسمت آخر کمیسیون هم موارد زیر پیشنهاد گردید:
1. در جلسات آتی اعضا محترم براساس منبع و آمار معتبر گزارشاتشان را ارائه دهند.
2. هر کدام از اعضا کمیسیون مشخصات و رزومه ای از فعالیت شغلی خود همراه داشته باشند.

جلسه در ساعت 16:15 و با تشکر آقای شیرکوند از اعضای شرکت‌کننده در این کمیسیون خاتمه یافت.

ندا ارشادپور
دبیر کمیسیون گردشگری

تماشاخانه تصویر