خبر

روابط ورزشی ایران و ایتالیا در قالب سند همکاری های مشترک افزایش خواهد داشت

وزیر ورزش و جوانان در دیدار با سفیر ایتالیا در ایران با تاکید برهمکاری های مشترک میان دوکشوردرحوزه های ورزش وجوانان اظهار داشت: اراده مسئولان دو کشور همواره بر توسعه روابط در عرصه های مختلف استوار بوده است .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مسعود سلطانی فر در دیدار با سفیر ایتالیا در ایران، بااشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی دو کشور بیان کرد: در بین کشورهای اروپایی ارتباط ایران و ایتالیا خوب ، عمیق و ریشه دار بوده و با وجود تحریم های مختلف علیه ایران و همچنین محدودیت هایی که در این راستا برای کشورمان به وجود آمده، این همکاری ها هرگز گسسته نشده است .
وی تاریخ و فرهنگ دو کشور را بسیار غنی توصیف کرد و با اشاره به اشتراکات ایران و ایتالیا در بخشهای مختلف گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همواره روابط تهران و رم خوب بوده و اراده دولتمردان برمبنای گسترش و همکاری های مشترک میان کشورها به ویژه ایتالیا بوده است .
وزیر ورزش و جوانان، با اشاره به ظرفیتهای ورزشی دو کشور در راستای گسترش تعامل بیشترمیان تهران و رم بیان کرد: کشور ایتالیا، در برخی از رشته های ورزشی جایگاه خوبی در جهان دارد که ما می توانیم از دانش و تجربیات مربیان و مدرسان ایتالیایی بهره مند شویم، ضمن اینکه در ایران نیز متقابلا این امادگی در رشته هایی که از توانمندی بالایی برخوردار هستیم وجود دارد تا دانش و تجربیات خود را انتقال دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش پیشنهاد امضاء سند همکاری میان ایران و ایتالیا در حوزهورزش و جوانان را مطرح کرد و گفت: با تنظیم سند همکاری های مشترک، این ارتباطات در یک قالب ساختاری مشخص و منسجم تداوم یابد .
وزیر ورزش و جوانان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نگاه ویژه دولت تدبیر وامید به نقش آفرینی جوانان در عرصه های مدیریتی گزارشی از اقدامات صورت گرفته در این حوزه ایفاد کرد.
وی در این ارتباط، گسترش سازمان های مردم نهاد جوانان در ایران را مورد توجه قرار داد و افزود: در ۸ سال گذشته، تعداد سمن‌های جوانان به ۳هزار و۵۰۰ مورد رسیده است که حدود ۲ میلیون نفر از جوانان عضو این سازمان های مردم نهاد هستند .
سلطانی فر در ادامه بیان کرد: ظرفیت خوبی در بهره گیری از توانمدی های دو کشور در امور جوانان وجود دارد تا زمینه همکاری در عرصه فرهنگی با برگزاری هفته های فرهنگی مشترک و برنامه های دیگر محقق شود، چرا که بر این باور هستیم تعامل میان جوانان دو کشور، موجب عمیق تر شدن پیوند ملتها خواهد شد .
سلطانی فر در این دیدار با اشاره به تبعات منفی شیوع ویروس کرونا در ابعاد مختلف به ویژه حوزه ورزش و تعویق بازی های المپیک توکیو اظهار امیدواری کرد باریشه کن شدن این بیماری، مردم جهان به زندگی عادی خود باز گردند چرا که بازی های المپیک ابزار مهم برای پیوند بین ملت هاست.

«یورونکست» بورس ایتالیا را ۵ میلیارد دلار خرید

گروه بورس سهام یورونکست مالکیت بورسا ایتالیانا (بورس سهام ایتالیا) را در ازای پرداخت ۵ میلیارد دلار به دست آورد.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، گروه بورس سهام یورونکست مالکیت بورسا ایتالیانا (بورس سهام ایتالیا) را در ازای پرداخت ۵ میلیارد دلار به دست آورد.
مالک قبلی بورس ایتالیا، گروه بورس لندن، روز پنج‌شنبه این قرارداد را امضا نمود تا واگذاری بورسا ایتالیانا به یورونکست تکمیل گردد.
یورونکست از ماه اکتبر روند خرید مالکیت بورسا ایتالیانا را آغاز کرده بود و در ماه مارس مجوزهای لازم را از اتحادیه اروپا به دست آورده بود.
یورونکست، اوپراتور بورس‌های اروپا، در ماه ژانویه مدیریت خود را عوض کرد تا برای به دست آوردن این گروه ایتالیایی آماده شود. دِلفین دی آماریز جایگزین آنتونی آتیا، رئیس یورونکست در پاریس شد.

پایان فرصت نخست وزیر برای نجات اقتصاد ایتالیا

تهران- ایرنا- بلومبرگ با اشاره به پایان مهلت تعیین شده برای ارائه طرح اقتصادی نخست وزیر ایتالیا با پشتیبانی مالی اتحادیه اروپا نوشت: ماریو دراگی که در زمان بحران مالی اروپا بر مسند ریاست بانک مرکزی آن تکیه زده بود، تنها چند روز تا زمان ارائه طرح خود برای نجات اقتصاد ایتالیا فرصت دارد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا تنها چند روز فرصت دارد تا با ۲۶۱.۱ میلیارد یورو (۳۱۵.۶ میلیارد دلار) از بودجه اصلی اتحادیه اروپا، برنامه ای "تاریخی" برای نجات اقتصاد ایتالیا از بیماری همه گیر و رفع نقاط ضعف ساختاری طولانی مدت کشورش ارائه دهد.
انتظار می رود طرح پیشنهادی نخست وزیر ایتالیا پیش از ارسال به بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) در مهلت تعیین شده ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت)، در نشست روز چهارشنبه با پنج شنبه کابینه به تصویب نهایی برسد.
موفقیت این طرح پیشنهادی اهمیت بسیاری دارد، چراکه گفته می شود این امر می تواند فرصت اقتصادی را برای کشوری که مدت ها به عنوان نقطه بالقوه صفر زمین در بحران های مهم اروپا قلمداد می شد را واژگون کند. دولت ایتالیا تخمین می زند که مزایای ناشی از کمک های بلاعوض و وام های اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۶ حدود ۳.۶ درصد تولید اقتصادی را افزایش دهد.
گفته می شود در طرح پیشنهادی دراگی، نزدیک به ۴۰ درصد بودجه ایتالیا به پروژه های سبز و ۲۵ درصد به پروژه های دیجیتال اختصاص داده می شود و اولویت های این طرح شامل زیرساخت ها و قطارهای سریع السیر می باشد.
«دیوید پاول» اقتصاددان ارشد منطقه یورو در یادداشتی در خصوص بسته پیشنهادی دراگی این رئیس سابق بانک مرکزی اروپا نوشت: «اقدامات پیشنهادی در این طرح در بلندمدت منجر به افزایش بالقوه تولید می شود و سود آن به میزان کارآیی طرح بستگی دارد».
اما اینکه مشکل اصلی اقتصاد ایتالیا چیست، در پاسخ باید گفت شرایط کنونی ریشه در بدهی های هنگفتی دارد که به دلیل هزینه های اضافی تقریبا ۱۶۰ درصد از تولید اقتصادی را تشکیل می دهد. این بدهی خطری طولانی مدت برای کشور و همچنین اتحادیه اروپا است و بسیاری از اقتصاددانان تنها راه حل این مشکل را تلاش برای توسعه اقتصادی می دانند. اما چنین کاری برای اقتصادی که سال گذشته نزدیک به ۹ درصد کوچکتر شده، کار ساده ای نیست.
در حال حاضر، ایتالیا از طریق خرید اوراق قرضه بانک مرکزی اروپا توانسته اقتصاد خود را سرپا نگهدارد و همین امر سبب شده بدهی ها قابل کنترل باشد.
انتظار می رود دراگی که در کارنامه خود هشت سال (۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹) ریاست بر بانک مرکزی اروپا را ثبت کرده و در این مدت هدایت روند عبور اقتصاد کشورهای حوزه یورو از بحران مالی را در دست داشت و به گفته برخی تحلیلگران و مفسران او عامل حفظ یورو، پول واحد اروپا و کل منطقه یورو است حالا هم بتواند با برنامه پیشنهادی خود که متمرکز بر زیرساخت ها و توسعه قطارهای سریع السیر است راه نجاتی برای برون رفت اقتصاد ایتالیا از شرایط کنونی پیدا کند.

رفع بیشتر محدودیت های کرونایی در ایتالیا؛ هشدار کارشناسان درباره شیوع دوباره ویروس

شفقنا- بحث در مورد طرح کمک های بازیابی اقتصادی ۲۲۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا در پارلمان ایتالیا آغاز شده است و همزمان این کشور بسیاری از محدودیت های کرونایی را بر می دارد و رستوران ها ، سینماها و سالن های کنسرت به منظور تقویت مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا در بیشتر مناطق و به صورت تدریجی بازگشایی می شوند.
به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از فرانس ۲۴، ایتالیا امیدوار است که با کاهش محدودیت ها بتواند یک تابستان عادی داشته باشد.
سه چهارم مناطق از امروز دوشنبه در گروه های کم خطر و زرد قرار می گیرند هرچند که ممنوعیت رفت و آمد عصرگاهی همچنان برقرار است.
براساس تصمیم های جدید در این کشور سالن های سینما ، تئاتر و سالن های کنسرت نیز می توانند با ظرفیت ۵۰ درصد افتتاح شوند و به دنبال آن استخرها ، سالن های بدن سازی ، مسابقات ورزشی و پارک تا اول ژوئیه باز می شوند.
نخست وزیر این کشور تحت فشار شدید برای کاهش محدودیت ها قرار گرفته است ، زیرا ایتالیا با عمیق ترین رکود اقتصادی خود از زمان جنگ جهانی دوم روبرو شده است.
در حال حاضر نرخ ابتلا به بیماری و پذیرش در مراقبت های ویژه کاهش یافته اما مرگ و میرها هنوز بیش از ۳۰۰ نفر در روز است و بیش از ۱۱۹۰۰۰ نفر تا کنون قربانی شده اند.
برخی کارشناسان نسبت به رفع محدودیت ها و خطر شیوع دوباره ویروس هشدار داده اند.
ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که در اوایل سال ۲۰۲۰ به این بیماری همه گیر مبتلا شد و همچنان یکی از بیشترین آسیب دیدگان و بالاترین میزان تلفات در اتحادیه اروپا را دارد.

تا زمانی که اقتصاد هزینه سیاست را می‌پردازد، مسیر توسعه شکل نمی‌گیرد

در اولین نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران مطرح شد
تا زمانی که اقتصاد هزینه سیاست را می‌پردازد، مسیر توسعه شکل نمی‌گیرد

غلامحسین شافعی در نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک گفت: توسعه‌یافتگی و نرخ رشد اقتصادی کشورها، قدرت و امنیت آن‌ها را تأمین می‌کند ولی هنوز در ایران به این استراتژی باور وجود ندارد.
پایگاه خبری اتاق ایران
اولین نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران با حضور غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، غلامحسین جمیلی و کیوان کاشفی اعضای هیئت رئیسه و محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد.
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در این نشست از مهم‌ترین مشکل ایران در حوزه تجارت خارجی گفت: در کشور ما سیاست بر اقتصاد سایه افکنده است و هزینه سیاست را اقتصاد می‌پردازد. تا وقتی تغییری در این وضعیت رخ ندهد، نمی‌توان انتظار داشت تحولی خاص در تجارت خارجی و اقتصاد رخ دهد و مسیر توسعه شکل بگیرد.
رئیس پارلمان بخش خصوصی گفت: میزان توسعه‌یافتگی و نرخ رشد اقتصادی، قدرت و امنیت هر کشوری را تأمین و تعیین می‌کند. در گذشته آمریکا در هر کشوری پایگاه نظامی یا ناو هواپیمابر تأسیس می‌کرد ولی الان رویه‌ها عوض شده است. مثلاً چین سعی می‌کند در هر کشور شهرک چینی تأسیس کند. ما هنوز به این استراتژی در کشور باور نداریم.
رئیس اتاق ایران به موضوع نشست اشار کرد و گفت: باید در کمیسیون‌های مشترک مذاکرات خارجی، هیات یا نماینده اقتصادی هم حضورداشته باشند؛ حتی اگر در کمیسیون تخصصی هم نباشد باید کمیته فرعی اقتصاد تشکیل شود و هیات یا نماینده تجاری ایران حضور داشته باشد ولی هرگز به مسئله تجارت و این بسترها توجه نمی‌شود.
شافعی به وضعیت اتاق‌های مشترک ایران با کشورهای مرزی اشاره کرد و گفت: باید در این مرزها به وضعیت زیرساخت‌ها توجه شود. در خیلی از این مرزها حمل‌ونقل و گمرک مشکلات جدی دارد. حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود، باز هم در این مرزها مشکلات جدی ادامه خواهد داشت.
او به فعال شدن اتاق‌های مشترک بازرگانی در زمینه شناسایی موانع و مشکلات تجار تأکید کرد.
تدوین اساسنامه اتاق‌های مشترک
در این نشست محمدرضا کرباسی درباره اهمیت نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران سخن گفت. بعد از آن غلامحسین جمیلی از تمایل روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی برای تشکیل شورای روسای اتاق‌های مشترک گفت: هدف از تشکیل این جلسه، هم‌اندیشی و انعکاس دیدگاه‌ها و نظرات اعضا در حوزه تقویت اتاق‌های مشترک، بخش خصوصی و تجارت خارجی کشور است. در این دوره اما کرونا برگزاری جلسات این‌چنینی را به‌تاخیر انداخت. امیدواریم بعد از این سلسله نشست‌های شورای روسای اتاق‌های مشترک برگزار شود.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: تصور من این است که اصلی‌ترین ویترین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، فعالیت‌های برون‌مرزی و تجارت خارجی و در رأس آن فعالیت اتاق‌های مشترک است.
جمیلی با تأکید بر استقلال اتاق‌های مشترک بازرگانی، به اساسنامه اتاق‌های مشترک اشاره کرد و گفت: قرار است با هم‌اندیشی اعضای این اتاق‌ها و هیات رئیسه اتاق ایران تدوین و تصویب شود. هر قدر بتوانیم اتاق‌های مشترک را تقویت کنیم تا بتوانند با فرصت‌سازی و نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه تجارت خارجی کار کنند، به‌نفع اقتصاد و کل کشور عمل کرده‌ایم. این موضوع به تقویت جایگاه اتاق بازرگانی می‌انجامد.
جمیلی ادامه داد: با احتمال توافق برجام و رفع تحریم‌ها علیه ایران، فرصت‌های جدیدی برای اقتصاد و تجارت خارجی کشور ایجاد خواهد شد، اتاق ایران می‌خواهد به‌جهت پرهیز از شتاب‌زدگی، پیش‌نویس سندی را در قالب فرآیندی فراهم کند تا بتوان از فرصت‌های پیش‌آمده بهتر استفاده کرد و در این زمینه از تمام روسای اتاق‌های مشترک یاری می‌طلبد.
صدور گواهی مبدا به اتاق‌های مشترک واگذار شود
در ادامه نشست کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه و عضو هیئت رئیسه اتاق ایران از اهمیت تجارت خارجی گفت: تجارت خارجی و اقتصاد بازوی سیاست خارجی است و اتاق ایران در پیشبرد این جایگاه نقش برجسته‌ای دارد. ما باید بتوانیم به تقویت جایگاه تجارت خارجی در نزد تصمیم‌گیران کمک کنیم.
او به برگزاری نمایشگاه‌ها در کشورهای متعدد اشاره کرد و گفت: باید اتاق‌های مشترک در برگزاری این نشست‌ها و چگونگی برگزاری آن حضور فعال داشته باشند؛ شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه‌ها را به لحاظ عملکرد شناسایی کنند و صلاحیت آن‌ها را بررسی کنند.
به گفته کاشفی، باید سازمان توسعه تجارت در این زمینه از اتاق‌های مشترک بازرگانی نظرخواهی کند و البته اتاق‌های مشترک عضو مؤثر در این تصمیم‌ها باشند.
کاشفی همچنین به قانون اتاق ایران اشاره کرد که در حال اصلاح است و پیشنهاد داد که روسای اتاق‌های مشترک هم باید طبق قانون عضو هیات نمایندگان اتاق ایران باشند.
او همچنین به تفویض اختیار صدور گواهی مبدأ به اتاق‌های مشترک اشاره کرد: این تصمیم می‌تواند در استقلال عمل اتاق‌ها و البته منبع درآمدی اتاق‌های مشترک بازرگانی گامی مؤثر باشد.
کاشفی در ادامه نشست به عملکرد تصمیم‌گیران اقتصادی در پسابرجام و غافلگیری آن‌ها اشاره کرد و گفت: باید در این دوره با برنامه‌ریزی منسجم‌تری عمل کنیم تا اشتباهات گذشته تکرار نشود.
مشکل اصلی تجارت خارجی نپیوستن به FATF است
بعد از آن حسین سلیمی، رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان از مشکلات موجود در روابط بین‌المللی و تجارت خارجی گفت: کرونا، برجام و FATF بزرگ‌ترین مشکلات حاضر هستند؛ حتی اگر مسئله برجام حل شود ولی همچنان در حوزه تجارت خارجی مشکل اساسی با FATF خواهیم داشت. باید با تصویب این قانون مشکلات تجار در عرصه بین‌المللی حل شود.
او ادامه داد: در حال حاضر هزینه تجارت خارجی ایران به دلیل نبود تعاملات بانکی 15 درصد بیشتر شده است. البته باید تأکید کنم که ما حدود 75 درصد قوانین FATF را رعایت می‌کنیم ولی هنوز نتوانسته‌ایم از ثمرات آن بهره بگیریم.
سلیمی به حقوق گمرک اشاره کرده و گفت: تصمیمات و بخشنامه‌های خلق‌الساعه در حوزه گمرک به تجارت خارجی آسیب می‌زند و باید از این موارد جلوگیری شود.
به تجارت با کشورهای همسایه توجه شود
بعد از آن مهدی میرعمادی، رئیس اتاق مشترک ایران و فرانسه از مشکلات تجارت ایران و فرانسه گفت: اینکه به دلیل وضعیت شیوع کرونا در ایران و جهان، موضوع برجام و مسئله انتخابات در ایران شاید تا شش ماه اول سال نتوان برای تجارت خارجی کار جدی انجام داد. اما وضعیت در کشورهای همسایه متفاوت است، باید به تجارت با کشورهای همسایه بیشتر توجه شود.
او گفت: اگر برجام به نتیجه برسد پیش‌بینی می‌کنیم که تجارت با اروپا هم آغاز شود وگرنه در حال حاضر هیچ تجارتی با کشورهای اروپایی انجام نمی‌شود.
میرعمادی ادامه داد: ما یکسری معضلات هم داریم که به نبود زیرساخت‌های لازم بازمی‌گردد و به‌تنهایی وزارت خارجه یا سازمان توسعه تجارت یا وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌توانند این مشکلات را حل کنند. باید برای ثبات اقتصادی، ثبات شرایط و تصمیمات همه باهم تلاش کنند.
بعد از آن یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق از نحوه انتقال پول ایران به عراق و پیش‌شرط‌هایی که کار را دشوار کرده، سخن گفت.
او گفت: باید اتاق‌های مشترک اولویت‌های خود را مشخص و مشکلات خود را طبقه‌بندی کنند و با ارجاع آن به هیات رئیسه اتاق ایران در حل آن‌ها گام بردارند.
به گفته آل‌اسحاق، باید واقعیت‌های جغرافیایی و واقعیت‌های اقتصاد ایران را بشناسیم و در این حوزه عملیاتی برنامه‌ریزی کنیم.
بعد از آن علا میرمحمد صادقی، عضو پیشکسوت اتاق ایران از تأکید امام خمینی (ره) در زمان آغاز فعالیت اتاق بازرگانی بعد از انقلاب اسلامی گفت: ایشان فرموده بودند که از تجربه صاحبان تجربه استفاده کنید.
میرمحمد صادقی ادامه داد: اگر تصمیم‌گیران اقتصادی از تجربه پیشکسوت‌ها و صاحبان تجربه استفاده کنند شاید درنهایت خیلی از مسائل و مشکلات کشور حل شود.
نبود زیرساخت‌ بزرگترن مشکل تجار است
محمدحسن روشنک، رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان هم گفت: در شرق کشور مشکل تجارت خارجی در شرق کشور بیشتر از اینکه به تحریم‌ها برگردد به مسائل داخلی ربط دارد؛ نبود زیرساخت‌های مناسب در حوزه حمل‌ونقل بزرگ‌ترین معضل حوزه صادرات است. از طرفی در کشور متولی مشخصی برای تجارت و تجارت بین‌الملل نداریم و همه این موارد در کنار مشکلات زیرساختی سبب می‌شود که حوزه تجارت خارجی آسیب‌پذیر باشد. ضمن اینکه معاهده‌ها و توافق‌های بین‌المللی هم بر تجارت خارجی اثرگذار است.
به آموزش تجار توجه شود
بعد از آن احمد پورفلاح، رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا به مذاکرات برای احیای مجدد برجام اشاره کرد و گفت: ما باید این بار موضوع آموزش تجار را بسیار جدی پیگیری کنیم تا این بار مثل گذشته فرصت‌های لازم از بین نرود.
پورفلاح در ادامه نشست درباره تشکیل اتاق متناظر (همولوگ) در کشور‌های متقابل و نقش تعیین کننده آن در شرایط بعد از تحریم ها گفت.
او به لزوم استفاده از همفکری اتاق ایران و معاونت بین‌الملل در تدوین آیین‌نامه‌ها و اساسنامه‌ها (قبل از طرح آن در هیات نمایندگان) تاکید کرد.
پورفلاح تاکید کرد: اتاق ایران بویژه معاونت بین‌الملل قبل از تنظیم هر آیین‌نامه و اساسنامه‌ای باید نظر هیات رئیسه اتاق‌های مشترک را استعلام سپس متن تنظیمی را در هیات نمایندگان مطرح نماید.
ابراهیم جمیلی، رئیس اتاق مشترک ایران و هند با اشاره به اینکه ما حدود 30 سال است که با ادبیات مشترک از مشکل ثابتی حرف می‌زنیم، گفت: باید در این دوره اولویت‌های اقتصادی شناسایی شوند. اولویت امروز ما پیوستن به FATF است. همه می‌دانند حتی اگر برجام هم تصویب شود بدون پیوستن به FATF نمی‌توان در حوزه بانکی و نقل و انتقال پول کاری انجام داد.
به گفته جمیلی، باید در دوره جدید به واردات مواد اولیه در تجارت خارجی تأکید شود. از طرفی نباید اشتباه‌های گذشته تکرار شود. ما در دوره امضای برجام تمام توجه خود را در تجارت خارجی معطوف به اروپا کردیم و خیلی از شرکای ما از این وضعیت ناراضی بودند. در این دوره باید از ظرفیت همه کشورها در حوزه تجارت بهره بگیریم.
سند استراتژی توسعه ملی نوشته شود
بعد از آن مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین به مسئله FATF اشاره کرد و گفت: فعالان اقتصادی از منظر اقتصادی از این مسئله دفاع می‌کنند و فعالان سیاسی از منظر سیاسی نقد می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم گفت‌وگویی جدی بین این دو گروه شکل بگیرد حرف‌های همدیگر را بشنوند تا بتوانند با دیدی روشن دراین‌باره تصمیم بگیرند.
او در ادامه به نبود استراتژی توسعه ملی اشاره کرد و گفت: بهترین جا اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است تا بتواند استراتژی توسعه ملی را تدوین کند.
او همچنین به رئیس اتاق ایران پیشنهاد داد که درباره مسائل و مشکلات بخش خصوصی با مقام معظم رهبری دیدار و گفت‌وگو کند و صرفاً به گفت‌وگو با دولت اکتفا نشود.
در ادامه حریری گفت: دولت در تمام امور اقتصادی از روغن، مرغ، تخم‌مرغ، حلیم، زولبیا و بامیه، جوجه تا همه‌چیز دخالت می‌کند ولی در تهیه واکسن کرونا به حضور بخش خصوصی تأکید دارد و می‌خواهد این وظیفه را به بخش خصوصی واگذار کند. در همه جای دنیا مسئله واکسیناسیون وظیفه حاکمیت است و نباید درنهایت بار این اتهام‌ها به دوش بخش خصوصی بیفتد.
بعد از آن لیلا رستمی، رئیس اتاق مشترک ایران و بلژیک تأکید کرد: باید اتاق‌های مشترک بازرگانی نمایشگاه‌های معتبر هر صنعتی را در دنیا شناسایی کنند و اصرار کنند که در آن نمایشگاه‌ها حضور داشته باشند نه در همه نمایشگاه‌ها.
حسین تنهایی، رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی هم از آمادگی برخی شرکت‌های کره‌ای برای سرمایه‌گذاری در ایران گفت.
هاملت یاریجانیان، رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان نیز بر پذیرش FATF تأکید کرد.
در ادامه عبدالحکیم ریگی میرجاوه، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و پاکستان به اهمیت تهاتر کالا بین ایران و پاکستان اشاره کرد.
فرشید فرزانگان، رئیس اتاق مشترک ایران و امارات هم تأکید کرد: موضوع تجارت به‌ویژه با نگاه به کشورهای همسایه باید در صدر برنامه‌های سیاسی قرار بگیرد. لازم است در این حین قوانین تجاری کشور تسهیل شود.
بعد از آن مهرداد سعادت، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه به دیپلماسی پسابرجام 2 اشاره کرد و گفت: باید تمام زمینه‌ها و بسترها شناسایی شود تا بتوانیم با برنامه‌ریزی دقیق‌تر کار کنیم.
بعد از آن بار دیگر کرباسی معاون بین‌الملل اتاق ایران از بانک اطلاعاتی تجارت خارجی گفت: معاونت بین‌الملل اتاق ایران آن را تهیه‌کرده است و هر کسی که بخواهد می‌تواند از آن استفاده کند. البته با کمک اتاق‌های مشترک بازرگانی می‌توان آن را تکمیل کرد و توسعه داد.
همچنین کرباسی تأکید کرد: رایزن‌های بازرگانی که به کشورهای مختلف اعزام خواهند شد قبل از مأموریت با بخش خصوصی و روسای اتاق‌های مشترک دیدار و هماهنگی خواهند داشت.
او به تشکیل کمیته تهاتر در سازمان توسعه تجارت اشاره کرد: در این کمیته معاون بین‌الملل اتاق ایران به‌عنوان نماینده اتاق ایران شرکت می‌کند و در هر نشستی با توجه موضوع مورد بحث رئیس اتاق مشترک بازرگانی حضور خواهد داشت.

آغاز کاهش محدودیت‌های کرونایی در ایتالیا

پس از گذشته ماه‌ها از اعمال محدودیت‌های سخت گیرانه کرونایی و قرنطینه در ایتالیا، دولت این کشور از آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها در این کشور و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از هفته آینده خبر داد.
به گزارش حمید معصومی نژاد خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، بازگشایی تدریجی کسب و کار‌ها را مشروط به تداوم رعایت دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی کرد.
آغاز کاهش محدودیت‌های کرونایی در ایتالیا
پس از گذشته ماه‌ها از اعمال محدودیت‌های سخت گیرانه کرونایی و قرنطینه در ایتالیا، دولت این کشور از آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها در این کشور و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از هفته آینده خبر داد.
به گزارش حمید معصومی نژاد خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، بازگشایی تدریجی کسب و کار‌ها را مشروط به تداوم رعایت دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی کرد.
نخست وزیر ایتالیا گفت: از روز دوشنبه آینده، در استان‌هایی که از وضعیت نارنجی به زرد تبدیل می‌شوند، فعالیت‌هایی که در فضای ازاد انجام می‌شود در مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در اولویت قرار خواهند گرفت. رستوران‌هایی که امکان پذیرایی از مشتریان خود در فضای باز را داشته باشند نیز شامل این دستور العمل می‌شوند.
یک سرآشپز ایتالیایی به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: ایتالیا هم اکنون در شرایط اسفبار بهداشتی و اقتصادی به سر می‌برد. بسیاری از کسب و کار‌ها مانند رستوران‌ها بیش از یک سال است که عملا تعطیل هستند و درامدی نداشته اند.
از حدود ۲ ماه پیش به علت وخیم شدن وضعیت کرونا در ایتالیا، تقریبا تمام استان‌های این کشور قرمز شده بود. اما با تشدید محدودیت‌ها و اعمال قرنطینه، هم اکنون فقط ۳ منطقه قرمز و دیگر مناطق نارنجی هستند.

کمک آدیداس به ایتالیایی‌ها برای تمدید قرارداد مانچینی

شرکت تولید پوشاک و ملزومات ورزشی آدیداس به فدراسیون فوتبال ایتالیا برای تمدید قرارداد سرمربی کنونی‌اش یاری خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از انتشار خبری توسط نشریه رپوبلیکا مبنی بر اینکه به فدراسیون فوتبال ایتالیا به زودی با شرکت پوما به عنوان اسپانسر و تأمین کننده پوشاکش قطعی همکاری می‌کند و با دیگر برند آلمانی آدیداس قرارداد همکاری منعقد خواهد کرد، اکنون خبری دیگر منتشر شده مبنی بر اینکه همکاری ایتالیایی‌ها با آدیداس ممکن است منجر به یک منفعت بزرگ برای تیم ملی سرزمین چکمه‌ای شود.
سایت فوتی‌هدلاین، ضمن تأیید خبر رپوبلیکا مبنی بر اینکه آدیداس از سال 2023 اسپانسر پوشاک تیم‌های ملی فوتبال ایتالیا خواهد شد، نوشته است که به موجب این قرارداد، فدراسیون فوتبال ایتالیا درآمد بیشتری کسب خواهد کرد که به وسیله آن می‌تواند روبرتو مانچینی را به تمدید قراردادش با آتزوری متقاعد نماید.
به موجب قرارداد فعلی فدراسیون فوتبال ایتالیا با شرکت پوما، هر ساله 18.9 میلیون یورو به حساب نهاد حاکم بر فوتبال ایتالیا واریز می‌شود. در همین حال گابریله گراوینا، رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا می‌خواهد قبل از آغاز رقابت‌های یورو 2020 در ابتدای ماه خرداد سال جاری و احتمالاً تا ماه آینده، قرارداد مانچینی را تمدید کند. او برنامه دارد قرارداد مانچو را تا سال 2026 یا حداقل سال 2024 تمدید کند. قرارداد فعلی مانچینی تا سال 2022 اعتبار دارد.
همکاری با آدیداس از نظر مالی به فدراسیون فوتبال ایتالیا کمک خواهد کرد که حقوق مانچینی را برای منصرف شدن از بازگشت به کار در رده باشگاهی تأمین کند، هر چند مشخص نیست که عامل مالی به تنهایی برای قانع کردن سرمربی پیشین تیم‌های اینتر و منچسترسیتی کافی خواهد بود یا خیر.

اعلام آمادگی شرکت‌های ایتالیایی برای حضور در ایران، مبادلات دو کشور به زیر یک میلیارد دلار رسید، جنب و جوش در رُم آغاز شده است

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا اظهار داشت: با رصدی که از اتاق ایتالیا و ایران در رم کردیم، بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی خود را برای حضور مجدد در ایران آماده می‌کنند. ما نیز به بیش از 5 هزار عضوی که در اتاق ایران و ایتالیا داریم توصیه کردیم که خود را آماده کنند.
احمد پورفلاح در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد وضعیت تجاری ایران و ایتالیا و تاثیر لغو احتمالی تحریم‌ها بر آن اظهار کرد: بعد از کنار رفتن تحریم‌ها در دوره قبل شاهد بیشترین حضور تجار ایتالیایی در ایران بودیم. حتی اولین چهره سیاسی بلندمرتبه‌ای که به ایران آمد وزیر امور خارجه ایتالیا بود، تا حدی پیش رفتیم که نخست وزیر ایتالیا نیز به ایران سفر کرد. این نشان دهنده علاقه‌ ایتالیایی‌ها به کار با ایرانی‌ها است.
وی افزود: سال‌های طولانی ایتالیا شریک اول تجاری ما بود و تنها کشور اروپایی بود که تراز تجاری ما با آن مثبت بود. یعنی خیلی بیشتر از آنکه به ما کالا بفروشد از ما خرید می‌کرد در حالی که زیرساخت بسیاری از صنایع ما از جمله صنایع چرم، سنگ، لوازم خانگی و حتی بخش‌هایی از صنایع فولاد و نفت، گاز و پتروشیمی ما را ایتالیایی‌ها ایجاد کرده بودند، به تبع این موضوع می طلبید که ما مقدار زیادی لوزم یدکی و مواد اولیه از ایتالیا وارد کنیم.
پورفلاح در ادامه اضافه کرد: با این حال فروش ما به ایتالیا بسیار بیشتر بود، چراکه ایتالیا نفت مورد نیاز خود را تنها از ما خریداری می‌کرد و پتروشیمی‌های ایتالیا با نفت ایران تنظیم شده بودند. حدود 8 یا 9 سال پیش ما رکورد مبادلات 7 میلیارد دلاری را با ایتالیا داشتیم. الان به علت محدودیت‌ها به زیر یک میلیارد دلار رسیده اما هرگز قطع نشده است و بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط ارتباط خود را با ما حفظ کردند.
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا درباره تاثیر لغو تحریم‌ها بر تجارت دو کشور خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که بلافاصله با جاری شدن مجدد برجام و حذف تحریم‌ها مجددا، خیز شرکت‌ها و بنگاه‌داران ایتالیایی را در ایران شاهد باشیم. با رصدی که از اتاق ایتالیا و ایران در رم کردیم، بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی خود را برای حضور مجدد در ایران آماده می‌کنند. ما نیز به بیش از 5 هزار عضوی که در اتاق ایران و ایتالیا داریم توصیه کردیم که خود را آماده کنند. دوره قبل متاسفانه ما آمادگی نداشتیم و نتوانستیم از فرصتی که با آمدن گروه‌های مختلف از اروپا به خصوص ایتالیا و آلمان ایجاد شد استفاده کنیم.
وی در پاسخ به سوالی پیرامون تعداد شرکت‌های ایتالیایی آماده برای ورود به کشور گفت: آمار مشخصی از تعداد شرکت‌های ایتالیایی که اعلام آمادگی برای حضور در ایران کرده‌اند نداریم اما همه اعضای ایتالیا و ایران در رم که بیش از 105 شرکت هستند آمادگی خود را برای حضور در ایران در رشته‌های مختلف و حتی سرمایه گذاری اعلام کرده‌اند.
وی افزود: بنابراین ما فرصت جذب سرمایه‌گذاری از ایتالیا را داریم مشروط بر اینکه در بقیه پارامترها مشکلات را رفع کنیم. اگر ما فردا هم تحریم‌ها رفع شود ولی به FATF و پالرمو نپیوندیم، مطمئنا نمی‌توانیم از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کنیم. بنابراین زیرساخت‌ها، شفافیت و پارامترهایی در بخش مدیریتی ما مورد نیاز است.
پورفلاح با اشاره به فروش نفت به ایتالیا گفت: درست است که تحریم این صدمه را زد که ایتالیایی‌ها به سراغ نفت کشورهای دیگر مانند الجزایر و لیبی رفت، اما فکر می‌کنم ایتالیایی‌ها به دلایل مختلف مایل به داد و ستد با تجار، بازرگانان و فضای کسب‌وکار ایران هستند. بنابراین اگر امیدوار نباشیم که همه تقاضایی که در گذشته از طرف ایتالیا برای نفت ایران وجود داشت بازگردد، می‌توانیم امیدوار باشیم که در میان‌‌مدت نیمی از آن بازگردد.
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا ادامه داد: ایتالیایی‌ها از مزیت‌های نفت ایران اطلاع دارند که کیفیت آن از نفت بسیاری از دیگر کشورها بیشتر است. احساس می‌کنیم که برای احیای روابط در این مورد از همین امروز جنب و جوش در ایتالیا آغاز شده است.
وی در پاسخ به سوالی در مورد پول‌های بلوکه شده ایران در ایتالیا اظهار داشت: طبق آخرین رصدها ما رقم بالایی در ایتالیا بستانکار نیستیم و رقم آن از پول ایران در بسیاری از دیگر کشورها کمتر است. هرگز هم در این مورد مثل بقیه کشورها با ایتالیا به مشکل برنخورده‌ایم.

وزیر کشور پیشین ایتالیا به دلیل نپذیرفتن مهاجران دادگاهی شد

تهران- ایرنا- یک قاضی ایتالیایی دستور داد که ماتئو سالوینی وزیر کشور پیشین ایتالیا و رهبر حزب راست افراطی لیگا به علت نپذیرفتن مهاجران باید برای رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه حضور پیدا کند.
به گزارش تارنمای شبکه خبری یورونیوز، یک قاضی در جزیره سیسیل ایتالیا روز شنبه رسیدگی به این موضوع را آغاز کرد که آیا باید سالوینی را به دلیل مخالفت با پهلو گیری کشتی نجات اسپانیایی در یکی از بنادر این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی محاکمه کند یا خیر.
مخالفت سالوینی با پهلوگیری کشتی نجات موسوم به آغوش باز «Open Arms» باعث شد تا مهاجران سرنشین این کشتی مدت ۱۹ روز در آبهای مدیترانه سرگردان بمانند.
اقدام وزیر کشور پیشین ایتالیا حتی منجر شد تا برخی از مهاجران از سر ناامیدی خود را به دریا بیندازند. در نهایت ۸۳ مهاجر اجازه یافتند در بندر لامپدوزا از کشتی پیاده شوند.
سالوینی رهبر حزب راست افراطی «لیگا» که برای دادرسی مقدماتی در دادگاه پالرمو، اصلی‌ترین شهر سیسیل حاضر شده بود، در پیامی توییتری از تصمیم خود در اوت سال ۲۰۱۹ (مرداد ۹۸) دفاع کرد و جلوگیری از پهلوگیری کشتی نجات را اقدامی مطابق با قوانین ایتالیا با هدف «دفاع از امنیت و و عزت» کشور نامید.
دادستان‌های پالرمو از اقدام سالوینی که منجر به سر گردان نگهداشتن مهاجران برای ۱۹ روز در آب‌های مدیترانه شده بود، “آدم ربایی” عنوان کردند و لورنزو لانلی قاضی دادگاه باید پس از برگزاری اولین جلسه استماع، درباره محاکمه سالوینی یا بایگانی این پرونده تصیم بگیرد.
سالوینی طی ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) تا سپتامبر ۲۰۱۹ (شهریور ۹۸) به عنوان وزیر کشور ایتالیا موضع سختگیرانه‌ای در قبال مهاجران داشت و معتقد بود پذیرش کشتی‌های نجات مهاجران تنها باعث می‌شود که قاچاقچیان مستقر در لیبی تشویق به فعالیت بیشتر شوند.

بازگشت تماشاگران ایتالیایی به ورزشگاه‌ها

مقامات سری آ در نظر دارند تا تماشاگران را به استادیوم ها باز گردانند.
به گزارش ایلنا، پایگاه خبری فوتبال ایتالیا مقامات برگزاری سری‌آ ایتالیا درنظر دارند از ابتدای ماه میلادی پیش رو (۱۱ اردیبهشت) دیدارهای فوتبال را حداکثر با حضور هزار تماشاگر برگزار نمایند.
بر اساس این گزارش دیدارهایی که در فضای بسته برگزار می‌شود حداکثر پذیرای ۵۰۰ تماشاگر و دیدارهای در فضای باز میزبان هزار تماشاگر خواهند بود. با این وجود به نظر می‌رسد این اتفاق در مناطقی رخ خواهد داد که از نظر شیوع ویروس کرونا شرایط کم خطرتری دارند.

اعلام آمادگی شرکت‌های ایتالیایی برای حضور در ایران/ مبادلات دو کشور به زیر یک میلیارد دلار رسید/ جنب و جوش در رُم آغاز شده است

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا اظهار داشت: با رصدی که از اتاق ایتالیا و ایران در رم کردیم، بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی خود را برای حضور مجدد در ایران آماده می‌کنند. ما نیز به بیش از 5 هزار عضوی که در اتاق ایران و ایتالیا داریم توصیه کردیم که خود را آماده کنند.

احمد پورفلاح در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد وضعیت تجاری ایران و ایتالیا و تاثیر لغو احتمالی تحریم‌ها بر آن اظهار کرد: بعد از کنار رفتن تحریم‌ها در دوره قبل شاهد بیشترین حضور تجار ایتالیایی در ایران بودیم. حتی اولین چهره سیاسی بلندمرتبه‌ای که به ایران آمد وزیر امور خارجه ایتالیا بود، تا حدی پیش رفتیم که نخست وزیر ایتالیا نیز به ایران سفر کرد. این نشان دهنده علاقه‌ ایتالیایی‌ها به کار با ایرانی‌ها است.

وی افزود: سال‌های طولانی ایتالیا شریک اول تجاری ما بود و تنها کشور اروپایی بود که تراز تجاری ما با آن مثبت بود. یعنی خیلی بیشتر از آنکه به ما کالا بفروشد از ما خرید می‌کرد در حالی که زیرساخت بسیاری از صنایع ما از جمله صنایع چرم، سنگ، لوازم خانگی و حتی بخش‌هایی از صنایع فولاد و نفت، گاز و پتروشیمی ما را ایتالیایی‌ها ایجاد کرده بودند، به تبع این موضوع می طلبید که ما مقدار زیادی لوزم یدکی و مواد اولیه از ایتالیا وارد کنیم.

پور فلاح در ادامه اضافه کرد: با این حال فروش ما به ایتالیا بسیار بیشتر بود، چراکه ایتالیا نفت مورد نیاز خود را تنها از ما خریداری می‌کرد و پتروشیمی‌های ایتالیا با نفت ایران تنظیم شده بودند. حدود 8 یا 9 سال پیش ما رکورد مبادلات 7 میلیارد دلاری را با ایتالیا داشتیم. الان به علت محدودیت‌ها به زیر یک میلیارد دلار رسیده اما هرگز قطع نشده است و بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط ارتباط خود را با ما حفظ کردند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا درباره تاثیر لغو تحریم‌ها بر تجارت دو کشور خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که بلافاصله با جاری شدن مجدد برجام و حذف تحریم‌ها مجددا، خیز شرکت‌ها و بنگاه‌داران ایتالیایی را در ایران شاهد باشیم. با رصدی که از اتاق ایتالیا و ایران در رم کردیم، بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی خود را برای حضور مجدد در ایران آماده می‌کنند. ما نیز به بیش از 5 هزار عضوی که در اتاق ایران و ایتالیا داریم توصیه کردیم که خود را آماده کنند. دوره قبل متاسفانه ما آمادگی نداشتیم و نتوانستیم از فرصتی که با آمدن گروه‌های مختلف از اروپا به خصوص ایتالیا و آلمان ایجاد شد استفاده کنیم.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون تعداد شرکت‌های ایتالیایی آماده برای ورود به کشور گفت: آمار مشخصی از تعداد شرکت‌های ایتالیایی که اعلام آمادگی برای حضور در ایران کرده‌اند نداریم اما همه اعضای ایتالیا و ایران در رم که بیش از 105 شرکت هستند آمادگی خود را برای حضور در ایران در رشته‌های مختلف و حتی سرمایه گذاری اعلام کرده‌اند.

وی افزود: بنابراین ما فرصت جذب سرمایه‌گذاری از ایتالیا را داریم مشروط بر اینکه در بقیه پارامترها مشکلات را رفع کنیم. اگر ما فردا هم تحریم‌ها رفع شود ولی به FATF و پالرمو نپیوندیم، مطمئنا نمی‌توانیم از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کنیم. بنابراین زیرساخت‌ها، شفافیت و پارامترهایی در بخش مدیریتی ما مورد نیاز است.

پورفلاح با اشاره به فروش نفت به ایتالیا گفت: درست است که تحریم این صدمه را زد که ایتالیایی‌ها به سراغ نفت کشورهای دیگر مانند الجزایر و لیبی رفت، اما فکر می‌کنم ایتالیایی‌ها به دلایل مختلف مایل به داد و ستد با تجار، بازرگانان و فضای کسب‌وکار ایران هستند. بنابراین اگر امیدوار نباشیم که همه تقاضایی که در گذشته از طرف ایتالیا برای نفت ایران وجود داشت بازگردد، می‌توانیم امیدوار باشیم که در میان‌‌مدت نیمی از آن بازگردد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا ادامه داد: ایتالیایی‌ها از مزیت‌های نفت ایران اطلاع دارند که کیفیت آن از نفت بسیاری از دیگر کشورها بیشتر است. احساس می‌کنیم که برای احیای روابط در این مورد از همین امروز جنب و جوش در ایتالیا آغاز شده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد پول‌های بلوکه شده ایران در ایتالیا اظهار داشت: طبق آخرین رصدها ما رقم بالایی در ایتالیا بستانکار نیستیم و رقم آن از پول ایران در بسیاری از دیگر کشورها کمتر است. هرگز هم در این مورد مثل بقیه کشورها با ایتالیا به مشکل برنخورده‌ایم.

در پی بهبود اوضاع سلامت آغاز کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا از ۹ روز آینده

نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد امکان آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از ۲۶ آوریل وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی ب. اف. ام فرانسه (BFMTV)، مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا از ۱۰ روز آینده شروع خواهد شد.
خبرنگار شبکه در گزارش خود از رم گفت: تا پیش از فرارسیدن ماه مه نباید انتظار داشته باشیم محدودیت‌های مرتبط با کرونا در ایتالیا کاهش پیدا می‌کند؛ چرا که دولت ایتالیا با صدور فرمانی اجرایی، جلوی لغو هرگونه محدودیتی را تا سی ام ماه آوریل گرفته است.
ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد آمار مربوط به اوضاع سلامت در کشور بهبود پیدا کرده و کارزار واکسیناسیون نیز به خوبی در حال انجام است. وی همچنین تأکید کرد اقتصاد ایتالیا باید احیا شود. ماریو دراگی با برشمردن این سه موضوع اعلام کرد امکان آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از ۲۶ آوریل وجود دارد. اما در مورد اینکه مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا چگونه برنامه ریزی خواهد شد، باید گفت مناطقی که از بیست و ششم آوریل، از لحاظ شیوع بیماری کرونا در وضعیت زرد یعنی جزء مناطق "با خطر متوسط" قرار گیرند، می‌توانند وارد مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها شوند؛ بنابراین همه فعالیت‌ها یا تقریباً آن دسته از فعالیت‌هایی که در هوای آزاد انجام می‌شود، در مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در اولویت قرار می‌گیرند. از آن جمله می‌توان به فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و بازگشایی اماکن فرهنگی از جمله تئاتر و سینما البته در فضای باز اشاره کرد.
کافه‌ها و رستوران‌هایی هم که امکان پذیرایی از مشتریان را در تراس‌ها (فضای باز) داشته باشند، می‌توانند ظهر‌ها و شب‌ها باز باشند. این مرحله شامل بازگشایی مدارس در همه مقاطع تحصیلی در مناطق زرد نیز می‌شود؛ بنابراین ۱۰۰ درصد دانش آموزان می‌توانند به صورت حضوری سر کلاس‌های درس بروند. در این مرحله جابجایی بین استان‌ها نیز آزاد می‌شود. مراحل دیگر کاهش محدودیت‌ها نیز پس از این مرحله به تدریج آغاز خواهد شد.
ماریو دراگی اعلام کرد این بازگشایی می‌تواند قطعی باشد البته به شرطی که مردم ایتالیا باز هم به خوبی پروتکل‌های بهداشتی و همه مقررات را حتی در بیرون از منزل یا محل کار رعایت نمایند.

در پی بهبود اوضاع سلامت آغاز کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا از ۹ روز آینده

نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد امکان آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از ۲۶ آوریل وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی ب. اف. ام فرانسه (BFMTV)، مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا از ۱۰ روز آینده شروع خواهد شد.
خبرنگار شبکه در گزارش خود از رم گفت: تا پیش از فرارسیدن ماه مه نباید انتظار داشته باشیم محدودیت‌های مرتبط با کرونا در ایتالیا کاهش پیدا می‌کند؛ چرا که دولت ایتالیا با صدور فرمانی اجرایی، جلوی لغو هرگونه محدودیتی را تا سی ام ماه آوریل گرفته است.
ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد آمار مربوط به اوضاع سلامت در کشور بهبود پیدا کرده و کارزار واکسیناسیون نیز به خوبی در حال انجام است. وی همچنین تأکید کرد اقتصاد ایتالیا باید احیا شود. ماریو دراگی با برشمردن این سه موضوع اعلام کرد امکان آغاز مرحله نخست بازگشایی کسب و کار‌ها و سرعت بخشیدن به خروج از قرنطینه از ۲۶ آوریل وجود دارد. اما در مورد اینکه مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در ایتالیا چگونه برنامه ریزی خواهد شد، باید گفت مناطقی که از بیست و ششم آوریل، از لحاظ شیوع بیماری کرونا در وضعیت زرد یعنی جزء مناطق "با خطر متوسط" قرار گیرند، می‌توانند وارد مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها شوند؛ بنابراین همه فعالیت‌ها یا تقریباً آن دسته از فعالیت‌هایی که در هوای آزاد انجام می‌شود، در مرحله نخست کاهش محدودیت‌ها در اولویت قرار می‌گیرند. از آن جمله می‌توان به فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و بازگشایی اماکن فرهنگی از جمله تئاتر و سینما البته در فضای باز اشاره کرد.
کافه‌ها و رستوران‌هایی هم که امکان پذیرایی از مشتریان را در تراس‌ها (فضای باز) داشته باشند، می‌توانند ظهر‌ها و شب‌ها باز باشند. این مرحله شامل بازگشایی مدارس در همه مقاطع تحصیلی در مناطق زرد نیز می‌شود؛ بنابراین ۱۰۰ درصد دانش آموزان می‌توانند به صورت حضوری سر کلاس‌های درس بروند. در این مرحله جابجایی بین استان‌ها نیز آزاد می‌شود. مراحل دیگر کاهش محدودیت‌ها نیز پس از این مرحله به تدریج آغاز خواهد شد.
ماریو دراگی اعلام کرد این بازگشایی می‌تواند قطعی باشد البته به شرطی که مردم ایتالیا باز هم به خوبی پروتکل‌های بهداشتی و همه مقررات را حتی در بیرون از منزل یا محل کار رعایت نمایند.

طرح ۴۰ میلیارد یورویی ایتالیا برای کمک به اقتصاد

دولت ایتالیا طرح احیای جدیدی را به ارزش حدود ۴۰ میلیارد یورو به منظور حمایت از اقتصاد خود که تحت تأثیر بحران ویروس کرونا به شدت تضعیف شده است، آماده می‌کند.
­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از رويترز، دولت ایتالیا طرح احیای جدیدی را به ارزش حدود ۴۰ میلیارد یورو به منظور حمایت از اقتصاد خود که تحت تأثیر بحران ویروس کرونا به شدت تضعیف شده است، آماده می‌کند.
منبعی دولتی که نامش فاش نشده است هفته گذشته به خبرگزاری رویترز اعلام کرد استقراض‌های بیشتر احتمالا کسری بودجه دولت را در سال کنونی به بالای ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی می‌رساند در حالی سال ۲۰۲۰، ۹.۵ درصد بود. اقتصاد ایتالیا در سال ۲۰۲۰ به علت محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا هشت و نه دهم درصد کوچک شد.
این پول به تأمین مالی یارانه‌های اضافی به بنگاه‌هایی که به علت محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا مجبور به تعطیلی شدند و تمدید مهلت موجود در مورد بازپرداخت بدهی‌های بنگاه‌های کوچک و متوسط که به شدت تحت تأثیر محدودیت‌ها برای مهار بحران کرونا قرار گرفتند، اختصاص خواهد یافت.
آخرین ارزیابی رسمی رم که توسط دولتی قبلی در ماه ژانویه صورت گرفت، رقم هشت و هشت دهم درصدی را برای نسبت کسری به تولید ناخالص داخلی برای سال کنونی میلادی تخمین زده است. این ارزیابی به گفته مسئولان ایتالیایی بر پیش بینی رشد اقتصادی شش درصد استوار است.
تدابیر جدید احیای اقتصادی همچنین بدهی عمومی ایتالیا را که اواخر سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۱۵۵.۶ درصد بود، افزایش خواهد داد و پس از یونان بالاترین بدهی عمومی در منطقه یورو خواهد بود.
آخرین باری که ایتالیا بدهی دو رقمی را به ثبت رساند به سال‌های ۱۹۹۰ برمی گردد.
اهداف جدید کسری و بدهی، همچنین پیش بینی‌های چند ساله رشد تولید ناخالص داخلی، در سند اقتصادی و مالی خزانه داری که قرار است این هفته به تصویب برسد، اطلاع رسانی می شود.

آمادگی ایتالیا برای سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی خراسان شمالی

سرکنسول ایران در میلان ایتالیا
آمادگی ایتالیا برای سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- سرکنسول ایران در میلان ایتالیا گفت : بخش خصوصی ایتالیا آماده سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی؛ فولاد و کشاورزی در استان خراسان شمالی است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، داریوش صولت عصر روز دوشنبه در نشست ویدئو کنفرانس بررسی روابط تجاری و فرهنگی خراسان شمالی با سرکنسولگری ایران در میلان ایتالیا پیش زمینه حضور سرمایه گذاران ایتالیایی در صنایع بزرگ و مادر ( پتروشیمی، فولاد، کشاورزی و معادن ) را شناخت بیشتر آنها از ظرفیت های اقتصادی خراسان شمالی دانست و اظهارداشت : انتظار داریم تا مسئولان ارشد این استان اطلاعات کامل و جامعی از ظرفیت های سرمایه گذاری در تمام حوزه های زیرساختی استان خراسان شمالی را به زبان انگلیسی ترجمه و از طریق سرکنسولگری میلان در اختیار سرمایه گذاران این کشور قرار دهند.
وی اضافه کرد : شناخت دو جانبه از ظرفیت ها و توانمندی ها می تواند زمینه را برای همکاری قانونی و مکمل با استان خراسان شمالی برای سرمایه گذاران ایتالیایی فراهم کرده و سرکنسولگری ایران در میلان نیز برای تحقق این فرایند همکاری لازم را در راستای ایفاء وظایف قانونی انجام می دهد.
صولت اظهارداشت : دو کشور ایران و ایتالیا در شرایط سخت تحریم سال ۲۰۲۰ حدود یک میلیارد یورو مبادلات تجاری دو جانبه داشتند که ۷۰ درصد از این مبادلات مربوط به صنایع کوچک و متوسط بود.
وی اضافه کرد : با توجه به ظرفیت های صنایع پتروشیمی، فولاد و کشاورزی در استان نوبنیاد خراسان شمالی، این آمادگی برای افزایش مبادلات تجاری سرمایه گذاران ایالت میلان ایتالیا با این استان وحود دارد و ایتالیا می تواند در صورت همکاری دو جانبه در آینده یکی از تامین کنندگان مواد اولیه برای صنایع خراسان شمالی باشد و در کنار آن برخی محصولات این استان را نیز خریداری کند..
سرکنسول ایران در میلان ایتالیا اشتراک فرهنگی را یکی دلایل اصلی روابط درازمدت ایران با ایتالیا دانست و اظهارداشت: در شرایط فعلی حدود ۲۰ هزار دانشجوی ایران در ایتالیا در حال تحصیل هستند و استان هایی چون خراسان شمالی می توانند از دانش این دانشجویان نیز در داخل استفاده کنند.
صولت در این نشست خواهان تدوین سند جامع همکاری و خواهر خواندگی بین استان خراسان شمالی با یکی از استان های واقع در شمال ایتالیا شد.
آمادگی خراسان شمالی برای پذیرش هیات تجاری
رییس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی استان خراسان شمالی آمادگی اتاق را برای پذیرش و حتی اعزام هیات تجاری به کشور ایتالیا و یا یکی از استان های این کشور را اعلام کرد و گفت : ۱۰ فرصت سرمایه گذاری در صنایع بزرگ به همراه ۳۰ مجوز بی نام از مدت ها قبل در استان خراسان شمالی برای ارایه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی شناسایی و به انگلیسی نیز ترجمه شده است.
سعید پورآبادی سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی به خصوص گیاهان دارویی را یکی از مهمترین محورها برای سرمایه گذاری مشترک دانست و اظهارداشت : استان خراسان شمالی رویشگاه بیش از ۳۶۰ نوع گیاهان دارویی است که می تواند در صنعت دارویی کاربردهای درمانی خوبی داشته باشد و فضا برای سرمایه گذاری در این حوزه نیز وجود دارد.
وی تولید اسب ترکمن ، ابریشم و قالی بافی به خصوص فرش ابریشمی دو رو را از دیگر ظرفیت ها برای همکاری دو جانبه اعلام کرد و برای شناسایی ظرفیت های استان خراسان شمالی به سرمایه گذاران ایتالیا پیشنهاد برگزاری نمایشگاه مجازی را ارایه کرد.
مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: صنایع فولاد اسفراین در جنوب استان خراسان شمالی با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا ، از ظرفیت یک میلیون تنی تولید فولاد برخوردار است که می تواند مورد اقبال سرمایه گذاران خارجی باشد.
محمد بدری با استقبال از تنظیم سند جامع همکاری بین استان خراسان شمالی با اتحادیه های مختلف بازرگانی ایتالیایی و خواهر خواندگی این استان با یکی از استان های ایتالیا ، تحقق این فرایند را باعث توسعه همکاری دو جانبه دانست.
استان خراسان شمالی با حدود ۲۸ هزار کیلومتر مربع مساحت و حدود ۹۰۰ هزار نفر جمعیت در شمالشرق ایران قرار دارد که با داشتن ۱۰ صنعت بزرگ رتبه هفدهم را در صنایع بزرگ در کشور به خود اختصاص داده است.
برخورداری از ۳۴۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۲۰ شهرک و نواحی صنعتی با بیش از ۳۰۰ هکتار اراضی آماده برای سرمایه گذاری صنعتی ، قرارگیری در محور راهبردی شرق به شمال سالانه حداقل پذیرای ۲۰ میلیون و همسایگی با کشورهای آسیای میانه یکی از استان های مستعد برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی است.
میلان (به ایتالیایی: Milano) دومین شهر پرجمعیت ایتالیا و مرکز ناحیه لومباردی در شمال این کشور است و بیش از چهار میلیون نفر جمعیت دارد و این شهر یکی از شهرهای پیشرو جهان در زمینه‌های اقتصاد، هنر، مد، آموزش، حمل‌ونقل، سرگرمی، معماری و رسانه ها می باشد.

اقدام آنکارا به تعلیق قرارداد خرید بالگردهای آموزشی از ایتالیا در پی جنجال دیپلماسی

در ادامه تبعات «صندلی گیت»؛
ترکیه قرارداد ۸۳ میلیون دلاری خود با ایتالیا را تعلیق کرد
در پی تنش های بوجود آمده میان ترکیه و برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا بر سر جنجال «گاف صندلی، صندلی گیت»، آنکارا قرارداد ۸۳ میلیون دلاری خود با رُم را به حالت تعلیق درآورد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، در پی آنکه «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه را به دلیل جنجال «گاف صندلی» دیکتاتور خواند، آنکارا امروز یکشنبه از تعلیق قرارداد ۸۳ میلیون دلاری خود با رم خبر داد.
این قرارداد مربوط به خرید بالگرد از کشور ایتالیا بود. ترکیه همچنین خواستار عذرخواهی رسمی ایتالیا نیز شده است.
جنجال گاف صندلی که برخی رسانه ها از آن با عنوان صندلی گیت یاد می کنند مربوط به نگذاشتن صندلی برای «اورزلا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا در کنار «شارل میشل» در جریان نشست رهبران عالیرتبه اتحادیه اروپا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه است.
ویدئویی که از لحظات آغازین این نشست منتشر شده، فون در لاین، اولین زنی که به ریاست کمیسیون اروپا رسیده را نشان می‌دهد که مجبور شده روی کاناپه ویژه همراهان بنشیند، آنهم در حالی که شارل میشل، رئیس شورای اروپا و همسفر او در این ماموریت، با فاصله‌ای دورتر از او در کنار رجب طیب اردوغان بر صندلی ویژه مقامات اول این دیدار تکیه زده بودند.
شگفتی بینندگان این صحنه در حالی بود که شارل میشل در سطح اتحادیه اروپا جایگاهی معادل خانم فون در لاین دارد و هر دوی آنها از سوی اتحادیه اروپا ماموریت داشتند با اردوغان گفتگو نمایند.

ایتالیا پیشنهاد میزبانی رم برای فرمول یک را رد کرد

رئیس فدراسیون اتومبیلرانی ایتالیا گفت: با توجه به میزبانی ۲ گرندپریکس، این امکان را نداریم تا در رم، میزبان مسابقات فرمول یک باشیم.
به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس فدراسیون اتومبیلرانی ایتالیا تاکید کرد پیشنهاد برگزاری دومین جایزه بزرگ فرمول یک ایتالیا در رم متوقف شده است.
آنجلو استیچی دامیانی در کنفرانس خبری یک هفته قبل از گرندپریکس ایتالیا گفت که برگزاری دومین مسابقه برای پایتخت پرهزینه و گران خواهد بود.
امسال ۲ مسابقه دیگر فرمول یک در ایتالیا و در ایمولا و مونزا برگزار خواهد شد به طوری که برگزارکنندگان ایمولا امیدوار هستند میزبانی آنها فقط محدود به فصل جاری نباشد با این حال دامیانی تاکید کرد احتمال برنامه‌ریزی برای میزبانی برای رم وجود ندارد.
وی در این باره گفت: سالهای گذشته شانس زیادی برای برگزاری فرمول یک در رم وجود داشت. این یک پروژه بسیار جاه طلبانه و گران قیمت بود و شاید اوضاع کاملاً مناسب نبود. امروز فکر می‌کنم چنین پیشنهادی حتی در یک منطقه‌ تجاری مانند رم دشوار است.

استراماچونی رکورد اینستاگرام را شکست

دنیای‌اقتصاد : سایت کالچو مرکاتو ایتالیا خبر داد آندره‌ا استراماچونی سرمربی سابق اینتر و استقلال در اینستاگرام یک رکورد جهانی را به نام خودش به ثبت رساند. استراماچونی ۸۵ هفته پیش یک پست با تصویر خودش منتشر کرد که این پست تا به امروز با دریافت ۹ میلیون و ۲۰۰هزار کامنت در اینستاگرام رکورد خود را ثبت کرده است. استراماچونی ابتدای لیگ نوزدهم هدایت استقلال را برعهده گرفت ولی بعد از حدود نیم‌فصل حضور در تیم تهرانی به دلیل عدم‌پرداخت مطالباتش قراردادش را فسخ کرد.

رشد ارزش سهام در پایان کار بورس‌های اروپایی به‌جز ایتالیا

فعالیت امروز شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی به‌جز ایتالیا با روند صعودی پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی،شاخص‌های اصلی بازار‌های بورس کشورهای اروپایی به‌جز ایتالیا امروز 8 آوریل 2021 فعالیت چهارمین روز کاری هفته را با روند صعودی به پایان برد.
در این راستا، شاخص «یورو استوکس 600» با رشد 0.58 درصدی در سطح 436,86 واحد قرار گرفت.
شاخص «فوتسی 100» بورس لندن با 0.83 درصد صعود به 6.942,22 واحد و شاخص «داکس 30» بورس آلمان با 0.17 درصد ارتقا به 15.202,68 واحد رسیدند.
همچنین شاخص «کک 40» بورس فرانسه نیز با 0.57 درصد افزایش ارزش به 6.165,72 واحد دست یافت.
این درحالیست که شاخص «ام‌آی‌بی 30» بورس ایتالیا با 0.66 درصد کاهش ارزش به 24.576,51 واحد نزول کرد.
گفتنی است برابری یورو/ دلار نیز از ساعت 19:20 (به وقت ترکیه) با رشد 0.37 درصدی در سطح 1,191 قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت ایتالیایی ایراسکو : فرصت های بزرگ در ایران

تارنمای سایدروب ایتالیا در گزارشی با عنوان «ایراسکو : فرصت های بزرگ در ایران» به بررسی زمینه‌های همکاری ایتالیا و ایران در صنعت فولاد پرداخته است.
تارنمای سایدروب در گزارشی با عنوان « ایراسکو : فرصت های بزرگ در ایران» نوشت: شرکت ایتالیایی ایراسکو، که در شهر جنوا در زمینه تأمین صنایع و تجارت محصولات فولادی فعالیت می‌کند، پیشنهاد کرده است که در ایران، با گاز طبیعی ارزان، و با منابع اقتصادی و فناوری ایتالیایی، تاسیسات تولید DRI و HBI ساخته شود و سپس مواد اولیه برای تغذیه کارخانه‌های تولید فولاد کشور از جمله ایلوای سابق، به ایتالیا صادر شود.
محمدرضا نیکو سخن، مدیر عامل ایراسکو، می‌گوید: «من معتقدم که این کار قابل انجام است و ما آماده همکاری هستیم. فکر می‌کنیم که می‌توان سرمایه گذاری مشترک داشت. ما پیشنهادی را در همین رابطه به ایلوای سابق ، به اینویتالیا ، به سفیر ایتالیا در ایران و به سفیر ایران در ایتالیا ارائه داده ایم ».
پیشنهادی که ریشه در روابط تجاری ایران با ایراسکو، ساخت کارخانه‌های تولید فولاد به ارزش صدها میلیون یورو و همچنین ارائه فناوری متالورژی، صنعت معدن و نفت و گاز برای ایران، دارد. به گفته نیکوسخن « فولاد ایران به نوعی ساخت ایتالیاست. همه می دانند که ایتالیایی‌ها نقشی اساسی در توسعه تولید فولاد در ایران داشته اند. ایتالسایدر کارکنان بزرگترین مرکز فولاد ایران را آموزش داده است. اکنون زمان آن رسیده که ما به ایلوا کمک کنیم. بزرگترین مزیت رقابتی صنعت فولاد ایران، DRI است: ایران با 28 میلیون تن در سال، بزرگترین تولید کننده با گاز طبیعی در جهان است ».
این شرکت همچنین در کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا و اتحادیه کشورهای مستقل همسود فعالیت می‌کند و در زمینه صادرات و واردات محصولات فولادی و مواد اولیه به ایتالیا نیز حضور دارد. ایراسکو با همین ظرفیت دوگانه خود بعنوان غرفه دار به نمایشگاه بین المللی Made in Steel که در ماه اکتبر آینده در fieramilano Rho بازخواهد گشت. نیکوسخن می‌گوید: «بعد از 27 سال کار در صنعت فولاد و معدن، می‌توانم بگویم Made in Steel نه تنها در ایتالیا بلکه در سراسر اروپا بسیار مهم است.
با توجه به اینکه جهان بیش از یک سال است که در نوعی قرنطینه و بدون دیدارهای حضوری به سر می‌برد، این نمایشگاه فرصت جالبی خواهد بود و ما از آن برای دیدار و یافتن مشتری و گسترش بازار خود استفاده خواهیم کرد. با بودجه ایتالیایی و تحت پوشش ساچه و با همکاری Danieli و SMS Innse و دیگر گروه‌های فعال در این حوزه، می‌توانیم در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و کشورهای مستقل همسو، کارخانه‌های تولید فولاد بسازیم و به اعتقاد من این یک فرصت واقعی است.
ما همچنین در حال بررسی انتقال دانش، مثلآ در قالب همکاری بین دانشگاه‌ها هستیم. ما فکر می‌کردیم با توجه به شرایط بحرانی، اوضاع بدی را تجربه خواهیم کرد. اما در عوض حتی در گردش مالی قدری افزایش هم داشتیم. سال 2021، به ویژه در صورت لغو تحریم ها، زمینه‌های بسیار خوبی را برای کار در ایران فراهم خواهد کرد. بسیاری از شرکت ها این آمادگی را دارند که فعالیت های خود را پس از بحران، تشدید نمایند. 2022 ، سال بهبودی بیشتر خواهد بود. ما آماده پشتیبانی از سرمایه گذاری‌های ایتالیا در ایران و بالعکس هستیم».
ایران در سال 2020 و در حالیکه دیگر کشورها به استثنای چین به کندی حرکت می‌کردند، به گزارش انجمن جهانی فولاد ، تولید فولاد خود را 13.4 درصد افزایش داد و به 29 میلیون تن رسید. صادرات ایران نیز حداقل در دو سال گذشته رو به گسترش بوده است.
به گفته نیکوسخن « به اعتقاد ما همکاری‌های زیادی بین فولاد ایران و ایتالیا و همچنین فولاد اروپا می‌تواند وجود داشته باشد. اگرچه صنعت فولاد ایران حجم تولید و دامنه محصولات خود را افزایش داده است، اما برنامه‌های توسعه آن به دلیل عدم امکان تأمین مالی متوقف شده است. در صورت کاهش بار تحریم ها، که به اعتقاد من با توجه به خط مشی ریاست جمهوری بایدن باید طبیعتآ پیش بیاید، می‌توان برنامه‌های رشد به ارزش میلیاردها یورو را آغاز کرد. ما پروژه‌های زیادی برای ارائه به سازندگان علاقه مند، در دست داریم».

«یه وا» از تماشاگران جشنواره ایتالیایی جایزه گرفت

فیلم سینمایی «یه وا» ساخته آناهید آباد، برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در یازدهمین جشنواره فیلم فرانکوفون ایتالیا شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، فیلم «یه وا» به نویسندگی و کارگردانی آناهید آباد، برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در جشنواره بین‌المللی فیلم فرانکوفون (Francophone Film Festival) شد.
یازدهمین دوره این جشنواره از ۱۷ تا ۲۱ مارچ ۲۰۲۱ میلادی برابر با ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱ فروردین ۱۴۰۰ در شهر رم ایتالیا برگزار شد.
«یه وا» ساخته آناهید آباد، محصول مشترک کشورهای ارمنستان و ایران است که در جشنواره‌های دیگری مانند مونترال، ونیز، میل‌ولی، پالم‌اسپرینگز، کلیوند، کوتبوس و… شرکت کرده و از دوازدهمین جشنواره فیلم انار، پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم زردآلوی طلایی ایروان، هفدهمین «جشنواره کینو شوک» روسیه، جشنواره فیلم نیویورک و… موفق به دریافت جوایزی شده است.
«یه وا» نخستین فیلم آناهید آباد و محصول مشترک ایران و ارمنستان روایت داستانی است که به مسائل اجتماعی انسان معاصر می‌پردازد و از جمله فعالیت‌های بنیاد سینمایی فارابی در حوزه تولید مشترک محسوب می گردد.

درگیری پلیس ایتالیا با معترضان محدودیت های کرونایی

در اعتراضات علیه محدودیت‌های کرونایی در نزدیکی پارلمان ایتالیا در رم درگیری‌هایی بین پلیس و معترضان ایجاد شد.
در اعتراضات ضد محدودیت های کرونایی در مقابل پارلمان ایتالیا در رم درگیری هایی بین پلیس و معترضان رخ داده و برخی تلاش کردند تا به ساختمان پارلمان حمله ور شوند.
بر اساس اطلاعات رسانه های ایتالیایی حداقل یک نیروی پلیس در این درگیری ها مجروح شد. چندین معترض هم دستگیر شدند.
در بین معترضان کارکنان رستوران ها، مغازه ها و استادیوم های ورزشی دیده می شدند که علیه محدودیت های اعمال شده برای مشاغل خود اعتراض داشتند.
تعدادی از معترضان تلاش کردند موانع موجود در مقابل جایگاه نمایندگان را بشکنند. برخی معترضان مواد آتش زا پرتاب و بسیاری از معترضان از ماسک استفاده نمی کردند.
یک مرد هم مقداری شاخ و خز روی سر خود گذاشته بود تا به این ترتیب حمله خشونت آمیز به کنگره آمریکا در ژانویه سال ۲۰۲۱ را یادآوری کند.
ایتالیا یکی از اولین قربانیان موج نخست شیوع ویروس کرونا در اروپا بود. با این حال به نظر می رسد مدیریت بحران در این کشور، دست کم نسبت به فرانسه بهتر بوده است.
بر اساس جدیدترین آمار ها تا به حال در ایتالیا ۳۶۸۶۷۰۷ نفر به کرونا مبتلا شده و ۱۱۱۷۴۷ نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

اف وی فرانجیوِنتو سورپاسو؛ نامی جدید در صنعت خودروی ایتالیا و خط و نشان تورین برای لامبورگینی و فراری!

نکته جالب امکان نامگذاری یکی از مدل های این محصول توسط مشتری است زیرا بصورت پیش فرض با نام GTXX ارائه می شود و دو اکس آخر را مشتری می تواند براساس نظر خود شخصی سازی کند. عصر ایران- زمانی که درباره ابرخودروها و سوپر اسپرت های ایتالیایی صحبت می شود؛ قطعا نام "افی وی فرانجیوِنتو" ناشناخته و عجیب به نظر خواهد آمد اما این کمپانی فعال در تورین(ایتالیا) به تازگی از جدیدترین محصول خود یعنی اف وی فرانجیونتو سورپاسو رونمایی کرده است تا معادلات ثابت خودرویی در ایتالیا را به سود خود دچار تغییراتی کند.
اف وی فرانجیونتو پیش از این طرح مربوط به ابرخودروی 1000 اسب بخاری اسفانه دیِچی دیِچی و همچنین رودستر الکتریکی 1.6 میلیون دلاری شارلوت را معرفی کرده بود. اما سورپاسو را می توان مهمترین محصول معرفی شده توسط این برند دانست زیرا جزئیاتی که همراه خود دارد بسیار نزدیک تر به یک محصول محبوب و متعارف است. نکته جالب امکان نامگذاری یکی از مدل‌های این محصول توسط مشتری است زیرا بصورت پیش فرض با نام GTXX ارائه می شود و دو اکس آخر را مشتری می تواند براساس نظر خود شخصی سازی کند.
همچنین خریداران هر دو مدل سورپاسو که با نام های استراداله و GTXX شناسایی می شوند، می توانند طی یک برنامه 30 روزه همکاری نزدیکی با طراحان شرکت در راستای اعمال شخصی سازی و شکل گیری خودروی سفارشی خود داشته باشند.
استراداله در واقع نسخه ساده تری از سورپاسو است که تصاویر منتشر شده از سورپاسو نیز تا کنون فقط مربوط به همین مدل استراداله می شود. در مقابل نسخه GTXX اسپرت تر، دارای بدنه دو رنگ و با ظاهری تهاجمی تر ارائه می شود که نزدیکی زیادی به خودروهای کلاس جی تی3 دارد.
این محصول مجهز به آخرین فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در کابین است که علاوه بر شخصی سازی های مدنظر راننده به تدریج با مالک خود هماهنگ تر خواهد شد.
اما درباره پیشرانه به یک تپنده 10 سیلندر اشاره شده که 610 اسب بخار در حالت تنفس طبیعی برای مدل استراداله خروجی دارد. در تریم GTXX استفاده از سامانه سوپرشارژ؛ میزان خروجی را به 850 اسب بخار می رساند.
GTXX طی 2.9 ثانیه از حالت توقف به سرعت 100 کیلومتر برساعت می رسد و پیشینه سرعت آن نیز برابر با 345 کیلومتر برساعت محاسبه شده است.

انتقاد به بازی آل‌پاچینو در نقش گوچی

ایسنا : پاتریشیا گوچی از نوادگان بنیان‌گذار کمپانی معروف مد گوچی از انتخاب آل‌پاچینو برای بازی در نقش پدرش به‌دلیل تفاوت‌های ظاهری انتقاد کرد.
فیلم «گوچی» به کارگردانی ریدلی اسکات که به ماجرای قتل مائوریزیو گوچی، نوه به‌قتل‌رسیده مالک اسبق کمپانی معروف «گوچی» می‌پردازد هم‌اکنون در شهر رُم ایتالیا در مرحله فیلم‌برداری قرار دارد، اما انتشار عکس‌هایی از حضور آل‌پاچینو در این فیلم با واکنش یکی از نوادگان خاندان گوچی مواجه شده است.
پاتریشیا گوچی سازندگان این فیلم را برای انتخاب آل‌پاچینو برای بازی در نقش پدرش آلدو گوچی فرزند ارشد گوچیو گوچی مورد انتقاد قرار داده و عنوان کرده آل‌پاچینو چاق و قدکوتاه است درحالی‌که پدرش قدبلند، لاغر و چشم‌آبی بوده است و این فیلم موجب می‌شود آبروی پدرش لکه‌دار شود.
داستان این فیلم درباره ماجرای قتل مائوریزیو گوچی با بازی آدام درایور است که در سال ۱۹۹۵ توسط یک فرد مسلح به ضرب گلوله کشته شد و بعدها مشخص شد این قتل به دستور مستقیم همسر سابقش پاتریزیا رجیانی انجام شده که در این فیلم لیدی گاگا ایفاگر نقش وی می باشد.
این فیلم براساس کتابی با عنوان «خانه گوچی: داستانی پرشور از قتل، جنون، شکوه و طمع» نوشته سارا فوردن ساخته می‌شود که قرار است امسال در ماه نوامبر اکران عمومی شود.

ممنوعیت عبور کشتی‌های کروز از مرکز تاریخی ونیز

مقامات ایتالیا در واکنش به نگرانی‌های یونسکو و شکایت‌های مردم محلی، پس از ۶ سال سرانجام ورود کشتی‌های کروز و نفتکش‌ها را به مرکز تاریخی ونیز ممنوع کردند.
به گزارش ایرنا از روزنامه هنر چاپ لندن، دولت ایتالیا فرمان ممنوعیت ورود کشتی‌های بزرگ کروز را به مرکز تاریخی ونیز تصویب کرد.
داریو فرانچسکینی وزیر فرهنگ ایتالیا در گفت‌وگو با روزنامه ریپوبلیکا ضمن اعلام این خبر گفت: این همان تصمیم درستی است که سال ها منتظرش بودیم. شورای وزیران ایتالیا حکمی را تصویب کرده است که کشتی‌های بزرگ را ملزم می‌کند بیرون تالاب ونیز پهلو بگیرند، درست همانطور که یونسکو خواسته بود.
شاخه آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) از سال ۲۰۱۴ درخواست داده بود مقامات ایتالیا ورود کشتی‌های کروز و نفتکش‌ها را به تالاب ونیز ممنوع کنند و حتی گزینه افزودن نام ونیز به فهرست میراث جهانی در معرض خطر را نیز بررسی کرده بود. مردمان محلی نیز مدت‌هاست که به ورود کشتی‌های کروز به تالاب ونیز شکایت دارند و می‌گویند این کشتی‌ها علاوه بر ایجاد آلودگی، دید بین کانال‌ها را نیز مسدود می‌کنند.
به موجب تصویب این قانون جدید، کشتی‌های کروز با وزن بالای ۴۰ هزار تن و کشتی‌های کانتینری پس از برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی نیز اجازه ورود به کانال جودکا که به مرکز تاریخی ونیز منتهی می‌شود را نخواهند داشت. این کشتی‌ها به طور موقت به بندر صنعتی مارگرا هدایت می‌شوند و مسافرانشان باید از همانجا به وسیله واپورتو (اتوبوس دریایی)، اتوبوس و تاکسی خود را به ونیز برسانند.
گزینه‌های موجود برای ارائه یک راهکار دائم در دست بررسی است. یکی از این گزینه‌ها استفاده از کانال‌های موجود برای دور زدن مرکز تاریخی ونیز است. سازمان یونسکو تاکنون برای ایجاد مسیرهای جایگزین و شناسایی راهکارهایی که سلامت زیست‌محیطی این مرکز را تضمین می‌کنند، چند جلسه فنی با لوئیجی بروگنارو شهردار ونیز و کارشناسان بین‌المللی برگزار کرده است.

اسامی آثار راه‌یافته به دومین جشنواره فیلم نوستالژیا اعلام شد

اسامی فیلمنامه، فیلم‌های کوتاه و بلند راه یافته به دومین جشنواره فیلم نوستالژیا که از ۳۰ شهریور تا اول مهرماه ۱۴۰۰ در ایتالیا برگزار می‌شود، اعلام شد.
به گزارش ایلنا، دومین جشنواره فیلم نوستالژیا از ۳۰ شهریور تا اول مهرماه ۱۴۰۰ به دبیری محمد قانع‌فرد در میلان ایتالیا برگزار می‌شود.
جشنواره فیلم نوستالژیا شامل سه بخش فیلمنامه، فیلم بلند و فیلم کوتاه است که بخش فیلم کوتاه نیز شامل ۲ بخش رقابتی و غیررقابتی است. در دومین دوره این جشنواره، ۱۴۷۲ اثر شامل فیلمنامه و فیلم کوتاه و بلند داستانی به دبیرخانه ارسال شد که از بین آنها، ۳ فیلمنامه، ۷ فیلم سینمایی و ۴۵ فیلم کوتاه انتخاب شده‌اند.
جشنواره فیلم نوستالژیا، اولین جشنواره فیلم های ایرانی در ایتالیا است که با هدف ایجاد فضای نوستالژیک برای ایرانیان شمال ایتالیا و ارائه بخشی از فرهنگ و هنر ایران به ایتالیایی‌ها راه اندازی شده است و در 2 بخش رقابتی کوتاه و بلند، به دبیری محمد قانع فرد برگزار خواهد شد.

به همت رایزنی فرهنگی ایران صورت گرفت

آغاز پنجاه‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ایتالیا
رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، پنجاه‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی (چهارمین دوره مجازی) در سه سطح مقدماتی، میانی و پیشرفته را برگزار کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این دوره آموزشی با حضور خانم مهناز اسماعیلی، از اساتید زبان فارسی در سه سطح مقدماتی، میانی و پیشرفته مشتمل بر ده جلسه آموزشی به طول یک ساعت و نیم (مجموعاً ۹۰ ساعت) مطابق استاندارهای آموزشی بنیاد سعدی برگزار می‌شود.
در پایان این دوره از فارسی‌آموزانی که در ۸۰ درصد از ساعات آموزشی حضور داشته باشند، آزمون پایانی مهارت‌های خواندن، نوشتن، سخن گفتن و … به عمل آمده و برای حائزین نمره قبولی، گواهینامه شرکت در دوره صادر خواهد شد.
لازم به ذکر است، بر اساس توافق رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا با دپارتمان‌های زبان فارسی دانشگاه‌های ایتالیا، دانشجویان زبان فارسی می‌توانند از دوره‌های آموزشی برخط رایزنی، بهره مند گردند.

آغاز فعالیت قطارهای ضد کرونا در ایتالیا

مدیران بخش حمل و نقل قطارهای شهری ایتالیا گام بلندی در راستای مبارزه با پاندمی کووید -۱۹ برداشته‌اند و قرار است تا پایان ماه آوریل، اقدامات متعددی در این زمینه انجام دهند.
به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، ایتالیا یکی از کشورهایی است که تا کنون بیشترین لطمه را از سرایت ویروس کرونا متحمل شده و با وجود اعمال اقداماتی سختگیرانه، همچنان با افزایش آمار ابتلا به این بیماری دست و پنجه نرم می‌کند. مقامات رسمی در بخش‌های مختلف کشور هر یک به نحوی تلاش کرده‌اند به زنجیره شیوع کووید -۱۹ در کشور خاتمه دهند اما با ناکامی نسبی در این زمینه مواجه شده‌اند. اما اخیراً مدیران بخش حمل و نقل قطارهای شهری نیز وارد عمل شده و از همکاری بی‌وقفه خود برای مبارزه با ویروس کرونا خبر داده‌اند.
در این راستا، قرار است تا پایان ماه آوریل، قطارهای بدون کووید -۱۹ بین شهرهای رم و میلان به فعالیت بپردازند. البته رئیس راه آهن شهری از گسترش سفر چنین قطارهایی به سایر شهرها خبر داده و اعلام کرده است گردشگران تابستانی کشور می‌توانند برای سفر خود به سایر شهرهای ایتالیا نیز از این قطارهای ایمن بهره‌مند شوند. بدون شک، ترویج سفر ایمن در کشور ایتالیا منجر به گرایش بیشتر گردشگران به سفر در آن خواهد شد و رونق اقتصادی را در این صنعت به دنبال خواهد داشت.
عملکرد قطارهای بدون کووید -۱۹ به این صورت خواهد بود که تمام مسافران و پرسنل قطار پیش از سوار شدن و آغاز سفر مورد آزمایش قرار می‌گیرند و در صورت ابتلا به ویروس کرونا، از سوار شدن آن‌ها به قطارها ممانعت می‌شود. برای این کار، کارکنانی از صلیب سرخ ایتالیا به انجام تست کرونا از تمام افراد می‌پردازند و جواب را به صورت فوری آماده می‌کنند. در نتیجه، تمام مسافران با اطمینان خاطر از نبود هیچ‌گونه اثری از وجود ویروس کرونا سفر خود را از طریق قطارهای شهری آغاز خواهند کرد.

کووید عاملی برای عقبگرد اتحادیه اروپا و پیشگامی آسیا

با عبور از بیماری همه گیر ویروس کرونا، در سال 2020 اقتصادهای جهان یا دچار رکود شدیدی شدند (حتی با نرخ دو رقمی، مانند برخی از کشورهای اروپایی) یا مانند چین، با کاهش شدید رشد پیش بینی شده مواجه شدند، با این حال، بر اساس تخمین کارشناسان، به لطف معرفی واکسن و چشم انداز بهبود وضعیت اقتصادی سال 2021 باید سالی باشد که همراه با تضمین مجدد راه اندازی و احیاء اقتصادی.
با این حال، این فرضیه حداقل در اروپا صرفا بعنوان یک مدینه فاضله در تصورها باقی مانده است. با افزایش منحنی سرایت در هفته‌های اخیر و اوج گیری آن، انتظار می رود بین هفته آینده و عید پاک، در بین کشورهای اروپایی ، هشدار دهنده یک سال دیگر همراه با رکود است. در حالی که بسیاری از تأثیرات منفی بر اقتصاد (مانند آزادسازی اخراج کارمندان و توقف یارانه‌ها) هنوز امکان پذیر نیست و عاملی برای آزاد سازی فعالیت اقتصادی نشده و اثر واقعی واکسن‌ها در بهبود اقتصادی، (هرچند مورد ستایش قرار گرفته)، اما هنوز نتایج ملموس و قابل توجهی به همراه نداشته است.
مشکلات مشابه، اما اروپا در جایگاه آخر است
در همه جای دنیا، با این حال، خسارات وارد شده به اقتصاد همان خسارتی نبوده است که ما در قاره کهن متحمل شده ایم. و بدون تعصب کافی است که به ایالات متحده نگاه کنیم، جایی که اگرچه بحران را کاملا احساس کرد، اما به نظر می رسد اقدامات پیش از ریاست جمهوری دونالد ترامپ و بازوکای (یارانه سنگین) نزدیک به دو تریلیون دلاری جو بایدن در جلوگیری یا حداقل مانع شدن از بدترین وضعیت موثر بوده است.
با این حال، با نگاهی به آسیا، مشاهده می‌شود علیرغم مشکلات بهداشتی مشابه مشکلات اروپا ، پاسخ اقتصاد آنها بسیار رضایت بخش تر از حد انتظار بوده است. با این حال کشورهایش ثابت کرده اند قادر به مقابله با چالش های جدید عصر همه گیری هستند. کشورهایی که خود را در شرایطی برای مدیریت بهتر ردیابی کرونا قرار داده ، اما در اوج هرم بوده و قادر به پاسخگویی به نیازها هستند. در حالیکه در این سناریو ، در اروپا ما هنوزآماده نشده ایم ، و نتیجه اینکه در چند سال آینده، ما مقاصد بیشتری برای از دست دادن اقتصاد در برابر قدرت های حال ظهور خواهیم داشت.
ردیابی ملی و برنامه ریزی تجاری، موفقیت آسیایی؛
همانطور که نشریه لوموند اذعان نموده ، کشورهای جنوب شرقی آسیا به دلیل کم بودن ابتلای کرونا در ماههای اول سال 2021 بهبود اقتصادی خوبی را تجربه خواهندکرد، بنابراین، در این شرایط، غیرممکن است که تفاوت چشمگیری در مدیریت بحران مشاهده کنیم. تفاوتی که حداقل "موفقیت" لحظه ای را در نبرد با ویروس کرونا متفاوت کرده است.
البته ، اختلافات فرهنگی و مشکلات کمتر در آزادی‌های اساسی ، مطمئناً مدیریت و ردیابی عفونت کرونا را از سال 2020 آسان تر کرده است. با این حال ، برای جلوه دادن اثرات حتی در این مرحله از همزیستی با کرونا ، بازسازی کاملی از سیستم لازم است. ایالات متحده به تدریج با احداث بیمارستانهای پیشرفته، آموزش کارمندان پزشکی و پرستاری ، واکسیناسیون سریع و ردیابی عفونتها روند موفقیت خود را تسریع می‌کند. آموزش شرکتها، سازگاری با منطق جدید کار چابک و سرمایه گذاری در زمان همه گیری ، مسیر پیروزی جنوب شرق آسیا برای آینده نزدیک است.
نقص "راه حل میانه"
انتخاب آسیا از همان ابتدا خط سخت بود، نگاه بی اعتمادی به مباحث میانی، انتخابی که می‌تواند با استعاره "آزاد کردن همه ، اما آماده محدود کردن در صورت افزایش سرایت" تعریف شود. یک انتخاب شجاعانه ، اما به نظر می رسد که در طولانی مدت هم از نظر زندگی بشر و هم از لحاظ بقای لایه‌های اقتصادی ، نتیجه مثبتی داشته است. و مهمتر از همه ، راه حلی که در اروپا ما همیشه آن را رد کرده ایم اما همین عامل اکنون می‌تواند ما را از لحاظ اهمیت در منطق تجاری و ژئوپلیتیک بین المللی عقب ببرد.
اروپا همیشه از "راه حل میانه" پیروی کرده است ، یعنی روشی که بدون ایجاد رژیم اعمال محدودیت کامل(قرنطینه) به استثنای تجربه بهار گذشته، تا حد ممکن مسیرها را محدود می‌کند. یک جاده میانه که تاکنون به نظر نمی رسد خدمات یکسانی داشته باشد. برای تأیید این موضوع بدون اینکه خیلی دور از حد انتظار باشد، فقط به اعداد ترسناک مربوط به مرگ و میرهایی که در ایتالیا رخ داده است، جایی که ما آستانه روانی 100 هزار قربانی را شکستیم، نگاهی بیندازید.
البته این تجربه تلخ فقط برای ایتالیا نبود در حقیقت، کل اروپا با همان مشکلات روبرو شد و خوب یا بد با همان نتایج یکسان از آن بیرون آمد. کشوری با چند درصد تولید ناخالص داخلی بیشتر ؛ کشوری با نسبت کمی‌بهتر نسبت در مرگ و میر نسبت به کل جمعیت ؛ با این حال ، همه با عبور از بیماری همه گیر ویروس کرونا به یک اندازه افول کردند.
ساختارها و سازمانها رمز موفقیت هستند
به هر حال، در جنگ از راه دور با آسیا، کاملاً آماده نشده ایم. در حالی که ما به دنبال ماسک بودیم ، کشورهای بزرگ آسیایی بیمارستان‌های مجهزی ایجاد کردند و برنامه ردیابی عفونت کرونا را تهیه نمودند. در حالی که ما با بیمارستان‌های در حال فروپاشی سر و کار داشتیم ، در آسیا قبلاً کسانی بودند که به این موضوع فکر کردند که چگونه توان خود را سازماندهی نمایند تا از تکرار اوضاع جلوگیری کنند. و هنگامی‌که دومین موج کرونا در اروپا درحال افزایش بود ، آسیا قبلاً خود را ایمن کرده بود و دستگاه‌ها و شرکت های ملی خود را به سیستم های لازم برای جلوگیری از تکرار فاجعه بهار 2020 مجهز کرد. در حال حاضر ما در تلاش هستیم تا تدارکات مربوط به تهیه واکسن را به خوبی تنظیم کنیم تا کسب و کارها بازگشایی شوند، در حالی که آسیایی‌های واکسینه شده در اوج بهبود اقتصادی هستند.
ساختارها و سازمانها بار دیگر ثابت کردند که آنها، رمز موفقیت هستند. دو بخشی که اروپا قرنها در آنها تسلط داشته و دانش و مهارت خود را به بقیه جهان صادر نمود. دو بخش که اکنون ، اگر بتوانیم خود را در میان آخرین بخش ها بدانیم ، فقط برای این که به عزت نفس ما آسیب نرسد. با رقبای بین المللی ما که یک بار دیگر خود را عقب نمی‌بینند در حالی که همیشه ما حداقل یک قدم جلوتر بوده ایم.

رتبه ۹۲ ایران در صادرات ماکارونی، درآمد ۱۲۲میلیون دلاری بازار جهانی ماکارونی در سال ۲۰۲۱

در حالی که کارشناسان جهانی پیش بینی کرده اند بازار جهانی ماکارونی در سال جاری میلادی درآمدی بالغ بر ۱۲۲ میلیون دلار برای فعالان این حوزه ایجاد کند، داده های جهانی منتشر شده نشان می دهد که ایران در سال ۲۰۱۹ صادراتی به ارزش ۶۰۴ هزار دلار در جایگاه ۹۲ صادر کنندگان این محصول قرار گرفته است.
بازار؛ گروه کشاورزی: همه ساله روز ۲۵ اکتبر (۳ آبان) به عنوان روز جهانی ماکارونی (پاستا) در بسیاری از کشورها جشن گرفته می شود. این در حالی است که مصرف جهانی این محصول روند رو به رشدی دارد و حتی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در شرایطی که دنیا با بحران همه گیری کرونا روبه رو بود مصرف کنندگان از این غذا به عنوان خوراکی مغذی استقبال کرده و هیچگونه روند کاهشی در مصرف این غذا ثبت نشده است.
اروپا؛ اصلی ترین منطقه صادر کننده ماکارونی و ایتالیا در صدر
داده های آماری منتشر شده بیانگر این است که صادرات ماکارونی در سراسر جهان توسط کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۰.۱ میلیارد دلار آمریکا بوده است. همچنین این داده ها نشان می دهد که از نظر قاره ها، تامین کنندگان مستقر در کشورهای اروپایی طی سال ۲۰۱۹ بالاترین دلار ماکارونی صادراتی را با ارزش حمل ۵.۳ میلیارد دلار یا ۵۲.۸ درصد از کل جهانی فروخته اند.
از سوی دیگر در جایگاه دوم صادر کنندگان، کشورهای آسیایی با ۳۹.۲ درصد قرار داشتند در حالی که ۴.۸ درصد از محموله های ماکارونی بین المللی از آمریکای شمالی نشات گرفته است. گفتنی است قاره آفریقا و آمریکای لاتین نیز به ترتیب سهمی به میزان ۱.۵ درصد و ۱.۴ درصد در این بازار داشته اند.
در بخشی دیگر از داده های آماری منتشر شده لیست ۱۵ کشور برتر تولیدکننده ماکارونی مطرح شده است که بالاترین ارزش صادراتی این محصول را در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده اند. بر اساس این داده های، کشور ایتالیا با صادراتی به ارزش ۳ میلیارد دلار بالغ بر ۲۹ درصد از بازار جهانی ماکارونی را در دست داشته است. این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ ایتالیا سهمی بالغ بر ۴۷ درصد در اسن صنعت داشته است.
از سوی دیگر کشورهای چین با ۹۲۹ میلیون دلار و کره جنوبی با صادراتی به ارزش ۶۱۲ میلیون دلار دومین و سومین صادرکنندگان برتر بوده اند.
صادرات ۶۰۴ هزار دلاری ماکارونی از ایران در سال ۲۰۱۹
گفتنی است کشورهای «ترکیه، تایلند، ایالات متحده، بلژیک، آلمان، هلند، اتریش، ویتنام، فرانسه، اندونزی، اسپانیا و عربستان سعودی» نیز در جایگاه چهارم تا پانزدهم دنیا قرار گرفته اند و در مجموع این ۱۵ کشور۸۰.۸ درصد از کل صادرات ماکارونی جهانی را در سال ۲۰۱۹ حمل کرده اند.
نکته جالب توجه در این مورد این است که کره جنوبی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ بالاترین رشد در صادرات ماکارونی را رقم زده است به طوری که میزان صادرات این کشور در مدت نامبرده به میزان ۸۵.۱ درصد افزایش داشته است. همچنین هلند با افزایشی به میزان ۷۶.۳ درصد، اتریش با افزایش ۶۲.۵ درصد و عربستان صعودی با ۴۵.۷ درصد نیز افزایش صادراتی را ثبت کرده اند. در این بین اما ایالات متحده و فرانسه به عنوان دو تامین کننده برتر، میزان فروش ماکارونی صادراتی خود را از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به ترتیب به میزان ۱۰.۳ درصد و ۲.۲ درصد کاهش داده اند. شایان ذکر است که بر اساس این گزارش، کشور ایران نیز با صادراتی به ارزش ۶۰۴هزار دلار در جایگاه ۹۲ دنیا قرار گرفته است.
ایالات متحده؛ آلمان و ژاپن؛ بزرگترین واردکنندگان
اگرچه هنوز اطلاعات موثقی در خصوص حجم تولید و صادرات ماکارونی در سال ۲۰۲۰ از سوی سازمانهای ذی ربط ارائه نشده است اما کارشناسان پیش بینی کرده اند که درآمد حاصل از بخش ماکارونی در سال ۲۰۲۱ به بالغ بر ۱۲۲ میلیون دلار برسد در حالی که انتظار می رود بازار جهانی این محصول بین سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ سالانه به میزان ۲.۳۵ درصد رشد کند. از سوی دیگر بر اساس برآوردهای صورت گرفته در مقیاس جهانی در سال جاری بیشترین درآمد در بخش ماکارونی برای کشور چین حاصل خواهد شد.همچنین در بخشی دیگر از آمارهای جهانی به بزرگترین واردکنندگان ماکارونی در جهان پرداخته شده است که بر اساس داده های موجود در سال ۲۰۲۰ سه کشور ایالات متحده، آلمان و ژاپن بیشترین واردات ماکارونی یا همان پاستای خشک را داشته‌اند.

نمایش مستند «فرزندان شب» در جشنواره «آمریکن داکس»

فیلم مستند «فرزندان شب» ساخته‌ بهروز نورانی‌پور به بخش مسابقه‌ جشنواره «آمریکن داکس» راه پیدا کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، دهمین دوره جشنواره فیلم‌های مستند، انیمیشن و صندوق فیلم آمریکن داکس AmDocs از ۲۶ مارس تا ۴ آوریل ۲۰۲۱ مصادف با ۶ تا ۱۵ فروردین‌ ۱۴۰۰ برگزار و مستند بلند «فرزندان شب» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور در این رویداد معتبر به نمایش گذاشته می‌شود.
این فیلم محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بوده و پخش بین‌المللی آن برعهده شرکت تصویرگستر الهه پارسی (الی ایمیج) به مدیریت الهه نوبخت است.
«فرزندان شب» در اولین اکران جهانی خود به بخش مسابقه مستند بیست و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان BUSAN کره‌جنوبی راه یافته بود سپس در بخش رسمی پنجاهمین دوره جشنواره جیفونی ایتالیا Giffoni Film Festival که از جشنواره‌های فیلم و رویداد سینمایی کودکان و نوجوانان جهان است، به نمایش گذاشته شده بود.
این فیلم در اولین نمایش ملی خود نیز آذرماه ۹۸ در بخش مسابقه سیزدهمین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» روی پرده رفته و جایزه بهترین کارگردانی مستند بلند از شانزدهمین جشنواره «مقاومت» را نیز به‌دست آورده بود.
«فرزندان شب» روایت زندگی کودکان سرباز در جنگ‌ها را به تصویر می کشد.

سیر صعودی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات خود را با سیر صعودی آغاز کردند.
شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات امروز سه شنبه 16 مارس 2021 را با رشد ارزش سهام شروع کردند.
شاخص «یورو استوکس 600» با افزایش 0.50 درصدی در سطح 425.10 واحد قرار گرفت. ارزش شاخص «دکس 30» بورس آلمان رشد 0.59 درصدی داشته و به 14 هزار و 549 واحد صعود کرد.
در این راستا، شاخص «فوتسی 100» بورس لندن با 0.58 درصد افزایش به 6 هزار و 790 واحد و شاخص «کک-40» بورس فرانسه با رشد 0.28 درصدی به 6 هزار و 53 واحد صعود کردند.
شاخص «ایبکس 35» اسپانیا نیز با رشد 0.67 درصدی در سطح 8 هزار و 697 واحد قرار گرفت. از سوی دیگر شاخص «ام‌آی‌بی-30» بورس ایتالیا نیز با افزایش 0.63 درصدی به 24 هزار و 291 واحد دست یافت.
گفتنی است هم اکنون نرخ برابری یورو/ دلار در سطح 1.1926 واحد قرار دارد.

ادامه تعلیق استفاده از واکسن آسترازنکا در اروپا؛ ایتالیا و فرانسه هم استفاده از واکسن آسترازنکا را تعلیق کردند

ایتالیا و فرانسه هم استفاده از واکسن آسترازنکا را تعلیق کردند
یک مقام دولت ایتالیا اعلام کرد آژانس داروی این کشور استفاده از واکسن کرونای آسترازنکا را در سراسر این کشور به حالت تعلیق در آورد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، یک مقام دولت ایتالیا روز دوشنبه اعلام کرد آژانس داروی این کشور استفاده از واکسن کرونای آسترازنکا را در سراسر این کشور به حالت تعلیق در آورد.
وزارت بهداشت ایتالیا اعلام کرد، تصمیم برای تعلیق استفاده از واکسن آسترازنکا پس از گفتگو میان وزیر بهداشت و نخست وزیر اتخاذ شد.
رویترز در خبری دیگر اعلام کرد امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از تعلیق استفاده از واکسن آسترازنکا در این کشور خبر داد.
پس از دیده شدن عوارض جانبی این واکسن در دانمارک و ایسلند، هلند هم به طور موقت تزریق واکسن آسترازنکا را متوقف کرد.
سخنگوی دولت آلمان نیز اعلام کرده است، به دنبال توصیه موسسه تحقیقات پاول الریش این کشور، تزریق واکسن انگلیسی آسترازنکا را تعلیق نمود.
تاکنون کشور‌هایی از جمله نروژ، دانمارک، اتریش، استونی، لتونی، لیتوانی، بلغارستان و ایرلند واکسن انگلیسی آسترازنکا را به دلیل عوارضی از جمله لختگی خون به حالت تعلیق در آورده اند.
در خبری دیگر، رادیو کادناسر اعلام کرد، اسپانیا برای حداقل پانزده روز استفاده از واکسن آسترازنکا را معلق نمود.

ایران و ایتالیا، یکصد و شصت سال دوستی

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت: نگاه به افق‌های پیش رو در مناسبات تهران - رم و دریچه‌ها و مسیرهایی که می‌تواند آتیه را پربارتر از گذشته این یکصد و شصت سال رابطه ترسیم نماید، مفید خواهد بود.
در ادامه یادداشت ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ روزنامه اعتماد به قلم صادق بروجردی کارشناس روابط بین الملل می خوانیم: امسال قدمت روابط رسمی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا یکصد و شصت سالگی را پشت‌سر نهاد. در سرزمین‌هایی که میراث‌ دار دو تمدن کهن بشری و امپراتوری‌های بزرگ در عهد باستان می باشند، می‌توان این رابطه را ذیل عنوان «دوستی بااصالت‌ها» قرار داد. پیش‌تر جهانگردانی چون پیترو دلاواله و مارکو پولو از نخستین مردمان مغرب زمین در عصر جدید بودند که گام به ایران نهادند و دیده‌های خود را قلمی کردند و باب آشنایی و شناخت مجدد میان این دو سرزمین کهن شدند. به سبب عدم وجود رویکرد و پیشینه استعماری ایتالیا در ایران، نگاه و رویکرد نسبت به این کشور در کشورمان مثبت بوده است. سطح همکاری‌های اقتصادی- فرهنگی بین دو سرزمین دارای غنای مناسب و مطلوبی بوده و هست.
البته برخی ابرهای تیره چون وجود تحریم‌ها از سوی ایالات متحده امریکا منجر به کاهش مراودات شده اما مناسبات همیشه برقرار و آیین دوستی پابرجا مانده است. نگاه به افق‌های پیش رو در مناسبات تهران - رم و دریچه‌ها و مسیرهایی که می‌تواند آتیه را پربارتر از گذشته این یکصد و شصت سال رابطه ترسیم نماید، مفید خواهد بود. در هیچ دورانی رابطه خارج از چارچوب احترام متقابل میان دو کشور برقرار نبوده است و این ذهنیت پررنگ میان ملت‌های دو کشور می‌تواند موجبات یک رابطه پربارتر را فراهم کند. اگر از منظر اقتصاد و فرهنگ بنا را بر گسترش و تعمیق روابط بگذاریم، می‌توان روی امکان‌های ذیل تمرکز بیشتری داشت.
حوزه انرژی: ایران به عنوان دارنده یکی از بزرگ‌تری ذخایر نفت و گاز در جهان می‌تواند بخش بزرگی از نیازهای ایتالیا در حوزه واردات انرژی را برطرف کند. تا پیش از تحریم‌های دونالد ترامپ علیه فروش نفت ایران، بخشی از واردات نفت ایتالیا از ایران صورت می‌گرفت اما بیشینه نیاز نفتی رم از شمال آفریقا و خصوصا لیبی تامین می‌شد. با این وجود برای کشور صنعتی ایتالیا تضمین پایدار و طولانی‌مدت نفت برای صنایع امر بسیار مهمی است که با بی‌ثباتی و جنگ‌های داخلی در شمال آفریقا در دهه اخیر به مخاطره افتاده است. ایران به عنوان مرکز ثبات و تعهد در منطقه خاورمیانه می‌تواند پایدارترین منبع برای تامین انرژی باشد.
از سوی دیگر در زمینه فناوری استحصال و کشف نفت شرکت‌های ایتالیایی دارای تجربه و توانایی بالایی هستند و معمولا در تاریخ نفت، استقلال خود را از غول‌ها و کمپانی‌های موسوم به هفت خواهران نشان داده‌اند. در دوران سخت مبارزات منجر به ملی شدن صنعت نفت در ایران که با تحریم خرید نفت ایران از جانب بریتانیا و متحدانش مواجه شد، شرکت نفتی انی از ایتالیا حاضر به خرید نفت از ایران شد و ماتئی رییس شرکت شخصا به تهران سفر کرد. این توان و اراده می‌تواند منجر به حضور شرکت‌های ایتالیایی در حوزه انرژی ایران و انعقاد قراردادهای طولانی‌مدت شود. البته ملت ایران در عصر تحریم‌های ناعادلانه نفتی دونالد ترامپ شاهد خروج شرکت نفت انی از ایران حتی پیش از مهلت مقرر ترامپ بود و این همکاری‌ها منوط به عزم و تضمین به حضور دیرپا و مبتنی بر اراده راسخ طرف ایتالیایی است.
حوزه پوشاک: سابقه و مقبولیت جهانی ایتالیا در صنعت پوشاک در پیوند با علاقه و حضور اهالی صنعت نساجی در ایران می‌تواند به تولیدات مشترک و همراه با انتقال تکنولوژی منجر شود که بازار هشتاد میلیونی و جوان ایران را نیز پوشش دهد. این عرصه می‌تواند با نظام مند شدن، هم از دست واردات بی‌ضابطه نجات یابد و هم صنعت نساجی کشور را به روزتر و دارای شأنیتی جهانی بگرداند.
صنعت خودروسازی: برای سال‌ها حضور خودروسازان فرانسوی در بازار بزرگ و پرمنفعت ایران را شاهد بوده‌ایم و اینکه در بزنگاه‌های تحریم و تنگ شدن زمین، بی‌هیچ رودربایستی مصرف‌کنندگان را با اقسامی از مشکلات تامین قطعه به حال خود رها کرده و رفتند. حال اگر بنا بر باز گذاشتن بازار برای مشارکت در پروژه‌هایی چون پژو باشد، بهتر است صنایع قدرتمند اتومبیل‌سازی در ایتالیا هم مدنظر قرار بگیرد. سال‌ها قبل کمپانی فیات پیشنهاد تولید خودروی سبک و ایمن در حدود قیمت پراید را به ایران ارائه کرده بود. اینک می‌توان با رعایت حدود برای مشارکت در تولید و متنوع کردن شرکا در زمینه صنعت خودرو از حضور و تجربه ایتالیایی‌ها نیز استفاده کرد. البته با توجه به رقابت فزاینده در این حوزه و ورود قدرتمند خودروسازان شرقی به بازار ممکن است که دیگر خودروهای ایتالیایی از نظر قیمت چندان صرفه نداشته باشند اما تجربه منحصر به فرد کمپانی‌های ایتالیایی در طراحی و تزیین و ایجاد پلتفرم‌ها می‌تواند برای همکاری‌های مشترک محل توجه باشد.
زمینه باستان‌شناسی: ایران و ایتالیا دو کشور میراث‌دار تمدن‌های بزرگی هستند که کشف، مرمت و نگاهداری میراث برجای مانده از آن همت و همکاری مضاعفی را طلب می‌کند. ایران و ایتالیا از حدود شصت سال قبل این همکاری ارجمند فرهنگی را آغاز کرده‌اند که دستاوردهای مهمی را به بار آورده است. مرمت مسجد جامع اصفهان و شهرسوخته از مهم‌ترین پروژه‌های مشترک در این سال‌ها بوده است. به مناسبت یکصد و شصتمین سال روابط رسمی دو کشور یکی از اندیشمندان ایتالیایی به تشابه شهر سوخته ایران با پمپئی ایتالیا اشاره‌ای نمادین کرد و الگوی همکاری‌های باستان‌شناسی این حوزه را قابل تعمیم دانست. نهایت اینکه در حوزه فرهنگ و هنر نیز می‌توان در زمینه‌هایی چون تولیدات سینمایی میان دو کشور غنی در این حوزه همکاری‌های یگانه‌ای برقرار باشد. ایران تنها کشوری است که در خاورمیانه به معنای واقعی دارای سینما است و سینمای ایتالیا هم قدمت و قوتش بر همگان آشکار است، هر چند با هجوم بی‌امان فیلم‌های هالیوودی در سال‌های اخیر سینمای مستقل ایتالیا و نیز وسترن اسپاگتی که از ژانرهای شاخص سینمای ایتالیاست کمی از رمق افتاده‌اند.
تبادل دانشجو: از دیرباز تبادل دانشجو میان دو کشور برقرار بوده است و ایتالیا از مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی در ایتالیاست. در حال حاضر حدود ده هزار دانشجوی ایرانی در ایتالیا مشغول به تحصیل هستند و بولونیا به عنوان شهر دانشگاهی ایتالیا مامن بسیاری از جویندگان دانش ایرانی است. می‌توان با گسترش و تسهیل در تبادل دانشجو و ایجاد کرسی‌های بیشتر این داد و ستد مبارک فرهنگی را گسترش داد. در پایان این یکصدوشصت سالگی را باید نکو داشت و امیدوار بود آتیه پربارتر و پیوندها مستحکم‌تر از گذشته باشد.

کرونا و بحران در شرکت‌های هواپیمایی ایتالیا

پیامد‌های سنگین ناشی از تداوم بحران کرونا در ایتالیا هر روز بخش‌های بزرگتری از اقتصاد این کشور را به کام خود می‌کشد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، شرکت‌های هواپیمایی در ایتالیا از جمله بخش‌هایی هستند که در یک سال گذشته یکی پس از دیگری ورشکست و یا در حال ورشکستگی هستند. مدیریت آلیتالیا، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایتالیا که در استانه ورشکستگی قرار گرفته اعلام کرد که قصد دارد ۶ هزار نفر از کارکنان این شرکت را اخراج کند.
یک مهمان دار شرکت آلیتالیا که در یک تجمع اعتراضی شرکت کرده بود به خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در رم گفت: آلیتالیا قصد دارد بیش از نیمی از کارکنانش را اخراج کند. من مهمان دار آلیتالیا هستم و در استانه اخراج شدن هستم. ما آینده ای مبهم و تاریک در پیش رو داریم. دیگر شرکت‌های هواپیمایی ایتالیا نیز در وضعیت بحرانی هستند.
یک خلبان ایتالیایی گفت: من خلبان شرکت هواپیمایی «ایر ایتالی» هستم که به علت ورشکستگی شرکت، بیکار شده ام و مدت هاست بیمه بیکاری را با چند ماه تاخیر دریافت می‌کنم. ما در مورد آینده خودمان نگران هستیم و از دولت می‌خواهیم به ما کمک کند. در یک سال گذشته شرکت‌های هواپیمایی در ایتالیا به ویژه آلیتالیا زیان مالی سنگینی را متحمل شده اند.
مدیریت آلیتالیا هشدار داد که با علت مشکلات شدید مالی، احتمالا در یک ماه آینده تمام هواپیما‌های این شرکت زمین گیر خواهند شد و حتی دیگر پولی برای پرداخت حقوق کارکنان خود ندارد.

تعطیلی مدارس، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها در موج چهارم کرونا در ایتالیا

ایتالیا با موج چهارم کرونا مواجه شده و بسیاری از مناطق این کشور از جمله شهرهای پرجمعیت «رم» و «میلان» رنگ قرمز اعلام شده‌اند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نخست وزیر ایتالیا از شیوع موج چهارم کرونا در این کشور خبر داده و قرار است فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و مدارس در اکثر مناطق ایتالیا از امروز دوشنبه تعطیل شوند .
به نوشته وبگاه «وانتد این رم» «ماریو دراگی» نخست‌وزیر ایتالیا روز یکشنبه نسبت به بروز موج جدید کرونا در این کشور به شدت درگیر با این بیماری مهلک هشدار داد. نخست وزیر ایتالیا از اعمال محدودیت‌ها به ویژه در دو شهر رم و میلان خبر داده است. مقامات ایتالیا از شهروندان این کشور خواسته‌اند جز برای رفتن به سرکار، خرید و فوریت‌‌های پزشکی از منازل خود خارج نشوند.
دفتر نخست وزیری ایتالیا اعلام کرده که محدودیت‌های بیشتر تا یک ماه دیگر ادامه یافته خواهد یافت. همچنین قرار است بخش های بزرگی از ایتالیا منطقه قرمز اعلام شود. به عبارت دیگر از دوشنبه 15 مارچ منطقه زرد رنگ با ریسک پایین وجود نخواهد داشت. مقام‌های ایتالیایی اجازه ورود حداکثر ۲ نفر را به منازل دیگر داده‌اند البته کودکان زیر ۱۴ سال مستثنی هستند.
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز گزارش کرد که بیمارستان‌ها در ایتالیا با کمبود تخت در بخش مراقبت‌های ویژه مواجه هستند و منابع بیمارستانی ایتالیا می‌گویند که شمار مبتلایان جدید به کرونا به بیش از 20 هزار تن در روز رسیده است.
آمار وبگاه «وُرلداُمتر» نیز نشان می‌دهد تعداد کسانی که در کشورهای مختلف، به ویروس «کووید۱۹» مبتلا شده‌اند بامداد یکشنبه از ۱۲۰ میلیون نفر فراتر رفته است. بر این اساس ، 120 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند و ۲,۶۵۸,۲۱۴ نفر نیز بر اثر آن جان خود را از دست داده‌اند. در مقابل اما ۹۶,۵۰۵,۴۴۶ نفر از بند این بیماری رهایی پیدا کرده و سلامت خود را به دست آورده‌اند.
افزایش مبتلایان جهانی کرونا به بیش از ۱۲۰ میلیون نفر در حالی است که بعد از چند روز کاهش تعداد ابتلای روزانه، این نمودار دوباره روند صعودی پیدا کرده است.
در میان کشورهای آلوده به این ویروس، ایالات متحده آمریکا با ۳۰,۰۳۵,۲۲۵ نفر، بیشترین شمار مبتلایان در جهان را دارد. این کشور با ۵۴۶,۴۲۹ جان‌باخته، در رتبه نخست کشورهای دارای بیشترین موارد فوتی ویروس کرونا ایستاده است.

عادل فردوسی‌پور در ایتالیا داور می‌شود!

عادل فردوسی‌پور و علی رویین‌تن، به عنوان داوران جشنواره جهانی فیلم‌های ورزشی میلان ایتالیا از سوی جشنواره فیلم‌های ورزشی ایران معرفی شدند.
اقتصاد۲۴ - بنا بر اعلام دبیر جشنواره فیلم ورزشی، عادل فردوسی پور، چهره سرشناس حوزه رسانه ورزشی و علی رویین تن، رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم‌های ورزشی ایران به عنوان داوران جشنواره جهانی فیلم‌های ورزشی میلان ایتالیا معرفی شدند.
مجتبی علوی افزود: همچنین «فرانکو اسکانی»، عضو کمیسیون فرهنگ و میراث المپیک کمیته بین المللی المپیک و رئیس جشنواره جهانی فیلم‌های ورزشی میلان ایتالیا، پیامی را به مناسبت برگزاری دوره دوازدهم جشنواره فیلم ورزشی ایران ارسال کرده است.
در پیام «اسکانی» آمده است: مفتخرم که به نمایندگی از ۱۲۳ کشور عضو فدراسیون جهانی فیلم و تلویزیون ورزشی FICTS (به رسمیت شناخته شده از سوی کمیته بین المللی المپیک که من عضو کمیسیون فرهنگ و میراث المپیک آن هستم) برای شما در دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم‌های ورزشی تهران (جشنواره گردآورنده فیلم‌های ورزشی ایرانی که هر ساله در جشنواره نهایی میلان شرکت می‌کنند) پیام ارسال می نمایم.
متأسفانه، علی رغم خواست خودم، وضعیت اضطراری و وضعیت بهداشتی ایجاد شده پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، مانع من خواهد شد - مانند سال‌های گذشته - در تهران با شما همراه باشم. جشنواره بین المللی FICTS تهران، بخشی از "چالش جهانی FICTS"، به سنتی تبدیل شده است برای انتخاب آثار فیلمسازان ایرانی که در "Sport Movies & TV ۲۰۲۱" رقابت خواهند کرد. رقابت نهایی از ۲۶ تا ۳۰ نوامبر (به صورت حضوری) در میلان (شهرالمپیک بازی‌های زمستانی ۲۰۲۶) برگزار خواهد شد که در آنجا مسئولان، برگزارکنندگان جشنواره، کارگردانان و تهیه کنندگان و تعدادی فعالان سینمای ایران شرکت خواهند کرد. در ماه نوامبر در میلان منتظر شما خواهم بود.
فدراسیون از طریق بیست جشنواره جهانی مربوط به سینما، تلویزیون و فرهنگ ورزشی که "چالش FICTS جهانی" نام دارد کیفیت فیلم‌های ورزشی و همچنین همکاری آن‌هایی که که خلاقانه در پخش تلویزیونی ورزشی و سینما فعالیت می‌کنند را ارتقاء می‌دهد. مانند آنچه در تهران اتفاق می‌افتد و به صورت کاملاً متمایزی در ارتباط است با شعار"FICTS، فرهنگ از طریق ورزش است".
تشکر ویژه و صمیمانه من، برای تعهد منظم و مداوم و قوی و همچنین پشتیبانی ازجشنواره، تقدیم به سازمان سینمایی ایران، به وزارت ورزش و جوانان، به شبکه ورزش صدا و سیما و به همه سازمان دهندگان با استعداد به رهبری دکترعلوی عضو کمیسیون جوانان، آموزش و فرهنگ FICTS و به دکتر سید امیر حسینی عضو کمیسیون جشنواره بین المللی FICTS که برای موفقیت جشنواره در تهران تلاش می‌کنند وهمچنین برای فداکاری و حمایت مداوم ایشان در ارتقا ورزش و فرهنگ المپیک در ایران. وظیفه خود می‌دانم یادی کنم از آقای علی انصاریان، چهره شناخته شده دنیای ورزش و سینمای ایران که در فوریه گذشته درگذشت و من شخصاً او را در "Sport Movies & TV" همراه با هیئت ایرانی در میلان ملاقات کردم.

وبینار بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا به کار خود پایان داد /مشارکت۱۰۰۰ متخصص داخلی و خارجی در تحلیل ۱۲ عمل جراحی قلب

وبینار بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا که با همکاری بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد، با انجام 4 عمل زنده، 8 عمل ضبط شده و مشارکت هزار متخصص داخلی و خارجی، به کار خود پایان داد.
به گزارش آستان نیوز، این کنگره با همکاری بیمارستان فوق تخصصی رضوی و انجمن TOBI ایتالیا، طی روزهای 8 و 22 اسفند برگزار شد و شرکت کنندگان در آن، با تازه ترین یافته های علمی در این عرصه آشنا شدند.
همراهی آنلاین با دو عمل زنده آنژیوپلاستی در ایتالیا
دومین روز این وبینار بین‌المللی، جمعه 22 اسفندماه با محوریت بررسی جدیدترین یافته‌ها در زمینه روش CTO و انجام 2 عمل زنده آنژیوپلاستی(گشودن انسداد مزمن عروق کرونر) روی دو بیمار 45 و 52 ساله در ایتالیا برگزار گردید.
همچنین 4 عمل ضبط ‌‌شده (live in the box)که در گذشته توسط پزشکان قلب ایرانی انجام شده بود، در دومین روز وبینار پخش و درباره تکنیک‌های انجام آنها بحث و تبادل نظر شد. بیش از 400 فوق تخصص اینترونشن قلب داخلی و خارجی مباحث دومین روز وبینار بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا را در مدت پنج ساعت دنبال کرده و هیئت علمی این جلسه نیز شامل اساتیدی از ایران، ایتالیا، آلمان، هند و ترکیه بودند.
لازم به ذکر است، بیمارستان فوق تخصصی رضوی در سه سال‌ گذشته میزبان برگزاری کنگره‌های بین‌المللی قلب با حضور پزشکان و متخصصان برجسته از دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی بزرگ قلب دنیا در مشهد بوده است، اما امسال این کنگره به دلیل شیوع بیماری کرونا در جهان به صورت مجازی و در قالب وبیناری دو روزه برگزار شد.

خانه‌های فرش در ۵ کشور آسیایی و اروپایی راه‌اندازی می‌شود

تهران- ایرنا- رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: توسعه صادرات در عرصه فرش دستباف با راه‌اندازی خانه‌های فرش در پنج کشور آسیایی و اروپایی و همچنین تاسیس پایانه‌های صادراتی دنبال می‌شود.
«فرح‌ناز رافع» امروز (پنجشنبه) در گفت‌گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: جمهوری اسلامی ایران نه فقط افزایش صادرات، بلکه هدف اصلی مدیریت جهان در این عرصه را دنبال می‌کند تا از این طریق به فرهنگ‌سازی بپردازد.
وی اظهار داشت: این مهم از طریق حضور در نمایشگاه‌ها و حراج‌های بین‌المللی، بازاریابی، اعزام هیات‌های تجاری و راه‌اندازی خانه‌های فرش دنبال می‌شود.
رافع بیان‌داشت: اکنون در کشورهای چین، امارات، روسیه، ایتالیا و فرانسه به دنبال راه‌اندازی خانه‌های فرش هستیم.
رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه‌داد: علاوه بر آموزش افرادی برای معرفی فرش دستباف ایرانی در این خانه‌ها، دانش‌آموزان نمونه و نفرات برتر المپیادهای فرش نیز به این خانه‌ها اعزام خواهند شد تا به تشریح و بیان طرح‌ها، نقشه‌ها و داستان‌های فرش‌های ایرانی بپردازند.
وی خاطرنشان‌کرد:‌ در همین پیوند، استارتاپ‌هایی به منظور بازاریابی، بازارسازی و خلق ارزش در جامعه هدف شکل گرفته و مدیران متخصص فروش بازاریابی تربیت می‌شوند.
رافع با اشاره به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بالای بازار چین، تصریح‌کرد: اکنون همه تم‌ها، نقاشی‌ها و اسطوره‌های این کشور شناسایی شده‌اند تا در این راستا به تولید فرش بپردازیم.
توسعه پایانه‌های صادراتی
وی، به راه‌اندازی نخستین پایانه تخصصی صادرات در استان زنجان به صورت پایلوت و آزمایشی اشاره کرد و گفت: دومین پایانه صادراتی که عنوان دهکده جهانی فرش را نیز با خود یدک خواهد کشید، در محل فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و پس از آن سایر پایانه‌های صادراتی در اصفهان، شیراز و آذربایجان شرقی راه‌اندازی خواهند شد.
این مقام مسوول، راه‌اندازی گمرکات تخصصی فرش دستباف، آموزش و توانمندسازی کارشناسان تخصصی در گمرک و از همه مهمتر ایجاد بستر مناسب برای آشتی دادن جوانان با فرش دستباف را دیگر برنامه‌های مهم برای توسعه صادرات در این حوزه برشمرد.
آمار تولید و صادرات فرش دستباف
تا پایان آذرماه امسال ۲ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۹۰۰ تن انواع فرش به مقصد کشورهای مختلف صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (صادرات ۲ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۲۰۰ تن) ۱۶.۴ درصد افزایش نشان‌می‌دهد.
مطابق آمارها، در ۱۰ ماهه سال ۹۹ بیش از یک میلیون و ۸۶۹ هزار و ۴۰۳ متر مربع فرش دستباف در کشور تولید شد. این آمار در هم‌سنجی با سال ۹۸ (تولید یک میلیون و ۲۳۱ هزار و ۳۲۱ متر مربع) رشد ۳۴ درصدی داشته است.

مقام مسئول در سازمان بنادر: خط دریایی چابهار-ونیز راه اندازی خواهد شد

مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه‌ها سازمان بنادر و دریانوردی از توافق ایجاد خط کشتیرانی منظم بین بنادر چابهار و ونیز در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، خسرو سرایی در رابطه با برگزاری نشست مجازی با اعضای اصلی و هیئت رئیسه انجمن دریایی کلاستر ونیز با هدف توسعه همکاری‌های مشترک بندری و دریایی با محوریت و تمرکز همکاری‌ها در بندر چابهار، اظهار داشت: در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۹ در تهران و بین سازمان بنادر و دریانوردی ایران، سازمان منطقه آزاد چابهار و انجمن دریایی کلاستر ونیز و در چارچوب همکاری‌های بین المللی و توسعه فعالیت‌های تجاری بندری و راهکارهای فرهنگی-علمی، با درک اهمیت بهبود اتصال بین بنادر دو کشور، تفاهم نامه‌ای میان طرفین به امضا رسید و نشست فوق در راستای یادداشت تفاهم مذکور و به جهت اهمیت روابط و تجارت دریایی میان ایران و ایتالیا مورد پیگیری قرار گرفت.
وی ادامه داد: در این جلسه، طرفین بر ایجاد ساز و کاری مناسب و تشویق و توسعه فعالیت‌های همکاری بین ارگان‌های دولتی، مؤسسات تحقیقاتی، شرکت‌های خصوصی و سایر ارگان‌های وابسته در هر کشور برای افزایش همکاری بین حمل و نقل دریایی و صنایع مربوطه اشاره کردند.
به گفته مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه‌ها سازمان بنادر و دریانوردی همچنین، براساس موارد مندرج تفاهم نامه، هر دو طرف تلاش خواهند کرد تا روش‌های مناسب برای استفاده بهینه از موقعیت ژئواکونومیک و امکانات موجود در بنادر خود را جهت دستیابی به بالاترین سطح همکاری‌های حمل و نقلی لجستیکی و تجارت دریایی به کار گیرند.
وی با اشاره به اینکه طرفین موافقت کردند، مطالعات لازم و بررسی‌های مقدماتی را برای ایجاد خط کشتیرانی منظمی بین بنادر چابهار و ونیزرا در آینده‌ای نزدیک انجام دهند، اظهار داشت: قرار بر این شد طرفین از توانایی‌های خود بهره برده و ظرفیت ناوگان حمل و نقل را در سطح منطقه‌ای و بین المللی ارتقا دهند.
سرایی افزود: یکی دیگر از توافقات این بود که کمیته مشترکی متشکل از مدیران و کارشناسان هر دو طرف تشکیل شده تا جلسات را به صورت دوره‌ای و در هر دو کشور برگزار و پتانسیل‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری بندری و دریایی را به گروه‌های ذی ربط یکدیگر معرفی نمایند.
وی با بیان اینکه بر اساس قابلیت‌ها و امکانات موجود، طرفین توافق کردند جلساتی در مورد انتقال تجربه و دانش فنی در زمینه دیجیتال سازی، لجستیک و… برگزار کنند و همچنین بازدید از مراکز لجستیکی هر دو بندر را در نظر بگیرند، گفت: همچنین سازمان بنادر و دریانوردی ایران در اسرع وقت اطلاعات لازم را در خصوص معرفی ظرفیت‌های سرمایه گذاری و توانمندی‌های عملیاتی بندر چابهار برای طرف مقابل ارسال خواهد کرد.
گفتنی است در این نشست مجازی، مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه‌ها سازمان بنادر و دریانوردی، رئیس اداره توافقنامه‌های بین المللی و همکاران مرتبط، نماینده وزارت راه و شهرسازی، نماینده سفارت ایران در

تحسین ایتالیا از کشتی گیران ایرانی

خبرنگار ایتالیایی گفت : ورزش کشتی در ایران از دیرباز یک ورزش نقش آفرین بوده و این ورزش نشان و برند کشور شما است.
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم،جانی مورسیانی، معاون فدراسیون کشتی و ورزش‌های رزمی ایتالیا و رئیس بخش کشتی به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: مطمئنا ورزش کشتی در ایران برای ما در ایتالیا الگو محسوب می‌شود. در بسیاری از کشور‌ها حرکت رو به رشد کشتی دیده می‌شود، اما باید بگویم که کشتی نشان ورزش ایران است و کشتی گیران ایرانی در سطح بالا هستند و جزو برترین کشتی گیران جهان می‌باشند. مائوریتسیو کازارولا، خبرنگار ورزشی، نویسنده و مدرس کشتی در ایتالیا هم گفت: ورزش کشتی در ایران از دیرباز یک ورزش نقش افرین بوده و این ورزش نشان و برند کشور شما است. من با توجه به علاقه‌ای که به کشتی و به خصوص کشتی ایران دارم در برخی از کتاب هایم مانند این کتاب فصلی را به غلامرضا تختی قهرمان بزرگ کشتی اختصاص دادم، چون تختی نماد پهلوانی و جوانمردی است. من در بخشی از کتاب دیگری که یک سال پیش در ایتالیا منتشر شده نیز، یکی از معروف‌ترین مبارزات تختی با کشتی‌گیر اهل شوروی سابق که تختی در این مسابقه به خاطر مصدومیت پای حریفش بین برد و باخت، ترجیح می‌دهد که ببازد را روایت کرده ام.
با وجود گذشت بیش از نیم قرن از درگذشت تختی، اما در بسیاری از نقاط جهان وقتی صحبت از مرام پهلوانی و انسانیت و جوانمردی می‌شود بی درنگ نام تختی و کشتی ایران بر سر زبان جاری می‌شود.

شهردار اصفهان در گفتگو با سفیر ایران در ایتالیا: شرایط همکاری اقتصادی میان اصفهان و "توسکانی" ایتالیا فراهم است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا گفت: فلورانس و اصفهان به عنوان دو شهر برجسته ظرفیت های زیادی برای توسعه روابط دو کشور ایران و ایتالیا دارند.
به گزارش ایلنا از اصفهان، قدرت اله نوروزی در گفت و گوی آنلاین با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا با اشاره به اجرای طرح شهروند دیپلمات از سوی شهرداری اصفهان گفت: در نظر داریم با اجرای این طرح، هر اصفهانی خارج از کشور برای بهبود کیفیت زندگی و سطح خدمات به مردم تجربیات خود را به مدیریت شهری اصفهان انتقال دهد.
شهردار اصفهان با بیان اینکه در شهر اصفهان پروژه های مترو، حلقه چهارم ترافیکی و سالن اجلاس سران در حال اجرا می باشد که یک شهر جهانی به آن نیاز دارد، افزود: با فعالان صنعت گردشگری، سرمایه گذاران و ... آماده گفت وگو برای واگذاری بهره برداری سالن اجلاس سران هستیم تا محلی برای برگزاری اجلاس های بین المللی باشد.
وی به ابراز علاقه شهردار فلورانس شهر خواهرخوانده اصفهان برای سفر به اصفهان اشاره و تصریح کرد: اصفهان و فلورانس سنخیت های زیادی با هم دارند.
زمینه همکاری اقتصادی میان اصفهان و "توسکانی" ایتالیا فراهم است
در ادامه این گفت و گو، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا با اشاره به اینکه یکی از دستورکارهای ما استفاده از ظرفیت دیپلماسی شهری است، اظهار کرد: پیمان خواهرخواندگی اصفهان و فلورانس به بیش از 22 سال قبل بازمیگردد که به همین دلیل انتظار می رود روابط دو شهر، تقویت شود.
حمید بیات ادامه داد: فلورانس و اصفهان به عنوان دو شهر برجسته ظرفیت های زیادی برای توسعه روابط دو کشور ایران و ایتالیا دارند؛ اصفهان به عنوان قطب گردشگری و صنعت در ایران شناخته می شود و جزو استان هایی است که در محل توسعه و توجه قرار گرفته است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا اظهار کرد: شهر فلورانس و استان توسکانی هم با همین ویژگی ها دارای پتانسیل گردشگری، صنعتی و خدمات و قطب صنعت مد است.
بیات افزود: شهردار فلورانس درآمد سرانه حاصل از گردشگری را 15 درصد عنوان کرد و خواستار برقراری روابط اقتصادی در حوزه مکانیک و تجهیزات مرتبط بین شهرهای اصفهان و فلورانس است که باید چهارچوب مناسب برای این نوع همکاری‌ها شکل گیرد.
وی ادامه داد: سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا آمادگی دارد تا هر کمکی در راستای استفاده از توان دو شهر برای تقویت خواهرخواندگی ارائه دهد.
بیات با اشاره به حمایت سفارت ایتالیا برای اطلاع رسانی در خصوص طرح شهروند دیپلمات گفت: همه ایرانیان اصفهان را شهر خود می دانند و تمایل دارند در کنار همشهریان اصفهانی شما به این شهر توجه کنند.
وی افزود: یکی از قطب های مهم در ایتالیا دانشگاه هاست که دانشگاه هنر فلورانس با هفت قرن قدمت می تواند زمینه تبادل دانشجو بین ایتالیا و ایران به شمار آید چراکه اغلب ایرانیهای محصل در این دانشگاه در رشته های هنری تحصیل می کنند.
در ادامه گفتگوهای آنلاین و مجازی شهردار اصفهان با سفرای ایران در کشورهای مختلف، شهردار اصفهان و سفیر ایران در ایتالیا، به صورت آنلاین پیرامون زمینه های مشترک همکاری بین اصفهان و شهرهای ایتالیا به خصوص فلورانس به عنوان خواهرخوانده اصفهان با یکدیگر تبادل نظر کردند.

جام کشتی متئو پلیکونه ایتالیا، بازگشت روس‌ها به خاطر کرونا؛ کریمی و احسان‌پور به خانه کشتی برنمی‌گردند

در پایان جام بین‌المللی متئو پلیکونه ایتالیا، دو کشتی‌گیر اعزامی ایران با وجود آغاز اردوی ششم تیم ملی آزاد به خانه کشتی برنخواهند گشت.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، جام بین المللی پلیکونه ایتالیا شدیدا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در رم در حال برگزاری است. همانطور که قبلا اعلام شد، به محض ورود میهمانان خارجی به رم، از آنها پیش از حضور در هتل تست PCR گرفته شد که خیلی سریع و بعد از 20 دقیقه میهمانان با نمونه منفی کووید 19 در هتل پذیرش می‌شدند.
تیم کشتی بانوان روسیه اما به دلیل مثبت شدن تست کرونا دو تن از کشتی‌گیرانش، قید حضور در این رقابت‌ها را زد.
آمریکایی‌ها در مقایسه با سایر تیم‌ها با ترکیب کامل‌تر و بهتری در مسابقات شرکت کرده‌اند و اوج کشتی‌ها نیز در وزن 74 کیلوگرم است که به لحاظ کیفی و کمی شرایط بهتری نسبت به سایر اوزان جام پلیکونه دارد.
همچنین دور جدید تمرینات تیم ملی آزاد از روزیکشنبه در محل خانه کشتی شهید هادی آغاز شده است و روز سه‌شنبه نیز مسابقه انتخابی حساس دو وزن 57 و 86 کیلوگرم بین رضا اطری، رحمان عموزاد و حسن یزدانی، کامران قاسمپور به انجام خواهد رسید.
علیرضا کریمی و بهنام احسان‌پور دو مدعی وزن 97 و 65 کیلوگرم تیم ملی آزاد که اکنون در جام متئو پلیکونه ایتالیا به سر می‌برند، در پایان این رقابت‌ها و بازگشت به ایران که بامداد سه‌شنبه خواهد بود، به خانه کشتی باز نخواهند گشت.
این دو کشتی‌گیر بعد از چند روز استراحت، به جمع شاگردان غلامرضا محمدی اضافه خواهند شد اما ابراهیم مهربان مربی تیم اعزامی با توجه به مسابقه انتخابی روز نوزدهم اسفند، بلافاصله بعد از بازگشت به ایران، راهی خانه کشتی خواهد شد.

کرونا با قدرت بیشتر به لمباردی ایتالیا بازگشت

تهران- ایرنا- شبکه خبری فرانس۲۴ از انتشار فزاینده ویروس جدید کرونا در لمباردی ایتالیا خبرداد که در بهار سال گذشته هم مرکز اصلی انتشار کووید-۱۹ در این کشور اروپایی بود.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از تارنمای این شبکه خبری فرانسوی، ویروس جدید با سرعت شگفت انگیزی در یک مهدکودک و یک مدرسه ابتدایی مجاور در "بولاته" حومه میلان منتشر شده و تنها ظرف چند روز ۴۵ کودک و ۱۴ نفر از کارکنان این دو محل به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
فرانس ۲۴ نوشت: تجزیه و تحلیل ژنتیکی این ویروس تائید کرد که نوع ویروس کرونای شناسایی شده از آزمایش این افراد، همانی است که برای نخستین بار در انگلیس شناسایی شد و حالا به سرعت به تمامی این شهر کوچک با ۴۰ هزار جمعیت که در نزدیکی میلان قرار دارد، انتشار یافته است.
شهردار بولاته در این خصوص گفت: «این نشان می دهد که ویروس هوشمند است. ما ممکن است بتوانیم تمامی موانع موجود را برای جلوگیری از انتشار ویروس را ایجاد و تصور کنیم که آنها کار می کنند، اما در نهایت، ویروس خود را مطابقت داده و به آنها نفوذ می‌کند».
بولاته نخستین شهر در لمباردی در شمال ایتالیا است که مرکز هر سه موج ایتالیا بوده و اکنون همین امر سبب شده تا بار دیگر همسایگان اروپایی مرزهایشان را به روی ایتالیا ببندند. گفته می شود موارد جدید ابتلا به کرونا شامل نسخه های کرونای برزیلی و آفریقایی هم می‌باشد.
سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه اعلام کرد که اروپا هفته گذشته یک میلیون مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ را ثبت کرده که ۹ درصد نسبت به هفته قبل افزایش یافته است؛ روندی که بار دیگر معکوس شده و در پی ۶ هفته کاهش بار دیگر در حال افزایش است.
گفته می شود نوع جدید ویروس کرونا که برای نخستین بار در انگلیس مشاهده شد، در ۲۷ کشور اروپایی منتشر شده است.
کارشناسان سازمان بهداشت جهانی هشدار دادند که این ویروس تا ۵۰ درصد بیشتر از ویروسی که در بهار و پاییز سال گذشته به اوج رسید، قابلیت انتقال داشته و به همان اندازه هم مهارت بیشتری برای مقابله نیاز دارد.
از سوی دیگر، در حالیکه نوع انگلیسی ویروس کرونا در فرانسه غالب است، در شهر "دانکرک" (در ۱۰ کیلومتری مرز بلژیک) و "کوت دازور" در مرز با ایتالیا گونه جدید ویروسی که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، غالب شده است. گزارش ها نشان می دهد این ویروس همچنین در بخش هایی از اتریش که هم مرز ایتالیا و آلمان می باشد به سرعت در حال انتشار است. مقامات اتریشی اعلام کردند که برای جلوگیری از گسترش آن واکسیناسیون بیش از ۸۴ هزار نفر از ساکنان این مناطق را انجام می‌دهند.
نوع آفریقای جنوبی که اکنون در ۲۶ کشور اروپایی وجود دارد، به دلیل شک و تردید در مورد اینکه آیا واکسن های کنونی کاملاً علیه آن موثر هستند، به موضوع اصلی نگرانی مقامات بهداشتی کشورهای درگیر بدل شده است.

احمد پورفلاح در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران جانشین‌پروری و فضادادن به جوانان در اولویت کاری است

مشاور ارشد رئیس اتاق ایران ضمن تشریح علت پذیرفتن این سمت در زمان آغاز دوره جدید هیات نمایندگان اتاق ایران به مجموعه اقداماتی که در طول این مدت صورت گرفته، اشاره کرد.
مشاور ارشد رئیس اتاق ایران در مروری بر دو سال فعالیت خود به عنوان مشاور عالی رئیس اتاق ایران به جانشین‌پروری و فضادادن به جوانان اشاره و تحقق این هدف را اولویت اقدامات خود دانست.
احمد پورفلاح، مشاور ارشد رئیس اتاق ایران با بیان این مطلب که از مخالفان چند مسئولیتی در اتاق‌ها و تشکل‌هاست و از سویی معتقد به جانشین‌پروری و فضادادن به جوانان است، گفت: زمانی رسید که تصمیم گرفتم علی‌رغم فشارها برای کاندیداتوری جا را برای دیگران به ویژه جوان‌ترها خالی کنم. زمانی که عضو هیات نمایندگان اتاق ایران بودم، هم‌زمان ریاست کمیسیون صنایع اتاق ایران و تهران و چندین تشکل و انجمن را نیز به عهده داشتم که در نهایت ترجیح دادم در راستای جانشین‌پروری و فضادادن به جوانان در انتخابات هیات نمایندگان حضور پیدا نکنم.
او در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران که مروری بر دو سال فعالیت ایشان به عنوان مشاور ارشد رئیس اتاق ایران بود، درباره پذیرفتن این سمت به روزهای پیش از انتخابات اشاره و تکید کرد: در کشاکش فعالیت انتخاباتی اخیر اتاق ایران وعده دادم که به صورت غیر رسمی و کاملا افتخاری در کنار رئیس اتاق ایران قرار بگیرم و یاری رسان او باشم. وقتی آقای مهندس شافعی برنده انتخابات شدند در دیداری که داشتیم این وعده را یادآور شدند و من هم اعلام آمادگی کردم. پس از چند روز حکم مشاور عالی ریاست اتاق ایران صادر و در فضای رسانه ای منتشر شد. هرچند قرار بود این همکاری به صورت غیررسمی باشد در نهایت با اعتقاد و علاقه ای که به سلامت، صداقت و نیت خیر و مسئولانه آقای شافعی داشتم، این حکم را پذیرفتم
بر اساس گفته‌های این فعال اقتصادی، مشاور عالی ریاست اتاق ایران در امور داخلی اتاق ایران دخالتی ندارد و پیشنهادها و دیدگاه‌های توصیه‌ای خود را در اختیار رئیس قرار می‌دهد.
پورفلاح در ادامه به بخشی از آنچه در دوران فعالیتش به عنوان مشاور ارشد رئیس اتاق ایران انجام داده، اشاره و تصریح کرد: به تدریج که جلو رفتیم، متوجه شدم که لازم است کارهایی فراتر از آنچه برنامه‌ریزی کرده بودیم، انجام شود؛ در این بین کمیته های مشورتی 4 گانه را در بخش‌های صنعت و معدن، تجارت و بیمه و پولی و بانکی، اداری حقوقی و تشکیلاتی، روابط عمومی داخلی و بین المللی، تشکیل دادیم. اعضای منتخب برای حضور در این کمیته‌ها به طور عمده جوانان با تحصیلات عالی دانشگاه‌های ایران و خارجی که تا آن زمان با فضای اتاق آشنا نبودند، حضور پیدا کردند. در هر یک از کمیته‌ها از چند چهره باتجربه دعوت شد تا زمینه انتقال اندوخته‌های تجربی و تخصصی آنها را به این جوانان علاقه‌مند و تلاشگر فراهم و ذخایری را برای حضور در جایگاه‌های مختلف اتاق در آینده مهیا کنیم.
مشاور ارشد رئیس اتاق ایران با بیان این مطلب که این کمیته‌ها هماهنگ با کمیسیون‌های اتاق ایران جلو رفتند و هرگز موازی کاری در این حوزه صورت نگرفت، ادامه داد: در این دوران طرح‌ها و برنامه‌های متعددی پیشنهاد شد که برخی عملیاتی شدند و امیدوارم در آینده فرصت اجرایی شدن سایر برنامه‌ها نیز فراهم شود.
پورفلاح در ادامه فهرست‌وار به مجموعه این طرح‌ها و برنامه‌ها اشاره کرد. او در این میان یکی از کارهای ماندگار و ارزشمند را سفارش ساخت یک ساعت سنگی و نفیس به ایتالیا عنوان کرد که در این دوره به همت ایشان انجام شده و در سالن ملاقات‌های رسمی رئیس اتاق ایران، قرار دارد.
ایجاد ستاد فناوری‌های پیشرفته (استارتاپ‌ها) در اتاق با هدف حمایت از جوانان شایسته و تجاری‌سازی دانش‌های نو در فضای کسب‌ کار، همایش بزرگ و چشم‌گیر و مفیدی نیز با حضور حدود 500 نفر از علاقه‌مندان و صاحب‌نظران انجام شد که قرار بود دو سالانه این همایش تجدید شود؛ متاسفانه حضور مهمان ناخوانده کرونا این شانس را از ما گرفت.
بازنگری قانون فعلی اتاق ایران در کمیته مشورتی اداری، حقوقی و تشکیلاتی با مطالعه قانون اتاق‌های کشورهای همگن و تهیه 8 مدل و ارائه به ریاست اتاق ایران در سال 97 و بعد از شروع به کار هیات رئیسه جدید
تشکیل منظم و ماهیانه شورای هم‌اندیشی اتاق ایران با دعوت از تعدادی از فعالان اقتصادی که سال‌های طولانی در اتاق از عمر خود مایه گذاشتند و زحمت کشیدند اما به هر دلیل امروز با اتاق فاصله دارند و تعدادی از فعالان امروز اتاق و بنگاه‌داران مطرح دیگر برای هم‌اندیشی با حضور همیشگی ریاست اتاق ایران و تعدادی از اعضای هیات رئیسه اتاق ایران
پیشنهاد تاسیس تلویزیون اینترنتی اتاق ایران برای ارائه شفاف نظرات اعضا و فعالان اقتصادی
پیشنهاد برگزاری روز درهای باز در اتاق ایران (با توجه به فاصله‌ای که احساس می‌شود بین اتاق و بخش خصوصی با جامعه بهویژه دانشگاهیان شکل گرفته است).
پیشنهاد و برنامه‌ریزی برای بازدید ریاست اتاق ایران از واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی
پیشنهاد حضور اتاق ایران در مجامع بین‌المللی همانند Unctad ، IAA و غیره
نزدیک شدن به دانشگاه‌ها و امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های مطرح کشور و وزارت علوم و آموزش عالی
پیشنهاد درباره برخورداری از همکاری سازمان‌های تخصصی در زمینه جذب و به کارگیری نیروهای کارآمد در اتاق ایران ( همانند ابزار تحلیل شخصیت شناسی Disc) و سنجش توان مدیریتی، شخصیتی و مسئولیتی مدیران حاضر در اتاق ایران
برگزاری سمینارهای علمی متعدد چون Peach، Coaching و غیره
برگزاری دوره‌های آموزشی و توجیهی در زمینه مسائلی چون روابط عمومی، تشریفات روابط بین الملل، آموزش IT به کمک جوانان فرصت حضور یافته در کمیته‌های مشورتی چهارگانه حوزه مشاور عالی
دعوت از صاحب نظران و اندیشمندان برای سخنرانی و ارائه دیدگاه در شورای هم‌اندیشی و کمیته‌های مشورتی و سمینارهای گوناگون
پیشنهاد گشایش مرکز اتاق ایران در بعضی از کشورهای دارای ارتباطات اقتصادی و اجتماعی با ایران
پیشنهاد برگزاری جلسات هیات نمایندگان به صورت Online در راستای حفظ سلامت اعضای محترم هیات نمایندگان (پرهیز از الزام به پرواز همراه با ریسک)، اتلاف وقت هیات نمایندگان با تخصیص دو روز در ماه (برای آنها که از استان های دور می آیند) و صرفه‌جویی در منابع و پرهیز از هزینه‌های سنگین سفر و هتل
پیشنهاد برگزاری روز صنعت و معدن و روز صادرات توسط اتاق ایران که تا آن زمان توسط دولت انجام می‌شود.
اقدام به برنامه‌ریزی و برگزاری برنامه‌های بزرگداشت از نخبگان بخش‌های مختلف اقتصادی که خوشبختانه در قید حیات هستند (مانند برگزاری مراسم بزرگداشت مهندس محسن خلیلی اسطوره تحول صنعتی و تشکیلاتی در ایران)
حمایت از نویسندگان و صاحب قلم‌های بخش‌های مختلف اقتصادی، تهیه و توزیع کتاب بین اعضای شورای هم‌اندیشی و کمیته‌های مشورتی
توصیه‌هایی در راستای تعدیل نیروی کار در اتاق ایران و به کارگیری نیروهای کارآمد و آینده‌دار
رسیدگی به مسائل و مواردی که بنگاه‌داران از طریق اینجانب درخواست پیگیری داشتند، مانند ثبت انجمن‌ها، مشکلات گمرکی، مشکلات در داد و ستدهای خارجی و مشکلات ویزا و اقامتی
تشکیل و اداره ستاد واکاوی پروتکل‌های کسب‌وکار در شرایط کرونا در ارتباط با فعالان صنعتی و اقتصادی با حضور نمایندگانی از ستاد ملی کرونا، وزارت بهداشت و درمان، سازمان نظام پزشکی، نمایندگانی از روسای اتاق های استانی، روسای تعدادی از کمیسیون‌ها و مشاوران اتاق با حضور جناب آقای مهندس شافعی ریاست اتاق ایران و ارائه گزارش کتبی برای انعکاس به وزراتخانه‌ها و سازمان های ذیربط
حضور در پاره ای از جلسات و سمینارها به نمایندگی از ریاست اتاق ایران
بررسی و اظهار نظر در مورد بعضی از انتصاب‌ها و انتخاب‌ها و معرفی چهره‌هایی برای منسوب و جایگزینی با تعدادی از پست‌های کلیدی در اتاق ایران (در حد پیشنهاد)
برگزاری جلساتی با معاونت‌های مختلف اتاق ایران چون معاونت بین‌الملل، روابط عمومی، تشریفات، مرکز آموزش، ایکریک، ECCO و غیره با حضور صاحب‌نظران کمیته‌های مشترک و میهمانان و گزارش نقاط قوت و ضعف به ریاست اتاق ایران
پیشنهاد تقویت مرکز مطالعات اتاق ایران که در بند 6 اقدامات راهبردی اتاق آورده شده بود با نام اندیشکده توسعه اتاق ایران
پیشنهاد ایجاد مدیریت کسب‌وکارهای نو در ساختار اتاق ایران
پیشنهاد پیاده‌سازی برنامه استراتژیک 12 محوری اتاق ایران
پیشنهاد تقویت واحد طرح و برنامه و به‌کارگیری یک مدیر توانمند و مسلط به مفاهیم برنامه‌ریزی برای واحد طرح و برنامه
پیشنهاد ایجاد پست مدیر منابع انسانی و به‌کارگیری مدیر خبره برای پیشبرد امور منابع انسانی اتاق و شهرستان‌ها
پیشنهاد ایجاد پست‌های سازمانی به نام واحد بودجه و امور قراردادهای اتاق ایران
هماهنگی، برنامه‌ریزی و تلاش سنگین در راستای ایجاد انجمن هلدینگ‌های ایران با حضور هلدینگ‌های بزرگ بخش عمومی و دولتی کشور و بخش خصوصی که خوشبختانه اساسنامه تنظیم، هیات موسس مشخص انجمن به ثبت رسید و هیات مدیره از دو بخش، منتخب و شروع به کار کرد. امید است با تقویت این هلدینگ و استفاده از ظرفیت‌های بسیار زیاد آن غفلت نشده و این تشکل ضعیف نشود.
ارائه پیشنهاد تشکیل هسته مشاوران و پرهیز از پراکندگی مشاوران در بخش‌های مختلف اتاق و بررسی دستورات جلسه هیات رئیسه اتاق قبل از طرح در جلسات و ارائه پیشنهاد به ریاست محترم اتاق ایران و بسیاری از فعالیت‌های دیگر
متاسفانه فعالیت‌های مستقل چهار کمیته مشورتی به دنبال شیوع ویروس کرونا کم‌رنگ و جلسات ستاد تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته نیز به دلیل برخی کج‌سلیقگی‌ها و دگراندیشی‌ها تعطیل شد.
مشاور ارشد اتاق ایران پیشنهادهای اجرایی برای سال آینده را نیز مطرح کرد.
تغییر نگرش جامعه نسبت به اتاق‌ها از طریق اجماع نخبگان کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی
هم‌گرایی و هم افزایی بیشتر اتاق ایران با صاحبان صنایع بزرگ کشور (100 شرکت برتر بخش خصوصی) که قرار بود مجمع این 100 بنگاه‌دار بزرگ در اتاق ایران شکل بگیرد.
توجه ویژه به مقوله صادرات با تعیین رایزنان بازرگانی از تجار خوشنام مستقر در کشور مربوطه و همچنین ایجاد دفاتر تجاری در 5 کشور هدف تجاری
کمک به اصلاح نظام توزیع کالا با هدف حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از طریق تشکل‌های عضو اتاق
توجه ویژه به مقوله‌هایی مانند سلامت غذایی ،زنجیره ارزش، برند سازی ، هلدینگ‌ها برای تقویت صاحبان صنایع و ایجاد مزیت رقابتی در بازارهای صادراتی
توجه ویژه به مباحث آینده‌نگری، هوش مصنوعی، رمز ارزها و انقلاب چهارم صنعتی و مولفه های آن مانند اینترنت اشیا، پرینترهای سه بعدی و غیره

سفیر ایتالیا در دیدار با وزیر نیرو عنوان کرد: تمایل شرکت‌های بزرگ ایتالیایی برای بازگشت به بازار انرژی ایران

سفیر ایتالیا در دیدار با وزیر نیرو از تمایل شرکت‌های بزرگ ایتالیایی برای بازگشت به بازار انرژی ایران خبر داد.
به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو در دیدار با سفیر ایتالیا در تهران ضمن اشاره به وجود فرصت‌های فراوان همکاری دوجانبه با ایران در ابعاد مختلف تجاری و صنعتی به‌ویژه در حوزه‌های انرژی و آب، بر امکان استفاده از ظرفیت‌های کم‌نظیر کشورمان در منطقه برای همکاری مشترک دو کشور در پروژه‌هایی در کشورهای ثالث تاکید نمود.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به وجود قوانین حمایتی و مشوق برای سرمایه گذاران خارجی در طرح‌های نیروگاهی ایران، افزود: دیدارهای دوجانبه و برگزاری همایش‌های تجاری بین شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی می‌تواند به توسعه روابط کمک کرده و این درحالی است که حجم تعاملات تجاری بین دو کشور نسبت به سال 2017 تا 20 درصد کاهش یافته است.
"جوزپه پرونه"، سفیر ایتالیا در تهران نیز ضمن اشاره به پیشینه نقش آفرینی شرکت‌های ایتالیایی در عرصه توسعه صنعتی ایران، به زیان‌های وارده به شرکت‌های بزرگ این کشور به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران اشاره و اعلام کرد: شرکت‌های بزرگ ایتالیایی بسیار علاقمند هستند که با توجه به شرایط امیدوارکننده بین‌المللی پیش رو، مجدداً به ایران بازگشته و همکاری‌ها در حوزه انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر را توسعه دهند.
سفیر ایتالیا از برگزاری وبینار تخصصی در حوزه ماشین آلات کشاورزی بین شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی در هفته آتی و همچنین برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش بررسی روابط تجاری با ایران برای شرکت‌های ایتالیایی در آینده نزدیک خبر داد.

برای حضور در تورنمنت بین المللی؛ آزادکاران منتخب کشورمان فردا راهی ایتالیا می‌شوند

نمایندگان کشتی آزاد کشورمان برای حضور در جام متئو پلیکونه ایتالیا، فردا راهی این کشور می‌شوند.
به گزارش خبرنگار مهر، رقابت‌های بین المللی کشتی جام متئو پلیکونه ایتالیا که جزو رنکینگ مسابقات جهانی ۲۰۲۱ محسوب می‌شود، روزهای ۱۴ تا ۱۷ اسفندماه در شهر رُم برگزار خواهد شد.
مصاف مدعیان وزن ۹۷ کیلوگرم روز ۱۶ اسفند و رقابت‌های وزن ۶۵ کیلوگرم روز ۱۷ اسفندماه برگزار می‌شود. ضمن اینکه مراسم قرعه کشی و وزن کشتی هر وزن صبح روز مسابقه برگزار خواهد شد.

سفیر ایران: ایران و ایتالیا کشور‌های مهم در غرب آسیا و مدیترانه

در مقاله ای در روزنامه پرشمارگان لارپوبلیکا
سفیر ایران: ایران و ایتالیا کشور‌های مهم در غرب آسیا و مدیترانه
حمید بیات: ایران و ایتالیا به عنوان دو کشور مهم در دو منطقه غرب آسیا و مدیترانه، می‌توانند نقشی مهم در تأمین صلح و امنیت ایفا نمایند.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم، روزنامه پرشمارگان لارپوبلیکا چاپ ایتالیا، مقاله حمید بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در رم را به مناسبت یکصد و شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک میان دو کشور در تارنمای خود منتشر کرد.
سفیر کشورمان مقاله خود را با این جمله " یک ضرب المثل پارسی می‌گوید: «همه چیز نو آن خوب است به جز دوستی» " شروع و می‌نویسد:
دوستی ایران و ایتالیا، ریشه در تاریخ کهن دو تمدن بزرگ دارد، ریشه در قرن‌هایی که دو تمدن پارس و رم باستان در تعامل با یکدیگر، فرش تاریخ را می‌بافتند. تاریخ روابط این دو تمدن، آیینه تمام نمایی از چگونگی تعاملات انسانی است.
بیات در ادامه با اشاره به وحدت ایتالیا در سال ۱۸۹۱ میلادی و برقراری روابط رسمی دیپلماتیک میان ایران و ایتالیای متحد افزود: روابط دیپلماتیک دو کشور در طول یکصد و شصت سال گذشته، همواره دوستانه بوده است. ایتالیا شهرتی خوب و جایگاهی مناسب در میان ایرانیان دارد. مردم ایران و ایتالیا، به عنوان وارثان دو تمدن کهن، همواره روابط تنگاتنگ فرهنگی خود را حفظ کرده اند.
سفیر کشورمان اظهار کرد، در چهار دهه گذشته، بیش از ۲۵ موافقتنامه و یادداشت تفاهم همکاری‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، بازرگانی بین دو کشور منعقد شده است. ایتالیا همچنان حضوری پررنگ در مناسبات خارجی ایران داشته و دارد. روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور هر چند با فراز و نشیب همراه بوده، اما ایتالیا در اغلب سال ها، در رتبه نخست یا دوم از نظر حجم مبادلات بازرگانی جمهوری اسلامی ایران با کشور‌های اروپایی ایستاده است. در سال ۲۰۱۰ حجم روابط بازرگانی دو کشور از هفت میلیارد یورو گذشت. اما با وضع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، حجم روابط به کمتر از دو میلیارد یورو تا سال ۲۰۱۵ رسید. با امضای برجام و متعاقب آن، سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر وقت ایتالیا به رم و تهران و امضای حدود ۳۰ میلیارد یورو یادداشت تفاهم و چارچوب توافق برای همکاری اقتصادی و بازرگانی بین دو کشور و نیز امضای موافقتنامه خط اعتباری ابتکاری بین ایران و ایتالیا (MCA)، فرصتی مناسب برای افزایش یک جهش بزرگ در روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور فراهم شد.
بیات گفت: حجم تعاملات اقتصادی و بازرگانی دو کشور نیز تا سال ۲۰۱۸ به بیش از پنج میلیارد یورو رسید و ایتالیا دیگربار شریک نخست بازرگانی ایران در اروپا شد. اما با خروج آمریکا از برجام و نقض فاحش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، روابط بازرگانی ایران و ایتالیا نیز تحت تأثیر قرار گرفت و در ماه‌های اخیر به کمتر از یک پنجم سال ۲۰۱۸ یعنی به کمتر از یک میلیارد یورو رسید که به هیچ وجه شایسته ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دو کشور نیست.
وی افزود: ایران و ایتالیا به عنوان دو کشور مهم در دو منطقه غرب آسیا و مدیترانه، می‌توانند نقشی مهم در تأمین صلح و امنیت ایفا کنند. در یکصد و شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک بین دو کشور، جمهوری اسلامی ایران با اغتنام از این فرصت، پیوند‌های دیرینه میان ملت و دولت‌های دو کشور را ارج می‌نهد. به باور ما، تقویت چندجانبه گرایی به ویژه در برهه کنونی که افرادی، چون ترامپ با قلدری و تخریب امکان‌های گفتگو و پیشبرد دستور کار یکجانبه گرایی، تعاملات جهانی را برای چند سال دچار وقفه کردند، می‌تواند بهترین فرصت برای افزایش همکاری‌ها در سه سطح دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی باشد.
سفیر کشورمان همچنین در این مقاله با اشاره به چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: دستاورد‌های بزرگ و چشمگیر ایران را در ۴ دهه گذشته مرهون تلاش مستمر متخصصان ایران و به ویژه جوانان دانست.

همایش اقتصادی اروپا و ایران آغاز به‌کار کرد

لندن – ایرنا – همایش اقتصادی اروپا و ایران با حضور بالغ بر ۳ هزار شرکت کننده با هدف ایجاد بستر لازم برای همکاری‌های تجاری، علمی و فن‌آوری در جهت افزایش صادرات غیرنفتی ایران از دیروز (دوشنبه)11 اسفندماه آغاز به کار کرد.
به گزارش ایرنا، این همایش سه روزه با همکاری سازمان توسعه تجارت، اتحادیه اروپا و مرکز بین‌المللی (ITC) به صورت مجازی برگزار می‌شود. فعالان اقتصادی، اندیشمندان و صاحب‌نظران مسائل اقتصادی و اصحاب رسانه که از قبل در این همایش ثبت‌نام کرده‌اند در روزهای آینده آخرین مسیرهای احیا و توسعه روابط اقتصادی بین اروپا و ایران را بررسی خواهند کرد.
محورهای اصلی این همایش، بررسی استراتژی جدید ورود کالاها و خدمات فنی ایرانی به بازار اروپا، ،حفظ و گسترش ارتباطات بازارهای مالی و بانک‌های ایرانی با اروپا،نحوه حمایت از شرکت‌های اروپایی علاقمند به تجارت با ایران در شرایط وجود تحریم‌های آمریکا و در چارچوب تعهدات اروپا در قالب برجام ، بررسی نحوه توسعه تجارت گیاهان دارویی، قطعات خودرو، محصولات پتروشیمی و خدمات فناوری اطلاعات میان ایران و اروپا، چشم‌انداز سرمایه‌گذاری اروپا در ایران، توسعه بخش خصوصی ایران و همکاری دو طرف در حوزه گردشگری و کشاورزی اعلام شده است.
میرهادی سیدی مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت این همایش را برای مجموعه کسب و کارهای ایرانی و اروپایی منحصر به فرد خوانده و گفته است: این نشست امکان تبادل ایده‌ها و تخصص‌ها و شناسایی و برقراری ارتباط با شرکای تجاری بالقوه را به شرکت‌های ایرانی و اروپایی می‌دهد همچنین احیای گفتگوها و ایجاد زمینه اعتماد متقابل بین شرکت‌ها می‌تواند به بازسازی روابط تجاری ایران و اروپا منجر شده و روابط اقتصادی بین دو طرف را مستحکم‌تر بسازد و در عین حال مسیر را برای روابط تجاری و سرمایه‌گذاری گسترده‌تر هموار کند.
برپایه این گزارش، علاوه بر همایش سه روزه، ۱۲ مبحث آموزشی مرتبط با تجارت بین‌الملل و نفوذ در بازارهای جهانی با کمک مدرسانی از ایران و اروپا ارایه می‌شود که می‌تواند به ارتقای توان تخصصی شرکت‌های ایرانی برای ورود به بازارهای جهانی کمک کند.
مدیرکل بخش خاورمیانه موسسه بین المللی اقتصادی و مشاوره‌ای آمبروزتی این همایش را فرصت واقعی برای تقویت ظرفیت‌های تجاری دو طرف و گسترش صادرات غیر نفتی ایران می‌داند. «لوکا میرالیا» به عنوان یکی از طرف‌های برگزار کننده همایش اقتصادی اروپا و ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، حمایت و توسعه ظرفیت‌های صادرات شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی را از اهداف مهم برگزاری این نشست توصیف کرد و در این زمینه به برگزاری نشست‌های اختصاصی درخصوص استراتژی ملی صادرات در حوزه بخش‌های صنعتی، کشاورزی، بخش‌های خدمات گردشگری و فناوری اشاره کرد.
وی تصریح کرد: ما در واقع در تلاش هستیم تا برای فعالان حوزه اقتصادی ایران موثر باشیم و به آن‌ها در زمینه توسعه مهارت‌های لازم برای تقویت ظرفیت‌های صادرات کمک کنیم.
مدیرکل بخش خاورمیانه آمبروزتی درباره تحریم‌های آمریکا هم گفت: مشکل این است که وقتی درباره تحریم‌های آمریکا صحبت می‌کنیم گمان می‌کنیم که هیچ تعاملی مجاز نیست. اما عرض من این است که ما ماموریت داریم موضع اروپا را که از زمان امضای برجام تغییری نکرده را واضح و روشن بیان کنیم.
وی افزود: ما به شرکت های اروپایی نمی‌گوییم که فارغ از این مشکلات با ایران کار کنید اما گمان می‌کنم که اتحادیه اروپا نهایت تلاش خود را صورت می‌دهد تا زوایای تجارت با تهران را بهتر درک کند. اتحادیه اروپا به لحاظ سیاسی تحریم‌هایی یکجانبه علیه کشورها را تحمل نمی کند . این مساله به گفته او مغایر اصول حاکمیت کشورهاست و از این منظر تحریم‌های آمریکا علیه ایران اصلا قابل قبول نیست .
انریک مورا بناونت معاون دبیرکل امور سیاسی بخش اقدام خارجی اروپا و پیمان سعادت مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران، پاملا کاک همیلتون مدیر اجرایی مرکز بین‌المللی تجارت ، میشائل بوک رئیس اینستکس(ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری) ، حمید زابوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و علی محمد موسوی، معاون وزیر اقتصاد و رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از جمله سخنرانان این همایش خواهند بود.
گزارش‌ها حاکیست که تجارت خارجی ایران با اروپا در نیمه نخست سال جاری افزون بر ۱۵ میلیون و ۹۱۰ هزار و ۸۱۶ تن به ارزش هشت میلیارد و ۸۰۷ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۸۴۱ دلار بوده است.
حجم صادرات ایران به اروپا در این بازه زمانی بیش از پنج میلیون و ۶۰۵ هزار و ۸۹۱ تن بوده که ارزش آن برابر با ۲ میلیارد و ۶۶ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۵۳۸ دلار بوده است.
ایران به ۳۷ کشور اروپایی از جمله اتریش، آلمان، بوسنی و هرزگوین، بلژیک، سوئیس، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، انگلستان، ایتالیا، هلند، سوئد، اسلواکی و نروژ صادرات داشته است.
در این بازه زمانی از ۴۴ کشور اروپایی واردات انجام شده است که حجم آن بالغ بر ۱۰ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۹۲۵ تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۷۴۱ میلیون و ۳۹ هزار و ۳۰۳ دلار بوده است. بیشترین واردات از ترکیه با ۲ میلیارد و ۲۳۴ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۶۴۰ دلار بوده و بعد از آن کشورهای آلمان، روسیه و انگلستان قرار دارند.
ایران در مجموع از ۴۴ کشور اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا، چک، سوئیس، سوئد، اتریش، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، ایرلند، کرواسی، هلند، پرتقال، لهستان، اوکراین و روسیه واردات انجام داده است.
ارزش کل تجارت خارجی کشور در نیمه نخست امسال به ۳۸ میلیارد و ۲۷۸ میلیون دلار رسید.

گردشگری ۲۲ هزار میلیارد تومان از کرونا خسارت دید

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفت: در دوران شیوع ویروس کرونا صنعت گردشگری ۲۲ هزار میلیارد تومان خسارت دید و از محل وام های کرونایی تاکنون بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان تزریق شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی از روز۵ اسفندماه تا سه روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد.
در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که در سالن خلیج فارس برگزار شد علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه صنعت گردشگری ۲۲ هزار میلیارد تومان خسارت دیده است، گفت: حمایت ما از این صنعت کم بود ولی انصافاً من و همکارانم در دولت تمام توان مان را گذاشتیم. ما در ایجاد اشتغال نقش مهمی ایفا کردیم، بسیاری از جوانان تحصیل کرده اکنون مشغول به کار شده‌اند و حتی با سرمایه‌های اندک توانستند فعالیت کنند. ما برای پروژه‌های بزرگ از محل صندوق توسعه ملی حمایت‌های ویژه‌ای کرده‌ایم، برای پروژه‌های کوچک نیز از محل وام اشتغال روستایی هزار میلیارد تومان به این صنعت تزریق شد، از محل وام‌های کرونایی نیز بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان وام اختصاص داده شده و ۸۰۰ میلیارد تومان در نوبت پرداخت قرار دارد.
در این مراسم که با حضور رایزن فرهنگی ازبکستان، مدیر بخش بازرگانی ایتالیا، سفیر عراق، سفیر انگلیس و سفیر اتریش با هیأت همراه برگزار شد، مونسان گفت: از ۲۱۹ هزار تخت اکنون در کشور به تعداد ۴۱۷ هزار تخت اقامتی رسیده‌ایم. بخش عمده آنها در شرایطی ایجاد شده که در تحریم حداکثری بوده‌ایم.
مونسان بیان کرد: این کشور پر از جاذبه است اما تنها روی جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی کار نکرده‌ایم بلکه اکنون بخش طبیعت‌گردی مهمترین جاذبه کشور شده است. همچنین توانسته‌ایم از گردشگری صنعتی و معدنی و ظرفیت‌های دیگر کشور بهره برداری کنیم.
وی گفت: در حوزه صنایع دستی حجم بالای فروش از طریق گردشگران داخلی و خارجی اتفاق می‌افتاد اما به واسطه شیوع ویروس کرونا این بخش هم دچار مشکل شد. با این وجود طرح تجاری سازی را در این بخش آغاز کردیم و تنها یک و نیم میلیارد دلار صادرات صنایع دستی ما از طریق گمرک صورت گرفته است.
مونسان گفت: در بدترین شرایط شاهد افتتاح نمایشگاه گردشگری هستیم تا بگوییم هنوز پا داریم، پر رونق هستیم، اگرچه ضربات زیادی خوردیم اما از پا نیفتاده‌ایم فکر نمی‌کنم جمع این اتفاقات از جمله تنش‌های منطقه، اتفاقات داخلی و کرونا را در آینده داشته باشیم. هر چه می‌خواست اتفاق بیفتد افتاد اما هنوز صنایع دستی و گردشگری پررونق است. به همان میزان هم مردم مقاومت نشان دادند و دولت نیز تا جایی می‌توانست پای میدان آمد.
وی گفت: در دولت دوازدهم بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه گردشگری به اتمام رسیده است. ما به صورت مداوم تا پایان دولت پکیج‌های افتتاح پروژه‌ها را خواهیم داشت. ۱۵۹ هزار میلیارد تومان پروژه اکنون در حال اجراست، بیش از ۴۰۸ هتل و هتل آپارتمان نیز در دولت تدبیر و امید به مجموعه اقامتی کشور اضافه شده است.

تاثیر تحریم ها بر تجارت ایران و اروپا

ايسنا : گزارش ها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر میزان تجارت مشترک میان ایران و اروپا به میزان زیادی کاهش یافته است.
اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی روند تجارت مشترک ایران و اروپا در طول ۱۰ سال گذشته پرداخته و براوردها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر میزان تجارت مشترک میان دو طرف به شدت کاهش یافته است.
بر اساس آمارهای رسمی، در سال ۲۰۱۱ میزات تجارت مشترک ایران و اروپا، ۲۷ میلیارد یورو بوده که از این عدد حدود ۱۷ میلیارد یورو مربوط به صادرات ایران و حدود ۱۰ میلیارد یورو نیز به واردات از کشورهای اروپایی اختصاص داشته است. به این ترتیب تراز تجاری ایران با اروپا مثبت هفت میلیارد یورو بوده است.
از سال ۲۰۱۲ اما این آمار کاهشی شده و در سال‌های اخیر به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. میزان کل تجارت میان دو طرف در سال ۲۰۱۲ به حدود ۱۳ میلیارد یورو و پس از آن در کاهشی جدی در سال ۲۰۱۳ به عدد شش میلیارد یورو رسیده است.
در سال‌های بعد این عدد بار دیگر رشد کرده و پیش بازگشت تحریم‌های آمریکا، در سال ۲۰۱۷ بار دیگر از مرز ۲۰ میلیارد یورو عبور کرده است. با این وجود در دو سال گذشته این عدد به شدت کاهش یافته و در سال ۲۰۲۰ و با شیوع ویروس کرونا، به عدد بسیار پایین ۴.۴ میلیارد یورو رسیده است.
پس از سال ۲۰۱۱، تراز تجاری ایران با اروپا هرگز مثبت نشده و تنها در سال ۲۰۱۷، به عدد صفر نزدیک شده است. در سال ۲۰۲۰ نیز تراز تجاری منفی سه میلیارد یورو بوده است.
در حوزه صادرات، بالاترین عدد پس از ۲۰۱۱ به سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد که در آن ایران حدودا ۱۰ میلیارد یورو به اروپا صادارت داشته است. این عدد در سال گذشته میلادی حتی به یک میلیارد یورو نیز نرسیده است.
در حوزه واردات نیز با حدود ۱۰.۵ میلیارد یورو سال ۲۰۱۷ رکورددار بوده و در سال ۲۰۲۰، میزان کل واردات از اروپا به کمتر از چهار میلیارد یورو رسیده است.
در طول یک دهه گذشته میان مقاصد صادراتی ایران در اروپا نیز تغییرات جدی به وجود آمده است. در سال ۲۰۱۱، ایتالیا، اسپانیا، یونان، فرانسه و هلند اصلی‌ترین واردکنندگان کالا از ایران بوده‌اند اما در سال ۲۰۲۰ به ترتیب آلمان، هلند، ایتالیا و اسپانیا اصلی‌ترین واردکنندگان کالا از ایران بوده‌اند.
در حوزه واردات اما تغییرات کمتر بوده است. در سال ۲۰۱۱، ایران بیشترین واردات خود را به ترتیب ازکشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه و سوئد داشته و پس از ۱۰ سال همچنان آلمان و ایتالیا بیشترین صادرات را به ایران داشته‌اند و تنها هلند، جایگاه سوم را از فرانسه گرفته است.

رئیس اتاق ایران و ایتالیا: برندسازی، راه عبور از اقتصاد تک محصولی است

پورفلاح، رئیس اتاق ایران و ایتالیا در نشست کمیسیون برندینگ اتاق مشترک ایران و ایتالیا راه عبور از اقتصاد تک محصولی را برندسازی و توجه به نشان تجاری در روند تولید و تجارت دانست.
به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، نشست کمیسیون برندینگ اتاق مشترک ایران و ایتالیا با موضوع «برندملی، برند ملت» در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد. در این نشست پیرامون چرایی و چگونگی تشکیل این کمیسیون و تاثیر برندسازی بر توسعه سطح تجارت کشور بحث شد.
احمد پورفلاح، رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا برند را به‌طور کلی یک نشان تجاری نامید که به محصول، خدمت و حتی حرکت اخلاقی و معنوی برتر اشاره دارد. بر اساس گفته‌های او ایران تا سه، چهار دهه قبل در بسیاری از زمینه‌ها صاحب برند بود و در مقطعی فرش ایرانی به‌عنوان برند بدون رقیب در جهان شناخته می‌شد؛ اما با کم‌کاری و مسلط شدن دیدگاه‌های سیاسی روی پدیده‌های اقتصادی در نهایت کار به جایی رسید که طرح فرش ایرانی در سایر کشورها، تولید و به دنیا عرضه شد.
او تنها راه عبور از اقتصاد تک محصولی را ساختن برند واقعی و پرداختن به اقتصاد عنوان کرد و افزود: زمانی حجم زیادی ازهمایش‌ها و سمینارها با عناوین به ظاهر جذاب در حوزه برندینگ برگزار شدند و همه شرکت‌کنندگان در ازای پرداخت وجه نشان و عنوان برند برتر را از برگزارکننده دریافت کردند و این کار، بزرگ‌ترین خیانت به برندسازی و برند ملی بود.
پورفلاح معتقد است «برند» نقش اساسی در کاهش واردات کالاهای مشابه تولید داخلی و افزایش کیفیت صادرات دارد، همانطورکه درشرایط تحریم و کاهش درآمدهای نفتی، در سایه صادرات برخی محصولات با کیفیت توانستیم بخشی از نیاز ارزی کشور را تامین کنیم.
در ادامه این نشست برنامه‌های کمیسیون برندیگ اتاق مشترک ایران و ایتالیا، نقشه راه و چشم اندازی که تهیه شده است، تشریح و دایرکتوری برندهای ایرانی عضو اتاق مشترک ایران و ایتالیا معرفی و از آنها رونمایی شد. همچنین از شرکت بوتان به عنوان نخستین عضو این دایرکتوری و تلاش‌های اثربخش و نوآورانه، تعهد، مسئولیت‌پذیری، مشتری‌مداری و الزام به یادگیری و نوآوری در عرصه تولید، تقدیر به عمل آمد.
در ادامه، اعضای هیات رئیسه اتاق ایران و ایتالیا از مجموعه دائره المعارف مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن بازدید کردند و مجموعه ۴ جلدی خطی از اشعار حافظ از سوی رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا به بخش دائره المعارف مرکز رایزن اهداء شد.

بیش از 1700 میلیارد یورو پس انداز سرگردان در بانک های ایتالیا

ایتالیا به طورسنتی به علت بحران‌ها و چالش‌های سوق الجیشی و عدم اطمینان محیطی، برخلاف کشورهای قدرتمند اروپا ازجمله آلمان و کشورهای اسکاندیناوی، بالاجبار بجای افزایش رفاه و مصرف به تقویت ذخائر مالی رو آورده و این ویژگی در مردم ایتالیا نیز تقویت شده است.
ایتالیا به طورسنتی بعلت بحرانها و چالش های سوق الجیشی و عدم اطمینان محیطی، برخلاف کشورهای قدرتمند اروپا ازجمله آلمان و کشورهای اسکاندیناوی، بالاجبار بجای افزایش رفاه و مصرف به تقویت ذخائر مالی رو آورده و این ویژگی در مردم ایتالیا نیز تقویت شده است. کاهش مصرف 10% در سال گذشته در مقابل افزایش 11% پس انداز ملی، نکته حائز اهمیتی است که بیانگر این ویژگی می‌باشد. هرچند وجود 1737 میلیارد یورو در حسابهای پس انداز در ایتالیا فرصت منحصر به فردی تلقی می‌شود اما بعلت جاری بودن این حساب ها و کوتاه مدت بودن نوع سپرده گذاری، عملاً قدرت مانور بانک ها را بسیارمحدود نموده است. مقاله ذیل که در یکی از نشریات ایتالیا به چاپ رسیده است، با نگاه انتقادی به این موضوع، راهکارهایی را برای ثمربخش کردن این حجم عظیم پول نهفته و سرگردان در ایتالیا ارائه نموده است.
بر اساس برآورد انجمن بانک های ایتالیا (ABI)، در حال حاضر موجودی حساب ها و سپرده‌های بانکی رقمی‌بالاتر از کل تولید ناخالص داخلی، یعنی 1،737 میلیارد یورو است. فقط در سال 2020 ، طبق آمار اعلامی‌بانک ایتالیا، سپرده‌های بانکی 11 درصد رشد کرده اند و در مجموع 160 میلیارد یورو پس انداز شده است. این بدان معناست که در کمتر از یک سال و نیم ، صاحبان پس انداز به تنهایی قادر به کنار گذاشتن کل یارانه‌ها و وام های نسل بعدی اتحادیه اروپا (209 میلیارد کمک و وام EU برای بازسازی به ایتالیا) هستند.
شرکت ها وموسسات غیر مالی در سال گذشته 83 میلیارد یورو پس انداز خود را افزایش دادند و در پایان دسامبر گذشته این ذخیره به 384.5 میلیارد یورو سید. این داده‌ها به همان اندازه که اطمینان بخش هستند هشدار دهنده نیز می‌باشند. برخلاف آنچه پس از بحران سال 2008 اتفاق افتاد، رکود اقتصادی همه گیر بیشترین تاثیر را بر شرکت هایی می‌گذارد که انتظار آنرا نداشته اند؛ حتی برخی از آنها در حالی که رشد قابل توجهی نیز داشته اند و صادرات خوبی کرده اند اما دچار مشکلات اقتصادی بزرگی هستند. این پس انداز عظیم احتیاطی به ویژه در دوره ای که با نرخ سود منفی روبرو بوده یا در برخی موارد حتی برای صاحبانش هزینه بر است در کنار شرایط عدم امکان مادی خانواده‌ها و مشاغل در مصرف کالاها و خدمات خاص، به انباشتگی بیش از اندازه، پس‌اندازها منجر شده است. در صورت تداوم عدم اطمینان به پایان وضعیت اضطراری کرونا ، انتظار می رود تمایل به مصرف کماکان کاهش یابد. به همین دلایل، آمار شرکت ها و فعالیت های مدیریت دارایی گسترش چشمگیری را ثبت کرده است. صاحبان پس اندازها به مدیران و مشاوران حرفه ای مراجعه می‌کنند و در تلاش برای حفظ ارزش واقعی سرمایه گذاری‌های خود می باشند.

کساد شدن بازار خرده فروشان در ایتالیا به دلیل کرونا

بازار خرده فروشان در ایتالیا به دلیل شیوع بیماری کووید_۱۹ از رونق افتاده است.
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شیوع ویروس کرونا در ایتالیا به اقتصاد این کشور لطمه‌های زیادی وارد کرده است.
خرده فروشان ایتالیایی از شرایطی که کرونا برایشان ایجاد کرده است شاکی هستند و کار و کاسبی‌شان از رونق افتاده است.

شناخت مردم ایتالیا از ایران بهتر و بیشتر شده است

تهران- ایرنا- یک مترجم زبان فارسی به ایتالیایی و هم‌بنیان‌گذار وبگاه معرفی هنر و فرهنگ ایرانی گفت: فکر می‌کنم شناخت ایران نسبت به چندسال گذشته در ایتالیا بیشتر و بهتر شده است و نگاه منفی وجود ندارد.
النا اسکارینچی، (Elena Scarinci) مترجم فارسی به ایتالیایی و یکی از سه بنیان‌گذار پروژه و وبگاه نگاه، درباره معرفی ایران از راه هنر، سینما و موسیقی به خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: امسال با دو خانم ایتالیایی که چندماه در ایران زندگی کرده بودند درحال انجام کار ترجمه‌ای بودیم و متوجه شدیم هیچ اطلاعاتی درباره هنر زیبا و مؤثر ایرانی مثل عکاسی در ایتالیا در دست نیست؛ بنابراین تصمیم گرفتیم یک وبسایت بسازیم تا بتوانیم با کمک دیگران هنر ایرانی را معرفی کنیم.
سایت ما درباره عکاسی و هنرمندان و متن‌هایی است که ترجمه کردیم و کار جدیدی در ایتالیاست.
وی درباره چگونگی علاقه‌مندی و یادگیری زبان فارسی گفت: ابتدا زبان عربی خواندم و چندماه هم در ترکیه زندگی کردم. همان‌جا با چند ایرانی آشنا شدم و متوجه شدم درباره ایران چیزی نمی‌دانم و به دلیل علاقه به زبان‌های مختلف، تصمیم گرفتم زبان فارسی را هم یاد بگیرم. به همین دلیل به ایتالیا برگشتم و یک بورس تحصیلی از منطقه لاتزیو -رم گرفتم و به تهران آمدم و در مؤسسه دهخدا فارسی خواندم. در آن زمان مشغول تدریس زبان ایتالیایی در سفارت ایتالیا هم بودم و فرصت بیشتری داشتم تا در ایران فارسی یاد بگیرم و صحبت کنم.
قبل از حضور در تهران، با ایران آشنا نبودم و در رسانه‌ها هم حرفی از ایرانیان نشنیده بودم. البته خیلی کنجکاوم و به همین دلیل تصمیم گرفتم ایران را بیشتر بشناسم.
مردم ایتالیا بیشتر ایران را می‌شناسند
اسکارینچی درباره اینکه مردم ایتالیا چقدر مردم ایران را می‌شناسند و برای مخاطبان چقدر جذاب است که از سایت شما اطلاعات درباره ایران به دست بیاورند، گفت: مردم ایتالیا نسبت به چندسال پیش ایران را بیشتر می‌شناسند. این امر را مدیون چند نویسنده و خبرنگار هستیم که اطلاعات مثبت درباره ایران منتشر می‌کنند. از طرف دیگر این نویسندگان درباره کتاب‌ها نیز خیلی بیشتر می‌نویسند و در مردم کنجکاوی و نیاز به دانستن ایجاد می‌کنند. به طور کلی فکر می‌کنم شناخت ایران نسبت به چندسال گذشته در ایتالیا بیشتر و بهتر شده و نگاه منفی وجود ندارد.
وب‌سایت نگاه غیر از اسکارینچی توسط کارولینا کوترونئو (Carolina Cotroneo) و فدریکا پونزو (Federica Ponzo) تاسیس شده و اداره می‌شود و در شبکه مجازی اینستاگرام نیز محتواهای مرتبطی را منتشر می‌کند.

تاکید ایران و ایتالیا بر لزوم شکل گیری عزم جهانی برای پایان جنگ یمن

علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه کشورمان در امور ویژه سیاسی در خصوص آخرین تحولات یمن به صورت تصویری با دفلیچه، نماینده ویژه ایتالیا پیرامون آخرین تحولات یمن گفتگو کرد.
به گزارش ایسنا، در این گفتگو دو طرف بر لزوم حمایت از تلاش های سازمان ملل به منظور حل و فصل سیاسی بحران یمن و همچنین بر لزوم عزم جامعه جهانی جهت تسریع در پایان جنگ یمن با توجه به اوضاع وخیم انسانی در این کشور تاکید نمودند.
مشاور ارشد وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به پایبندی دولت نجات ملی یمن به تعهدات خود در قبال ابتکارات سازمان ملل، از کارشکنی های ائتلاف سعودی و دولت مستعفی هادی در قبال حل و فصل سیاسی بحران یمن انتقاد و ابراز امیدواری کرد با پیگیری‌های جامعه بین‌الملل توافقی عادلانه در راستای منافع مردم یمن شکل گیرد.
وی همچنان بر برضرورت آتش بس سراسری و رفع محاصره کامل به صورت همزمان برای جلوگیری از تشدید فاجعه انسانی در یمن و ورود بر روند سیاسی تاکید کرد.
نماینده ویژه ایتالیا در امور یمن نیز در این دیدار، موضع ایتالیا در قبال یمن را مسئولانه دانست و اشاره داشت کشورش همواره بر پایان جنگ یمن بر مبنای تلاش‌های سازمان ملل و در جهت کمک های انسان دوستانه تلاش داشته است و شرایط کنونی را برای رسیدن به راه حل سیاسی به منظور پایان بحران انسانی یمن مثبت ارزیابی کرد.

ایتالیا و مالت با پایین ترین سطح خشونت در اروپا

تهران-ایرنا- خبرگزاری آنسای ایتالیا با استناد بر گزارش آژانس اروپایی اعلام کرد ایتالیا و مالت پایین ترین سطح خشونت فیزیکی در بین کشورهای اروپایی را داشته اند.
به گزارش ایرنا به نقل از این خبرگزاری، بر اساس گزارش آژانس اتحادیه اروپا در زمینه حقوق اولیه که روز جمعه منتشر شد، ایتالیا در کنار مالت در پنج سال گذشته کمترین میزان خشونت را داشته است.
این گزارش بیان می کند که فقط ۳ درصد از افراد شرکت کننده در نظرسنجی این آژانس در ۵ سال گذشته تجربه خشونت فیزیکی را داشته اند در حالیکه سطح خشونت فیزیکی در اتحادیه اروپا در این سالها به طور متوسط ۹ درصد بوده است.
استونی (۱۸ درصد)، فنلاند (۱۶ درصد) و جمهوری چک (۱۶ درصد) بالاترین سطح خشونت را داشته اند.
در این گزارش بیان می شود که ۱۷ درصد از ایتالیایی ها در ۵ سال گذشته تجربه آزار و اذیت را داشته اند که در اتحادیه اروپا چنین تجربه ای به دستکم ۴۱ درصد می رسد. با این حال این گزارش خاطرنشان می کند که ۷۰ درصد زنان که در معرض آزار و اذیت جنسی بوده اند از ارائه گزارش خودداری کرده اند.
خشونت به ویژه علیه زنان و کودکان و به تعبیری خشونت خانگی معضل جدیدی است که در اروپا همزمان با محدودیت های کرونایی تشدید شده است.
با توجه به این که بسیاری از زنان و دختران در اروپا تمایلی به ارائه گزارش خشونت خانگی به پلیس را ندارند، آمار خشونت خانگی دقیق نیست؛ با این حال آنچه که تاکنون جمع آوری شده است، همچنان تکان دهنده است. طبق اعلام سازمان عفو بین الملل خشونت در خانواده های اروپایی بیش از ابتلا به سرطان و تصادفات جاده‌ای یا عملیات‌ تروریستی در برخی کشورها، عامل مرگ یا معلولیت جسمانی زنان در گروه سنی ۱۶ تا ۴۴ سال است.
در فرانسه، بر اساس آمار رسمی فقط در سال ۲۰۱۹ در مجموع ۱۴۶ زن به دلیل خشونت خانگی جان باختند که در مقایسه با سال قبل از آن افزایش نشان می داد.
این کشور با افزایش قابل توجه خشونت خانگی "سیستم هشدار داروخانه ای" را برای زنان قربانی راه اندازی کرد.
زنانی که مورد خشونت خانگی قرار می گیرند می توانند برای هشدار به پلیس به داروخانه ها پناه ببرند.
به رغم این که زنان بیشتر قربانی خشونت خانگی هستند ولی نمی توان مردان را نیز از اعمال خشونت از سوی همسران شان مستثنی کرد. بر اساس آماری که در بریتانیا ارائه شده، از هر سه قربانی خشونت خانگی، دو نفر زن و یک نفر مرد هستند.

هنرمند ایتالیایی: دوست دارم رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران باشم

تهران- ایرنا- رهبر ارکستر و نوازنده پیانوی ایتالیایی گفت: از حضور در جشنواره موسیقی فجر خوشحالم و امیدوارم بزودی بعنوان رهبر مهمان با ارکستر سمفونیک تهران کنسرت اجرا کنم.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، امشب جینا فراتا نوازنده پیانو و رهبر ارکستر به همراه دینو دی‌پالما نوازنده ویلن از کشور ایتالیا آخرین کنسرت بخش بین المللی سی و ششین جشنواره موسیقی فجر را اجرا خواهند کرد.
اجرای دوئت فراتا - دی‌پالما در جشنواره سی و ششم موسیقی فجر از معدود اجراهای خارجی بود که ضبط آن در تهران انجام شد وچون این جشنواره بدلیل پاندمی بیماری کرونا بصورت مجازی برگزار میشود اکثر اجراهای بخش بین المللی بصورت فیلم ضبط شده ارسال و پخش شده است اما این گروه ایتالیایی برای ضبط برنامه خود به تهران آمده است. حضور جینو فراتا در تهران بهانه‌ای شد تا خبرنگار موسیقی ایرنا با این موسیقیدان به گفتگو بنشیند که در ادامه خواهید خواند.
جینا فراتا (متولد ۲۲ آگوست ۱۹۷۳) از نوجوانی یادگیری پیانو را آغاز کرد. او تاکنون در رقابت‌های داخلی و خارجی زیادی شرکت کرده و در بسیاری از شهرهای دنیا مانند برلین، نیویورک، بمبئی، کلکته، استانبول، ویلنیوس، رم، سئول، مونته‌ویدئو و بوینس‌آیرس روی صحنه رفته است. نخستین بار، رهبری ارکستر را در سال ۱۹۹۳ در ۲۰ سالگی تجربه کرد و از آن زمان تاکنون با ارکسترهای مهم زیادی همکاری داشته است. او یکی از اولین زنان رهبر ارکستر در ایتالیاست که بصورت بین المللی به شهرت رسیده است. این هنرمند ایتالیایی با ارکستر فیلهارمونیک برلین، اپرا-تئاتر رم، ارکستر سمفونیک ماکائو، ارکستر فلورنس، ارکستر تئاتر پتروزلی، آکادمی سلطنتی لندن، ارکستر نووا اسکارلتی ناپل همکاری داشته است.
یوری آرونوویچ رهبر ارکستر روسی که استاد فراتا است، درباره‌ او می‌گوید: «تا به حال رهبر ارکستری به این جوانی ندیده‌ام که در کارش این چنین پراحساس و چیره‌دست باشد.» او در سالن‌های مهم دنیا اجرا داشته و با هنرمندان بزرگ بین‌المللی بسیاری همکاری کرده است.
فراتا در هنرستان موسیقی فوجیا اصول آهنگ‌سازی تدریس می‌کند. وی هم‌اکنون‌ استاد دانشگاه سانگشیم سئول است و تا به امروز در دانشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان مسترکلاس و سخنرانی داشته است. جینا فراتا در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ با ستاره راک ایتالیا پیرو پلو در فلورانس ازدواج کرده است.

در دیدار سفیر ایتالیا و رئیس اتاق تعاون ایران مطرح شد: بررسی گسترش تعاملات اقتصادی بین ایران و ایتالیا

در شرایط پاندمی، از ظرفیت های مجازی برای ارتباط با تعاونی های ایتالیا استفاده می شود و بعد از آن پذیرش و اعزام هیات های تجاری در دستور کار قرار می گیرد.
به گزارش برداشت روز، سفیر ایتالیا و رئیس اتاق تعاون ایران به منظور گسترش تعاملات اقتصادی دو کشور در بخش تعاون با توجه به ظرفیت های همکاری با سازمان مرکزی تعاونی های ایتالیا (لگاکوپ) دیدار و گفتگو کردند.
بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، جوزپه پرونه سفیر ایتالیا با بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران در راستای رشد و گسترش تعاملات اقتصادی در بخش تعاون دیدار کردند.
بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران ضمن خیرمقدم به سفیر ایتالیا با معرفی توانمندی های بخش تعاون در ایران گفت: تعاون در کشور ایران پیشینه زیادی دارد و ما می توانیم در بخش های مختلف اقتصادی نظیر کشاورزی و محصولات کشاورزی، صنعت، پتروشیمی، صنایع دستی، ساختمان سازی و… همکاری داشته باشیم.
عبداللهی با اشاره به علاقمندی اتاق تعاون ایران در راستای گسترش همکاری با تعاونی های ایتالیا (لگاکوپ) بیان داشت: طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است که تفاهم نامه ای با هدف گسترش همکاری های بیشتر میان لگاکوپ و اتاق تعاون ایران، منعقد شود.
رئیس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از این نشست با اشاره به شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: در شرایط پاندمی، از ظرفیت‌های مجازی برای ارتباط با تعاونی های ایتالیا استفاده می شود و بعد از آن پذیرش و اعزام هیات های تجاری در دستور کار قرار خواهد گرفت.
در این نشست مقرر شد که رایزن بازرگانی سفارت ایتالیا و مدیرامور بین الملل اتاق تعاون ایران برگزاری وبینارهایی برای گسترش تعاملات تعاونی های ایران و ایتالیا را برنامه ریزی نمایند.
گفتنی است، در این نشست، روسای کمیسیون های بانوان، صنعت و معدن، بهبود مستمر فضای کسب و کار، صنایع دستی، فرش دستباف و گردشگری و نماینده کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران، حضور داشتند و در حوزه های صنعت، فرش دستباف، صنایع دستی، کشاورزی و بانوان مباحثی مطرح و توانمندی های این حوزه ها معرفی شد.

شرکت نفتی انی ایتالیا هم تا 2050 سبزپوش می‌شود

شرکت نفتی انی ایتالیا اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2050 به طور کلی از تولید محصولات آلاینده و کربن‌زا فاصله بگیرد.
به نقل از رویترز، شرکت نفتی انی ایتالیا اعلام کرده است که تا سال 2050 و در راستای رسیدن به هدف‌گذاری خود در مقابله با تغییرات آب و هوایی تولید نفت را به صفر خواهد رساند.
این شرکت در کنار دیگر شرکت‌های نفتی بزرگ قصد دارد با فاصله گرفتن هر چه بیشتر از نفت، حضور خود در صنعت انرژی جهانی را حفظ کند. از طرف دیگر شرکت‌های بزرگ نفتی برای پایین آوردن نقش خود در آلایندگی بین المللی به شدت تحت فشار هستند. اعلام این خبر باعث شد تا ارزش سهام این شرکت 3 درصد رشد کند.
کلودیو دسکالزی، مدیرعامل انی می‌گوید: ما متعهد به کربن زدایی کامل از محصولات و فرایندهای خود تا سال 2050 هستیم و طرح ما محکم، دقیق، از نظر اقتصادی به صرفه و از نظر فنی قابل اجرا می باشد.
این شرکت سال گذشته میلادی هم گفته بود که تا سال 2030، 25 درصد آلایندگی خود را کاهش خواهد داد و تا سال 2040 این رقم به 65 درصد خواهد رسید.
در حالی انی از برنامه خود برای به صفر رساندن آلایندگی محصولات و فرایندهای خود خبر داد که ماریو درگی، نخست وزیر جدید ایتالیا، در سخنان اخیر خود مقابله با تغییرات آب و هوایی را یکی از اولویت‌های دولت ایتالیا عنوان نموده است.
وی همچنین تأکید کرد که دولت ایتالیا به دنبال افزایش تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر و هیدروژن است.

حدود ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در ایتالیا از دست رفت

به گزارش بازار، به علت همه گیری گسترده ویروس کرونا در ایتالیا و اثرات منفی ناشی از آن بر اقتصاد این کشور، طی یک سال حدود ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در ایتالیا از دست رفته است.
در فاصله ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ تا نوامبرسال ۲۰۲۰ میلادی (آبان ۹۸ تا آبان ۹۹ شمسی) ۶۶۴ هزار فرصت شغلی در ایتالیا از دست رفته است. سقوط اشتغال در این کشور، ناشی از همه گیری بیماری کووید-۱۹ بوده که اغلب بر قراردادهای کاری با مدت زمان مشخص، اثرگذاشته است.
براساس آمارهای موجود، طی ۱۱ ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، ۴ میلیون و ۷۵۵ هزار نفر در ایتالیا استخدام شده اند که درمقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۰ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل بخش خاورمیانه موسسه آمبروزتی در گفت وگو با ایرنا: همایش اقتصادی اروپا و ایران فرصت واقعی برای تجارت است

لندن – ایرنا – مدیرکل بخش خاورمیانه موسسه بین المللی اقتصادی و مشاوره‌ای آمبروزتی همایش سه روزه اقتصادی اروپا و ایران را فرصت واقعی برای تقویت ظرفیت‌های تجاری دو طرف و گسترش صادرات غیر نفتی ایران دانست.
«لوکا میرالیا» به عنوان یکی از طرف‌های برگزار کننده همایش اقتصادی اروپا و ایران، روز چهارشنبه 28 بهمن ماه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در لندن، چهار ویژگی را برای این همایش برشمرد که نخستین آن، پشت سر گذاشتن پیامدهای ناشی از بحران کروناست که به گفته وی، منجر به توقف بسیاری از همکاری های بین المللی در یک سال گذشته شده است. وی افزود که برگزاری این نشست نشان‌گر عبور از بن بست تجاری است که در یک سال گذشته تحمیل شده است.
وی حمایت مالی مرکز بین المللی تجارت اتحادیه اروپا، سازمان توسعه تجارت ایران و همچنین حضور نمایندگان سیاسی وزارت امور خارجه ایران را از دیگر ویژگی های مهم این نشست عنوان کرد و افزود که این نشست همچنین شاهد مشارکت گسترده‌ کشورهای عضو اتحادیه اروپا، انگلیس، سوئیس و ۱۵ کشور جهان خواهد بود.
همایش اقتصادی اروپا و ایران که آذرماه گذشته بنا به دلایل سیاسی لغو شد، برای روزهای ۱۱، ۱۲ و ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ بصورت مجازی برنامه ریزی شده است. بر اساس اعلام دبیر خانه همایش «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران و احتمالا «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخنرانان اصلی این نشست خواهند بود.
مدیرکل بخش خاورمیانه آمبروزتی می‌گوید که چون این نشست سیاسی نیست و جنبه اقتصادی دارد مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفته است. او در این باره توضیح داد که نخستین بار اواسط سال گذشته میلادی ایده برگزاری این نشست مطرح و آن زمان مشخص نبود که تحولات سیاسی در سطح بین‌المللی به کدام سمت و سو خواهد رفت و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه خواهد شد. با این وجود به گفته او پیروزی جو بایدن در اراده برگزاری این نشست بی تاثیر نبوده است.
وی همچنین حمایت سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا از ایران را در برگزاری این نشست کلیدی دانست و گفت: ما می خواهیم برای شرکت‌های کوچک و متوسط ایران فرصت واقعی تجاری ایجاد کنیم. میرالیا حمایت و توسعه ظرفیت‌های صادرات شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی را از اهداف مهم برگزاری این نشست توصیف کرد و در این زمینه به برگزاری نشست‌های اختصاصی درخصوص استراتژی ملی صادرات در زمینه‌های بخش‌های صنعتی، کشاورزی، بخش‌های خدماتی گردشگری وخدمات( ICT) اشاره کرد
وی تصریح: ما در واقع در تلاش هستیم تا برای فعالان حوزه اقتصادی ایران موثر باشیم و به آن‌ها درزمینه توسعه مهارت‌های لازم برای تقویت ظرفیت‌های صادرات کمک کنیم
مدیرکل بخش خاورمیانه آمبروزتی با بیان این مطالب نتیجه‌گیری کرد که این همایش از چهار زاویه شامل برگزاری اجلاس، نشست‌های تخصصی، ظرفیت سازی و ارتباط فعالان اقتصادی اروپایی و ایرانی اهداف خود را دنبال می‌کند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره علت برگزاری این نشست هم گفت؛ ما در تلاش هستیم تا به کشوری کمک کنیم که با وجود تحریم‌های آمریکا و پیامدهای همه‌گیری کرونا دوران چالش برانگیزی را سپری کرده است.
«لوکا میرالیا» با اشاره به فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران در سه سال گذشته افزود: ایران بار دیگر راه خود را برای عبور از مشکلات پیدا کرد و موفق شد تا صنایع غیر نفتی خود را توسعه دهد.
هرچند ایران در این مدت بخت همکاری تجاری با شرکت‌های بین المللی را نداشت اما روی تقویت صنایع داخلی متمرکز شد و در این زمینه هم موفق عمل کرد. لذا اگر به صادرات غیر نفتی ایران نگاه کنیم افزایش قبال توجهی در سه سال گذشته داشته است.
وی افزود: از یک سو می توان ادعا کرد که کاهش ارزش پول ملی ایران در سه سال گذشته وحشتناک بوده اما این مساله فرصتی را برای گسترش صادرات ایران فراهم نموده است. مدیرکل بخش خاورمیانه با اشاره به اهمیت حمایت از تعامل شرکت‌های تجاری ایرانی و اروپایی گفت‌؛ ما می‌خواهیم آن ها را در موقعیتی قرار دهیم تا ارتباطات با یکدیگر گسترش دهند . وی خاطر نشان کرد که این مساله با فشارهای ناشی از تحریم‌های آمریکا منافاتی ندارد و می‌خواهیم تا جایی که امکان دارد ظرفیت‌های موجود را تشریح کنیم.
«لوکا میرالیا» افزود: البته ما نمی‌توانیم رویا پردازی کنیم و نسبت به مسائل سیاسی بی تفاوت باشیم. ما به خوبی از تهدیدهای ناشی از تحریم های آمریکا به لحاظ مالی بر شرکت های اروپایی آگاه هستیم. لذا شرکت های بزرگ تجاری که با امریکا تعاملات تجاری دارند ممکن است در این زمینه با مشکلاتی مواجه شوند اما باید در نظر داشت ایران از ظرفیت شرکت‌های کوچک و متوسط زیادی برخوردار است.
وی ادامه داد: مشکل این است که وقتی درباره تحریم‌های آمریکا صحبت به میان می آید، تصور داریم که هیچ تعاملی مجاز نیست. البته در دوران ریاست جمهوری ترامپ دایره تحریم‌های آمریکا گسترش پیدا کرد، منظور من شرکت های هستند که ارتباطی با فعالیت‌ای هسته‌ای ارتباطی ندارند. اما عرض من این است که ما ماموریت داریم موضع اروپا را در این زمینه روشن کنیم که از زمان امضای برجام تغییری نکرده است.
میرالیا به تحریم‌های آمریکا اشاره کرد و گفت: ما به شرکت های اروپایی نمی‌گوییم که فارغ از این مشکلات با ایران کار کنید اما گمان می‌کنم که اتحادیه اروپا نهایت تلاش خود را صورت می‌دهد تا زوایای تجارت با تهران را بهتر درک کند.
وی یادآورشد که اتحادیه اروپا به لحاظ سیاسی تحریم‌هایی یکجانبه علیه کشورها را تحمل نمی کند . این مساله به گفته او مغایر اصول حاکمیت کشورهاست و از این منظر تحریم‌های آمریکا علیه ایران اصلا قابل قبول نیست .

در نشست «ظرفیت‌های تغییر شرکای تجاری به سمت کشورهای منطقه» مطرح شد؛ «منطقه‌گرایی» مسیر افزایش سهم ایران از تجارت جهانی

سفیر اسبق ایران در افغانستان و ایتالیا ضمن انتقاد از عملکرد دولت در زمینه قوانین صادراتی کشور گفت: باید ریال ایران قوی و پر قدرت ظاهر شود و سهم ریال در تبادلات بین‌المللی افزوده شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان «تجارت منطقه‌ای؛ اولویت راهبردی» صبح چهارشنبه 28 بهمن در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. اولین نشست این همایش با عنوان «ظرفیت‌های تغییر شرکای تجاری به سمت کشورهای منطقه»، با حضور محمدامین حاج کاظمیان کار آفرین و صادرکننده نمونه، ابوالفضل ظهره‌وند سفیر اسبق ایران در افغانستان و ایتالیا و میرهادی رهگشای کارشناس ارشد اقتصاد بین الملل، برگزار گردید.
قابلیت تغییر مبادی واردات ۴.۳ میلیارد دلار محصولات اساسی کشاورزی
در ابتدای نشست محمدمهدی سروی، از برگزیدگان بخش مقاله‌های همایش، مقاله خود تحت عنوان «بررسی تغییر مبادی واردات محصولات اساسی کشاورزی و استفاده از ظرفیت کشورهای منطقه برای بهبود وضعیت تأمین امنیت غذایی» را ارائه کرد. وی ضمن ارائه آمار مربوط به واردات ۱۰ قلم کالای اساسی بخش کشاورزی ایران از جمله ذرت، برنج، گندم، دانه‌های روغنی و روغن، میزان میانگین واردات سالانه این ۱۰ قلم کالا را ۶.۳ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: ایران برنامه مدونی برای تعیین مبادی وارداتی شرکای تجاری خود در بحث واردات کالاهای اساسی کشاورزی ندارد و به همین دلیل هرساله بخش عمده واردات از کشورهای دوردست و با واسطه گری کشورهای اروپایی انجام می‌شود. درعین حال بررسی صادرات کشورهای منطقه نشان می‌دهد قابلیت واردات بیش از ۴ میلیارد دلار از کالاهای اساسی وارداتی ایران از کشورهای منطقه فراهم است.
فرصت‌های مغفول ایران در توسعه تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا
در ادامه هادی غلام‌نیا، دیگر برگزیده مقاله‌های همایش، مقاله خود تحت عنوان «تجارت ترجیحی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا؛ قابلیت و فرصت‌ها» را ارائه نمود. بر اساس این ارائه ایران ظرفیت‌های فراوانی در صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا دارد اما به دلیل مشکلاتی که عمدتاً ریشه داخلی دارد، از این ظرفیت‌ها بهره نبرده است. کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بزرگترین تولیدکنندگان محصولاتی همچون دانه‌های روغنی هستند، اما ایران با وجود تحریم‌ها نیاز خود به این محصولات را از آرژانتین و برزیل و حتی آمریکا تأمین کرده است.
وی ضمن انتقاد از کالاهای انتخاب شده در توافق تجاری با اتحادیه اوراسیا، ادامه داد: در تولید محصولات پزشکی در خاورمیانه در رتبه اول قرار داریم؛ ولیکن تعرفه‌های اعمال شده به کالاهایی تعلق گرفته است که مزیت چندانی برای ایران نداشته است. ضمن اینکه صندوق ضمانت صادرات هیچگونه حمایتی از صادرکنندگان را انجام نداده است. متأسفانه تاکنون هیچ پروژه بزرگ و راهبردی با همسایگان طرح نکرده‌ایم و خط لوله گاز ایران به عراق که سالی ۳.۵ میلیارد دلار برای ایران درآمد داشته است که به برکت حاج قاسم بوده است.
کشورهای همسایه می‌توانند بستر صادرات کالاهای ایرانی باشند
محمدامین حاج کاظمیان کار آفرین و صادرکننده نمونه با بیان این که ما در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌بریم افزود: امروز بحث ایمنی غذایی از امنیت غذایی مهم‌تر است. با پیش فرض شرایط جنگ اقتصادی باید روی ایمنی غذایی متمرکز شد و قوانین و استانداردهای غذایی کشور را بروزرسانی کرد. در حقیقت اگر قرار است مبادی واردات کشور را مدیریت شود باید روی کیفی سازی محصولات و تعیین قوانین و استانداردهای مناسب کار کرد.
این کارآفرین و صادرکننده نمونه گفت: اولاً کشورهای همسایه می‌توانند مبادی صادراتی ما باشند ثانیاً بسیاری از این کشورها از تعرفه‌های ترجیحی برای دنیا برخوردارند و در واقع ما می‌توان ارزش افزوده‌ای در کشورهای منطقه ایجاد کرد. ظرفیت‌های زیادی در کشورهای منطقه وجود دارد که تا حدی هم از آن‌ها استفاده شده اما ظرفیت‌ها به مراتب بیشتر است.
واردات باید پشتوانه تولید و صادرات باشد
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر اسبق ایران در افغانستان و ایتالیا ضمن انتقاد از عملکرد دولت در زمینه قوانین صادراتی کشور عنوان کرد: باید ریال ایران قوی و پر قدرت ظاهر شود و سهم ریال در تبادلات بین‌المللی افزوده شود و در غیر این صورت ممکن است دلار به ۵۰ هزار تومان هم برسد چرا که کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا به سمت چاپ بی‌رویه و بدون پشتوانه پول‌های خود نظیر پوند استرلینگ و دلار رفته‌اند. همچنین علاوه بر ضرورت جهانی سازی ریال ضرورت دارد که واردات پشتوانه تولید باشد نه اینکه منجر به تضعیف تولید گردد که این مهم مستلزم یک مدیریت هوشمندانه است.
میرهادی رهگشای کارشناس ارشد اقتصاد بین الملل نیز با اشاره به سهم پایین ایران از تجارت منطقه‌ای و جهانی، با وجود مزیت جغرافیایی، گفت: ایران باید ابتدا برنامه مدونی برای انتخاب هوشمندانه شرکای خود تدارک ببیند و با طراحی یک نظام تعرفه‌گذاری دقیق، کشورهای منطقه را در تأمین نیازهای خود در اولویت قرار دهد. در ادامه نیز لازم است مشکلات پرشمار پیش روی تولید و صادرات در کشور برطرف شود و اقداماتی ازجمله راهکارهای توسعه مبادلات تحریم ناپذیر، توافقات تجاری و گمرکی با کشورهای همسایه، ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل و در نهایت ایجاد بسترهای تولید مشترک با کشورهای همسایه در دستورکار قرار بگیرد.
وی افزود: آمارهای تجارت کشورهای همسایه نشان از آن دارد که ایران می‌تواند بخش قابل توجهی از نیاز خود را به جای کشورهای دوردست و یا اروپایی، از کشورهای منطقه تأمین کند و در مقابل صادرات کالاهای تولیدی در داخل را به این کشورها افزایش دهد. تجربه دیگر کشورها نشان داده است که مسیر افزایش سهم تجارت ایران از کل تجارت منطقه و تجارت جهانی، به طور حتم از منطقه‌گرایی می‌گذرد.

برنامه ریزی برای تولید خودروی ایتالیایی

بهنام عقیلی : در حالی‌که بازار خودروی ایران سه سال است که تشنه ورود خودروهای جدید و کیفی خارجی است خبرهای جسته و گریخته حاکی از ورود شرکت‌های متوسط بخش خصوصی برای ارائه خودروهایی با تیراژ اندک به خصوص خودروهای چینی است، اما در این بین یک شرکت خصوصی خبر از برنامه احتمالی واردات و مونتاژ یک خودروی ایتالیایی می‌دهد.
مدیرعامل پارسیان موتور در همین رابطه به «دنیای‌اقتصاد» گفت: اگر شرایط مناسب باشد، برنامه داریم تا خودروی سواری فیات را وارد کنیم و درحال حاضر این خودرو تست‌های آخر خود را می‌گذراند. مهدی حاجی‌علی بابایی به مدل خودروی سواری مشخصی اشاره‌ای نکرد، اما بر اساس شنیده‌ها مدل مذکور ۵۰۰X است که خودرویی پرفروش در پنج سال اخیر در اروپا و آمریکا است.
وی همچنین به برنامه شرکت برای توسعه تولید خودروهای «کار» اشاره کرد و افزود: حدود سه سال است که بازار خودرو و خدمات خودرویی در ایران وضعیت خوب و مناسبی ندارد. این قبیل مشکلات بیشتر در خودروهای کار یا به اصطلاح تجاری نمود پیدا می‌کنند. خودروهایی که برخلاف خودروهای سواری شخصی، به صورت مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبیعتا دارندگان این نوع خودروها باید نسبت به کیفیت محصول خود اطمینان داشته باشند. مدیرعامل پارسیان موتور و نماینده برند فیات ایتالیا در ایران گفت: دولت با اجازه واردات خودروهای کار به صورت مقطعی و با تیراژ بالا و بدون نگاه کارشناسی، فعالان و رانندگان این خودروها را با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌کند. برای مثال در برهه‌های زمانی مختلف مجوز واردات ون‌های بی‌کیفیت داده شد، که به مرور زمان و با استهلاک این خودروها ناوگان حمل‌ونقل با مشکل مواجه شد.
وی افزود: عدم کیفیت خودروهای ذکر شده در کنار فقدان خدمات پس از فروش این خودروها باعث شده تا نارضایتی در میان رانندگان ناوگان حمل‌ونقل ایجاد شود. همواره این نقد بر تصمیم‌گیران کلان وارد است، در حالی که شرکت‌های بزرگی در داخل کشور خودروهای تجاری نظیر آمبولانس و ون یا اتوبوس‌های باکیفیت می‌سازند و می‌توانند بازار داخل را به صورت مرحله‌ای تامین نمایند و در کنار عرضه به خدمات پس از فروش نیز بپردازند، چرا مجوز واردات خودروهایی که خدمات پس از فروش مشخصی ندارند، داده می‌شود؟
حاجی علی بابایی گفت: به دلیل سال‌ها فعالیت در حوزه حمل‌ونقل؛ با شرکتی به نام البرز تاکسی در حوزه حمل‌ونقل مسافران به مقاصد مختلف مثل تهران و مشهد فعالیت داشتم. به همین دلیل کاملا با دغدغه‌های این حوزه آشنا هستم.
مدیرعامل شرکت پارسیان موتور به تاریخچه‌ای از نوسازی ناوگان حمل‌ونقل اشاره کرد و گفت: سال‌های ۸۶ یا ۸۷ تحولی در بحث حمل‌ونقل درون‌شهری توسط دولت شکل گرفت. با نوسازی ناوگان حمل‌ونقل شاهد آن بودیم که به‌رغم حضور شرکت‌های اتوبوس‌سازی در داخل کشور دولت به واردات این خودروها مجوز داده است. متاسفانه این خودروهای وارداتی بی‌کیفیت بودند و خدمات پس از فروش آن به یک معضل تبدیل شد. وقتی با این وضعیت مواجه شدیم، با توجه به اینکه تعدادی از این خودروها را نیز به صورت مالکیت در اختیار داشتیم، به فکر تامین خودروی کار افتادیم. صحبت‌های بسیاری با کمپانی‌های مختلف از جمله فیات داشتیم که در نهایت بعد از حدود یک سال مذاکرات فشرده در سال ۲۰۰۹ قراردادی را در تورین ایتالیا امضا کردیم. وی در مورد واردات اولیه خودروهای تجاری فیات گفت: با واردات SKD و CKD خودروهای تجاری دوکاتو فیات شروع به فعالیت کردیم. خودروی فیات دوکاتو بیش از ۱۰ سال است که در ایران سابقه دارد و طی این مدت خودروی با کیفیت در اختیار مشتریان قرار داده است. دو سال پیش این قرارداد به روز شده و دوباره امضا شد. در حال حاضر بالغ بر یک سال و نیم است که به تولید خودروهای «کار» فیات مشغول هستیم.
حاج بابایی در ادامه به ظرفیت تولید پارسیان موتور اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم تا داخلی‌سازی خود را افزایش دهیم، اما برای رسیدن به این هدف پارامترهای متفاوتی اهمیت دارد. یکی از مهم‌ترین موارد، تیراژ تولید است؛ ما توان تولید ۲۲۰۰ دستگاه در یک سال را داریم، اما وقتی دولت در کلان کمک نکند، تحقق اهداف تولیدکننده داخلی سخت می‌شود. خودروی دوکاتو با توجه به کیفیت بالایی که دارد با قیمت مناسب عرضه می‌شود، اما با توجه به اینکه کسب و کارها رونق ندارد،‌ شرکت‌ها شرایط خرید آن را ندارند. وی ادامه داد: در سال ۸۷ که نوسازی حمل‌ونقل اتفاق افتاد، چند ده هزار دستگاه خودرو تجاری وارد کشور شد که عمده آنها وارداتی بودند. این نوسازی بزرگ نیازمند زیرساخت بزرگی بود که در مدت کم امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها سرمایه‌گذاری خود را افزایش دادند و ظرفیت تولید را بالا بردند، اما پس از آن نوسازی بزرگ به مدت ۶ تا ۷ سال هیچ اتفاقی نیفتاد. عمده سود این طرح را شرکت‌های واردکننده‌ای بردند که تنها خودرو را وارد کرده و برای خدمات پس از فروش و تامین قطعات این خودروها هیچ اقدامی ‌نکردند. واردکننده‌ها در این مورد تنها سود کرده‌اند و ضرر به تولیدکننده رسید. تولیدکننده‌ای که سرمایه‌گذاری کرده و خط تولید راه انداخته و هر ماه باید حقوق و هزینه بدهد. متاسفانه این سیکل معیوب همچنان ادامه دارد و در صورت تصمیم به نوسازی حمل‌ونقل یک شبه تصمیم گرفته می‌شود و منجر به واردات تعداد بالایی اتوبوس می‌شود که هم در مورد کیفیت محصول شبهه وجود دارد و علاوه بر آن شرکتی نیست که خدمات پس از فروش آن را بر عهده بگیرد.
مدیرعامل پارسیان موتور با اشاره به اینکه دولت باید حمایت‌کننده باشد، گفت: اگر بخواهید یک خودرو را با شرایط تولید داخل عرضه کنید، پروسه آن بیش از شش ماه زمان می‌برد، اما اگر همان خودرو را بخواهید به صورت CBU عرضه کنید، پروسه آن نهایت یک ماه خواهد بود. کاملا مشخص است که از خودرویی که داخلی‌سازی می‌شود حمایت نمی‌شود و همین مساله باعث می‌شود تولیدکننده آسیب دیده و سرمایه‌گذار امنیت نداشته باشد.

کاهش قابل ملاحظه فعالیت های شرکت هوائی جدید آلیتالیا (ITA)

شرکت هوایی جدید ایتالیا که پس از ورشکستگی آلیتالیا و نظارت کمیسر ویژه دولت تشکیل شد، تا عملیاتی شدن با چالش های جدیدی روبرو می‌باشد. این شرکت که بنام ITA شناخته می‌شود، به جهت جلوگیری از ضرر و زیان مزمنی که شرکت قبلی با آن روبروشد، مقرر شد با ساختاری جدیدوکاملا به روز و مشارکت رقبای اروپاییش شکل بگیرد. بر طبق برنامه دولت قبلی (کنته) این شرکت که مراحل قانونی خود را طی ماههای اخیر طی نمود، انتظار میرفت تا اول سال آینده عملیاتی شود،اما با تغییر دولت و احتمالا تغییر نگرشها و تامین بودجه مورد جهت تسویه حسابهای قبلی و تعدیل کارکنان، این امر به تعویق افتاد. روزنامه کوریره دلاسرا در تحلیلی به بررسی این موضوع پرداخته که ذیلا ارائه می‌شود.
کندی فروش ، درخواست های اتحادیه اروپا و خطر همه گیر کرونا باعث شد که آلیتالیا جدید با حدود چهل هواپیما و کمی‌بیش از چهار هزار کارمند در اواسط تابستان به پرواز درآید ، دیگر از 52 هواپیمایی که در دسامبر گذشته برنامه ریزی شده بود که بخشی از موجود 104 فعلی آلیتالیا منحله است، خبری نیست. اما اگر قرار باشد فعالیت آلیتالیا جدید تا پاییز به تعویق بیفتد ، ناوگان آن می‌تواند به حدود بیست درصد کوچکتر شود و شاغلینش به 2300 نفر برسد ، یعنی تقریباً یک پنجم از افرادی که در حال حاضر شاغل در این شرکت هستند. بر اساس گزارش واصله به کوریره دلاسرا، منابع موثقی در بیانی ساده اعلام نمودند: هرچه زمان بیشتری سپری شود، پرواز Alitalia جدید در سال 2021 نیز به تعویق خواهد افتاد. با مدیر عاملی فابیو لازرینی و رئیس اجرایی فرانچسکو کالیو خطر کاهش بیشتر حجم شرکت وجود دارد. آنها در حال بررسی برنامه‌ها و وظایف و محدودیت های مشخص شده از طرف مجلس و نهاد ضد انحصار اروپا در ماه دسامبر هستند. این طرح خواستار آغاز عملیات شرکت جدید در ماه آوریل با 52 هواپیما و 5200-500 کارمند بود.
طرح صنعتی آلیتالیا: این سند به دلیل همه گیری پایدار و طولانی شدن دوره بهبودی اقتصادی تا چندین ماه آینده و به دلیل مخالفت های منطقی رقابت های اروپایی ، نیازمند به روزرسانی است. تعامل با مشاوران وزارت اقتصاد ، Oliver Wyman و Grimaldi Studio Legale) (Deloitte، گروه مشاوران ایتالیا Trasporti Aereo ، گروه مشاوره روچیلد و بوستون در این خصوص در جریان است.
مناقصه و اعلامیه فروش: علاوه بر مشکلات قبلی، ملاحظات دولت آتی نیز چالش بزرگی در برابر این شرکت خواهد بود. که مطمئناً مورد توجه نهاد ضد انحصار اتحادیه اروپا بوده که از کمیساریای منصوب دولت در آلیتالیا خواسته مناقصه جدیدی برای فروش دارایی‌های این شرکت منتشر کند. در این روش ممکن است این اقدام 4-5 ماه طول بکشد و اگر همه اموربه خوبی به پیش برود عملیاتی شدن شرکت جدید را ، در ماه جولای ، در اواسط فصل تابستان شاهد خواهیم بود.
فصل تابستان: فروش بلیط برای معمول ترین فصل سال توسط شرکت قدیمی مدیریت می‌شود که به لطف صندوق بازنشستگی اجباری با بیش از 6800 کارمند (از مجموع10،400 کارمند) ، قادر به فروش موفق نیست امروز بازاریابی پروازهای آلیتالیا بسیار سخت شده است در نتیجه انتظار میرود در ماه‌های ژوئیه و آگوست این شرکت جدید دارای تعداد کمی مسافر باشد ، "در حالی که خطوط هوایی ارزان قیمت مانند Ryanair ، easyJet ، Wizz Air و Volotea در حال حاضر بازار ترددهای هوایی داخلی را در اختیار خود گرفته اند.
طرح تجاری جدید: بر اساس سناریوهای موجود سازمان هواپیمایی ایتالیا احتمالا مجبور به اعمال وقفه طولانی تر برای شرکت جدید میشود. اولین فرض - پرواز در ماه جولای با تعداد بهینه 42-44 هواپیما و 4.300-4.500 کارمند است که عمدتا متکی به.چگونگی فروش بلیط می‌باشد. اگر آمار تردد در مارس و آوریل جهش بیش از حد انتظار داشت این تعداد هواپیما ، به 46-48 افزایش می یابد. اما اگر آلیتالیای جدید (ITA) در پاییز مجبور به پرواز شود ، دوره کم درآمدی را شاهد خواهد بود. ، در این مرحله هواپیماهای به 20-22 و کارمندان به 2300 کاهش می یابد. البته شاید به لطف تعداد بیشتری واکسیناسیون - این تعداد به 35-37 جت برسند.
دولت فوق العاده: در حال حاضر - طبق آنچه از منابع اتحادیه‌های صنفی آموخته شده است - کمیسیونر ویژه دولت در آلیتالیا ، لئوگراند هنوز منتظر نشانه‌هایی از وزیر جدید توسعه اقتصادی در مورد فروش این شرکت است. ابهام در بقای دولت فوق العاده که به بودجه اضافی نیاز دارد ، علاوه بر 1.3 میلیارد یورو تخصیص یافته طی سالهای 2017 و 2019 به این شرکت، (مشروط به رفع ابهام اتحادیه در مورد قانونی بودن کمک دولت) و علاوه بر این ، در حال حاضر ، 272.47 میلیون یورو غرامت برای خسارات وارده توسط کووید در تعهد دولت باقی مانده است. طی دو روز جلسات با اتحادیه‌ها کمیسیر لئوگراند اظهار داشت که اگر 20 میلیون یورو غرامت ماه نوامبر به این شرکت نرسد ، آلیتالیا ممکن است قادر به پرداخت حقوق کارمندانش نباشد. این هشدار از ماه دسامبر گذشته چندین بار اعلام شده است.
درخواست از کارمندان: در همین حال ، کمیساریای آلیتالیا نامه ای به کارمندان این شرکت ارسال کرد تا اوضاع را "شخصاً" توضیح دهد "همچنین توضیحاتی در مورد اخباری - که همیشه دقیق یا موجه نیست - در مورد شرکت پخش شده، ارائه داد" ، در نامه لئوگراند یادآور شد یک جدول بحران دائمی‌برای مدیریت انتقال پیچیده تنظیم شده و دو دلیل برای "دشواری شدید که در هفته‌های اخیر با آن روبرو هستیم" را تشریح کرد: "جبران خسارت کمتری که تاکنون مجاز شده است (272 میلیون یورو به جای 350 میلیون یورو پیش بینی شده در فرمان فوق) و مهلت زمانی که برای ایفای تعهدات جاری که طبق قانون ITA به آنها نیاز دارد ،".

افزایش ارتباطات بخش خصوصی ایران با سازمان فائو در اولویت است

نماینده جدید ایران در سازمان فائو اظهار داشت: افزایش ارتباطات بخش خصوصی ایران با سازمان فائو در اولویت قرار دارد.
وی تاکید کرد که قصد دارد در نخستین گام، حوزه فعالیت‌های مورد نیاز بخش کشاورزی کشور به ویژه در زمینه توسعه فناوری، آموزش و ترویج بهره برداران و ارتباط بخش تخصصی و همچنین اتحادیه‌ها و تشکل‌های کشاورزی را با دپارتمان‌های مختلف سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) را پیگیری کند.
رسول زارع، نماینده جدید ایران در سازمان فائو در همین حال بر ساماندهی دفتر نمایندگی ایران در سازمان فائو اشاره و تصریح نمود: شرایط دفتر نمایندگی ایران پس از اعمال تحریم‌ها و مسائل مربوط به تبدیل نرخ ارز به ریال به گونه‌ای است که باید به آن رسیدگی شود و وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه قول مساعدت داده است.
زارع ادامه داد: پس از گذراندن دو هفته دوره قرنطینه در رم به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، با مدیرکل سازمان فائو دیدار و استوارنامه ام را تقدیم خواهم کرد و پس از آن ملاقات‌هایی با معاونان دپارتمان‌های تخصصی مختلف از جمله در امور زراعی، شیلات و منابع طبیعی و افراد ذی نفوذ در این سازمان به منظور گفتگو درباره نحوه همکاری، پیشبرد برنامه‌ها و مشارکت در طرح‌ها را خواهم داشت.
وی با بیان این که تلاش می‌کند بیشترین منافع را برای کشاورزی ایران از همکاری با سازمان فائو به دست آورد، گفت که پیگیری چند پروژه مشترک میان ایران و سازمان فائو در سطح منطقه و دعوت از صاحبنظران خارجی برای آموزش و ترویج بهره برداران به صورت حضوری یا مجازی از جمله موضوعاتی است که در برنامه کاری اش گنجانده است.
زارع درباره پرداخت حق عضویت ایران به سازمان فائو نیز اذعان داشت: به دلیل تحریم‌های بانکی، چند سالی است که حق عضویت ایران به این سازمان و حتی سایر سازمان‌های بین‌المللی پرداخت نشده است، اما امیدواریم با رفع تحریم‌ها، پرداخت‌ها از طریق وزارت امور خارجه ایران صورت گیرد.
وی افزود: سازمان فائو نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی جهان و توسعه کشاورزی دارد و وزارت امور خارجه ایران قطعاً اقدامات مناسب سیاسی برای رفع این مشکلات را انجام خواهد داد.
نماینده جدید ایران در سازمان فائو سطح روابط ایران و این سازمان را خوب توصیف کرد و گفت: فائو عضوی را می‌خواهد که هم به لحاظ کاری فعال باشد و هم حق عضویتش را به موقع پرداخت کند، با این حال این سازمان با مسائل سیاسی و جهانی کشور ما آشنا است و از این رو مطالبه گری در پرداخت حق عضویت را به حداقل رسانده است.
وی خاطر نشان کرد: در سازمان فائو، کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته جایگاه برابر دارند، اما تمرکز این سازمان بیشتر بر کشورهای در حال توسعه برای دریافت خدمات فنی و علمی و توسعه دانش است و در این راستا، کشورهای توسعه یافته، دانش و اطلاعات خود را در حوزه کشاورزی در اختیار کشورهای در حال توسعه و سایر کشورها می‌گذارند. ایران نیز در چارچوب فائو، دسترسی برابر به دانش و اطلاعات در حوزه کشاورزی تمام کشورها دارد.
نماینده جدید ایران در سازمان فائو چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه، تهران را به مقصد رم ایتالیا ترک خواهد کرد و فعالیت‌های خود در این سازمان بین‌المللی آغاز می‌کند.( خبرگزاری مهر)

کاهش  صادرات ایتالیا

سازمان آمار ایتالیا(ایستات) در گزارش اخیر خود درخصوص آمار تجارت خارجی ایتالیا به کشورهای غیر اتحادیه اروپا را منتشر نمود. در این گزارش آمده است علیرغم تلاش دولت در ایجاد وضعیت ثبات اقتصادی پس از قرنطینه ماه مه ، بعلت کاهش شدید صادرات دو ماه قبل از آن کاهش صادرات بیشترین میزان از سال 2009 را تجربه نمود. در  سال 2020 این کاهش  برابر 9.9%  بوده که بیشترین سهم آن مربوط به کالاهای سرمایه ای است. میزان واردات ، سال گذشته به طور کلی با افت 15.3 درصدی همراه بود که بیش از دو سوم آن مربوط به کاهش هزینه  واردات فرآورده‌های نفتی بود. کاهش صادرات ایتالیا به کشورهای غیر اتحادیه اروپا در سال 2020 در همه بازارهای اصلی ملموس بوده است ، اما افت کمتر از میانگین آن برای کشورهای سوئیس (-2.9)) ، ایالات متحده (-6.7)) ، چین (-0.6)) و ژاپن (-7.6٪) ثبت شده است. برعکس ، بازارهایی که بیشترین کاهش را نشان می دهند عبارتند از هند (9 / 23-٪) ، کشورهای آ.س.آن (1.16٪) و کشورهای اوپک (8 / 15-٪(  در عین حال سه ماهه چهارم سال 2020 با افزایش صادرات 4 درصدی ایتالیا به کشورهای غیر اتحادیه اروپا نسبت به دوره قبل با وجود کاهش 4.6 درصد ماه دسامبر نسبت به نوامبر همراه  بوده است. در مقایسه با دسامبر 2019 ، صادرات 2020 در عوض سالانه 3.1٪ رشد داشت که در ماه نوامبر + 2٪ بود. تراز تجاری کشور در دسامبر سال 2020 در مقایسه با دسامبر 2019، به به میزان 6.8   میلیارد یورو بود به کمی افزایش به  7/7 + میلیارد یورو رسید.

چالش‌های پیش روی دولت جدید ایتالیا

تهران – ایرنا – ماریو دراگی رئیس پیشین بانک مرکزی اروپا که روز شنبه برای هدایت دولت وحدت، به عنوان نخست وزیر سوگند خورد، باید این کشور را از گرداب بحران همه گیری ویروس کرونا و رکود شدید اقتصادی بیرون ببرد.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ اعضای دولت او شامل حقوقدانان از همه طیف های سیاسی ایتالیا و همچنین فن سالاران در مقام های مهم شامل وزارت دارایی هستند.
دراگی که وظیفه طراحی برنامه ای برای بیرون بردن این کشور از همه گیری کرونا برگردنش گذاشته شده، باید فورا برای هزینه کردن بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو (۲۴۰ میلیارد دلار) بودجه اتحادیه اروپا به منظور بازسازی این کشور رکود زده، آغاز به کار کند. او در صورت پیروزی در اجرای ماموریت خود، شاید بتواند اقتصاد سراسر منطقه یورو را شکوفا کند که از مدت ها پیش به علت مشکلات بالقوه ایتالیا، دچار رکود شده است. موفقیت او همچنین به هم پیمانان مردد شمالی رم اثبات خواهد کرد که اتحادیه اروپا می تواند با تخصیص بودجه به کشورهای فقیرتر جنوبی این نهاد، تمامی اعضا را تقویت کند.
ایتالیا در باتلاق شدیدترین رکود اقتصادی از هنگام جنگ دوم جهانی دست و پا می زند و روزانه صدها تن از بیماری کووید -۱۹ جان خود را از دست می دهند، کارزار واکسیناسیون به آهستگی پیش می رود و دراگی زمان محدودی برای مرتب کردن این اوضاع در اختیار خود دارد. با اینکه قرار است انتخابات بعدی ایتالیا تا ۲ سال دیگر برگزار شود، اما اطمینانی وجود ندارد که دراگی در این مدت بتواند ریاست ائتلافی را حفظ کند که شامل احزابی با دیدگاه های به شدت مخالفت در باره مسائلی مانند مهاجرت، عدالت، توسعه زیرساخت ها و رفاه است.
دولت دراگی، شصت و هفتمین دولتی است که از سال ۱۹۴۶میلادی و هفتمین دولتی است که در ۱۰ ساله گذشته به قدرت رسیده که نشانگر اهمیت ثبات سیاسی در این کشور است.
سرجیو ماتارلا رئیس جمهوری ایتالیا پس از آن از دراگی درخواست تشکیل دولت نمود که ائتلاف پیشین به علت درگیری های درون حزبی فروپاشید. دراگی پس از مهلت ۱۰ روزه برای طراحی برنامه هایش، روز جمعه دولت ۲۳ نفری خود را معرفی کرد که شامل هشت زن بود.
خبرگزاری آنسا گزارش داد که دراگی در مراسم تحلیف، از اعضای دولتش درخواست کرده که رقابت های سیاسی و حزبی را کنار گذاشته و به عنوان یک نهاد واحد به پیش روند.
هشت پست دولت دراگی به فن سالاران اختصاص یافته و بقیه مقام ها میان ۶ حزب اصلی حامی دولت تقسیم شده است. او همچنین برای مدیریت ۲ نقش تازه یعنی نوآوری های فناوری و انتقال زیست محیطی از ۲ فرد از خارج حلقه سیاسی ایتالیا بهره برده که ویتوریو کولائو رئیس پیشین شرکت مخابراتی وودافون و روبرتو سینگولانی فیزیکدان هستند. اتحادیه اروپا درخواست کرده است که بخش بزرگی از بودجه بهبود اقتصادی برای ترویج و گسترش دیجیتالی سازی این قاره و کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی، هزینه شود.

فرشته نجات ایتالیا

دنیای‌اقتصاد : «ماریو دراگی» رئیس سابق بانک مرکزی اروپا که از او با عنوان «غول اروپایی» نام برده می‌شود که منطقه «یورو» را نجات داد و پیش‌تر از سوی رئیس‌جمهوری ایتالیا مامور تشکیل کابینه شده بود، به صورت رسمی، ریاست دولت را پذیرفت و به‌عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور معرفی شد. «جیسون هوروویتز» در گزارش ۱۲ فوریه برای نیویورک‌تایمز نوشت: دراگی روز جمعه ۲۴ بهمن ماه مسئول تشکیل دولت وحدت ملی در ایتالیا شد. بسیاری معتقدند او در زمانه‌ای حساس و سخت پست نخست‌وزیری را می‌پذیرد یعنی زمانی که چشم‌انداز وحدت اتحادیه اروپا به موفقیت ایتالیا بستگی دارد. ایتالیا سومین غول اقتصادی اتحادیه اروپاست.
دراگی جمعه‌شب پس از ملاقات و گفت‌وگو با سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا و پذیرفتن این مسوولیت ۲۳ عضو کابینه خود را معرفی کرد. کابینه ائتلافی ماریو دراگی طیف‌های گوناگونی از جریان‌های سیاسی از حزب دموکرات و جریان راست افراطی به رهبری ماتئو سالوینی موسوم به «لیگ» گرفته تا حزب راست‌میانه «فورتزا ایتالیا» به رهبری سیلویو برلوسکونی را شامل می‌شود. کابینه ۲۳ نفری که ۱۵ مرد و ۸ زن در آن عضویت دارند از ۱۵ مسئول سیاسی و ۸ تکنوکرات تشکیل شده است. در فهرست ارائه شده از «لوئیجی دی‌مایو»، رهبر جنبش پنج ستاره، به‌عنوان وزیر امور خارجه ایتالیا نام برده شده و «جان‌کارلو جیورجتی»، مسئول ارشد جریان راست افراطی «لیگ» در راس وزارت صنعت این کشور گمارده شده است. «آندریا اورلاندو»، دیگر مسئول سیاسی از حزب دموکرات، قرار است سکان هدایت وزارت کار را در دست بگیرد. در میان تکنوکرات‌ها «لوچیانا لامورگز» در راس وزارت کشور ایتالیا باقی می‌ماند و «دانیل فرانکو»، فرد شماره۲ بانک مرکزی ایتالیا به‌عنوان وزیر اقتصاد وارد کابینه می‌شود.
کابینه دراگی همچنین صاحب یک وزارتخانه جدید به نام «انتقال محیط‌ زیستی» شده که برای ریاست آن یک فیزیکدان و متخصص هوش مصنوعی به نام «روبرتو چینگولانی» انتخاب شده است. ماریو دراگی که به دلیل ایفای نقش در حل بحران بدهی منطقه یورو در سال ۲۰۱۲ به «سوپر ماریو» شهرت یافته پس از به نتیجه نرسیدن مذاکرات برای احیای مجدد کابینه ائتلافی «جوزپه کنته» ابتدای ماه جاری مامور تشکیل یک کابینه غیر‌سیاسی شد. جوزپه کنته اوایل ماه ژانویه به دلیل کنار کشیدن یکی از احزاب ائتلافی از دولت، مجبور به استعفا شده بود و تلاش‌ها در نهایت برای ترمیم کابینه ائتلافی کنته به شکست انجامید. مراسم تحلیف ماریو دراگی دیروز شنبه برگزار شد و نشست ویژه پارلمان برای دادن رای اعتماد به اعضای کابینه او از روز دوشنبه (فردا) آغاز خواهد شد.
گزارشگر نیویورک‌تایمز می‌افزاید: از دراگی انتظار می‌رود که به آسانی از سد تشریفات رای اعتماد در پارلمان بگذرد. او اکنون مسئولیت مهمی بر دوش دارد تا ایتالیای بحران‌زده را از گرداب پاندمی ویرانگر و غیرقابل پیش‌بینی برهاند. اما او همچنین باید آینده خود را هم تضمین کند. او باید بتواند از وامی که برای اولین بار کل کشورهای اتحادیه اروپا ارائه داده‌اند به بهترین وجه استفاده کند. اگر موفق شود می‌تواند سابقه‌ای مثبت برای او شود. اگر شکست بخورد، بعید است کشورهای اتحادیه اروپا بسته مالی دیگری به این کشور ارائه دهند. او به‌عنوان دولتمردی کارکشته در اروپا شناخته شده است. او مشکل اسلاف خود برای تشکیل دولت را ندارد. اسلاف وی باید از حمایت لازم برای تشکیل دولت برخوردار می‌شدند اما به نظر می‌رسد دراگی از این حمایت برخوردار است. دراگی هفته‌ها زمان صرف تلاش برای یافتن فضایی کرد تا بتواند کابینه‌ای متشکل از تمام سلایق تشکیل دهد. لیبرال‌های حامی اروپا و کمونیست‌های سابق در کنار پوپولیست‌های راست افراطی لحن خود را تغییر داده‌اند. در حقیقت، تمام نیروهای ضدتشکیلاتی بخشی از دولت او شده‌اند و همگی از بازگشت کشور به ریل «عادی بودن» خرسندند.
گزارشگر نیویورک‌تایمز معتقد است همین مساله نقطه قوت دولت دراگی است چون بسیاری از نیروهای مخالف در دولت او صاحب کرسی شده‌اند و بنابراین، مخالفت با دولت او دیگر وجهی برای آنها ندارد. دراگی جمعه شب در بیانیه‌ای مختصر که با سخنان اسلاف وی تضاد داشت و بر خصلت کاملا «اقتصادی‌گونه» وی و فوریت انتصاب‌ها تاکید می‌کرد، گفت: «من ترکیب دولت را می‌خوانم.» دراگی از «منابع فوق‌العاده بی‌نظیر اتحادیه اروپا» سخن گفت و اینکه این منابع شانسی به ایتالیا و آینده این کشور داده است. ناظران معتقدند او چهره‌ای شناخته شده و متبحر در اروپاست و ارائه وام اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که او توانسته از اعتبار خود استفاده کند. افزون بر این، حضور او در راس قدرت ایتالیا نشان می‌دهد که بازارها و مقام‌های اروپایی هم به او و سیاست‌هایش روی خوش نشان داده‌اند و اعتبار ایتالیا هم اندکی بهبود یافته است.

ایتالیا خواستار از سرگیری فوری گفتگوهای برجامی شد

ایرنا : دبیرکل وزارت امور خارجه ایتالیا با ارسال پیامی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بر لزوم از سرگیری‌ سریعتر گفت و گوهای برجامی تاکید و تصریح کرد که نباید فرصت تعامل سازنده و مثبت برای حل این مساله را از دست داد.
«الیزابتا بلونی» در این پیام ویدیویی که یک نسخه آن در حساب رسمی توئیتر سفارت ایران در رم منتشر شد تصریح کرد که ایتالیا مشتاقانه منتظر از سرگیری گفت و گوها در مورد توافق هسته ای است که «یک ابزار ضروری برای تامین امنیت و عدم اشاعه تسلیحات اتمی در منطقه بشمار می‌رود».

دولت جدید ایتالیا معرفی شد

تهران- ایرنا- "ماریو دراگی" مامور تشکیل دولت جدید ایتالیا جمعه شب از کابینه خود که متشکل از سیاستمداران و تکنوکرات‌هاست، رونمایی کرد.
به گزارش ایرنا به نقل از پولتیکو، دراگی که پیش تر رئیس بانک مرکزی اروپا بود، پس از چند روز مذاکره با گروه های سیاسی اعلام کرد که حمایت لازم برای تشکیل دولت را کسب نموده و دولت وی شامل ۱۵ سیاستمدار و ۸ تکنوکرات خواهد بود.
"دانیله فرانکو" وزیر اقتصاد و "مارتا کارتابیا" وزیر دادگستری در دولت دراگی خواهند بود.
دراگی فردی را برای وزارت اروپا انتخاب نکرده است و انتظار می رود که خودش عهده دار امور اروپایی باشد.
"لوئیجی دی مایو" وزیر خارجه، "لورنزود گرینی" وزیر دفاع و "روبرتو اسپرانزا" که در دولت پیشین حضور داشتند، در دولت دراگی وزارتخانه های خود را حفظ کرده اند.
دولت جدید ایتالیا روز شنبه سوگند یاد کرده و پارلمان این کشور در روزهای آتی درباره آن رای گیری خواهد کرد.
ماتئو رنتزی نخست وزیر پیشین ایتالیا که چندی پیش با خارج کردن وزرایش از دولت جوزپه کونته باعث سقوط آن شد، در واکنش به ترکیب دولت جدید در توئیتی نوشت: یک تیم بلندپایه با ارزش افزوده فوق العاده.
رنتزی به برنامه‌های کونته در مورد نحوه صرف کردن کمک‌های اتحادیه اروپا برای احیای اقتصاد ایتالیا اعتراض داشت و در همین رابطه از دولت خارج شد.
برآوردها حاکی است که بحران شیوع کرونا در ایتالیا باعث شده است تا تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۱۰ درصد کاهش یابد.
ایتالیا همواره با بحران‌ها، تنش‌ها و رسوایی‌های سیاسی روبرو بوده است. از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون بیش از ۶۰ دولت در این کشور بر سر کار آمده و تغییر کرده‌اند.

اصلاح نظام مالیات بر املاک در ایتالیا

هرچند نظام مالیاتی در ایتالیا سابقه ای دیرینه داشته و مهمترین منبع درآمدی دولت می‌باشد، اما یافتن شیوه هایی نوین برای افزایش انواع مالیات و درآمد دولت خصوصا باتوجه به کاهش آن در پاندمی‌کرونا، توسط موسسات مختلف پژوهشی انجام می‌پذیرد. اخیرا طرحی بنام سیستم یکپارچه درآمد از املاک ارائه شده است که در صورت تصویب نهایی، انتظارمی رود درآمد دولت ناشی از مالیات بر املاک را (به صورت سالانه و انتقال) تا دو برابر افزایش دهد. این نظام اصلاحی با استفاده از اخرین فنآوری‌های روز (نقشه‌های ماهواره ای و داده کاوی اسناد و تحلیل روزانه قیمت ها ) تنظیم و اجرا خواهد شد.
"Sit" نام سیستم جدید یکپارچه آژانس درآمد است که از 1 فوریه تمام داده‌ها (اسناد ، کاداستر ، جزئیات ، نقشه‌ها ، تصاویر ماهواره ای) بیش از 74 میلیون املاک در یک پلت فرم دیجیتال واحد را گرد هم می آورد. هر فردی در تمام ایتالیا. با استفاده از این سیستم قادر خواهید بود تمام اطلاعات مالیاتی مربوط به یک ملک خاص را بصورت آنلاین مشاهده کند ، اما مهمتر از همه یک ابزار اساسی برای اصلاح احتمالی سیستم کاداستر در آینده می‌باشد که یک گام اساسی برای تغییر مالیات بر املاک خواهدبود.
در واقع آژانس درآمد (سازمان مالیات بر املاک) می‌تواند ضریب مشخصی از ارزش بازار را به هر ملک اختصاص دهد ، زیرا داده‌های تفکیک شده تمام اسناد را در اختیار دارد که با گذشت زمان بررسی قیمت ها را تحلیل کند. این سیستم دارای نقشه برداری بسیار پیچیده ای است که با استفاده از امکانات مخابراتی می‌تواند آن را در دسترس تک تک شهروندان قرار دهد. با این وجود سازگار بودن این سیستم با اطلاعات موجود املاک و مستغلات و ارزش های مالی از نظر فنی ممکن است دچار تعارضاتی شود که بهر حال غیرقابل حل نیست ، اما تاکنون واقعیت ها نشان داده اند که این اقدامات می‌تواند متاثر از جو سیاسی کشورباشد.
تاریخچه اصلاحاتی که هرگز صورت نگرفت: تعیین مالیات بر اساس اجاره به اصطلاح کاداستر است که بیانگر اجاره ای است که از بعد نظری (بسیار تئوریک) با اجاره یک ملک خاص قابل استنباط است. درآمد ، به استثنای برخی موارد مربوط به مناطق مهم شهرهای بزرگ ، هنوز درآمدی است که در پایان دهه 1980 ، در آستانه معرفی ICI ، مولد IMU ، تعریف شده است. رومانو پرودی هر دو بار که مستأجر Palazzo Chigi (کاخ نخست وزیری) بود سعی در تغییر سیستم داشت. در سال 1997 او فقط می‌توانست به طور بی سابقه ای 5٪ ا درآمد کاداستر را افزایش دهد اما در سال 2008 مجبور شد در برابر خواست نمایندگان در شروع مجلس جدید تسلیم شود. قانون تفویض بعدی به دولت امکان داد چراغ سبز نسبت به اصلاحات نشان دهد ، اما وقتی مراحل اجرایی آن تدوین شد ، قوه مجریه به رهبری ماتئو رنزی همه چیز را متوقف کرد.
معیارهای عدالت بیشتر: اصلاحات پیش بینی شده توسط کمیته مربوطه براساس معیارهای عدالت بیشتر نسبت به آنچه در حال حاضر در حال اجرا است ، پیشنهاد شده است. اولاً ، سطح خانه‌ها بر اساس فضای محدوده بندی یا کاداستر ارزیابی شود و نه با متر مربع (معیاری که در عوض برای املاک غیر مسکونی پذیرفته شده است). برای مثال در میلان ، یک خانه با 4 مسیر دسترسی به محدوده بندی بنا می‌تواند 40 تا 60 متر اندازه داشته باشد که در بازار تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. اما چرا این پیشنهاد متوقف شد؟ از آنجا که با تغییر سیستم و اتخاذ یک معیار عادلانه تر ، از ارزش محاسبه شده بر اساس بازار ، ثابت بودن درآمد مالیاتی برای دولت را به همراه خواهد داشت، با وجود اینکه سیاستمداران وظیفه مدار همیشه خلاف این را خواستارند ، غیرممکن است. یا وجود یک ماده حفاظتی (زیست محیطی، شهری و...) که به موجب آن کسانی که بیشترین هزینه را پرداخت می‌کنند می‌توانند مالیات را براساس سیستم قدیمی محاسبه یا ضررهای تعریف شده را به حساب های عمومی منتقل کنند تا در پایان سال
مالیاتشان افزایش رانشان دهد. مطمئناً در شهرهای بزرگ برای بسیاری از صاحبان خانه‌ها ، در حالی که مغازه‌ها و دفاتر ممکن است پایه مالیات آنها افت کند، این خواسته جدی تر است.
مالیات ثبت نام با 115.5٪ : کسانی که صاحب خانه هستند می‌توانند به راحتی متوجه شوند که اگر ارزش کاداستر با ارزش بازار جایگزین شود ، البته با اصلاحات کاهشی (در زمان قانون تفویض ، کاهش 30 درصدی در بازار) ، مالیات بر خانه آنها می‌تواند تغییر کند. با این حال ، می‌توان با مقایسه مقادیر متوسط تخمین‌ها با میانگین ارزش فروش املاک ، با استفاده از هر دو داده آژانس درآمد ، یک ارزیابی شاخص به دست آورد. ما سعی کردیم مقادیر 20 شهر پرجمعیت ایتالیا را با در نظر گرفتن سه وضعیت مختلف مقایسه کنیم: خرید خانه اول ، خانه دوم ، پرداخت حق ثبت یادآوری می‌شود که ارزش مشمول مالیات برای اهداف مالیات ثبت نام 115% است ،
شهرهایی که شامل بیشترین افزایش هستند طبق آمار ارائه شده، مسینا شهری است که در میان افرادی که افزایش بیشتری در درآمد مشمول مالیات را به ثبت می رسانند ، قرار دارد ، جایی که تفاوت ارزش بین قیمت بازار و خانه اول مشمول مالیات بیش از 300٪ است. در حالی که برای IMU متوقف می‌شود ، دومین شهر با 176 درصد. با کمترین اختلاف پادوآ است ، جایی که فاصله با میزان مالیات Imu فعلی فقط 17 درصد است. در میلان این اختلاف فقط کمتر از آنچه در مسینا ثبت شده است ، با ارزش IMU 172 درصد کمتر از قیمت بازار است و در پایتخت این فاصله به حدود 60٪ کاهش می یابد.

لزوم انسجام برای دستیابی ایتالیا به رشد اقتصادی

از آنجا که بدهی دولت ایتالیا بر اثر آسیب‌های وارد شده توسط شیوع ویروس کرونا، به بالاترین سطح خود از زمان جنگ جهانی دوم رسیده، بانک مرکزی این کشور توصیه کرد که برای رسیدن به ثبات اقتصادی نیازمند به انسجام است.
به گزارش رویترز، از آنجا که دولت ایتالیا دچار بحران شده و شیوع ویروس کرونا میزان بدهی عمومی را به بالاترین سطح از زمان جنگ جهانی دوم رسانده، بانک مرکزی این کشور اعلام کرد که برای احیای رشد، رسیدن به انسجام، ضروری است.
به گزارش بازار مشترک به نقل از اقتصاد آنلاین ؛انتظار می‌رود بدهی ایتالیا در پایان سال جاری به 160درصد از تولید ناخالص داخلی آن برسد که باید گفت این مساله یک چالش بزرگ برای اقتصادی که در طول دهه‌های گذشته راکد مانده، است.
رئیس بانک مرکزی ایتالیا در جمع فعالان بازار مالی گفت: "ما نمی‌توانیم این توهم را ایجاد کنیم که میزان بدهی عمومی می‌تواند تا بی‌نهایت افزایش یابد."
به رغم ثبت نرخ بهره پایین، قرار است بدهی 2.6تریلیون یورویی رم (3تریلیون دلار)، تقریبا 60میلیارد یورو از خزانه عمومی را برای پرداخت سود در سال جاری از بین ببرد.
ویسکو، رئیس بانک مرکزی ایتالیا گفت: "ایتالیا اکنون باید انسجام لازم برای بازگشت به مسیر توسعه را پیدا کند."
بانکداری مرکزی گفت از آنجا که مهار شیوع بیماری همه‌گیر کووید-19 سخت‌تر از حد انتظار بوده، خطرات بسیار اساسی، پیش‌بینی پایه برای بهبود در تولید که در بهار آغاز شد را تهدید می‌کند.
ویسکو اذعان داشت که حمایت از شرکت‌ها و خانوار در طول بحران مهم بوده، تا هنگامی که بتوان در طول زمان به آنها حق انتخاب بیشتر داد.
وی گفت که تنها با بازگشت به آخرین نرخ رشد پیش از بحران مالی جهانی، ایتالیا می‌تواند بدهی خود را با آسیب کمتری کاهش دهد.
در نمودار ارائه شده، نسبت بدهی دولت ایتالیا به تولید ناخالص داخلی این کشور را می توانید مشاهده کنید.

اقدامات دولت ایتالیا برای کمک به صنعت نمایشگاهی این کشور

نمایشگاه‌ها همواره در بازاریابی و توسعه صادرات نقش مهمی ایفا می نمایند، در ایتالیا این صنعت از جمله بخش هایی است که از بحران اقتصادی ناشی از کرونا بیشترین ضربه را دیده اند. لذا دولت ایتالیا در پی اتخاذ تمهیداتی جهت کاهش اثرات مخرب پاندمی‌کرونا بر این صنعت می‌باشد.
پشتیبانی بیشتر از یکی از بخش های راهبردی برای کمک به صادرات
بنا به گزارش آژانس اطلاعات تجاری، چرورد (Cerved)، نمایشگاه‌ها در ایتالیا از جمله بخش هایی می‌باشند که از بحران اقتصادی ناشی از کرونا بیشترین ضربه را دیده اند. بطوری که طی سال 2020 میلادی میزان درآمد این بخش از 1 میلیارد یورو به 200 میلیون یورو رسیده است. آقای مانلیو دی استفانو، معاون وزیر امور خارجه ایتالیا، در این زمینه می‌گوید: دولت متعهد شده است تا نمایشگاه‌ها را به محض اینکه وضعیت بهداشت و سلامتی اجازه دهد، به وضعیت عادی و رشد قابل توجه بازگرداند. دی استفانو می‌گوید: در این شرایط دشوار، دولت و به ویژه وزارت امور خارجه ایتالیا، هیچگاه پشتیبانی و کمک های خود را برای بین المللی شدن این بخش، دریغ نداشته است و در آینده نیز به این کمک ها ادامه خواهد داد.
مهمترین اقدامات دولت برای کمک به بخش نمایشگاه‌ها در ایتالیا
دولت طی پائیز گذشته کمک های تبلیغاتی و مالی مؤثری را به صنعت نمایشگاهی کشور ارائه نموده است و در همین رابطه طی همکاری با مؤسسه تجارت خارجی ایتالیا (Ice) طرح راهبردی فوق العاده ای را به عنوان ماموریت " Incoming" (ورودی) تعریف و اجرا نمود. توسط این طرح از اپراتورها و خریداران "Buyer" برای حضور در 30 رویداد از مهمترین رویدادهای نمایشگاهی ایتالیا که هم بصورت حضوری و هم از طریق مجازی برگزار گردید، دعوت بعمل آمد.

همزمان با برگزاری این طرح با هماهنگی وزارت بهداشت، کوریدر سبز ویژه ای ایجاد شد که به اپراتورهای خارجی اجازه می داد تا از طریق رعایت پروتکل های مناسب بهداشتی به سادگی به ایتالیا سفر کنند.
وزارت امور خارجه همچنین پلت فرم"Fiera Smart 365" را راه اندازی کرد که توسط مؤسسه تجارت خارجی ایتالیا (Ice) مدیریت می‌گردد. این پلت فرم در اختیار نمایشگاه‌ها، انجمن‌ها اتحادیه‌های صنفی و صنعتی قرار گرفته تا از طریق آن ملاقات های تجاری دو جانبه B2B و برنامه‌های کارآفرینی مورد نظر را برگزار نمایند.
پشتیبانی‌های مالی و ابزارهای تازه در زمینه کمک های مالی و یارانه ای
با کمک مؤسسه بیمه سرمایه گذاری خارجی طرح "سرمایه گذاری برای حمایت از سیستم نمایشگاه‌ها" تعریف شد که طی آن شرکت هایی که فعالیت اصلی آنها برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی با اهمیت خاص می‌باشد می‌توانند تا میزان 10 میلیون یورو بودجه مالی (بصورت وام با بهره کم) دریافت نمایند که از این میزان 800 هزار یورو آن بصورت کمک بلاعوض خواهد بود.
علاوه بر این مجددا از طریق سیمست (www.simest.it) این امکان را برای مناطقی که در آنجا نمایشگاه برگزار می‌گردد و همچنین برای برگزار کنندگان این نمایشگاه‌ها فراهم شده تا بتوانند از مقررات اتحادیه اروپا به منظور دریافت کمک های دولتی استفاده نمایند. با این ترتیب شرکت های فعال در بخش برگزاری و سازماندهی نمایشگاه‌ها می‌توانند بدون مخالفت اتحادیه اروپا تا سطح 3 میلیون یورو بابت تامین هزینه‌های ثابت خود از دولت از محل کمک های دولتی برای مقابله با وضعیت اضطراری دریافت نمایند.
هرچند بسیاری از فعالان این بخش از تاخیرهای دولت در تصویب لوایح اجرایی این طرح ها شکایت کرده اند ولی آقای دی استفانو تاکید کرده که تا جاییکه به وزارت امور خارجه مربوط می‌شده این وزارت هیچگونه تاخیری در برنامه‌ها و وظائف خود انجام نداده است.
مشکلات
شایان ذکر است که دولت ایتالیا به منظور کمک به بخش نمایشگاه‌های این کشور علاوه بر ارائه کمک های صندوق بیکاری برای کمک به کارکنان شرکت های فعال در بخش نمایشگاه‌ها و تخفیف مالیاتی به خود شرکت ها، 450 میلیون یورو به عنوان وام تسهیلاتی و از طریق وزارت امور خارجه و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز 408 میلیون یورو کمک بلاعوض تخصیص داده است.
به گفته رئیس انجمن نمایشگاه‌های ایتالیا (Aief) ارقام ذکر شده ارقام قابل توجه هستند ولی مشکل اصلی اینجاست که از تمام این بسته کمکی تا کنون مقدار ناچیزی به دست شرکت ها رسیده است. در حدود %1.8 از 408 میلیون یورو تا بحال ارائه شده است. زیرا لوایح اجرایی این کمک ها هنوز تصویب نشده اند. وی افزود دولت باید هم در زمینه تصویب لایحه اجرایی تعجیل نماید و هم در مورد کمک های دولت به بخش نمایشگاه‌ها با بروکسل مذاکره نماید، دولت آلمان هفته گذشته موفق شد تا از اتحادیه اروپا اجازه ارائه کمک 642 میلیون یورویی به بخش نمایشگاه‌هایش دریافت نماید. در غیر اینصورت گفتگو در مورد بازیافت نمایشگاه‌ها دشوار خواهد بود. در سال گذشته 255 نمایشگاه از 458 نمایشگاه برنامه ریزی شده درایتالیا لغو شده است و درآمد آن %80 کاهش یافته است.
رئیس انجمن نمایشگاه‌های ایتالیا ضمن اشاره به این مطلب که این بخش از صنعت ایتالیا قبل از شیوع پاندمی 60 میلیارد یورو ارزش افزوده ایجاد می نمود و %50 از صادرات بخش تولیدات صنعتی ایتالیا از این طریق به بازارهای خارجی معرفی می‌شدند، افزود دست اندرکاران این بخش حاضر به سرمایه گذاری بیشتر و ائتلاف با یکدیگر هستند ولی لازمه این کار پشتیبانی‌های دولت می‌باشد. وی پیش بینی می نماید تا از طریق پشتیبانی دولت و ائتلاف بین نمایشگاها طی دو الی سه سال آینده وضعیت به حالت عادی برگردد. وضعیت عادی از نظر رئیس انجمن نمایشگاه ای ایتالیا، برگزاری حدود هزار رویداد سالیانه که در میان آن 244 رویداد در سطح بین المللی که 90 مورد آن در خارج برگزار گردد و با حضور 200 هزار شرکت کننده و 20 میلیون بازدید کننده ‌باشد.

لزوم انسجام برای دستیابی ایتالیا به رشد اقتصادی/ بدهی دولت رم باز هم افزایش می‌یابد؟

از آنجا که بدهی دولت ایتالیا بر اثر آسیب‌های وارد شده توسط شیوع ویروس کرونا، به بالاترین سطح خود از زمان جنگ جهانی دوم رسیده، بانک مرکزی این کشور توصیه کرد که برای رسیدن به ثبات اقتصادی نیازمند انسجام است.
اقتصاد آنلاین – مهسا نجاتی؛ به گزارش رویترز، از آنجا که دولت ایتالیا دچار بحران شده و شیوع ویروس کرونا میزان بدهی عمومی را به بالاترین سطح از زمان جنگ جهانی دوم رسانده، بانک مرکزی این کشور اعلام کرد که برای احیای رشد، رسیدن به انسجام، ضروری است.
انتظار می‌رود بدهی ایتالیا در پایان سال جاری به 160درصد از تولید ناخالص داخلی آن برسد که باید گفت این مساله یک چالش بزرگ برای اقتصادی که در طول دهه‌های گذشته راکد مانده، است.
رئیس بانک مرکزی ایتالیا در جمع فعالان بازار مالی گفت: "ما نمی‌توانیم این توهم را ایجاد کنیم که میزان بدهی عمومی می‌تواند تا بی‌نهایت افزایش یابد."
به رغم ثبت نرخ بهره پایین، قرار است بدهی 2.6تریلیون یورویی رم (3تریلیون دلار)، تقریبا 60میلیارد یورو از خزانه عمومی را برای پرداخت سود در سال جاری از بین ببرد.
ویسکو، رئیس بانک مرکزی ایتالیا گفت: "ایتالیا اکنون باید انسجام لازم برای بازگشت به مسیر توسعه را پیدا نماید."
بانکداری مرکزی گفت از آنجا که مهار شیوع بیماری همه‌گیر کووید-19 سخت‌تر از حد انتظار بوده، خطرات بسیار اساسی، پیش‌بینی پایه برای بهبود در تولید که در بهار آغاز شد را تهدید می‌کند.
ویسکو اذعان داشت که حمایت از شرکت‌ها و خانوار در طول بحران مهم بوده، تا هنگامی که بتوان در طول زمان به آنها حق انتخاب بیشتر داد.
وی گفت که تنها با بازگشت به آخرین نرخ رشد پیش از بحران مالی جهانی، ایتالیا می‌تواند بدهی خود را با آسیب کمتری کاهش دهد.
در نمودار ارائه شده، نسبت بدهی دولت ایتالیا به تولید ناخالص داخلی این کشور را مشاهده می‌کنید.

همه گیری ویروس کروناT بیش از ۵ هزار یورو، هزینه دوران کرونا برای هر ایتالیایی

کرونا بیش از پنج هزار یورو برای هر شهروند ایتالیایی هزینه داشت.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اینترنتی «کوتیدیانو نت»، همه گیری ویروس کرونا در ایتالیا، در برابر کاهش درآمد خانواده ها، موجب افزایش بدهی‌های آن‌ها شده است. به طوری که پارسال هزینه هر شهروند ایتالیایی بیش از پنج هزار یورو افزایش یافت.
شورای «بنیاد تجار» ایتالیا در تازه‌ترین گزارش خود با عنوان «بدهی‌های عمومی ایتالیا و بیماری کووید-۱۹»، اعلام کرد، در سال ۲۰۲۰ میلادی (۹۹ شمسی) همه گیری بیماری کووید-۱۹ در ایتالیا، به طور متوسط برای هر یک از شهروندان، پنج هزار و ۴۲۰ یورو هزینه بیشتری در زندگی آن‌ها داشته است. دو هزار و ۳۷۱ یورو از آن به علت کاهش درآمد ناشی از کاهش تولید ناخالص داخلی و ۳ هزار و ۴۹ یورو نیز به علت افزایش بدهی‌ها بوده است.
این بنیاد، همچنین در گزارش خود به مقایسه اثرات ناشی از همه گیری ویروس کرونا بر اقتصاد ایتالیا و کشور‌های عضو گروه بیست پرداخته است. در این مقایسه، به انتشار آمار‌های صندوق بین المللی پول درباره کاهش ۹ ممیز دو دهم درصدی تولید ناخالص داخلی ایتالیا در سال ۲۰۲۰ میلادی که بدترین میزان کاهش پس از کاهش ۱۰ ممیز ۴ دهم درصدی تولید ناخالص داخلی آرژانتین و کاهش ۱۰ درصدی تولید ناخالص داخلی انگلیس است، اشاره شده است.

دعوت واتیکان از آیت الله محقق داماد برای حضور در همایش۲۶ cop

سفارت ایتالیا و سفارت واتیکان در تهران از آیت الله محقق داماد دعوت کردند تا در همایش cop۲۶ که مربوط به گردهمایی نمایندگان دینی کشورها و بحث درخصوص تغییرات اقلیمی است شرکت نماید.
به گزارش خبرگزاری مهر، سفارت ایتالیا و سفارت واتیکان در تهران از جانب واتیکان، از آیت ­الله سیدمصطفی محقق­ داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در مراسم دیدار نمایندگان ادیان اصلی و همچنین دانشمندان برجسته جهان در چارچوب کنفرانس cop۲۶ دعوت به عمل آوردند.
این مراسم در تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۲ مهرماه ۱۴۰۰) در شهر رم ایتالیا برگزار خواهد شد.
بریتانیا، ایتالیا و واتیکان همایش cop۲۶ را برای نمایندگان ادیان و شماری از دانشمندان برجسته جهان سازماندهی کردهاند تا دیدگاه‌هایشان را برای پرداختن به مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی ابراز کنند. اهداف این کنفرانس به شرح ذیل است:
• ارتقاء فعالیت­های دولت­ها برای افزایش مشارکت آنها جهت نیل به اهداف توافقنامه پاریس (Paris Agreement)
• رهبری ادیان برای کمک به رفع مشکلات مرتبط با تغییرات اقلیمی
• ترغیب مردم برای اقدام در جهت کاهش گرمایش زمین
این دعوت توسط وزارت امور خارجه ایران به فرهنگستان علوم منعکس شد و استاد محقق داماد به دلیل اهمیت موضوع و مطرح کردن اندیشه اسلامی در این مسائل، دعوت را پذیرفتند و توسط وزارت امور خارجه اعلام گردید.

نمایش آخرین کلیپ مشترک ایران و ایتالیا درباره کرونا

تهران – ایرنا – آخرین اپیزود از کلیپ‌های هشت‌گانه‌ای که با همکاری هنرمندان ایرانی و ایتالیایی درباره کرونا ساخته شده است به نمایش گذاشته شد.
به گزارش سفارت ایتالیا در تهران، «آغازی نو» نام هشتمین کلیپ از این مجموعه است که عصر پنجشنبه در باغ سفارت ایتالیا در فرمانیه رونمایی شد. این کلیپ که توسط آنا دورا دورنو و با همکاری علی شمس کارگردانی شده، امیدی را منعکس می‌کند که به واسطه پیشرفت در تولید واکسن‌های کرونا شکل گرفته است.
نیکولا پیانزولا و دانیال خیرخواه در این کلیپ ایفای نقش می‌کنند و ریکاردو نانی هم آهنگسازی اثر را بر عهده دارد.
شرکت‌کنندگان در مراسم رونمایی از این کلیپ، پس از پخش، به بحث و تبادل نظر درباره آن پرداختند.
مجموعه «هشت و نیم کلیپ؛ چگونه کرونا زندگی ما را تغییر داد»، شامل هشت فیلم کوتاه و یک مصاحبه است که به سفارش سفارت ایتالیا در ایران تهیه شده‌ است. این مجموعه که نخستین قسمت از آن در ماه اوت (مرداد) 1399 به نمایش درآمد، حاصل همکاری موسسه‌های سینمایی اینستابیلی واگانتی در ایتالیا و دون کیشوت در ایران است.
علاقمندان می‌توانند هر هشت کلیپ را در یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی مشاهده کنند.

در دیدار مقام پارلمانی ایتالیا با سفیر کشورمان در رم درخواست ایتالیا برای گسترش روابط پارلمانی با ایران

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان ایتالیا، گسترش روابط پارلمانی را با ایران خواستار شد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان ایتالیا، علاقمندی جهت گسترش روابط پارلمانی را با ایران را ابراز نمود.
پیئرو فاسینو، رئیس کمیسیون خارجی مجلس ایتالیا در دیدار با حمید بیات سفیر کشورمان در رم، با استقبال از همکاری و رایزنی بین مجالس دو کشور، از گسترش روابط در زمینه‌های های مختلف حمایت کرد.
وی با اشاره به روابط خوب دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه فرهنگی و همکاری‌های باستان شناسی، ایران را کشوری با سابقه تمدنی و یک قدرت منطقه‌ای دانست.
فاسینو همچنین با پافشاری بر حمایت مجدد ایتالیا از برجام، اقدام ترامپ در خروج از توافق هسته‌ای را اشتباه توصیف و ابراز امیدواری کرد در دوره ریاست جمهوری جدید آمریکا این توافقنامه در مسیر اجرای کامل قرار گیرد.
در این دیدار همچنین، سفیر کشورمان با اشاره به این که روابط ایران و ایتالیا به قدمت تمدن‌های دو کشور است، افزود: امسال ایران و ایتالیا یکصد و شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک خود را گرامی می‌دارند. این مناسبت، همزمان با تحولات اخیر بین المللی فرصتی مغتنم برای گسترش روابط دو کشور از جمله در حوزه پارلمانی است.
در این ملاقات همچنین طرفین درباره مسائل منطقه و بین المللی نیز گفتگو و تبادل نظر کردند.

سازمان آمار و پژوهش‌های اقتصادی–مالی ایتالیا اعلام کرد کاهش ۸.۹ درصدی رشد اقتصادی ایتالیا

سازمان آمار و پژوهش‌های اقتصادی–مالی ایتالیا اعلام کرد تولید ناخالص داخلی این کشور نسبت به پارسال ۸.۹ درصد کاهش داشته است.
به گزارش بازار، سازمان آمار و پژوهش‌های اقتصادی–مالی ایتالیا روز سه شنبه اعلام کرد این کشور در سال ۲۰۲۰ از میزان تولید ناخالص داخلی اش هشت و ۹ دهم درصد در مقیاس سالانه، یعنی نسبت به همین مدت زمان در سال قبل از آن کاسته شده است.
سازمان آمار و پژوهش‌های اقتصادی – مالی با انتشار گزارشی اعلام کرد این میزان کاهش تولید ناخالص داخلی کمتر از پیش بینی‌های بانک مرکزی ایتالیا و صندوق بین المللی پول است. این دو نهاد پیش بینی کرده بودند که رقم این شاخص در سال گذشته ۹ و دو دهم درصد کاهش داشته باشد.
این سقوط نسبت به انتظارات بانک ایتالیا و صندوق بین المللی پول که سقوط ۹.۲ درصدی را پیش بینی کرده کمتر است. دولت ایتالیا انتظار داشت که تولید ناخالص داخلی آن کشور در سال گذشته ۹ درصد کاهش یابد. دولت این کشور پیش بینی کرده بود که میزان تولید ناخالص داخلی اش در سال گذشته حدود ۹ درصد در مقیاس سالانه، یعنی نسبت به همین مدت زمان در سال قبل از آنکه کاهش داشته باشد.
با این وجود این شبه جزیره یکی از بدترین افت‌های تولید ناخالص داخلی در منطقه یورو را در سال گذشته تجربه کرد. توضیح آنکه اسپانیا نیز در سال گذشته ۱۱ ٪ کاهش تولید ناخالص داخلی داشته است. فرانسه و آلمان نیز به ترتیب شاهد کاهش ۸.۳ ٪ و ۵ ٪ در رشد اقتصادی خود در سال گذشته بوده اند.
برای بازیابی و رونق اقتصاد آسیب دیده از شیوع بیماری همه گیر ناشی از ابتلا به ویروس جدید کرونا، دولت ایتالیا با اجرای طرح بازیابی و نجات اقتصادی به اعتبار حدود ۲۰۰ میلیارد یورو که بیشتر مبلغ آن را اتحادیه اروپا تأمین می کند، امید بسته است. اما ادامه بحران سیاسی، توانایی این کشور در اجرای این برنامه را با تردید مواجه خواهد کرد.
به گزارش سازمان آمار و پژوهش‌های اقتصادی – مالی ایتالیا، در سه ماهه چهارم سال گذشته، تولید ناخالص داخلی ایتالیا نسبت به سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ حدود ۲ درصد کاهش یافت. در اینجا نیز میزان کاهش تولید ناخالص داخلی کمتر از رقم پیش بینی شده بانک ایتالیا است، که پیش بینی کاهش ۳.۵ درصدی را برای این کشور کرده بود.
تولید ناخالص داخلی ایتالیا در فاصله ‌ماه‌های ژوئیه تا ‌سپتامبر (سه ماهه سوم) سال ۲۰۲۰، در پی تعدیل محدودیت‌های قرنطینه‌ای برای مهار بیماری همه گیر ناشی از ابتلا به ویروس کووید-۱۹؛ تولید ناخالص داخلی ۱۶ درصد افزایش یافت.
ایتالیا به عنوان نخستین کشور اروپایی که تحت تأثیر بیماری همه گیر کرونا قرار گرفت در ماه مارس و آوریل محدودیت‌های کرونایی و تدابیر قرنطینه‌ای برای مهار بیماری همه گیر کووید-۱۹ به اجرا گذاشت که این اقدامات بخش عمده‌ای از ساختار اقتصادی فلج کرد.
شرکت‌های ایتالیایی در اواخر آوریل به تدریج فعالیت خود را از سر گرفتند. اما وضعیت بهداشت در ماه اکتبر بار دیگر بدتر شد و مقامات بهداشتی این کشور را وادار به اتخاذ اقدامات محدود کننده جدیدی کرد.
طبق برآوردهای انجام شده بانک مرکزی ایتالیا، سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو، این کشور امسال ۳.۵ درصد رشد خواهد کرد.
اما به نظر می‌رسد که دولت خوشبین‌تر باشد، چون در آخرین پیش بینی‌های خود که در ماه اکتبر منتشر شد، رشد اقتصادی ۶ درصدی برای امسال در کشور پیش بینی کرده است.
کمیسیون اروپا ارزیابی کرده است که تولید ناخالص داخلی ایتالیا در سال ۲۰۲۱ به میزان ۴.۱ ٪ رشد داشته باشد، در حالی که صندوق بین المللی پول افزایش ۳ ٪ را برای میزان رشد اقتصادی ایتالیا در این سال پیش بینی کرده است.
ایتالیا بر خلاف همسایگان اروپایی خود، روز دوشنبه محدودیت‌های کرونایی را که در بیشتر مناطق آن اعمال می‌شود، کاهش داد. به این ترتیب، از این به بعد اغذیه فروشی‌ها و رستوران‌ها به روی عموم مردم بازگشایی می‌شود.

رئیس جمهور ایتالیا، رئیس سابق بانک مرکزی را مامور تشکیل دولت می‌کند

بعد از فروپاشی دولت ائتلافی ایتالیا به دلیل مناقشات بر سر مسائل مالی و شکست تلاش‌ها برای تشکیل دولت اکثریت با احزاب سابق، رئیس جمهور ایتالیا رئیس سابق بانک مرکزی را برای تشکیل دولت جدید نامزد خواهد کرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "سرجو ماتارلا"، رئیس جمهور ایتالیا "ماریو دراگی"، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا را به منظور گفتگوها درباره تشکیل احتمالی دولت جدید این کشور فراخواند.
سخنگوی رئیس جمهور ایتالیا خبر داد که این دیدار امروز (چهارشنبه) برگزار می شود. پیش از آن هم ماتارلا ساختن یک دولت وحدت ملی در کشورش را درخواست کرده بود. وی تاکید کرد: این کشور به دولتی قدرتمند نیاز دارد تا بتواند بر بحران کرونا و بحران اقتصادی غلبه کند.
ماتارلا همچنین گفت: دولت باید کار کند، چرا که پیش بینی می شود برنامه های کمک های میلیاردی کرونایی کمیسیون اروپا به ایتالیا در ماه آوریل انجام شود و ما نمی توانیم این فرصت مهم برای آینده خود را از دست بدهیم. برای دریافت این کمک مالی دولت باید یک طرح سرمایه گذاری را ارائه دهد.
تلاش ها برای تشکیل یک دولت جدید در ایتالیا با شرکای ائتلافی قبلی به دلیل اختلاف نظرها درباره این کمک های مالی کرونایی با شکست مواجه شد.
رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا اعلام کرد که در حال حاضر هیچ آمادگی برای تشکیل یک دولت اکثریتی با احزاب ائتلافی سابق وجود ندارد.
جوزپه کنته هفته گذشته پس از بالا گرفتن کشمکش سیاسی و تزلزل در دولت ائتلافی از سمت خود کناره گیری کرد.
دلیل اصلی این استعفا خروج حزب ایتالیا ویوا از دولت ائتلافی بود. رهبر این حزب ماتئو رنتزی، نخست وزیر پیشین ایتالیا است.
حزب "ایتالیا ویوا" در دولت ائتلافی ایتالیا در پی بالا گرفتن مناقشات بر سر بسته اقتصادی کمکی کرونایی در دولت ائتلافی وزرای خود را از دولت خارج کرد تا در بحبوحه کرونا بحران سیاسی جدیدی را برای دولت "جوزپه کونته" شکل دهد.
دراگی مدتهاست که به عنوان نامزد رئیس یک دولت کارشناسی در رم مطرح است. چنین کابینه ای در هفته ها و یا ماه های آینده راه حلی برای هدایت و رهبری ایتالیا در مشکلات خواهد بود.

چرا رنزی می‌خواهد دولت ایتالیا را سرنگون کند؟

ماتئو رنزی نخست وزیر سابق ایتالیا با کنار کشیدن از ائتلاف با دولت، زمینه سقوط جوزپه کنته را فراهم کرده اما به راستی چرا وی دست به چنین کاری زده است.
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- پریسا پسنده‌پور؛ این سوال ذهن بسیاری از تحلیل‌گران و فعالان سیاسی ایتالیا را با توجه به ابر بحران پاندمی (همه گیری) کرونا به خود مشغول کرده است.
غالبا تفسیر استراتژی‌های رنزی امری دشوار تلقی می‌شود، اما خلق بحران سیاسی فعلی با هیچ منطقی توجیه پذیر نیست.
آنچه که به شکل علنی از سوی حزب رنزی (Italia viva) در راستای توجیه این سنگ اندازی بزرگ در رسانه‌ها مطرح شده است؛ ناتوانی دولت جوزپه کنته در مدیریت صحیح پاندمی کروناست که ناظر بر نحوه مدیریت منابع مالی اتحادیه اروپا به جهت ایجاد صندوق بازیابی برای حمایت از اقتصاد در دوران کرونا در نظر گرفته شده است.
چرا که کنته معتقد است استفاده از خط اعتباری (MES) می‌بایست تحت نظر یک شورای متشکل از تکنوکرات‌ها باشد و شورا موظف است که اولویت‌ها را تعیین نماید، این امر با توجه به آکادمسین بودن کنته و نوع نگاه تکنوکراتی وی امری طبیعی محسوب می‌شود.
اما جریان سیاسی وابسته به ماتئو رنزی با این تصمیم مخالف است و این مخالفت را مستمسکی برای سرنگونی دولت قرار داده است.
نکته قابل توجه حمله و انتقادات کلی، بی‌پایه از سوی رنزی و هم حزبی‌هایش به دولت است، که تقریبا انگیزه‌های منفعت جویانه این گروه را برای همگان مسجل کرده است.
البته عدم تحمل رنزی نسبت به کنته امری کتمان ناپذیر است و تمایل وی در ایجاد مزاحمت برای دولت‌های مستقر از دوره انریکو لتا (۲۰۱۴) تا دولت فعلی، مسبوق به سابقه است. می‌توان گفت در یک دوره موفق هم شد تا سکان دولت را در دست بگیرد. البته بنظر نمی‌رسد این بار شانسی برای تشکیل دولت داشته باشد.
نکته قابل تامل در آخرین نظر سنجی‌ها بخت بسیار پایین حزب رنزی (Italia Viva) است، که چیزی در حدود سه تا چهار درصد است.
به همین دلیل ناظران معتقدند رنزی نه در پی تشکیل دولت که در صدد بدست آوردن جایگاه محکم‌تر در دولت ائتلافی است. ولیکن هیچ‌کدام از این انگیزه‌ها دلیلی متقن برای رفتارهایش در این مقطع بحرانی تلقی نمی‌شود.
اما سوال اینجاست که رنزی بدنبال چه معجزه‌ای از سوی دولت در این دوران بوده است؟ آیا او می‌داند بدنبال چیست؟ آیا حاضر است به یک دولت اکثریت منهای حزب خود احترام بگذارد و صحنه را ترک کند؟
حال باتوجه به عدم توفیق دولت جوزپه کونته در کسب اکثریت مطلق، وی استعفا داده است. و می‌بایست شورایی متشکل از نمایندگان احزاب و رییس مجلس نمایندگان و رییس مجلس سنا، به ریاست رییس جمهور تشکیل شود تا با نشست‌های جداگانه‌ای که با حضور رییس جمهور انجام می‌شودبرای تشکیل دولت جدید اتخاذ تصمیم کنند.
واضح است چون اکثریت مطلقی در پارلمان وجود ندارد، دولت آینده بی‌تردید دولتی ائتلافی متشکل از اعضای حداقل سه حزب خواهد بود.
حال که رنزی از دولت خارج شده است بنظر می‌رسد جنبش پنج ستاره و پی دی بیشترین شانس را برای ائتلاف با احزاب کوچک‌تر دارند.
لذا شانس جوزپه کونته هم‌چنان برای نخست‌وزیری مجدد بسیار بالاست و بنظر می‌رسد حزب رنزی تصمیم ندارد با دو حزب دست راستی (Forza Italia) و (Lega) دست به ائتلاف بزند. او در نظر دارد بدون حضور در هیچ ائتلافی نقش اپوزیسیون را داشته باشد.

۲۵۴ هزار تن کالا از استان سمنان صادر شده است

سمنان- رئیس سازمان صمت استان سمنان بابیان اینکه استان به لحاظ صادرات وضعیت خوبی دارد، گفت: از دهه فجر سال گذشته تاکنون ۲۵۴ هزار تن کالا از استان به خارج کشور صادرشده است.
به گزارش خبرنگار مهر، علی تشنه دل ظهر دوشنبه در جلسه ارائه گزارش دستاوردهای حوزه صنعت، معدن و تجارت استان سمنان به میزبانی این اداره کل ضمن بیان اینکه از دهه فجر سال گذشته تاکنون ۲۵۴ هزار تن کالا از استان به خارج از کشور صادرشده است، ابراز داشت: مقصد محصولات تولیدی استان عمدتاً افغانستان، عراق، امارات، ترکیه، پاکستان، چین، انگلستان، هند، کرواسی، صربستان هنگ کنگ، ارمنستان، آذربایجان، ایتالیا و غیره بوده است.
وی افزود: سود سوزآور، کابل زمینی، کربنات دی سدیم، محصولات یکبار مصرف، هیدروکربن سبک، کابل، سیلیسیوم، کولرآبی، پودر لباس‌شویی، شیرینی و شکلات، قطعات و اجزا از آهن و فولاد و غیره بیشترین کالاهای صادراتی استان سمنان را شامل می‌شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان بابیان اینکه ارزش کالاهای صادرشده از استان طی مدت مذکور ۲۹۴ میلیون دلار برآورد شده است، ابراز داشت: از تولیدکنندگان انتظار می‌رود صادرات کالا را از مبادی گمرک استان انجام دهند که با احتساب این موارد مقدار بیش از این خواهد بود.
تشنه دل ضمن بیان اینکه طی بازه مذکور سه هزار و ۵۵۹ فقره سفارش واردات کالا به ارزش ۶۰۹ میلیون دلار در استان به ثبت رسیده است، تصریح کرد: از فجر ۹۸ تا فجر ۹۹، ۱۶ هزار تن کالا به ارزش ۶۱ میلیون دلار به استان وارد و از گمرک ترخیص شده است.
وی افزود: عمده کالاهای وارداتی اجزا و قطعات ماشین و دستگاه‌های برقی، پنبه حلاجی نشده یا شانه نزده، اجزا و قطعات ترانسفورماتورها، پروپیلن، لقا کننده‌ها و مبدل‌های استاتیک برقی، تنظیم‌کننده ولتاژ، روغن ترانسفور ماتور و غیره را شامل می‌شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان بابیان اینکه از فجر ۹۸ تا فجر سال جاری ۱۵۴ فقره کارت بازرگانی در استان صادرشده است، اضافه کرد: طی این مدت ۱۱۰ فقره کارت بازرگانی تمدید و ۴۴ فقره نیز ایجادی بوده است.

حمایت مجلس شورای اسلامی از استارت آپهای حوزه پزشکی

دبیر اول کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس آمادگی دارد که از استارت آپهای حوزه پزشکی حمایت کند تا محصولات داخلی توسعه پیدا کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر فاطمه محمدبیگی امروز در شانزدهمین رویداد دوشنبه‌های استارت آپی در حوزه تجهیزات پزشکی که به صورت آنلاین در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر ایران در برخی از حوزه‌های فناوری جز ۱۰ کشور اول دنیاست، گفت: دستاوردهای امروز محققان کشور در زمینه تجهیزات پزشکی نشان می‌دهد که پژوهشگران ایرانی محصولات نوینی در این زمینه‌ها دارند که گرافت‌های استخوانی و ونتیلاتور نمونه‌ای از اینها هستند.
محمدبیگی گفت: در ابتدای شیوع کرونا دستگاه‌های اکسیژن ساز، ماسک، محلول‌های ضد عفونی کننده و تجهیزات پزشکی و محافظتی از نیازهای کشور به شمار می‌رفت اما محققان در شرکتهای دانش بنیان توانستند این نیاز را برطرف کنند.
به گفته وی، امروز بعد از گذشت ۱۱ ماه از شیوع اپیدمی کرونا می‌بینیم که کشور از ونتیلاتورهای تولید داخل استفاده می‌کند.
دبیر اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: اگر این روند نیاز داشتن به چنین تجهیزاتی در کشور ادامه داشت همانند برخی از کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا و انگلستان مجبور بودیم ماسک اکسیژن را از صورت بیماری برداریم و به بیمار دیگری متصل کنیم.
وی تاکید کرد: اما اکنون با درایت گردانندگان این حوزه، پارک‌های علم و فناوری، تولید کنندگان توانستیم ونتیلاتورهای داخلی را در بیمارستان‌ها به کار بگیریم.
محمدبیگی با تاکید بر هدایت سرمایه‌های کشور به سمت تولید محصولات داخلی گفت: ایران کشوری است که در شرایط بحران قادر به مدیریت امور کشور است.
وی با تاکید بر ضرورت ارائه خدمات پزشکی ارزان قیمت، عنوان کرد: ما آمادگی حمایت از استارت آپهای ویژه را داریم و امیدوار هستیم که اتفاقات خوبی در این حوزه رخ دهد.
جذب سرمایه ۲۱ میلیارد تومانی توسط استارت آپهای ۱۵ حوزه
مصطفی بغدادی امروز در در شانزدهمین رویداد دوشنبه‌های استارت آپی در حوزه تجهیزات پزشکی که به صورت آنلاین در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: صندوق نوآوری در دوشنبه‌های استارت آپی میزبان بیش از ۱۰۰ استارت آپ به صورت حضوری بوده است.
وی با اشاره به برگزاری ۱۵ رویداد استارت آپی در صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: طی این رویدادها ۲۸۰ میلیارد تومان درخواست تأمین سرمایه از سوی استارت آپها داشتیم که از این میزان ۲۱ میلیارد تومان توسط استارت آپ ها جذب سرمایه شده اند.

حضور سه فیلم ایرانی در جشنواره فیلم کوتاه ایتالیا

سه فیلم کوتاه ایرانی «بلک آوت (خاموشی)»، «پدر من» و «مصطفی» در جشنواره فیلم کوتاه چفالو ایتالیا حضور می یابند.
به گزارش خبرگزاری مهر، پیمان شاه محمدی تهیه کننده و پخش کننده سینما از حضور سه فیلم کوتاهی که تهیه کنندگی مشترک و پخش آنها را بر عهده دارد در فستیوالی در کشور ایتالیا خبر داد و گفت: فیلم های کوتاه «بلک آوت (خاموشی)»، «پدر من» و «مصطفی» که هر سه آنها در کارنامه حرفه ای من، بازخورد خوبی در بین جشنواره های داخلی و خارجی و همینطور رسانه ها داشته اند، در فهرست آثار منتخب هفتمین دوره جشنواره فیلم Cefalù در کشور ایتالیا در سال ۲۰۲۱ هستند. این جشنواره از اول می تا ۳۱ آگوست برابر با ۱۱ اردیبهشت تا ۹ شهریور ۱۴۰۰ در شهر پالرمو ایتالیا برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه این سه فیلم با مضامین مهاجرت، تبعیض و جایگاه فردی و اجتماعی ساخته شده اند، عنوان کرد: فیلم کوتاه «خاموشی» به کارگردانی مجتبی میرشکاری فیلمساز ایرانی ساکن آمریکا و فیلم های کوتاه «مصطفی» و «پدر من» به کارگردانی علیرضا تیموری فیلمساز ایرانی ساکن کشور سوئد در جشنواره حضور دارند که این سه فیلم چندمین همکاری مشترک من با هنرمندان ایرانی خارج از کشور به حساب می آید.
شاه محمدی تهیه کننده مشترک و پخش کننده مستقل فیلم کوتاه درباره این جشنواره ایتالیایی توضیح داد: جشنواره فیلم Cefalù در کشور ایتالیا، با هدف ارتقای دانش و اشاعه سینما در تمام اشکال هنری و با روحیه ای از آزادی و گفتگو شروع به کار کرده است. این جشنواره به عنوان سهمی در شناخت بهتر تاریخ سینما، مرور گذشته و ادای احترام به شخصیت های برجسته تاریخ سینما برگزار می شود.

راه اندازی نمایشگاه مجازی دهه فجر در ایتالیا

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا به منظور تعمیق و توسعه گسترش روابط فرهنگی با کشور ایتالیا، اقدام به راه اندازی نمایشگاه مجازی کرده است.
­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، از رم، به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام فرخنده دهه مبارک فجر، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا به منظور تعمیق و توسعه گسترش روابط فرهنگی با کشور ایتالیا و بهره گیری از فرصت‌های مناسب، اقدام به تاسیس و راه اندازی پایگاه اینترنتی نمایشگاه مجازی جدید با دامنه www.irancultura.it/iranart نموده است.
محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما، با تبریک ایام فرخنده دهه مبارک فجر گفت: با توجه به این که ارتباطات فرهنگی و شناخت ظرفیت‌های فرهنگی دو کشور ایران و ایتالیا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، به همین منظور، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا در آستانه گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و به منظور تعمیق و توسعه گسترش روابط فرهنگی با کشور ایتالیا و بهره گیری از فرصت‌های موجود، اقدام به تاسیس و راه اندازی پایگاه اینترنتی نمایشگاه مجازی دهه فجرکرده است.
امینی با اشاره به سابقه همکاری‌های خوب فرهنگی میان ایران و ایتالیا و اشتراکات میان دو ملت افزود: ایران و ایتالیا از پشتوانه غنی تمدنی برخوردار هستند و همکاری‌های فرهنگی دو جانبه بر اساس موافقتنامه فرهنگی، همواره رو به رشد بوده است.
رایزن فرهنگی کشورمان در ایتالیا گفت: برگزاری نمایشگاه عکس انقلاب اسلامی به همراه پخش دو فیلم در باره معرفی ایران امروز ازجمله فعالیت‌های این پایگاه است.
وی افزود: با توجه به شرایط فعلی و گسترش رسانه‌های وابسته به غرب که هجمه عظیمی را متوجه میهن اسلامی مان کرده است، بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی و تبدیل آن به فرصت در راستای معرفی دقیق فرهنگ و تمدن ایران، از جمله ضرورت‌های اجتناب ناپذیر در این عرصه به شمار می‌آید و باید اذعان کرد که شرایط و محدودیتها، نمی‌تواند مانع مسیر و پیشرفت فعالیت‌های فرهنگی شود.

رییس شورای سیاستگذاری جشنواره ملی طراحی سنگ ایران مطرح کرد: استقبال ایتالیا و اسپانیا از تولیدات سنگی هنرمندان ایرانی

تهران- ایرنا- رییس شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره ملی طراحی سنگ ایران اعلام کرد: سفارتخانه های ایتالیا و اسپانیا در تهران به عنوان حامیان معنوی نخستین جشنواره «ساخته‌های سنگی کوچک مقیاس» ابراز آمادگی کردند و این گامی برای بازیابی توانایی‌های کشور در بخش سنگ با ترکیب هنر و معماری محسوب می‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فرهاد آزرمی» روز یکشنبه در نشست خبری در ارتباط با این جشنواره در جمع خبرنگاران گفت: برپایی این جشنواره فرصتی برای نگاه به سنگ فراتر از مصالح ساختمانی است و در واقع نگرشی متفاوت به سمت پایداری و ثبات با درهم آمیختگی معماری و هنر است.
وی افزود: حمایت معنوی کشورهای یاد شده از برپایی این فستیوال به عنوان کشورهایی که در عرصه جهانی توانمندی خود را مطرح ساخته اند، فرصتی است تا هنرمندان ایرانی در عرصه بین المللی خود را معرفی کنند.
سنگ‌های طبیعی ایران از نظر جنس و رنگ بی‌نظیر است.
براساس این گزارش «مهدی فلاح» دبیر این جشنواره هم گفت: مشخصه زمین شناسی کشورمان موجب شده تا سبب شکل گیری نادر سنگ های طبیعی از نظر جنس و رنگ شده که در جهان بی نظیر محسوب می شود.
آمارهای پیشین غیر رسمی گویای آن است که ایران، چین، هند، ایتالیا و اسپانیا پنج کشور شاخص در زمینه استخراج سنگ‌های تزئینی و نما محسوب می شوند.
فلاح افزود: ایران امروز در اندیشه راهیابی هنرمندان توانمند خود در زمینه ساخته های سنگی است که در بازارهای بین المللی خود را به اثبات برسانند و این امر با همپوشانی عوامل مختلف می تواند تحقق یابد.
ایران در اندیشه بازیابی جایگاه صادرکننده سنگ
دبیر جشنواره یاد شده خاطرنشان ساخت: ایران در زمینه صادرات سنگ تزئینی و نما امروز جایگاه اثرگذاری نداشته و باید با روش های مختلف این مهم بازیابی شود و تحقق این مهم امکانپذیر است.
براساس آمارهای رسانه ای پیشتر اعلام شد: ارزش سالیانه صادرات سنگ ایران ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار است که سهم سنگ های فرآوری شده انتظارات را برآورده نمی سازد.
وزارت صنعت در دولت یازدهم اعلام کرده بود: ایران در صنعت سنگ در یک دوره پنج ساله باید به ارزش یک میلیارد دلار صادرات دست یابد، اما تاکنون این موضوع، شکل اجرایی به خود نگرفته است.
فلاح ضرورت شناسایی بازارهای جدید بین المللی برای سنگ ایران را مورد تاکید قرار داد و گفت: سازمان یونسکو و نمایشگاه رم به عنوان حامیان فستیوال مزبور در عرصه بین المللی محسوب می شوند، ضمن اینکه دانشگاه های داخل نیز از این رویداد حمایت های لازم را به عمل آورده اند.
بررسی تخصصی آثار توسط داوران ایرانی و خارجی
به گفته فلاح قرار است پنج داور قضاوت آثار را برعهده داشته باشند که سه نفر ایرانی، یک نفر داور ایتالیایی و دیگری اسپانیایی است.
وی جایزه رتبه نخست این جشنواره را ۵۰ میلیون تومان، دوم ۳۰ میلیون تومان و سوم را ۲۰ میلیون تومان ذکر کرد و تا نفر بیستم نیز جوایز نقدی خواهند داشت.
فلاح پیش بینی کرد: آثار برجسته این فستیوال در نمایشگاه ایتالیا و نیز اسپانیا به معرض نمایش گذاشته شود.
این رویداد ملی با حضور و حمایت نخبگان، اساتید دانشگاهی، معادن و شرکت های تخصصی حوزه سنگ برگزار خواهد شد و علاوه بر ابعاد ملی، در چارچوب چشم انداز بین المللی آن و با هدف شناساندن ایده ها و طرح های خلاق و نیز معرفی انواع متنوع و بی نظیر سنگ های ایرانی به جهانیان، برگزار خواهد شد.

کمک 19 میلیون یورویی به احزاب

شهروندان ایتالیایی در راستای حمایت از احزاب سیاسی با مسئولیت مدنی ، که پیش از این توسط قانون سال 2013 در راستای شفافیت کمک های مالی به احزاب، از طریق مجاز شناخته شدن تخصیص کمک مالی 2 در هزار مالیات محاسبه شده در اظهارنامه مالیاتی پذیرفته شده آنها، تعیین شده بود، کمک 19 میلیون یورویی خود را تخصیص دادند. وزارت دارایی در جدول منتشره اخیر خود کمک های مالی 2020 که مربوط به دوره مالیات 2019 می‌باشد را مشخص نموده است. از داده‌های به دست آمده مشخص شده است مجموعا 41 میلیون و 372 هزار میلیون یورو از یک میلیون و 371 هزار نفر که تصمیم گرفته اند که از این فرصت استفاده کرده و دقیقاً دو در هزار از مالیات بر درآمد شخصی خود را به تأمین مالی حزب سیاسی مورد علاقه شان واریز نمایند. از این میزان ، مبلغ کل کمک های پذیرفته شده بیش از 18.9 میلیون یورو است ، بدیهی است که در مقیاسی بسیار نابرابر (بر اساس ترجیحات اهدا کننده) برای 27 تشکل سیاسی و حزب توزیع شده است.
حزب دموکرات با مبلغی بیش از 7.4 میلیون یورو از مجموع بیش از 496000 مودی مالیاتی، کمک دریافت کرده است. این مبلغ برابر با 36.2٪ از کل افرادی است که کمک به احزاب نموده اند. در جایگاه دوم حزب لگا به رهبری سالوینی قرار دارد که بیش از 2.3 میلیون یورو (15٪ از کل گزینه‌ها) را از 206 هزار کمک کننده جمع آوری کرده است. لیگای شمال نیز اضافه بر این مبلغ 648 هزار یورو کمک مالی (4٪ از گزینه‌ها) از 57 هزار نفر را جذب نمود که کل جمع آوری شده توسط لیگا بیش از 20٪ و نزدیک به 3 میلیون یورو است. در مقام سوم ، حزب برادران ایتالیا با حدود 2.2 میلیون یورو کمک مالی (11.9٪ از کل انتخاب ها) از بیش از 164 هزار مودی مالیاتی بوده است. در خارج از این گروههای سیاسی بزرگ ، پراکندگی زیادی وجوددارد. و هیچ تشکیل سیاسی نتوانسته است بیش از 4٪ را جذب نماید. فدراسیون سبزها با 3.9٪ (616 هزار یورو) ، ایتالیای زنده با 3.3٪ (725 هزار یورو) ، فورتسا ایتالیا با 2.38٪ (575 هزار یورو) ، حزب کمونیست 3.92٪ (571 هزار یورو) ، به علاوه حزب اروپا 3٪ (609 هزار یورو) ، چپ ایتالیایی 2.69٪ (438 هزار یورو) ، سودیترولر فولکسپارتی 1.21٪ (334 هزار یورو) قرار دارند. اتحادیه مرکز UDC، با 0.16٪ از کمک ها با حدود 28 هزار یورو در رتبه آخر قرار دارد.

ایتالیا فروش اسلحه به عربستان و امارات را لغو کرد

وزیر خارجه ایتالیا ضمن تاکید بر لزوم احترام به حقوق بشر از قصد دولت خود برای لغو قرارداد فروش اسلحه به عربستان سعودی و امارات متحده عربی خبر داد.
به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه ایتالیا روز جمعه ضمن تاکید بر لزوم احترام به حقوق بشر از قصد دولت خود برای لغو قرارداد فروش اسلحه به عربستان سعودی و امارات متحده عربی سخن گفت.
به این ترتیب تعلیق ۱۸ ماهه فروش اسلحه به این دو کشور در ایتالیا دائمی می‌شود.
«لوئیجی دی‌مایو»، وزیر خارجه ایتالیا، روز گذشته تاکید کرد که این اقدام کشورش «پیامی روشن برای صلح» و نشانه «تعهد» این کشور به حقوق بشر است.
در سال ۲۰۱۹، ایتالیا جزو چند کشور اروپایی بود که طرح‌های خود برای فروش اسلحه به عربستان را به حال تعلیق درآوردند.

تولید 39 مدل خودرو  برقی توسط استلانتیس در 2021

کارلوس تاوارس ، مدیر عامل گروه عظیم نوبنیاد خودرو ساز Stellantis درمراسم افتتاحه وکنفرانس مطبوعاتی ، اظهار داشت امروز اولین روز فعالیت جدید ما است. این آغاز یک سفر هیجان انگیز است. یک شرکت کاملاً آماده و مناسب برای رقابت در بازارهای جهانی خودرو ، با 39 مدل خودرو الکتریکی که تا پایان سال 2021 به تولید می رسد. با هدف گسترش تجارت تلفیقی و تمرکز بر بازارهای اروپا ، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین . استلانتیس برای اولین بار در وال استریت عرضه و سهام آن با توجه به شدت استقبال با افزایش 11٪ همراه بود.
تاوارس اظهار داشت برای ایتالیا ، خبر خوب این است که Stellantis به عنوان یک سپر زیست محیطی عمل می‌کند ، به عنوان یک محافظی برای طبعیت خواهد بود. وی افزود: "Stellantis به لطف هم افزایی‌هایی که باعث می‌شود برنامه‌های تجاری برای برخی از مدل هایی که عدم اطمینان در آنها وجود دارد ، پایداری ایجاد خواهد کرد و کارایی بیشتری را به ارمغان می آورد. مدل هایی که قبلاً سودآور نبوده اند تبدیل وضعیت می‌شوند ، بنابراین ما می‌توانیم تصمیمات خوبی را برای افزایش سودآوری اجرا کنیم.
اتحاد دو غول خودروساز FCA و PSA در گروه Stellantis اجازه توسعه همکاری 5 میلیارد یورویی را می دهد ، که 80 درصد آن "در چهار سال آینده" حاصل خواهد شد: ادغام این دو گروه خودرو ساز قدیمی"ارزش 25 میلیارد یوروی را ایجاد کرده است. در حال حاضر کارگران Stellantis در شرکت جدید هدیه شروع فعالیت دریافت می‌کنند. گروه جدید با 400000 کارمند ، ریشه‌های تجاری اروپا و در آمریکا داشته و مهارت های فن آوری آن ، طیف وسیعی از مارک ها و مدل ها ، سرمایه گذاری در حال پیشرفت در توسعه فن آوری‌های جدید برای تحرک رادربر میگیرد. ارزیابی می‌شود با عرضه مدل های جدید و افزایش حجم تولید، راه‌اندازی مجدد خط تولید در سایت منطقه تورین و صنایع مرتبط با آن، خطر اخراج کارکنان که پس از رکود اقتصادی و تولید خودرو در سال گذشته افزایش یافته بود، کاهش یابد. مدیران این شرکت امیدوارند دلایل نگرانی برای ظرفیت مازاد تولید Stellantis در اروپا را با منطقی سازی قابل پیش بینی ، انتخاب در ماه‌های آینده برطرف نمایند.مدیر تولید این گروه اظهار داشت قلمرو ما با گذشت زمان و استفاده از تمام مهارت های فنی و حرفه ای را توسعه داده است تا همچنان نقش مهمی داشته باشیم. در تولید و توسعه فن آوری خودرو در سراسر جهان. مثل همیشه ، ما به سهم خود عمل خواهیم کرد و از سایت تورین و پیمونت انتظار خاصی داریم.

https://economic.mfa.ir/

بحران در ایتالیا ، جنگ قدرت نگران کننده شده است

تهران- ایرنا- همزمان با استعفای نخست وزیر ایتالیا، بحران سیاسی این کشور در میانه همه‌گیری کرونا و شرایط بد اقتصادی ناشی از آن، نگرانی‌ها در خصوص جنگ قدرت و مختل شدن برنامه بهبود اقتصادی دولت را افزایش داده‌ است.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا روز گذشته (7 بهمن) به منظور به حداکثر رساندن احتمال سپرده شدن ریاست دولت جدید در این کشور با او، از مقام خود کناره گیری کرد.
این بحران در ایتالیا در حالی رقم خورده که این کشور در تلاش برای برون رفت از همه گیری و رکود است و قرار است بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو از صندوق احیای اروپا وجوهات مالی دریافت کند.
به گزارش تارنمای خبری گاردین، ایتالیایی ها در تلاش برای درک استعفای «جوزپه کنته» از مقام نخست وزیری و در نتیجه بلاتکلیفی های سیاسی هستند.
بحران سیاسی در ایتالیا در میانه همه گیری ویروس کرونا به بلاتکلیفی ها دامن زده و این نگرانی را ایجاد کرده که جنگ قدرت در قلب دولت برنامه بهبود اقتصادی آن را مختل نماید.
کنته پس از هفته ها درگیری با «ماتئو رنتسی» نخست وزیر پیشین از مقام خود کناره گیری کرد. رنتسی بر سر نحوه مدیریت کرونا توسط دولت و بودجه ۲۰۹ میلیارد یورویی (۱۸۵ میلیارد پوند) که ایتالیا قرار است از برنامه بهبود اقتصادی اتحادیه اروپا دریافت کند، حزب کوچک خود «ایتالیا ویوا» را از ائتلاف حاکم خارج کرد.
گاردین نوشت: ایتالیایی ها در میانه شرایط دشوار اقتصادی به ویژه پس از همه گیری کرونا که روزانه جان صدها نفر را می گیرد در تلاش برای درک بحران موجود هستند. این کشور دیروز سه شنبه از جان باختن ۵۴۱ نفر در اثر ابتلا به کووید-۱۹ خبر داد، در حالیکه آمار جانباختگان کرونایی کشور روز یکشنبه ۴۲۰ مورد گزارش شده بود. اکنون تعداد موارد مبتلا از هشت هزار و ۵۶۱ نفر در روز به ۱۰ هزار و ۵۹۳ نفر رسیده است.
در پی استعفای کنته، «لوئیجی دی مایو» وزیر امور خارجه کشور و یکی از رهبران جنبش پنج ستاره پوپولیست بزرگترین حزب پارلمان، نسبت به شرایط دشوار کشور در مقابله با کرونا هشدار داد. ایتالیا نخستین کشوری بود که در پی آغاز همه گیری ویروس کرونا در سال گذشته متحمل مشقت های فراوانی شده است. مناطقی از کشور همچنان در قرنطینه قرار دارند و برنامه واکسیناسیون به کندی پیش می رود؛ مشکلی که دولت علت آن را تاخیر در تحویل واکسن شرکت داروسازی «فایزر» می داند.
از سوی دیگر همه احزاب حاکم خواهان جلوگیری از برگزاری انتخابات زود هنگام هستند که طبق نظرسنجی ها قدرت را به اپوزیسیون راست میانه متعلق به «سیلویو برلوسکونی» نخست وزیر میلیاردر پیشین و حزب راست افراطی «ماتئو سالوینی» (Matteo Salvini) معاون نخست وزیر می دهد.
«روبرتو د آلیمونته» (Roberto D’Alimonte) استاد سیاست دانشگاه لوئیس رم در این خصوص گفت: من تصور می کنم که شرکای اروپایی ما بسیار نگران بی ثباتی در ایتالیا هستند. اما ما به زودی شاهد دولت جدیدی خواهیم بود که کم و بیش مانند دولت گذشته خواهد بود و تغییر چندانی به وقوع نمی پیوندد.
به گزارش خبرگزاری آنسا ایتالیا، «کاردینال گوالتیرو باستی» (Gualtiero Bassetti) رئیس کنفرانس اسقف های ایتالیا در میانه بحران کنونی در کشور تاکید کرد که مردم باید در اولویت باشند. وی دیروز در اظهاراتی ضمن ابراز نگرانی نسبت به بحران سیاسی کنونی در کشور، از سیاستمداران خواست شرایط مردم را در اولویت قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه کلیسا طرف هیچ حزب و یا شخص خاصی نیست از طبقه سیاسی خواست در خدمت شهروندان، مردان و زنانی باشد که بی گلایه در حال کار هستند و به همین دلیل پیدا کردن یک راه حل باید با هدف برطرف کردن مشکلات آنها باشد.

توسعه بخش راه آهن ایتالیا  با استفاده از وام اتحادیه اروپا

ایل سوله ص 10، شرکتهای سوئیسی، فرانسوی وایتالیا مترصد فرصت ایجاد شده وام 3.6 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به ایتالیا برای تقویت شبکه حمل ونقل ریلی این کشور هستند. شرکتهای مختلف حمل ونقل و ساخت و ساز این کشور ها از امروز فعالیت خود را در حمل ونقل کالا ایتالیا افزایش داده اند. مهمترین مسیر ریلی ایتالیا ازبندر باری در جنوب این کشور به سوی فرانسه از طریق شهر پسکارا می باشدکه هم اکنون 3 بار در هفته به صورت رفت و برگشت انجام می‌شود. بیش از 90% از انتقال کالا در ایتالیا از مسیر جاده ای صورت میگیرد که باتوجه به الزامات اتحادیه اروپا بایستی در راستای کاهش گازکربنیک، به حمل ریلی تغییر یابد.
تاکید دولت بر توسعه بندر جنوا
ایل سوله ص 10، طرح موج شکن عظیم بندر جنوا برای پهلوگیری کشتی های عظیم بطور جدی در دستوروزارت راه و توسعه زیربنایی این کشور بوده و بدنبال سرمایه گذاران غیر دولتی در این طرح 900 میلیون یورویی میباشد. مقرر است 500 میلیون از بودجه این طرح از طریق وام بازسازی اتحادیه اروپا تامین شود. دولت همچنین اعلام آمادگی کرده تا ضمانت نامه 250 میلیون یورویی برای سرمایه گذاران در این طرح صادرنماید.

 

نخست وزیر ایتالیا استعفا داد اما امکان دارد در روزهای آینده مجدد رئیس کابینه شود

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا ناگزیر استعفا داد.
دلیل اصلی این استعفا خروج حزب ایتالیا ویوا از دولت ائتلافی بودو رهبری این حزب به عهده ماتئو رنتزی، نخست وزیر پیشین ایتالیا است.
حزب «ایتالیا ویوا»، حزب لیبرال و اصلاح طلب هفته گذشته اعلام کرده بود که از جمع ائتلاف خارج می شود.دو عضو این حزب در کابینه همان هفته پیش از مقام خود کناره گرفته و بحران سیاسی جدید در ایتالیا را کلید زدند.
به این ترتیب آقای کنته که با وجود استقلال از احزاب سیاسی، به نزدیکی به جنبش پنج ستاره مشهور است استعفای خود را سه شنبه به رئیس جمهوری ایتالیا تحویل داد.
البته امکان زیادی هست که کنته دوباره بتواند در روزهای آینده در راس کابینه قرارگیرد.
برای تشکیل دولت جدید، بعد ازظهر چهارشنبه، سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا به همراه رئیس مجلس نمایندگان و رئیس سنای ایتالیا با تمام احزاب حاضر در پارلمان نشست های جداگانه برگزار خواهند کرد تا برای تشکیل دولت ائتلافی جدید به توافق برسند.
هیچ کدام از احزاب حاضر در پارلمان ایتالیا اکثریت مطلق را در اختیار ندارند و دولت آینده نیز بی تردید باید ائتلافی از دست کم سه حزب باشد.
با وجود خروج ماتئو رنتزی از دولت ائتلافی، همچنان به نظر می رسد که «جنبش پنج ستاره» و حزب «دموکراتیک»، پی دی، به رهبری نیکلا زینگارتی بیشترین شانس را برای ائتلاف با احزاب کوچکتر و تشکیل دولت جدید دارند. بنابراین، شانس جوزپه کونته برای نخست وزیری مجدد از همه بیشتر است. بخصوص اینکه به نظر نمی رسد حزب «ایتالیا ویوای» ماتئو رنتزی با گرایش به دو حزب راست گرا و راست گرای افراطی، فورتزا ایتالیا و لگا بخواهد با فردی چون سالوینی دست به ائتلاف بزند.
ماتئو رنتزی هم پیشتر آمادگی خود را بر ریاست دوباره کونته بر یک کابینه جدید اعلام کرده بود.
به گفته تحلیلگران بی تردید آقای رنتزی بدون حضور در هیچ ائتلافی سعی می کند حزب اپوزیسیون در قدرت باقی بماند.

در سال ۲۰۲۰ -چین بالاتر از آمریکا اولین مقصد سرمایه‌گذاران خارجی در جهان شد.

طبق گزارش سازمان ملل، چین در سال گذشته میلادی ۱۶۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی را به خود جذب کرده در حالی که آمریکا ۱۳۴ میلیارد دلار سرمایه خارجی به کشور خود وارد کرده است.
این در حالی است که در سال ۲۰۱۹ آمریکا ۲۵۱ میلیارد دلار و چین ۱۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی به خود جلب کرده بودند.
در کل در این گزارش اشاره شد که بحران کرونا سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در کل جهان کاهش داده است، چرا که پاندمی کرونا اقتصاد کشورهای بزرگ و کوچک را به مرز تعطیلی کامل رسانده بود.
در سال ۲۰۲۰ کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان ۴۲ درصد سقوط کرد و به ۸۵۹ میلیارد دلار رسید. این رقم حتی از پایین‌ترین سطح مربوط به بحران مالی ۲۰۰۹ هم ۳۰ درصد پایین‌تر است.
سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشورهای در حال توسعه ۱۲ درصد سقوط کرد، اما در مورد چین که آن هم در لیست این کشورها قرار دارد باید گفت که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این کشور در واقع ۴ درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است.

بحران سیاسی در ایتالیا؛ جوزپه کنته در آستانه استعفا

روزنامه‌های ایتالیایی روز دوشنبه ۲۵ ژانویه گزارش دادند که جوزپه کنته، نخست‌وزیر این کشور به استعفا نزدیک است.
دولت آقای کنته که چند روز پیش در رای‌گیری مجلس سنا توانست با اکثریتی بسیار ضعیف، بار دیگر از این مجلس رای اعتماد بگیرد حالا در شکننده‌ترین حالت ممکن قرار دارد.
کنته امیدوار است با استعفا از سمت خود بتواند دولت جدیدی را تشکیل دهد که بر حمایت بیشتری از مجلس سنا استوار باشد.
روزنامه ریپوبلیکای ایتالیا در گزارشی به نقل از کنته نوشت: «هدف من یافتن توافقی است که بتواند دیدگاه سیاسی روشنی را برای اداره کشور فراهم سازد.»
همچنین در این روزنامه قید شد که امروز، سه‌شنبه کنته استعفای خود را به رئيس جمهوری تحویل خواهد داد و سپس ترتیب تشکیل یک ائتلاف تازه را می‌دهد که در آن از حمایت پررنگ‌تر مجلس سنا برخوردار باشد.
دفتر نخست‌وزیری ایتالیا هنوز هیچ واکنشی به این گمانه‌زنی‌ها نداشته است.
اوایل ماه جاری میلادی پس از آنکه ماتئو رنتزی، رهبر پیشین حزب دموکرات ایتالیا که سابقه نخست‌وزیری در این کشور را نیز در کارنامه دارد حزب جدید‌التاسیس خود یعنی «زنده‌باد ایتالیا» را از کابینه ائتلافی کنته بیرون کشید، دولت ایتالیا در آستانه سقوط قرار گرفت. آقای رنتزی از نحوه مدیریت کنته در خصوص کمک‌های ۲۰۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای مقابله با پیامدهای بیماری کووید-۱۹ ناراضی است.
با این وضعیت کار برای کنته بسیار دشوار شده است، او هرچند توانست در مجلس سنا ۱۵۶ رای مثبت در مقابل ۱۴۰ رای منفی کسب کند و همچنان دولت خود را سر پا نگه دارد، اما برای کسب اکثریت قاطع به ۱۶۱ رای نیاز داشت. بر همین اساس دولت او شدیدا در هفته‌ها و ماه‌های آینده شکننده خواهد بود و سقوط دور از انتظار نیست.
کنته همین حالا هم با کمک برخی از سناتورهایی که در ائتلاف او حضور ندارند، نظیر چند نماینده از حزب دست راستی سیلویو برلوسکونی و چند سناتور حزب ماتئو رنزی توانسته سر پا بماند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد این حمایت موردی به راهبردی بلندمدت تبدیل شود.
او حالا برای تصویب هر دستور کار سیاسی گام‌هایی لرزان خواهد داشت و به سختی می‌تواند رضایت مجلس سنا را کسب کند.
نخست‌وزیر ایتالیا در روزهای اخیر به نمایندگان مجلس و سناتورهای مستقل پیشنهاد همکاری داده است اما تعداد کمی از آنها به کنته پاسخ مثبت داده‌اند.
روزنامه کوریره دلاسرا ایتالیا هم نوشته است که کنته به رنتزی پیشنهاد داده است مجددا به ائتلاف بازگردد تا دولت «امنیت ملی» را که با حمایت برخی از سیاستمداران راست میانه همراه خواهد بود، تشکیل دهند.

برگزاری وبینار بزرگداشت ایران شناس ایتالیایی

وبینار بزرگداشت خانم پرفسور انا وانزان، ایران شناس و اسلام شناس فقید ایتالیایی به ابتکار رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا، برگزار شد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم، به ابتکار رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، وبینار بزرگداشت خانم پرفسور «انا وانزان»، ایران شناس و اسلام شناس فقید ایتالیایی برگزار شد.
محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا، پروفسور "سیمونه کریستوفورِتی" نماینده مؤسسه بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق ISMEO، "تیتسیانا بوچّیکو" فعال فرهنگی، "آنتونیا شرکا" مدرس زبان ایتالیایی دانشگاه تهران و مترجم؛ ابولحسن حاتمی مترجم؛ "آنتونِلّو ساکِتّی" نویسنده و روزنامه نگار؛ "فرانچسکو بریوسکی" ناشر و "ماریا ویتوریا پالادین" دختر پروفسور "آنا وانزان" حضور داشتند که گوشه‌هایی از خدمات او را در معرفی ادبیات فارسی معاصر ایران به مخاطب ایتالیایی، تشریح کردند.
رایزن فرهنگی کشورمان در ایتالیا با قدردانی از فعالیت‌های گسترده فرهنگی پرفسور وانزان، درگذشت وی را به جامعه علمی و دانشگاهی ایتالیا، همکاران، و بازماندگان تسلیت گفت و افزود: خوشبختانه فعالیت‌های مؤثر و برجسته این ایران شناس؛ و اسلام شناس و مترجم فقید ایتالیایی در زمان حیات خود نیز شناخته شده بود به نحوی که، وزارت میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری ایتالیا در سال ۲۰۱۶ میلادی، به پاس خدمات وی در ارتقاء سطح کمی و کیفی ترجمه‌های فارسی – ایتالیایی؛ و معرفی دنیای ایرانی – اسلامی و ادبیات فارسی به مخاطبان ایتالیایی، جایزه ملی این وزارت خانه را در بخش ترجمه‌های فارسی – ایتالیایی به وی اعطاء کرد.
خانم وانزان ۴ دی ماه بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

رییس اتاق ایران: قشر مولد را اسیر بخشنامه‌های تعدادی بروکرات حقوق‌بگیر نکنید

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در نشست هیئت نمایندگان اتاق ایران که با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد گفت: دریک قانون یک‌ساله تعهدات بلندمدت کشور در مالیات‌ها و قیمت نهاده‌ها و غیره را نقض نکنید؛ تخلفات را طبق قانون رسیدگی کنید؛ قشر مولد کشور را اسیر بخشنامه‌های تعدادی بروکرات حقوق‌بگیر نکنید که اصولاً تجربه‌ای در کسب‌وکار ندارند. به نظر بخش خصوصی واقعی و سالم گوش کنید.
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در این نشست خاطرنشان کرد: بخش خصوصی به دلیل رقابت‌های غیرمنصفانه در بسیاری از عرصه‌ها از میدان به در شده است و زمین همواری برای فعالیت ندارد.
یکی از آسیب‌هایی که به ویژه در سال‌های اخیر در نظام قانون‌گذاری آشکار شده است، تصویب قوانین متعدد در خصوص موضوعاتی که پیشتر در نظام حقوقی یا محتوای مشابه موجود بوده‌اند اما به مرحله اجرا نرسیده‌اند.

رویکرد تقنینی به جای رویکرد نظارتی موجب شده، نظام حقوقی به دلیل عدم انجام فرآیند تدوین و تنقیح نه تنها به حل مشکل جاری کمک نکند بلکه به افزایش بار قوانین، مقررات و تورم قوانین بیانجامد.
متأسفانه شواهد نشانگر آن است که به جای تمرکز بر استفاده از ابزارهای نظارتی، ایده‌ها و اهداف از طریق ارائه طرح‌های متعدد پیگیری می‌شود.به تازگی در یکی از گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس در شش‌ماهه نخست فعالیت مجلس از خرداد 99 تا پایان آبان 99 از مجموع 271 طرح و لایحه اعلام وصول شده 178 مورد طرح (66 درصد) بوده است و در هشت‌ماهه گذشته مجلس تعداد طرح‌ها و لوایح، 379 مورد بود؛متوسط تورم بالا و دو رقمی به مسئله ساختاری اقتصاد تبدیل شده است، ثبت تورم 34.4 درصد در سال 98 و تورم 30.5 درصدی در 9 ماهه 99 مؤید از بین رفتن کنترل تورم است.
ثبت رشد منفی 12.3 درصدی و منفی 5.9 درصدی در تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی طی دو سال 97 و 98 به این معناست که در فضای پرالتهاب کشور انگیزه‌ای به سرمایه‌گذاری وجود ندارد و متأسفانه برای اولین بار در سال 98 در تاریخ اقتصاد کشور، استهلاک سرمایه از میزان تشکیل سرمایه بیشتر شد.
شوک‌های پی‌درپی به نرخ‌های کلیدی نظیر نرخ ارز و اعلام مصوبات و بخشنامه‌های عدیده در حوزه‌های ارزی، پولی، مالی و تجاری طی سال‌های اخیر به‌گونه‌ای عمل کرده که فعالان اقتصادی افق روشنی برای آینده ندارند. نداشتن افق برنامه‌ریزی به خروج سرمایه از کشور خواهد انجامید.
رئیس اتاق در پایان تاکید کرد: حاکمیت قانون را در کشور ارتقا دهید؛ خلق‌الساعه تصمیم نگیرید و قانون را عطف به ماسبق نکنید.

راهیابی ۲۱ اثر به دهمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران

دومین مرحله از داوری دهمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران برگزار شد و آثار منتخب سه بخش داخلی، بین‌الملل و دانشجویی انتخاب شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، مجید حقیقی مدیر هنری و اجرایی دهمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران درباره این مرحله از داوری گفت: ۱۶۵ اثر از ۸۷ هنرمند ایرانی به دست ما رسیده بود که چندی پیش در مرحله نخست داوری آثار داخلی ۱۶ اثر از روی تصویر اولیه کارها انتخاب شد و به مرحله دوم راه یافتند. پس از ساخت مدل‌های سنگی آثار و بررسی آنها توسط داوران، در نهایت ۱۰ اثر به عنوان منتخبان شرکت‌کننده در سمپوزیوم انتخاب شدند. در بخش دانشجویی نیز ۵۶ اثر از ۲۸ دانشجوی مجسمه‌سازی در فراخوان شرکت کردند و ۸ اثر برای شرکت در سمپوزیوم انتخاب شد. با توجه به اینکه در این بخش شرط دانشجو بودن وجود دارد، هنرمندان انتخاب شده باید گواهی اشتغال به تحصیل ارائه دهند و اگر کسی این گواهی را نداشته باشد در سمپوزیوم پذیرفته نمی‌شود.
حقیقی ادامه داد: در بخش بین‌الملل با استقبال خیلی خوبی مواجه شده بودیم و ۲۲۴ اثر از ۱۲۴ هنرمند بین‌المللی از ۳۸ کشور مختلف آثار خود را ارسال کرده بودند و برای ما بسیار دشوار بود که ۳ اثر را از این میان انتخاب کنیم. با توجه به شیوع کرونا و مشکلاتی که برای رفت و آمد وجود دارد تصمیم گرفته شد که هنرمندان کمتری در این بخش انتخاب شوند. پس از داوری آثار، هنرمندانی از ترکیه، یونان و ایتالیا در این بخش انتخاب شده‌اند. البته با توجه به شرایط موجود نمی‌دانیم که در زمان برگزاری سمپوزیوم شدت بیماری و امکان رفت و آمد به کشورهای مختلف به چه صورت است اما امیدواریم که شرایط برای حضور هنرمندان خارجی در کشورمان فراهم باشد زیرا در غیر این صورت ممکن است بخش بین‌الملل قابل اجرا نباشد.
حقیقی افزود: در هر بخش تعدادی هنرمند رزرو نیز انتخاب شده است تا در صورتی که منتخبان اصلی امکان حضور در سمپوزیوم را پیدا نکنند افراد دیگری جایگزین آنها شوند.
وی با اشاره به اینکه در این دوره سمپوزیوم برای اولین بار مدل‌ها به وسیله سنگ ساخته شده بود، گفت: همه داوران از این مسئله هیجان زده بودند زیرا مدل‌ها بسیار حرفه‌ای و تمیز اجرا شده بود و آنها توانستند داوری دقیق‌تری داشته باشند. داور ژاپنی نیز همکاری خوبی با ما داشت و نگرش او نسبت به آثار بسیار جالب بود. در نهایت همه آثاری که انتخاب شده‌اند توانستند رأی مثبت همه داوران را به دست آورند.
حقیقی در پایان گفت: در ادامه باید به انتخاب دستیاران بپردازیم و با توجه به اینکه ۶۴ نفر متقاضی بخش دستیاری هنرمندان شده‌اند، انتخاب آنها بر اساس سوابق و توانایی‌هایشان انجام می‌گیرد. در این بخش معمولاً به دانشجویان یا افراد فارغ‌التحصیل توجه می‌شد تا آنها بتوانند نوعی دوره کارآموزی را در سمپوزیوم بگذرانند اما امسال با توجه به اینکه ۲ هنرمند مدعو در سمپوزیوم حضور دارند و این ۲ هنرمند از پیشکسوتانی هستند که حضور آنها باعث افتخار سمپوزیوم است، انتظار ساخت و اجرای اثر را از آنها نداریم، بلکه آنها فقط بر مراحل ساخت اثرشان نظارت می‌کنند. بنابراین ممکن است دستیاران آنها هنرمندان حرفه‌ای باشند.
دهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران یکم تا ۲۲ اسفندماه در محل «گذر فرهنگی تاراز» واقع در منطقه ۲۲ برگزار می‌شود و محل نصب مجسمه‌ها باغ سنگی دریاچه خلیج‌فارس انتخاب شده است.

یک رسانه ایتالیایی گزارش داد: مسیر پُرابهام و لاینحل «بایدن» در دوران ریاست‌جمهوری

یک رسانه ایتالیایی در گزارشی به تشریح مسیر پُرابهام و لاینحل « جو بایدن» در دوران ریاست‌جمهوری ‌اش پرداخت.
به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه ایتالیایی «ایل جورناله» در گزارشی اعلام کرد که با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا نباید از مخاطرات آن در ابعاد مختلف به ویژه در خصوص نحوه رفتار این کشور، چشم پوشی کرد.
به گزارش این رسانه، بزرگترین چالشی که باید در قرن ۲۱ با آن مواجه شُد، عرض اندام چین نیست؛ بلکه افول آمریکاست. ظهور چین تا کنون صلح آمیز بوده است؛ اما آیا افول آمریکا می تواند به همان اندازه مسالمت آمیز باشد؟ عدم پذیرش اجتناب ناپذیر بودن چنین افولی، بخش مهمی از این مشکل به شمار می آید. ریاست جمهوری ترامپ متوجه این امر شده بود و تلاش می کرد تا جایگاه جدیدی که برای آمریکا در جهان تصور کرده بود را از طریق انزواگرایی برتری جهانی حفظ کند.
بر اساس گزارش مذکور، چنین آرزویی با دو رویکرد روبروست: یکی آنکه مایل است آمریکا بار دیگر ژاندارم جهان شود و دیگری اینکه سعی در حفظ برتری جهانی به لطف قدرت نرم و برتری مالی و تکنولوژیکی دارد. این دو دسته که اکنون می جنگند تا به برنامۀ بایدن شکل بدهند، جناح میانه روتر را تشکیل می دهند. همان گونه که در روز اول کار، خواستار تمدید پیمان «استارت نو» در خصوص تسلیحات هسته ای شد که با روسیه به امضا رسیده بود و توسط دولت قبلی رها شده بود.
به گزارش «ایل جورناله»، راهی که باید در پیش گرفته شود اساساً با ابهامی همراه است که فضای مانور گسترده ای را برای دلتنگان بمب ها و جنگ های بی پایان باقی می گذارد. ابهامی که احتمالاً به طور اساسی لاینحل باقی خواهد ماند؛ اما بایدن سعی خواهد کرد به شکل عمل‌گرایانه آن را حل وفصل کند؛ حداقل تا زمانی که ریاست جمهوری اش ادامه یابد.

صفحه1 از7