خبر

با تایید «خولیو ولاسکو»؛ توافق ایران با مربی ایتالیایی برای تیم ملی والیبال زنان

فدراسیون والیبال با یک مربی ایتالیایی برای هدایت تیم ملی زنان به توافق اولیه دست یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، فدراسیون والیبال ایران خبر داد مذاکرات خود را برای جذب یک مربی که واجد شرایط حضور در ایران باشد شروع کرده و با استفاده از امتیازات و طرح‌های توسعه فدراسیون جهانی اقدام به جذب یک مربی کرده است.

در همین راستا پس از تحقیقات بسیار و مذاکرات با مشاوران بین‌المللی از جمله «خولیو ولاسکو» سرمربی سابق تیم ملی مردان که از شرایط والیبال ایران به خوبی آگاه است، فدراسیون والیبال به چهار گزینه «ملانی سنفورد» از کانادا، «فنگ» از کشور چین (عضو کمیته مربیان آسیا و جهان)، «مونیکا کرستا» و «الساندرا کمپدلی» از ایتالیا رسید.

فدراسیون والیبال پس از مذاکرات متعدد و درخواست و بررسی رزومه و برنامه‌های گزینه‌های مذکور در نهایت با «الساندرا کمپدلی» از ایتالیا که به «آله» معروف است و ازسوی ولاسکو معرفی شده بود، به توافق اولیه دست یافت.

به این ترتیب مقرر شد گزینه اصلی مربیگری تیم ملی زنان ایران ۲۳ دسامبر ( دوم دی‌ماه) برای دیدار با مسئولان فدراسیون، انجام مذاکرات نهایی و بازدید از امکانات والیبال ایران وارد تهران شود.

ارائه برنامه کامل آماده‌سازی تیم‌ ملی والیبال زنان و برنامه نظارتی بر تیم‌های رده سنی نوجوانان و جوانان، تماشای دیدارهای لیگ برتر زنان و امضای قرارداد همکاری در صورت ایجاد توافق نهایی، از جمله برنامه‌های «آله» در سفر به تهران است.

سایت فدراسیون والیبال در این خصوص نوشت: «تجارب متعدد و موفق الساندرا کمپدلی ایتالیایی در رده‌های پایه و حضور در مسابقات مختلف اروپایی و نیاز تیم ملی زنان ایران به حضور یک مربی تئوریسین با قدرت تمرینات متنوع و هدفمند از جمله مزیت‌های گزینه ایتالیایی هدایت تیم ملی والیبال زنان ایران به حساب می‌آید.

فدراسیون جهانی والیبال در طرح توسعه و گسترش والیبال در نقاط مختلف دنیا امکاناتی در اختیار تیم‌های ملی کشورهای مختلف که پتانسیل و توانایی رشد بیشتر را دارند، می‌گذارد و فدراسیون والیبال ایران با بهره‌گیری از این طرح اقدام به جذب یک مربی ایتالیایی والیبال دنیا برای هدایت تیم ملی والیبال زنان ایران کرده‌ است.»

ایران چه مقدار کالا به اروپا صادر کرد؟

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ۹ماهه سال جاری میلادی پرداخته که نشان از افزایش دو درصدی همکاری‌ها دارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمارهای ارائه شده تا پایان ماه نهم سال ۲۰۲۱میزان تجارت مشترک ایران و اتحادیه اروپا به ۳.۴میلیارد یورو رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دو درصدی را نشان می‌دهد.

بر این اساس ایران از اروپا ۲.۷میلیارد یورو واردات داشته و ۵۵۴میلیون یورو نیز به این اتحادیه صادر کرده است. به این ترتیب ۸۱درصد از کل تجارت ایران با اروپا به واردات اختصاص دارد.

صادرات ایران به اروپا در سال جاری ۱۴درصدی افزایش یافته است. در این مدت صادرات به ایتالیا ۹.۳، رومانی ۴.۸و بلغارستان ۴.۸افزایش یافته است.

در گروه‌های کالایی نیز رشد صادرات مواد شیمیایی ۱۲درصد و کالاهای صنعتی طبقه بندی شده ۱۱درصد افزایش یافته‌اند.

در حوزه واردات اما آمار نسبت به مدت سال قبل کاهشی ۰.۶درصدی را نشان می‌دهد. واردات از هلند کاهش ۱۴.۸درصدی و واردات مواد خام غیر خوراکی کاهش ۱.۶داشته است.

به این ترتیب تراز تجاری ایران و اروپا، منفی دو میلیارد یورو بوده که هرچند نسبت به مدت مشابه سال قبل بهبود چهار درصدی را نشان می‌دهد اما همچنان با فاصله‌ای قابل توجه به نفع اروپا و به ضرر ایران است.

در بررسی روند ماهانه این تجارت مشترک نیز در ماه سپتامبر صادرات کالایی ایران در قیاس با ماه قبل کاهشی ۲۳درصدی را نشان می‌دهد، هرچند در حوزه واردات آمار تغییر چندانی نداشته است.

در میان کالاهای صادراتی ایران به اروپا، مواد غذایی و حیوانات زنده، نوشیدنی و دخانیات، مواد خام غیر خوراکی، سوخت‌های معدنی و روغن‌های گیاهی اصلی‌ترین کالاها بوده‌اند. در واردات نیز مواد غذایی، نوشیدنی و دخانیات، سوخت‌های معدنی، روغن‌های گیاهی و مواد شیمیایی بیشترین سهم را داشته‌اند.

اصلی‌ترین مقاصد صادراتی کالاهای ایران آلمان، ایتالیا و اسپانیا بوده‌اند. در میان اصلی‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران نیز آلمان، ایتالیا و هلند قرار دارند.

ناقوس اومیکرون در ایتالیا

سویه جدید کرونا موسوم به اومیکرون در ایتالیا هم شناسایی شد و زنگ خطر را در این کشور همزمان با دیگر کشورهای اروپایی به صدا درآورد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از رم، سویه جدید کرونا موسوم به اومیکرون در ایتالیا هم شناسایی شد و زنگ خطر را در این کشور به صدا درآورد.

یک ایتالیایی که از موزامبیک به کشورش باز گشته بود به سویه اومیکرون که در آفریقای جنوبی کشف شده مبتلا شده است. پنج عضو خانواده این شهروند ایتالیایی در قرنطینه قرار گرفته اند.

پژوهشگران بزرگترین و مهمترین بیمارستان بیماری های عفونی ایتالیا در شهر رم به نام اسپالانتسانی هم اکنون پژوهشگران در حال بررسی دقیق این گونه جدید جهش یافته و به دنبال آن اتخاذ تدابیر لازم هستند. کارشناسان بر این باورند که اومیکرون سریع تر از دیگر سویه های ویروس کرونا گسترش پیدا می کند.

در همین حال روبرتو اسپرانتسا، وزیر بهداشت ایتالیا اعلام کرد ورود مسافران از کشور آفریقای جنوبی و 7 کشور دیگر آفریقایی به ایتالیا به حالت تعلیق درامده است.

سازمان جهانی بهداشت این سویه را نگران‌کننده خوانده و کارشناسان بهداشت در اروپا از انتشار سریع اومیکرون در این قاره بیم دارند.

افت ارزش سهام بازارهای بورس اروپا

شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی در ابتدای این هفته کار خود را با روند نزولی آغاز کردند.

شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی معاملات امروز جمعه 26 نوامبر 2021 را با کاهش ارزش سهام آغاز کردند.

در این راستا، شاخص «یورو استوکس 600» با افت 3.3 درصدی در سطح 465,5 واحد قرار گرفت.

شاخص «دکس 30» بورس آلمان با کاهش 3.52 درصدی به 15 هزار و 357 واحد رسید.

همچنین شاخص شاخص «فوتسی 100» بورس لندن نیز با کاهش 3.42 درصدی به 7 هزار و 61 واحد و «کک-40» بورس فرانسه با نزول 4.41 درصدی به 6 هزار و 764 واحد رسیدند.

از سوی دیگر شاخص «ام‌آی‌بی» ایتالیا نیز با 3.56 درصد کاهش به 26 هزار و 103 واحد نزول کرد.

گفتنی است هم اکنون نرخ برابری یورو/ دلار در سطح 1.1277 واحد قرار دارد.

فرانسه و ایتالیا پیمان دفاعی و اقتصادی امضا می‌کنند

رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر ایتالیا به منظور تقویت روابط دو جانبه پیمان دفاعی و اقتصادی امضا می‌کنند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز، ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه روز جمعه پیمانی را برای تقویت روابط دوجانبه امضا کردند، این در حالی است که دیپلماسی اروپایی با کناره گیری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در حال آزمایش است.
رویترز گزارش داد پیمان کویریناله (Quirinale Treaty) با هدف تقویت همکاری بین پاریس و رم در زمینه‌هایی از جمله دفاعی، مهاجرت، اقتصاد، فرهنگ و تجارت است.
انتظار می‌رود که این پیمان که به‌طور آزادانه از پیمان فرانسه و آلمان در سال ۱۹۶۳ الگوبرداری شده است، منجر به این شود که پاریس و رم پیش از نشست‌های اتحادیه اروپا به دنبال زمینه‌های مشترک باشند، درست همانطور که فرانسه از قبل اقدامات کلیدی سیاست اروپا را با آلمان هماهنگ می‌کند. امضای این پیمان در حالی صورت می گیرد که ۱۶ سال حکومت مرکل، که رئیس بلامنازع اروپا بود و روابط نزدیکی با سران فرانسوی داشت، در حال اتمام است.
رویترز در گزارش خود در این‌باره نوشت یک منبع دیپلماتیک ایتالیایی که نامش فاش نشد، گفت: قصد مکرون ایجاد یک محور جدید با ایتالیا است، در حالی که به نفع رم است که با هر دو کشور یعنی هم فرانسه و هم آلمان ارتباط برقرار کند.
روابط بین پاریس و رم در سال ۲۰۱۹ زمانی که مکرون برای مدت کوتاهی سفیر فرانسه در ایتالیا را فراخواند، به پایین‌ترین حد خود رسید، اما در سال جاری پس از انتصاب ماریو دراگی، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا به نخست وزیری دولت ایتالیا، این روابط دوباره در حال احیا شدن است.
جزئیات کامل این پیمان منتشر نشده است، اما گفته شده بخش‌هایی که روابط اقتصادی و همکاری در قسمت‌های استراتژیک را پوشش می‌دهد، در آن وجود خواهد داشت.

رکورد تاریخی در حجم مبادلات تجاری ترکیه و ایتالیا

برگزاری مجمع اقتصادی " روابط تجاری ترکیه و ایتالیا پس از دوره پاندمی کرونا " در کاخ ونیز
سال 2021 از نظر حجم معاملات تجاری بیش از 20 میلیارد دلاری بین ترکیه و ایتالیا به رکورد تاریخی رقم خواهد زد.
مجمع اقتصادی " روابط تجاری ترکیه و ایتالیا پس از دوره پاندمی کرونا " از سوی انجمن اتاق صنایع و بازرگانی ایتالیا در کاخ ونیز برگزار گردید.
لیویو مانزینی رئیس اتاق بازرگانی و صنعت ایتالیا طی سخنانی در مراسم گشایش این اجلاس اعلام نمود: ترکیه و ایتالیا در منطقه جغرافیایی موجود برای تامین صلح و ثبات تلاش کرده و دو کشور هم‌پیمان هستند که در این زمینه با یکدیگر همکاری می‌کنند.
مانزینی ضمن اشاره به اینکه ایتالیا در راس کشورهایی قرار دارد که از روند قبول عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به‌شکلی قوی و آشکار حمایت می‌کند گفت: ترکیه و ایتالیا که در یک منطقه جغرافیایی مشترک واقع گردیده‌اند، از نظر تاریخی همواره با آگاهی از این واقعیت که شراکت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی از نظر حفاظ منافع دو کشور لازم و ضروری است، حرکت کرده و در این راستا قدم برمی‌دارند.
رئیس اتاق بازرگانی و صنعت ایتالیا با اشاره به وجود همکاری طبیعی بین ترکیه و ایتالیا و اینکه این همکاری داستان موفقیت‌های بین‌المللی مشترک امروز را بوجود می‌آورد تاکید کرد: از حجم تجاری بالای رقم 20 میلیارد بین دو کشور ترکیه و ایتالیا در سال جاری سخن می‌گوئیم. این رقمی دارای رکورد بوده و تاریخی‌ است.
ماسیمو جیانی سفیر ایتالیا در آنکارا نیز ضمن اشاره به وجود تحولات مثبت بسیار در روابط کشور متبوعش با ترکیه گفت: جو اعتماد و اطمینان متقابل بین ترکیه و ایتالیا مدت‌های مدیدی است که به وقت خود باقی‌ست

تیم ملی فوتسال با ناظم الشریعه به ایتالیا می رود

با توجه به تصمیم فدراسیون فوتبال مبنی بر عدم تغییرات در کادر فنی تیم ملی فوتسال ناظم الشریعه سرمربی این تیم به همراه کادر فنی این تیم به ایتالیا سفر خواهند کرد.

به گزارش وانانیوز، بعد از حذف تیم ملی فوتسال در جام جهانی 2021 لیتوانی در مرحله یک هشتم نهایی مسابقات مقابل قزاقستان حاشیه‌ها علیه فوتسال پررنگ‌تر از قبل شد و خبرها حاکی از اختلاف عزیزی خادم ریاست فدراسیون فوتبال با سید محمد ناظم الشریعه سرمربی تیم ملی فوتسال بالا گرفت تا جایی که شایعاتی مبنی بر تغییرات در کادر فنی تیم ملی مطرح شد.

حال با توجه به دیدار تیم ملی فوتسال کشورمان در آذر مقابل ایتالیا خبرهایی رسیده که فدراسیون فوتبال از تغییر سرمربی و کادر فنی تیم ملی تا بعد از بازی با ایتالیا صرف نظر کرده تا این تیم راهی این کشور شود. روز گذشته هم در رابطه با همین موضوع جلسه‌‌‌ای بین ناظم الشریعه سرمربی تیم ملی و کامرانی‌‌‌فر دبیر کل فدراسیون فوتبال برگزار شده است.

تیم ملی فوتسال کشورمان فروردین ماه سال آینده باید در مسابقات جام ملت‌های آسیا در کویت شرکت کند، از همین رو ملی پوشان کشورمان قرار است قبل از شرکت در این رقابت‌ها در اواخر آذر و همزمان با ایام فیفا دی ۲بازی دوستانه با تیم ملی ایتالیا برگزار نماید.

اپل و آمازون ۲۲۵ میلیون دلار در ایتالیا جریمه شدند

ایسنا : سازمان ضد‌انحصارطلبی ایتالیا غول‌های فناوری آمریکایی آمازون و اپل را به دلیل همکاری ضد‌رقابتی در فروش محصولات اپل و بیتس، ۲۲۵میلیون دلار جریمه کرد.

این شرکت‌ها طی توافقی در سال ۲۰۱۸موافقتکرده بودند که تنها نماینده‌های فروش منتخب اجازه فروش محصولات اپل و بیتس در  وب‌سایت  آمازون را داشته باشند و این برخلاف مقررات اتحادیه اروپا بود. سازمان ضد‌انحصارطلبی ایتالیا آمازون را           ۷/ ۶۸میلیون یورو و اپل را ۵/ ۱۳۴میلیون یورو جریمه کرد و به این شرکت‌ها دستور داد به محدودیت دسترسی فروشندگان به محصولات اپل و بیتس در  وب‌سایت  آمازون پایان دهند. اپل منکر ارتکاب خلاف شد و اعلام کرد درخواست تجدیدنظر خواهد کرد. این شرکت اعلام کرد برای اطمینان از اینکه مشتریان ما محصولات اصلی را خریداری می‌کنند، اپل همکاری نزدیکی با نمایندگی‌‌های فروش دارد و تیم‌های ویژه از کارشناسان در سراسر جهان دارد که با مقامات قانونی، گمرکی و بازرگانان همکاری می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند محصولات اصلی اپل فروخته می‌شوند.

ایران چند درصد از تولید زعفران جهان را تامین می کند؟

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران، علت افزایش قیمت زعفران را کاهش تولید دانست و گفت: کاهش تولید زعفران به علت خشکسالی در کشور بود.

غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران افزود: خطر بی آبی و بحران آب در ایران، بخش کشاورزی را تهدید می‌کند و یکی از دلایل افزایش قیمت زغفران در این چند هفته کاهش تولید بوده است و همچنان کشاورزان در حال برداشت این محصول هستند و آمار دقیقی از مقدار برداشت را نداریم و این در حالی است که در این سال‌ها قیمت کالاها افزایش داشته که در برابر آن محصول زعفران هیچ افزایش قیمت نداشته است.

وی اضافه کرد: در این سال‌ها کشاورزان به دلیل هزینه‌های جانبی و کاهش قیمت آن دیگر رغبتی برای کشت نداشتند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران با اعلام این خبر گفت: خشکسالی و عدم توجه دولت به کشاورزان ممکن است باعث شود تولید و صادرات زعفران در سال‌های آینده کاهش پیدا کند!

وی گفت؛ ما صادرکننده هستیم و قیمت زعفران هنوز به حد نرمال قیمت‌های جهانی نرسیده است و یا این افزایش قیمت کمی نزدیکتر به این حد شده ایم و همانطور که میدانید ۸۵درصد تولید زعفران جهان از ایران است و بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان هستیم و در صورت رسیدن به جایگاه اصلی در دنیا و صادرات با بالا رفتن قیمت و تشویق در تولید بیشتر این محصول ارز آور خواهد بود.

وی تصریح کرد: خطر بی آبی و بحران آب در ایران بخش کشاورزی را تهدید می‌کند و بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۰بیش از ۳۰۰شهر در معرض تنش آبی هستند و از میان این تعداد ۱۰۱شهر در وضعیت قرمز تامین آب قرار دارند.

میری گفت: خراسان هم از دیگر شهرهایی است که بحران بی‌آبی در این شهر جدی است. کشاورزان این منطقه می‌گویند به دلیل بی آبی امسال کشت زعفران کمتر از سال‌های گذشته شده است!

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران، اما توضیح داد: در فصل برداشت هستیم و هنوز آمار دقیقی از تولید زعفران بیرون نیامده است. با توجه به خشکسالی، افزایش هنگفت قیمت آب و عدم تغییر قیمت‌ها در سه سال گذشته کشاورزان دیگر انگیزه‌ای برای تولید زعفران ندارند.

به گفته وی کشاورزان می‌گویند قیمت زعفران در چند سال گذشته تغییری نکرده است. همین مقرون به صرفه بودن قیمت زعفران در ایران باعث شده دلال‌های چینی زعفران را با قیمت مناسب از ایرانی‌ها بخرند و با قیمت‌های بالایی به کشورهایی از جمله اسپانیا و ایتالیا بفروشند!

غلامرضا میری در پایان با اشاره به قیمت زعفران در ایران گفت: قیمت زعفران امسال هنوز تعیین نشده، اما سال گذشته از کیلویی هشت تا ۱۶میلیون تومان فروخته شد. همچنین در بحث صادرات به هیچ وجه بصورت فله‌ای نبوده و در بسته‌های ۱۰و بالاتر تا ۵۰۰گرم آنهم براساس درخواست مصرف کننده خواهد بود.

گفتگوی تلفنی پوتین و نخست‌وزیر ایتالیا

نخست‌ وزیر ایتالیا و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در تماس تلفنی درباره بحران پناهجویان در مرز لهستان و بلاروس، بهای انرژی و مسأله اوکراین گفتگو نمودند.

به گزارش اقتصاد نیوز، دفتر رسانه ای دولت ایتالیا روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که «ماریو دراگی» نخست وزیر این کشور در تماسی تلفنی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه گفتگو کرد.

رویترز گزارش داد، نخست وزیر ایتالیا و رئیس‌جمهور روسیه طی این تماس تلفنی درباره بحران پناهجویان در مرز لهستان و بلاروس، بهای انرژی و مسأله اوکراین با یکدیگر به گفتگو پرداختند.

بر اساس اعلام رویترز، تا کنون جزییات بیشتری درباره این تماس تلفنی منتشر نشده است.

هفتمین حضور جهانی «سایکو» در جشنواره ایتالیایی

فیلم کوتاه «سایکو» به نویسندگی و کارگردانی مصطفی داوطلب در بیست و دومین جشنواره فیلم کوتاه کورتی دا سوگنی ایتالیا به نمایش درمی‌آید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم کوتاه «سایکو» به نویسندگی و کارگردانی مصطفی داوطلب در هفتمین حضور جهانی خود، در بیست و دومین جشنواره فیلم کوتاه کورتی دا سوگنی (Corti da Sogni) راونا-ایتالیا حضور خواهد داشت.

این جشنواره به نام منتقد معروف ایتالیایی آنتونیو ریچی راه‌اندازی و بیست و دومین دوره آن با همکاری شهرداری راونا و اداره فرهنگ این شهر سازماندهی شده است که طی سه روز از اول تا سوم آذرماه ۱۴۰۰مصادف با ۲۲تا ۲۴نوامبر ۲۰۲۱برگزار خواهد شد. در این دوره جشنواره، فیلم‌ها در سه بخش «فیلم‌های کوتاه بین‌الملل»، «انیمیشن» و «فیلم‌های کوتاه ساخت کشور ایتالیا» حضور دارند که «سایکو» در بخش اصلی جشنواره (فیلم های کوتاه بین الملل) با ۱۰فیلم دیگر به رقابت با یکدیگرخواهد پرداخت.

پیش از این نیز، «سایکو» در جشنواره «سیتی بلو» City blue به رقابت پرداخته و جایزه برجسته شانزدهمین جشنواره accolade global competition را از آن خود کرده است. این فیلم کوتاه در سی و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌ کوتاه تهران نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه توسط مصطفی داوطلب شد. همچنین در هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی دانشجویی «نهال» نیز جایزه بهترین تدوین برای مصطفی داوطلب را کسب کرد و دیپلم افتخار بهترین بازیگر را نیز برای محمد نریمانی به ارمغان آورد.

رضا عموزاد، رویا حسینی و محمد نریمانی در این فیلم کوتاه ایفای نقش دارند.

در خلاصه داستان «سایکو» آمده است: «زن جوانی، همسر خود را که از بیماری حاد روحی رنج می‌برد به آسایشگاه روانی می‌برد. با درگیری لفظی میان «سایکو» و راننده، اما اتفاق دیگری رقم می‌خورد.»

فصل جدید کاوش محوطه باستانی «شهر سوخته» سیستان آغاز شد

زاهدان- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: نوزدهمین فصل کاوش محوطه باستانی «شهر سوخته» منطقه سیستان در شمال استان سیستان و بلوچستان شروع شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، علیرضا جلال‌زایی اظهار داشت: نوزدهمین فصل کاوش محوطه باستانی «شهر سوخته» منطقه سیستان در شمال استان سیستان و بلوچستان توسط گروه باستان‌شناسی شهر سوخته به سرپرستی «سیدمنصور سیدسجادی» آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این تیم کاوش تا ۱۵دی‌ماه در محوطه باستانی شهر سوخته فعال خواهد بود، گفت: تاکنون حدود پنج درصد از تپه شهر سوخته حفاری شده و به عبارتی می‌توان گفت حفاری کل محوطه و به ویژه گورستان آن هزینه بسیار زیادی در بر دارد.

وی با اشاره به اینکه این فصل از کاوش در منطقه مسکونی شهر سوخته انجام می‌شود، افزود: در راستای ارتقا کیفیت کاوش تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه ایتالیایی منعقد شده تا در بخش‌هایی که کارشناس وجود ندارد از کارشناسان خارجی استفاده شود و در این راستا امسال از ۱۰کارشناس خارجی این دانشگاه که یکی اسپانیایی و بقیه ایتالیایی هستند دعوت شده تا در این حفاری همکاری کنند.

جلال‌زایی با اشاره به اینکه مقرر شده امسال مطالعات میان رشته‌ای در زمینه انسان‌شناسی، گیاه‌شناسی و جانورشناسی که مربوط به دوران باستان شناسی است در پایگاه شهر سوخته انجام شود، گفت: کاوش این محوطه تاریخی به لحاظ باستان‌شناسی بسیار ارزشمند است.

اتاق تهران اعلام کرد: رشد ۱۴ درصدی صادرات ایران به اتحادیه اروپا

تهران- ایرنا- صادرات ایران به اتحادیه اروپا براساس آمارهای اعلام شده از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، در ۹ماهه سال ۲۰۲۱نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴درصد افزایش داشته است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گزارشی اعلام کرد که در ۹ماهه سال ۲۰۲۱ (دی ماه ۱۳۹۹تا شهریور ماه ۱۴۰۰) ایران ۶۳۲میلیون یورو کالا به اتحادیه اروپا صادر و در این مدت ۲میلیارد و ۷۲میلیون یورو از این کشورها وارد کرده است.

بر اساس این آمار، در ۹ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به مشابه سال ۲۰۲۰، صادرات ایران به اروپا ۱۴درصد رشد را تجربه کرده اما واردات یک درصد کاهش داشته است.

همچنین در ماه سپتامبر (۱۰شهریورماه تا ۹مهرماه) ایران ۶۸میلیون و ۴۰۰هزار یورو به اتحادیه اروپا صادرات انجام داده و ۳۰۸میلیون و ۷۰۰هزار یورو کالا وارد کرده است.

بر اساس این گزارش تجارت ۹ماهه نخست ۲۰۲۱ایران با اتحادیه اروپا سه میلیارد و ۴۰۰میلیون دلار بوده و در همین مدت ترکیه ۱۱۳میلیارد دلار صادرات و واردات انجام داده است که ۳۳برابر بیشتر از تجارت ایران است.

۱۹درصد از کل صادرات ایران در این مدت مربوط به اتحادیه اروپا بوده اما ترکیه ۴۹درصد از سهم صادراتی خود را به اتحادیه اروپا اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین اعلام گمرک، کل تجارت خارجی کشور در هفت ماه سال جاری ۹۸میلیون و ۷۰۰هزار تن به ارزش ۵۴میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار بود که سهم صادرات ۷۵میلیون و ۲۰۰هزار تن به ارزش ۲۷میلیارد و ۱۰۰میلیون دلار و سهم واردات ۲۳میلیون و ۵۰۰هزار تن کالا به ارزش ۲۷میلیارد و ۷۰۰میلیون دلار بوده است.

اتحادیه اروپا شمال ۲۷کشور از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، هلند، بلژیک، سوئد، دانمارک، فنلاند، پرتغال، ایرلند، چک، کرواسی، مجارستان، لهستان، بلغارستان، یونان، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، استونی، لیتوانی، لتونی، لوکزامبورگ، قبرس و مالت می شود.

تیمی از محققان بین المللی هشدار می دهند؛ سرطان از عوارض احتمالی عفونت کووید ۱۹

محققان هشدار می دهند عفونت ناشی از کرونا ویروس به دلیل اختلال در اتوفاژی (خودخواری) ممکن است منجر به ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان کلورکتال شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، تیمی متشکل از محققانی از دانشگاه تورین ایتالیا، دانشگاه شیراز ایران، دانشگاه مانیتوبا کانادا، دانشگاه میشیگان آمریکا، و دانشگاه سیلسیان لهستان دریافتند سرطان یکی از مشکلات بالقوه در نتیجه سندرم کووید طولانی مدت است چراکه کروناویروس توانایی ایجاد اختلال در اتوفاژی سلول میزبان انسانی را دارا می‎باشد.

به گفته محققان، اگرچه کروناویروس یک ویروس انکوژنیک (ویروس مستعد سرطان زایی) نیست، اما احتمال ریسک بالا ابتلاء به سرطان در بازماندگان کووید ۱۹بی نهایت بالاست.

مشخص شده است که بازماندگان کووید ۱۹دچار علائمی طولانی مدت می‌شوند که به "سندرم کووید طولانی" معروف است. اما با توجه به شواهد اخیر نشان دهنده مقاومت بلندمدت در مقابل آنتی ژن‌های کروناویروس در بافت‌ها و بروز اطلاعات در رابطه با تعامل بین پروتئین‌های کروناویروس و اجزای مختلف سیستم اتوفاژی سلول میزبان، عوارض بلندمدت مشاهده نشده این عفونت، نظیر افزایش خطر بروز مشکلات بدخیم، باید مورد بررسی قرار گیرد.

در میزبان انسانی، اتوفاژی نقش اساسی در حفظ هموستاز سلولی از طریق حذف اندامک‌های آسیب دیده، پروتئین‌های غیرعادی، و ارگانیزم‌های مهاجم دارد. ایجاد عیب و نقص در اتوفاژی با مشکلات مختلف پاتولوژیکی نظیر سرطان مرتبط است.

ایجاد عیب و نقص در اتوفاژی می‌تواند منجر به انباشت میتوکندری آسیب دیده و تغییر متابولیسم سلولی شود که حالت اکسایشی بالایی را به همراه دارد.

این آسیب مزمن به اندامک‌های سلولی و پروتئین‌ها و انباشت آسیب ژنتیکی در سلول‌های دارای اتوفاژی معیوب می‌تواند منجر به ابتلاء به انواع بیماری‌های بدخیم نظیر سرطان کلورکتال گردد.

اتوفاژی نقش قابل توجهی در آغاز متاستاز در برخی تومورها دارد. همچنین مشخص شده است که انواع پروتئین‌های کووید ۱۹با اجزای مختلف مسیرهای اتوفاژی سلولی در تعامل هستند.

گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیرخارجه ایتالیا

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه کشور در گفتگو با همتای ایتالیایی خود تأکید کرد که دولت جدید ایران مصمم است که مناسبات خود با کشورهای دوست از جمله ایتالیا را توسعه دهد.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی دوشنبه شب با لوییجی دی‌مایو، وزیر امورخارجه و همکاری های بین المللی ایتالیا در خصوص وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر نمود.
وزیر امور خارجه کشورمان روابط دیپلماتیک صد و شصت ساله ایران و ایتالیا را پشتوانه خوبی برای توسعه روز افزون مناسبات دوکشور در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی توصیف کرد و تصریح نمود که دولت جدید ایران مصمم است در فضایی مبتنی بر احترام متقابل و با تکیه بر ظرفیت ها و فرصت های نهفته در مناسبات، همکاری خود با کشورهای دوست از جمله ایتالیا را توسعه دهد.
امیرعبداللهیان با ابراز خشنودی از فراهم بودن بسترهای همکاری دو کشور به ویژه در حوزه صنعت،کشاورزی ، پزشکی، علم و فناوری و مانند اینها با توجه به پیوندهای قدیم، بر حفظ و تقویت آن تاکید کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین ارسال واکسن در قالب کوواکس به ایران را از جمله نکات قابل توجه در همکاریهای دوستانه دو کشور برشمرد.
امیرعبداللهیان با اشاره به موضوع مذاکرات پیش‌رو در وین، تاکید نمود که تمامی طرف ها به این درک مشترک رسیده اند که آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است و برخی طرف ها در رفتاری غیر مسئولانه با سکوت در مقابل زیاده خواهی آمریکا، در پیش‌آمدن شرایط غیر قابل قبول فعلی نقش داشته‌اند.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: دولت جدید ایران دولتی عملگرا و نتیجه محور است. ما دیدگاهمان را با اطراف مذاکره به اشتراک گذاشته ایم و برای رسیدن به یک توافق خوب آماده‌ایم.‌این امر مستلزم بازگشت کامل طرف‌های مذاکراتی به تعهداتشان است.
امیرعبداللهیان همچنین در خصوص افغانستان ضمن تاکید دوباره بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت فراگیر در این کشور، حضور نامشروع و خروج فاجعه بار آمریکا را موجب تشدید اوضاع بحرانی در این کشور و تاثیر منفی آن بر وضعیت انسانی در افغانستان و سرازیر شدن پناهجویان و آوارگان بسیار به ویژه به ایران دانست و افزود: ایران در حال حاضر میزبان حدود چهار میلیون نفر از مردم افغانستان است و لذا ضروری است سازمانهای مسئول بین المللی به مسئولیت های خود نسبت به وضع این بیجا شدگان عمل نمایند. ایشان همچنین تاکید کرد تهران آمادگی دارد تا امکانات خود را برای انتقال کمکهای بین‌المللی و همچنین سایر کشورها از جمله ایتالیا به افغانستان را به کار بگیرد.
وزیر امور خارجه همچنین شرایط وخیم انسانی در یمن را تشریح و خواستار افزایش تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به محاصره و جنگ در یمن شد.
وزیر امور خارجه ایتالیا نیز ضمن تاکید بر عزم رم برای گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه، با ابراز خرسندی از روند مثبت در ادامه تلاش ها برای مذاکرات پیش رو در وین، اظهار امیدواری نمود که این روند به نتایج مطلوب منتهی گردد تا شاهد گسترش بیش از پیش روابط تجاری میان ایران و ایتالیا باشیم.
وزیر خارجه ایتالیا همچنین در این گفتگو در خصوص برخی موضوعات دوجانبه و منطقه ای نقطه نظرات خود را بیان نمود.
در پایان دو طرف یکدیگر را به دیدار در پایتخت های یکدیگر دعوت و بر تداوم رایزنی ها تاکید نمودند.

خسارت ۲ میلیارد یورویی، پیامد تغییرات اقلیمی برای ایتالیا

تهران- ایرنا- اتحادیه کشاورزان ایتالیا (کولدیرتی Coldiretti) خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی در این کشور در سال جاری (۲۰۲۱) را بیش از ۲ میلیارد یورو ارزیابی کرد و هشدار داد: رویدادهای شدید آب و هوایی همچنان در حال افزایش است.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روزنامه فرانسوی لوفیگارو، اتحادیه اصلی کشاورزان ایتالیا (کولدیرتی Coldiretti) با صدور بیانیه ای اعلام کرد، تغییرات آب و هوایی در این کشور در سال جاری (۲۰۲۱) بیش از ۲ میلیارد یورو خسارت برجای گذاشته است.
کولدیرتی (Coldiretti) یک انجمن پیشتاز در عرصه کشاورزی که نماینده نیم میلیون کشاورز است.
اتحادیه اصلی کشاورزان ایتالیا در بیانیه ای افزود: رویدادهای شدید آب و هوایی از جمله سیل، توفان، افزایش دما در سال جاری (۲۰۲۱) در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته (۲۰۲۰) ۴۵ درصد افزایش داشته و به ۱۹۱۴ مورد رسیده است.
در این بیانیه آمده است: تغییرات آب و هوایی از جمله سیل و توفان خسارات سنگینی به محصولات کشاورزی و زیرساخت های روستایی وارد آورده به گونه ای که این رقم بیش از دو میلیارد یورو گزارش شده است.
تداوم بارش باران‌های سیل آسا و جاری شدن سیل ماه گذشته در ایتالیا، علاوه بر برجای گذاشتن ۲ قربانی، مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده و مدارس را نیز در برخی از استان‌های این کشور به تعطیلی کشاند.
کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسگو، روز شنبه (۱۳ نوامبر/ ۲۲ آبان)، با تصویب توافقنامه ای جهت تسریع در روند مبارزه با گرمایش زمین، به پایان رسید. این در حالی است که متن توافق جدید که به دلیل برخی اختلاف نظرها بر سر پیش نویس اولیه، مورد تجدید نظر قرار گرفته و اصلاح شده است، دستیابی به هدف کاهش روند گرم شدن کره زمین تا حداکثر ۱.۵ درجه سانتیگراد را به هیچ وجه تضمین نمی کند.
این توافق که «پیمان آب و هوایی گلاسگو» نامیده شده است، انتظارات اولیه پیرامون تعهدات کشورها در راستای مقابله با تغییرات اقلیمی را برآورده نمی کند. رهبران کشورهای جهان در بخشی از این توافق، وعده داده اند که سال آینده به منظور کاهش بیشتر گازهای گلخانه ای برای تحقق هدف محدود کردن روند افزایش دمای زمین تا حداکثر ۱.۵ درجه سانتیگراد، بار دیگر طی نشستی با هم دیدار کنند.
بنا به گفته کارشناسان، در صورتی که میانگین افزایش دمای زمین از ۱.۵ درجه سانتیگراد فراتر رود، شاهد آثار خطرناک بحران تغییرات اقلیمی از جمله موج های بسیار شدید گرما خواهیم بود.

کدام لوازم خانگی ایرانی به اروپا صادر می‌شود؟

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی از صادرات برخی اجزا و قطعات به ترکیه و آبگرمکن گازی به ایتالیا و برخی کشورهای بلوک شرق خبر داد.
به گزارش ایمنا، عباس هاشمی، در پاسخ به اینکه کدام لوازم خانگی ایرانی به اروپا صادر می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر صادرات اجزا و قطعات بیشتر به ترکیه انجام می‌شود و آبگرمکن‌های گازی نیز به برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و برخی کشورهای بلوک شرق صادر می‌شود. به طور کلی بیشتر صادرات لوازم خانگی در حوزه محصولات بزرگ است.
به گفته وی از صادرات سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار، حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار از آن به کشورهای اروپایی و مابقی به کشورهای همسایه، سی آی اس و حوزه خلیج فارس انجام می‌شود.
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی همچنین در پاسخ به سوالی درباره ظرفیت کنونی صادرات لوازم خانگی، تصریح کرد: در حال حاضر یک بازار ۵۵۰ میلیون نفری در منا، یعنی خاورمیانه، آفریقای شمالی و کشورهای سی آی اس وجود دارد که ارزش این بازار به ۳۷ میلیارد دلارمی‌رسد.
به گفته هاشمی ورود به این بازارها وابسته به حمایت دولت، انعقاد قراردادهای ترجیحی منطقه‌ای، وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور، فعال شدن رایزن‌های بازرگانی، سفارتخانه‌ها و تعاملات با دنیا است.
وی با بیان اینکه در صورت فراهم شدن شرایط صادرات، ظرفیت تولید نیز در داخل ایجاد می‌شود، تصریح کرد: همانطور که شاهد بودیم تولید طی یک سال بعد از تحریم‌ها رشد کرد و همچنان امکان توسعه در این صنعت وجود دارد.

آغاز به کار جشنواره جهانی فیلم‌های ورزشی میلان ۲۰۲۱

جشنواره جهانی فیلم‌های ورزشی ۲۰۲۱ میلان ایتالیا با حضور چند فیلم ایرانی در بخش‎های مختلف شروع به کار کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم های ورزشی ایران، سیدمجتبی علوی دبیر جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی ایران اظهار کرد: مستند «جایی برای فرشته ها نیست» به کارگردانی سام کلانتری، مستند «رویاهای خالکوبی شده» به کارگردانی‌ مهدی گنجی، «پیاده در زمان» به کارگردانی اعظم نجفیان و علی محمد قاسمی، «ملوانان تنها به دریا نمی‌روند» به کارگردانی الله‌کرم رضایی‌زاده، «پوکر» به کارگردانی محسن خان جهانی و «افسانه یک عقاب» به کارگردانی امیر رفیعی از ایران در بخش های مختلف این رویداد حضور دارند.
وی افزود: به علت عدم تعیین وقت دریافت مدارک از سوی شرکت کارگزار سفارت ایتالیا این فرصت بسیار مغتنم برای فیلمسازان جهت حضور در جشنواره میلان از دست رفت که به رغم پیگیری رایزن فرهنگی متاسفانه به علت کمبود وقت میسر نشد.
دبیر جشنواره فیلم های ورزشی ایران با اشاره به اینکه جشنواره ایران به عنوان یکی از ۱۶ پایگاه جهانی و میزبان ۲۸ کشور آسیایی و منطقه برای ورود به جشنواره جهانی میلان مورد توجه فیلمسازان و سینماگران این کشورها است و با توجه به جایگاه بین المللی این جشنواره و استقبال از آن، آثاری از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها نیز مهمان این رویداد هستند، تصریح کرد: امیدواریم کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان به این جشنواره و همچنین اهمیت حفظ کرسی بین المللی ایران در مقر فدراسیون جهانی فیلم و تلویزیون ورزشی (FICTS) بیش از پیش توجه کنند.
علوی در پایان تصریح کرد: انتظار می رود کمیته ملی المپیک و به ویژه معاونت فرهنگی وزارت ورزش و جوانان از این جشنواره حمایت کنند اما ظاهرا هنوز به اهمیت این رویداد و جایگاه رفیعی که در این چند دوره نصیب ایران شده است، اهتمامی ندارند و هنوز نشستی برای تنطیم راهبرد و تبادل نظر در پیشبرد اهداف و اعلام فراخوان جدید سیزدهمین دوره جشنواره برگزار نشده است که امیدواریم با حمایت وزارت ورزش و جوانان به زودی تحقق یابد.
در دوره دوازدهم جشنواره فیلم های ورزشی ایران که سال گذشته برگزار گردید، علاوه بر فیلم‎های سینمایی، داستانی در قالب‎های کوتاه، بلند و پویانمایی، فیلم‎های مستند، برنامه‌های تلویزیونی، تیزر و نماهنگ تولید شده در فاصله سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸، آثاری با موضوعات المپیک و پارالمپیک، ورزش و مبارزه با اعتیاد و فیلم‌های کوتاه موبایلی و ویدئویی با موضوع بازی‌های محلی، بومی و عشایری در بخش ویژه این رویداد حضور داشتند که بیش از ۷۰۰ اثر از ۵۴ کشور به جشنواره رسید و داوری شد.
جشنواره فیلم‌های ورزشی ایران، نماینده انحصاری فدراسیون جهانی فیلم و تلویزیون ورزشی (FICTS) است. مقر (FICTS) در میلان ایتالیا است که بیش از ۱۲۰ کشور عضو این فدراسیون هستند. جشنواره ایران به عنوان یکی از ۱۶ پایگاه جهانی و میزبان ۲۸ کشور آسیایی و منطقه برای ورود به جشنواره جهانی میلان مورد توجه فیلمسازان و سینماگران این کشورها است و با توجه به جایگاه بین المللی این جشنواره و استقبال از آن، همواره آثاری از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها نیز مهمان این رویداد هستند.

آغاز کار اکثر بورس‌های اروپایی با روند صعودی

معاملات بازارهای بورس کشورهای اروپایی به جز بورس آلمان با سیر صعودی آغاز شد.

​​​​​​​شاخص‌های اصلی بازار‌های بورس کشورهای اروپایی به جز بورس آلمان امروز پنجشنبه 11 نوامبر 2021 فعالیت خود را با سیر صعودی آغاز کردند.

در این راستا، شاخص «یورو استوکس 600» با افزایش جزئی ارزش در سطح 483.7 واحد قرار گرفت.

شاخص «فوتسی 100» بورس لندن با 0.30 درصد رشد به 7 هزار و 362 واحد و شاخص «دکس 30» بورس آلمان با 0.07 درصد افت به 16 هزار و 53 واحد رسیدند.

همچنین شاخص «کک 40» بورس فرانسه با 0.13 درصد افزایش به 7 هزار و 54 واحد و شاخص «ام‌آی‌بی 30» بورس ایتالیا به 27 هزار و 552 واحد ارتقا یافت.

نرخ برابری یورو/ دلار نیز در سطح 1.1474 واحد قرار گرفت.

سفیر ایتالیا در ایران: جامعه مدنی ایران خواستار تقویت رابطه فرهنگی با ایتالیاست/ برنامه‌های مشترک هنری زیادی با ایران در پیش داریم

جوزپه پرونه» سفیر ایتالیا در ایران، از فعالیت‌های فرهنگی سفارت ایتالیا در ایران گفت.
«جوزپه پرونه» سفیر ایتالیا در ایران در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره برگزاری برنامه‌های فرهنگی توسط سفارت ایتالیا در ایران اذعان کرد: ما در زمینه فرهنگی خیلی فعال هستیم و برنامه‌های گوناگونی را به این منظور برگزار می‌کنیم. چراکه تصور می‌کنیم روابط بین مردم ایتالیا و ایران بسیار نزدیک بوده و همیشه در زمینه‌های هنری، همکاری خیلی دقیقی بین دو کشور وجود داشته است.
او ادامه داد: به عنوان مثال در روزهای گذشته برنامه ویژه‌ای برای بزرگداشت عباس کیارستمی کارگردان برجسته ایرانی تدارک دیدیم که فکر می‌کنم برنامه خیلی جالبی بود. در همین راستا برنامه‌های گوناگون دیگری نیز در نظر گرفته شده است که به زودی آنها را هم معرفی خواهیم کرد.
سفیر ایتالیا در ایران همچنین درباره برنامه‌هایی که برای شناسایی فرهنگ ایتالیا به مردم ایران در نظر گرفته شده است، توضیح داد: ما در همه زمینه‌ها برنامه‌های گوناگونی داریم. به عنوان مثال، در زمینه معماری برنامه‌ای با عنوان «نگاه دوموس به ایران» را داریم که آثار معماران ایرانی و همکاری‌های آنها با معماران ایتالیایی را معرفی می‌کند. این برنامه خیلی مهمی است؛ به این دلیل که تاریخ روابط بین دو کشور در زمینه معماری و طراحی بسیار عمیق است. همچنین در زمینه هنرهای زیبا و نقاشی نیز برنامه‌ای داریم که در آن هنرمندان برجسته ایرانی و ایتالیایی معرفی می‌شوند.
جوزپه پرونه در ادامه یادآور شد: همچنین در زمینه موسیقی و نقاشی دیواری برنامه‌هایی داریم که خیلی مهم است. چراکه هنرمندان ایرانی و ایتالیایی در این زمینه با یکدیگر همکاری‌هایی دارند. در زمینه شعر و معرفی ادبیات ایتالیا و شاعران بزرگ ایتالیایی در ایران هم برنامه‌هایی داریم که از اهمیت بالایی برخوردارند. چراکه این برنامه همکاری‌های بین هنرمندان ایتالیایی و ایرانی را تعریف کرده و این همکاری را تقویت می‌کند. در واقع علاقه زیادی بین جامعه مدنی ایرانی وجود دارد مبنی بر اینکه رابطه با ایتالیا قوت پیدا نماید.
او در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره برنامه‌هایی تئاتری سفارت ایتالیا و امکان آمدن اجرایی از ایتالیا به ایران نیز تصریح کرد: چنین موضوعی محتمل است. چراکه تاکنون نیز ما با هنرمندان و هنرپیشگان ایرانی و ایتالیایی کارهایی انجام دادیم. یکی از برنامه‌های خیلی جالبی که در مورد تئاتر داشتیم، درباره زندگی ما در زمان کووید ۱۹ بود و نشان می‌داد که زندگی در این زمان چقدر تغییر کرده است.
سفیر ایتالیا در ایران در پایان بیان کرد: در این برنامه هنرمندان ایرانی و ایتالیایی از راه دور باهم کار کرده و یک شو مشترک را معرفی می‌کردند. سوژه این کار نیز ویدیوهای مستند ما بود. امیدوارم بتوانیم این برنامه را ادامه دهیم. چراکه تاریخ تئاتر ایتالیایی و تئاتر ایران خیلی برجسته بوده و هنرمندان دو کشور بسیار به کشور یکدیگر سفر کرده و با یکدیگر کار کرده‌اند.

صادرات ، جزء پویا و اساسی رشد اقتصادی ایتالیا

وزیر امور خارجه لوئیجی دی مایو اظهار داشت: بر اساس گزارش سازمان آمار ایتالیا(ISTAT ) در ماه آگوست ، صادرات ایتالیا نسبت به ماه قبل آن 0.6 درصد و نسبت به آگوست 2020 به میزان 17.8 درصد رشد داشته است. ارزش صادرات در هشت ماهه اول سال نزدیک به 332 میلیارد یورو می‌باشد، در حالیکه ارزش ثبت شده صادرات در هشت ماهه اول سال 2020 (271 میلیارد) و در همان دوره در 2019 معادل 316 میلیارد بوده است. داده‌های تجارت خارجی منتشر شده توسط Istat نشان می دهد که چگونه صادرات ایتالیا همچنان در حال رشد است و به عنوان یک جزء پویا و اساسی برای رشد اقتصادی ایتالیا محسوب می‌شود. در هشت ماه اول امسال ،رشد صادرات ایتالیا بهتر از آلمان ، اسپانیا و فرانسه بوده است. و نه تنها در مقایسه با سال گذشته بلکه در مقایسه با سال 2019 که سال رکورد صادرات ایتالیا با رقم332 میلیارد یورو در مقایسه با 316 در سال 2019، بود هم بهتر عمل کرده است.
منبع: وزارت امور خارجه و esteri

کشف «اتاق بردگان» در شهر سوخته ایتالیا

رادیو بین المللی فرانسه (RFI) در صفحه توییتر خود با انتشار عکسی نوشت: «اتاق بردگان»، کشفی مهم که در پمپی Pompeii ایتالیا اعلام گردید.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صداوسيما ؛ رادیو بین المللی فرانسه (RFI) در صفحه توییتر خود با انتشار عکسی نوشت: «اتاق بردگان»، کشفی مهم که در پمپی Pompeii ایتالیا اعلام شد.
به گزارش پایگاه اینترنتی رادیو بین المللی فرانسه، در پمپی (شهر سوخته ایتالیا)، باستان شناسان روز شنبه، ۶ نوامبر ۲۰۲۱ اعلام کردند بقایای یک "اتاق بردگان" را کشف کرده اند، این یک یافته استثنایی و نادر در ویلایی رومی است که در اثر فوران کوه آتشفشان وزوو Vésuve نزدیک به دو هزار سال پیش ویران شد. به اعتقاد باستان شناسان، این اتاق گواهی بی سابقه از وضعیت زندگی مردم ساده آن زمان است.

گفت وگوهای راهبردی ایتالیا و آمریکا بزودی در واشنگتن

نیویورک- ایرنا- وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد گفت وگوهای راهبردی میان آمریکا و ایتالیا دهم نوامبر (۱۹ آبان ماه) در واشنگتن برگزار می شود.
بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با لویجی دی مایو همتای ایتالیایی خود در رم دیدار و برای رهبری گروه ۲۰ توسط ایتالیا در سال جاری تشکر کرد. وی همچنین گفت و گوی عمومی راهبردی ایتالیا و آمریکا را که قرار است در تاریخ ۱۰ نوامبر در واشنگتن برگزار شود، مورد بررسی قرار داد.
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بلینکن و دی مایو در این گفت و گو بر یک لیبی مستقل، متحد، باثبات و امن و بدون دخالت خارجی و یک حکومت دموکراتیک تاکید کردند.
بر اساس این گزارش، دو طرف همچنین در مورد امنیت سیاسی و بحران انسانی در شمال اتیوپی از جمله حضور نظامی بی ثبات کننده اریتره در این منطقه ابراز نگرانی کردند.
آنها همچنین در خصوص تلاش مشترک برای مبارزه با همه گیری کرونا و بحران آب و هوا و رویکرد مشترک در ارتباط با تونس و ساحل گفتگو کردند.
نشست سران گروه ۲۰ از روز شنبه ۳۰ اکتبر (هشتم آبان) در شهر رم ایتالیا برگزار شد.گروه ۲۰ یک مجمع بین‌المللی است که اعضای آن ۸۰ درصد اقتصاد جهان را در دست دارند. این گروه از سال ۱۹۹۹ به این سو هر ساله تشکیل جلسه داده و از ۱۳ سال پیش هم سران کشورها سالانه دیدار می‌کنند.
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با کاروانی از ماموران ارشد امنیتی و خبرنگاران راهی اروپا شده تا شکاف عمیقی را که چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ در روابط میان واشنگتن و متحدان سنتی به جای گذاشت ترمیم کند.
او تاکنون با شماری از رهبران جهان از جمله امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که روابط دو طرف پس از ماجرای فروش جنجالی زیر دریایی‌ها به استرالیا، شکراب شده است، دیدار و به نوعی دلجویی کرد.
بایدن در نشست مشترک با مکرون اعتراف کرد که فروش زیردریایی‌ها یک حرکت "ناآزموده" از سوی واشنگتن بود و فرانسه برای ایالات متحده یک ارزش افزوده بشمار می‌رود. وی افزود: می‌خواهم به‌روشنی اعلام کنم که فرانسه یک شریک جدی برای آمریکاست؛ ما هوادار شما هستیم و شما هم هوادار ما هستید و کارهای زیادی داریم که باید با یکدیگر به انجام برسانیم.

بازنگری گازپروم و انی در قراردادهای گازی

شرکت‌های گازپروم روسیه و انی ایتالیا با بازنگری در قراردادهای گازی و انصراف از دعاوی موافقت نمودند.
به گزارش ایلنا از خبرگزاری رویترز ، شرکت‌های گازپروم روسیه و انی ایتالیا توافق‌نامه‌ای را برای بازنگری در شرایط قراردادهای طولانی‌مدت عرضه گاز و لغو روند داوری امضا کردند.
این توافق‌ها در بحبوحه بحران گاز اروپا، در شرایطی که ذخیره‌سازی کم و بهبود کند اقتصادی قیمت‌ها را به بالاترین حد خود رسانده است ، انجام شده است.
گازپروم پارسال بر سر شرایط قراردادهای تامین گاز داوری علیه انی را روسیه آغاز کرد.
گازپروم اکسپورت، بازوی صادراتی گازپروم، در بیانیه‌ای پس از اصلاحات انجام شده در قراردادهای عرضه، اعلام کرد: اختلاف‌های بین طرفین حل شده و روند داوری در حال انجام، خاتمه می‌یابد.
جزئیات مالی این توافق اعلام نشده است.
گازپروم سه قرارداد بلندمدت تأمین گاز با انی، مشتری اصلی خود در ایتالیا، امضا کرده که از ابتدای سال تاکنون، واردات گاز را بیش از ۱۶ درصد افزایش داده است.

نشست گروه ۲۰؛ تبعات اقتصادی شیوع کرونا و بحران قیمت انرژی در راس گفتگوهای رم

رهبران کشورهای عضو گروه بیست در حالی برای شرکت در اجلاس سران این گروه وارد رم، پایتخت ایتالیا شده‌اند که این نشست اولین اجلاس حضوری مهمترین قدرت‌های اقتصادی جهان از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا محسوب می‌شود.
احیای اقتصاد جهانی پس از همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» محور اصلی مذاکرات سران گروه بیست خواهد بود. با این حال برگزاری این نشست در آستانه اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسگو این امید را پدید آورده است که کشورهای گروه بیست بر سر تعیین ضرب الاجلی برای به صفر رساندن میزان خالص انتشار گازهای گلخانه‌ای توافق خواهند نمود.
انتظار می‌رود که کاهش میزان انتشار گاز متان نیز از دیگر موضوعات محیط زیستی مورد بحث در این نشست باشد. سازمان ملل متحد و فعالان عرصه مقابله با تغییرات آب و هوایی امیدوارهستند که کشورهای عضو گروه بیست به وعده قدیمی خود مبنی بر کمک سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به کشورهای فقیر برای مقابله با تبعات تغییرات آب و هوایی عمل کنند.
کشورهای عضو گروه بیست به تنهایی ۸۰ درصد از اقتصاد جهان را نمایندگی می‌کنند. ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، روسای جمهوری روسیه و چین به صورت حضوری در نشست رم حاضر نخواهند نبود.
شرکت‌کنندگان در اجلاس گروه بیست احتمالا توافق بر سر اخذ حداقل مالیات از شرکت‌های چندملیتی در سطح جهان را نهایی خواهند کرد. این توافق مانع از فرار این شرکت‌ها از پرداخت مالیات در کشورهایی خواهد شد که تا کنون یا مالیاتی اخذ نمی‌کردند و یا مالیات کمی دریافت می‌کردند.
جدول زمانی تصویب و اجرای طرح اخذ حداقل مالیات در سطح جهان تا سال ۲۰۲۳ از جمله دستور کارهای نشست سران گروه بیست است. انتظار می‌رود که افزایش قیمت نفت و گاز با توجه به عضویت روسیه و عربستان در گروه بیست از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست باشد.
اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (کوپ ۲۶) روز یکشنبه در گلاسگو آغاز خواهد شد.

ایتالیا و نمایشگاه اکسپو 2020 دبی

با توجه به شیوع پاندمی‌کرونا، نمایشگاه اکسپو 2020 دبی می‌بایست بستری ارزشمند جهت تعمق پیرامون نقش همکاری‌ها به عنوان عامل کلیدی برای استحکام جوامع و ظرفیت های مان در مواجهه با چالش های جهانی از طریق نوآوری و ارتباطات، تلقی شود.
این نمایشگاه جهانی موید نقش برجسته امارات متحده عربی به عنوان یک مرکز بزرگ تجاری، مالی و لجستیکی برای منطقه گسترده خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای جنوبی و نشانگر موفقیت الگوی توسعه آن مبتنی بر متنوع سازی، قابلیت جذب و نگاه به سوی آینده است.
برای ایتالیا، شرکت در نمایشگاه اکسپو 2020 دبی مهمترین پروژه تبلیغاتی در شش سال گذشته نه تنها به دلیل سرمایه گذاری‌های دولت برای احداث و مدیریت غرفه بسیار دیدنی مان در دبی، بلکه بویژه به سبب تعهدات عمیق تمامی ارگان‌های اصلی دولتی و خصوصی جهت انتقال بهترین ظرفیت ها و توانمندی‌های ایتالیا به این شهر در زمینه‌های خلاقیت، نوآوری و ارتباطات به منظور ایفای نقش در تقویت هرچه بیشتر روند ازسرگیری رشد اقتصادی و استحکام جوامع ما، می‌باشد.
شعار ایتالیا در نمایشگاه اکسپو 2020 دبی "زیبایی انسان‌ها را به هم متصل می‌کند" است. هرچند زیبایی، به عنوان یک مفهوم کلاسیک، نه تنها شامل هرآنچه می‌شود که از حیث ظاهری زیبا و خوشایند است، بلکه مواردی را نیز در بر می‌گیرد که برای بشریت صحیح و مفید بوده و امروزه معنای جامع و پایدار را نیز به خود اختصاص می دهند. این همان زیبایی است که در چشم انداز و معماری منحصر به فرد ایتالیا و همچنین در صنایع تولیدی و نوآوری این کشور در پیشرفته ترین عرصه‌ها (از انرژی‌های تجدید پذیر گرفته تا مدیریت پسماند، خالص سازی آب، فضا، ترابری پایدار، زیست شناسی، هوش مصنوعی و فنآوری کشاورزی) نفوذ کرده و زیبایی فنآوری ما را به معرض نمایش گذارده است. در واقع، غرفه ایتالیا سهم این کشور در تلاش های جهانی برای بهبود وضعیت زندگی مردم، حمایت از سیاره زمین و افزایش رفاه به طریقی جامع و پایدار و مطابق با اولویت های ما به عنوان رئیس دوره ای گروه بیست را برجسته خواهد کرد.
به این ترتیب، ایتالیا روابط عمیق و گسترده خود با امارات متحده عربی را نیز در تمامی حوزه‌ها، از امنیت گرفته تا تجارت و از علم گرفته تا فرهنگ، تقویت می‌کند. در واقع، ایتالیا و امارات متحده عربی گفتگوهای راهبردی خود پیرامون مسائل مهم بین المللی و منطقه ای را در سطح وزیران امور خارجه، که مبادلات تجاری پویا (در سال 2020 امارات متحده عربی اولین بازار صادرات ایتالیا در منطقه منا و ایتالیا نیز برای امارات دومین صادرکننده در سطح اتحادیه اروپا و جزو ده صادرکننده اول در جهان بوده است)، همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های تحقیقات و فنآوری (امروز حدود 70 دانشمند ایتالیایی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی امارات متحده عربی مشغول فعالیت هستند) و توسعه هرچه بیشتر همکاری‌های فرهنگی (ایتالیا نخستین موسسه فرهنگی خود در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را در ابوظبی دایر کرده است) نیز از ویژگی‌های آن محسوب می‌شوند، را حفظ کرده اند.
اطمینان دارم که نمایشگاه بین المللی اکسپو 2020 دبی، فرصتی عالی برای برداشتن گامی دیگر در مسیر روابط دو جانبه ما، از طریق مجموعه ای از ابتکار عمل ها، پروژه‌ها، دیدارها و تجربیات است که شرکت ها، موسسات، مراکز تحقیقاتی و جوامع متقابل ما در دو کشور را نیز درگیر کرده و این امر بیش از مدت برگزاری نمایشگاه جهانی ادامه خواهد یافت.
سفارت ایتالیا به همراه سرکنسولگری ما در دبی و همچنین موسسه تجارت خارجی، ساچه و موسسه فرهنگی با همکاری نزدیک کمیساریای ژنرال ایتالیا در نمایشگاه، مشتاقانه آماده تسهیل و پشتیبانی از تمامی این فعالیت ها و پیگیری‌های مربوطه می‌باشند.
پایگاه اینترنتی "ان بی ای روُلوشن" – جمعه 16 مهر 400 "روابط دوجانبه میان ایتالیا و امارات متحده عربی یک جهش کیفی خواهد داشت"
نیکلا لِنِر، سفیر ایتالیا در امارات متحده عربی

رایزن اقتصادی سفارت ایران در رم در گفت‌وگو با ایرنا، ایتالیا علاقه‌مند به توسعه روابط تجاری-اقتصادی با ایران است

لندن – ایرنا – رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا گفت به رغم همه فراز و نشیب‌های روابط ایران با اروپا و تغییرات مکرر دولت‌ها در ایتالیا، رویکرد دولت رم به مناسباتش با ایران همواره متعادل بوده و شرکت‌های ایتالیایی همواره نگاه مثبتی به همکاری با طرف‌های ایرانی دارند.
«محمودرضا رادبوی» روز دوشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، ضمن مروری بر اهداف دیپلماسی اقتصادی دولت، توضیحاتی را درباره تاریخ روابط اقتصادی ایران و ایتالیا، روابط اقتصادی پسابرجام و ظرفیت های موجود در ایتالیا برای پیشبرد دیپلماسی اقتصادی ارائه داد.
وی بیان داشت: مفهوم دیپلماسی اقتصادی از پایان جنگ جهانی دوم به تدریج مطرح شد و در طول زمان اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است. دلیل اصلی این بود که جنبه اقتصادی در روابط بین الملل حیاتی بوده و امروزه این موضوع خود را به عنوان یک عامل مهم نفوذ سیاسی و امنیتی تثبیت کرده است.
رادبوی با بیان اینکه در قرن بیست و یکم توازن‌ اقتصاد جهانی نسبت به قرن گذشته تغییر چشمگیری داشته و سرعت و گستردگی این تغییر، مدیریت نظام اقتصاد بین‌المللی را پیچیده‌تر کرده است افزود: امروزه گرایش به سوی یک جهان اقتصادی چند قطبی مرتبط با یکدیگر، موجب بروز چالش ها و مسائلی گردیده که مقابله با آن تنها از طریق مذاکره، قوانین بین المللی جدید و مکانیسم های همکاری امکان پذیر می باشد. انقلاب فناوری و تکنولوژی های چند دهه اخیر و تحولات جهانی شدن موجب شده تا بازیگرانی جدیدی در روابط اقتصادی بین المللی وارد میدان شوند.
وی اضافه کرد: اگرچه امروزه هنوز دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نقش اساسی را در دیپلماسی اقتصادی بر عهده دارند، اما اکنون صاحبان شرکت ها و کارآفرینان و جوامع مدنی نیز بر فرآیند تصمیم‌گیری در زمینه دیپلماسی اقتصادی تأثیر گذارند.
رایزن اقتصادی ایران در ایتالیا با بیان اینکه دیپلماسی اقتصادی به عنوان یک میانجی و پل در سطوح مختلف بین‌المللی، داخلی، عمومی - خصوصی و اقتصادی- سیاسی ایفای نقش می‌کند افزود: دیپلماسی اقتصادی فرآیند تصمیم گیری و مذاکره در رابطه با موضوعات اصلی موجود در روابط اقتصادی بین المللی، از جمله: تجارت، سرمایه گذاری، مالی و محیط زیست می باشد. با این حال این مفهوم جدای از سیاستگذاری اقتصادی نبوده و در یک فرایند به هم پیوسته قرار می گیرد.
رادبوی بیان داشت: دیپلماسی اقتصادی در دهه های گذشته در روابط خارجی کشورمان عملیاتی شده و معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه نیز با همین هدف توسعه یافته است، اما در ماه­های اخیر این واژه در ادبیات عمومی جامعه کاربرد بیشتری پیدا کرده است.
دیپلماسی اقتصادی برای حداکثرسازی منافع ملی
وی گفت: هدف دیپلماسی اقتصادی استفاده از ظرفیت های موجود در روابط خارجی برای حداکثر سازی منافع اقتصاد ملی می باشد. این امر از طریق حفاظت از منافع و سرمایه ها، ترویج ظرفیت های داخلی، اطلاع رسانی و شبکه سازی و حضور موثر در توافقات اقتصادی منطقه ای و بین المللی انجام می شود. به عبارت دیگر دیپلماسی اقتصادی به دنبال بین المللی سازی ظرفیت های داخلی و بهره گیری کم هزینه تر ظرفیت های خارجی برای توسعه اقتصاد ملی می باشد.
این دیپلمات با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه با حضور موثر در بسیاری از کشورها در قالب سفارت خانه ها و سرکنسولگری ها و همچنین حضور در سازمانهای منطقه ای و بین المللی زیرساخت اولیه برای اعمال دیپلماسی اقتصادی را دارا می باشد افزود: اما ساده سازی و تک بعدی کردن مفهوم دیپلماسی اقتصادی و ترجمه صرف آن به فعالیت بخش اقتصادی وزارت امور خارجه و سفارت خانه­ها، افکار عمومی را از واقعیت این عرصه دور می­کند.
وی تصریح کرد: دیپلماسی اقتصادی یک فرآیند پویای به هم پیوسته و چند وجهی می باشد. ارتقای منافع ملی با بکارگیری دیپلماسی موثر اقتصادی منوط به همنوایی همه ارکان آن می باشد. ظرفیت تولیدی صادرات محور، فضای کسب و کار رقابتی، مقررات زدایی، قانونگذاری، تسهیل فرآیندهای اداری مرتبط با تولید و صادرات، نظام بانکی و تامین مالی قابل اتکا، بخش خصوصی با اندیشه صادراتی، همنوایی و همراهی نهادهای متولی جذب سرمایه گذاری خارجی و آموزش نیروهای متولی دیپلماسی اقتصادی بخش عمده از این فرآیند محسوب می شوند.
رادبوی عنوان کرد که هرچه ارکان داخلی نظام اقتصادی کارآمدتر، همنواتر و هماهنگ‌تر عمل کنند متولیان دیپلماسی اقتصادی در خارج از کشور با پشتوانه قوی تر نقش خود را ایفا خواهند کرد.
وی دیپلماسی اقتصادی را یک فرآیند میان بخشی نامید و گفت که در این فرآیند نقش همه بخش‌ها مهم و موثر است. وزارت امور خارجه و سفارتخانه ها بخشی از این فرایند هستند. بنابراین همان میزان که وزارت امور خارجه باید در اعمال دیپلماسی اقتصادی حرفه ای عمل کند، دستگاههای داخلی و متولیان تولید و اقتصاد داخلی نیز می بایست هماهنگ و متمرکز و هدفمند عمل کنند. وزارت امور خارجه در سال­های گذشته نیروهای ورزیده ای را در بخش اقتصادی تربیت نموده و در بخشهای اقتصادی سفارت خانه ها از این نیروها بهره می برد.
افزایش توجه به دیپلماسی اقتصادی در دولت سیزدهم
رادبوی سپس عنوان کرد که با شروع بکار دولت سیزدهم توجه به بخش دیپلماسی اقتصادی افزایش یافته است. استفاده مکرر از واژه دیپلماسی اقتصادی نزد مسئولین و همچنین در رسانه ها و ادبیات عمومی کشور حاکی از توجه فزآینده دولت به اهمیت اقتصاد و روابط اقتصادی خارجی و همچنین در برون رفت کشور از شرایط دشوار اقتصادی فعلی است.
علاوه بر این بکارگیری گسترده این واژه نشان از اهمیت موضوع روابط خارجی در رفع موانع اقتصادی و اهمیت اقتصاد در سیاست خارجی در سطح عمومی جامعه و نزد تصمیم سازان نیز دارد.
وی افزود: شاهد دیگر این مدعا برگزاری جلسه وزیر امور خارجه ایران در نخستین روزهای حضورش در سمت جدید با متولیان بخش خصوصی است. او بخش خصوصی را موتور محرک روابط میان کشورها، و حلقه‌های تجاری و اقتصادی را عاملی کمک کننده در پایایی سیاست خارجی و مقوّم آن ارزیابی کرده و بر عزم وزارت خارجه در حمایت از نقش و مشارکت دهی هرچه بیشتر بخش خصوصی در مراودات با کشورها تاکید کرد.
رادبوی تشکیل کمیته مشترک بین "وزارت امور خارجه"، "وزارت صنعت معدن و تجارت" و "اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران"، را بخشی از هماهنگی های داخلی برای تسهیل دیپلماسی اقتصادی دانست و گفت: اخیراً در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز کمیته دیپلماسی اقتصادی تشکیل شده است.
نگاه جامع به صادرات، یکی از راههای برون رفت از وضعیت دشوار اقتصادی
رایزن اقتصادی سفارت ایران در رم گفت: بدون تردید یکی از راه­های برون رفت از وضعیت دشوار اقتصادی کشور نگاه جامع به امر اقتصاد صادرات محور می باشد. ایران به اتکای بخش خصوصی و با همراهی نیروهای متخصص و جوان و بواسطه تحریم های غرب توانسته بسیاری از گلوگاه­های صنعتی و تولید خود را شناسایی کرده و فنآوری­های مرتبط با آنها را بومی سازی کند.
وی با بیان اینکه این موفقیت ها که در سطح گسترده ای از صنایع کشور به چشم می خورد ما را در آستانه یک جهش بزرگ صنعتی قرار داده است افزود: بدون تردید تداوم این جهش بدون استفاده بهینه از ابزارهای دیپلماسی اقتصادی ممکن نخواهد بود.
این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: شاید بتوان از دوره فعلی اقتصاد کشور به عنوان یک دوره انتقالی یاد کرد که ورود ایران به یک اقتصاد صنعتی و با فنآوری بالا را در چشم انداز خود می بیند. برای گذر امن و سریع از این دوره انتقالی باید هدف گذاریهای مشخص و اولویت بندی های دقیق صورت گیرد.
وی بیان داشت: رفع تحریم ها به عنوان یک سیاست اصولی در برنامه های دولت سیزدهم مطرح شده و تحقق آن می تواند این روند انتقالی را تسریع کند. بر همین اساس برنامه ریزی، هدف گذاری و اجرای برنامه های اقتصادی پساتحریم یکی از کلیدی ترین اقدامات دیپلماسی اقتصادی خواهد بود. هرچند دیپلماسی اقتصادی در شرایط تحریمی نیز دستاوردهای بزرگی برای منافع ملی داشته است.
روابط اقتصادی ایران و ایتالیا بر پایه شناخت و اعتماد متقابل است
رادبوی در بخش دیگری از این مصاحبه بیان داشت که در طول تاریخ، همکاری اقتصادی شکل گرفته بین دو کشور ایتالیا و ایران بر پایه شناخت و اعتماد متقابل بوده است. اعتمادی که به واسطه همکاری متقابل و فعالیت های چند ده ساله شرکت های ایتالیایی در ایران و متقابلا شرکت های ایرانی در ایتالیا به ویژه در بخش های صنعت نفت، پتروشیمی، فولاد سازی، انرژی و مکانیک، ساختارهای زیر بنایی و تجارت عمده و خرده ایجاد گردیده است.
وی توضیح داد: گزارش اداره آمار ایتالیا، نمایانگر تداوم روند روابط تجاری بین دو کشور ایتالیا و ایران می باشد. این روند به جز در یک دوره محدود، همواره رشدی صعودی داشته است. کشور ایتالیا برای سال ها به عنوان اولین شریک تجاری کشور ایران در قاره اروپا محسوب گردیده است.
این دیپلمات کشورمان با بیان اینکه ایتالیا در دیدگاه ایرانیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است افزود: سطح بالای پذیرش و تصویر مثبت ایتالیا نزد ایرانیان مدیون تبادلات عمیق و ریشه دار روابط مبتنی بر اعتماد است. این روند در روابط دو کشور در دهه های اخیر نیز نمود بسیار داشته و خوشبختانه این تصویر نزد ایرانیان به خوبی حفظ شده است. حتی در دوره هایی که روابط ایران و اتحادیه اروپا با چالش مواجه شده، تعامل مثبت ایتالیا شرایط تسهیل روابط را فراهم کرده است.
وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در سفر نخست وزیر پیشین ایتالیا به تهران در سال 2016 به ایشان تاکید کردند که نگاه ما در همکاری با ایتالیا و دولت شما، نگاهی متفاوت و مثبت است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رفتار ایتالیا را در دوران اِعمال تحریم‌های تحمیلی علیه ایران، منطقی‌تر از برخی کشورهای غربی برشمرده و گفتند: جمهوری اسلامی از پیشرفت روابط با ایتالیا در زمینه‌های مختلف به‌ویژه در بخش همکاری‌های اقتصادی استقبال می‌کند.
وی ادامه داد: پیش از آن نیز در سفر آقای رومانو پرودی، سفر نخست وزیر پیشین در سال 1999 ایشان با رهبر انقلاب دیدار و در آن ملاقات نیز به دیدگاه ایران مبنی بر گسترش روابط ایران و ایتالیا را با توجه به منافع مشترک، سابقه تاریخی مناسبات و ظرفیت ها و استعدادهای موجود در دو کشور تأیید کردند.
شتاب بالای روابط اقتصادی پسابرجام
رایزن اقتصادی سفارت کشورمان همچنین عنوان کرد که روابط ایران و ایتالیا بعد از امضای توافقنامه برجام از شتاب بالایی برخوردار شد. به طوری که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ حجم روابط از 3/1 (یک ممیز سه) میلیارد یورو به 1/5 (پنج ممیز یک) میلیارد یورو افزایش یافت و ایتالیا به شریک اول تجاری ایران در اتحادیه اروپا تبدیل شد.
وی گفت: ایتالیا بعد از سال ها صدر نشینی آلمان در روابط تجاری با ایران از آن کشور سبقت گرفت. نه تنها شرکتهای بزرگ موفق به انعقاد قراردادهای چند صد میلیون یورویی به طرفهای ایرانی شدند که شرکتهای کوچک و متوسط ایتالیایی نیز شرکای قابل اتکائی در بازار ایران یافتند.
رادبوی عنوان کرد که در جریان سفر روسای دو دولت به رم و تهران در مجموع در حدود 30 میلیارد یورو قرارداد و تفاهم نامه همکاری و چارچوب قرارداد میان دو طرف امضا شد. علاوه بر این در یک اقدام پشرو و بی‌نظیر دولت ایتالیا برای ارائه تسهیلات به شرکت های ایتالیایی جهت فعالیت اقتصادی با کشورمان یک خط اعتباری 5 میلیارد یورویی بعنوان خط اعتباری پروژه های مرتبط با ایران اختصاص داد، اما با خروج آمریکا از برجام این ابتکار منحصر به فرد متوقف ماند.
وی با بیان اینکه بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی به رغم میل خود مجبور به ترک ایران شدند افزود: اما بسیاری از این شرکت ها تماس‌های خود با طرف های ایرانی را حفظ کرده و با هر تحولی آماده بازگشت به ایران هستند.
این دیپلمات ایرانی گفت: حجم روابط با خروج آمریکا، توقف خرید نفت و بحران اقتصادی ناشی از کرونا به شدت متاثر شد و در سال 2020 به 950 میلیون یورو کاهش یافت.
تداوم حمایت ایتالیا از برجام
رادبوی گفت: هرچند تلاش های متعددی صورت گرفت تا ایتالیا نیز یکی از طرف های مذاکراتی با ایران باشد اما نهایتا در میان طرف های مذاکره کننده اصلی با ایران قرار نگرفت. با این حال پشتیبانی این کشور در جریان مذاکرات متوقف نشد.
وی اشاره کرد که در میان کشورهای اروپایی، روابط اقتصادی ایران و ایتالیا بعد از امضای برجام بیشترین رشد را داشت. با هوشمندی رهبران ایتالیا بدون تردید بیشترین منافع اقتصادی برجام در میان کشورهای اروپایی عاید این کشور شد.
رایزن اقتصادی سفارت بیان داشت‌: جهش روابط اقتصادی دو کشور و قرار گرفتن ایتالیا در رده نخستین شریک تجاری ایران در اروپا در سایه توافق برجام نشان از اهمیت آن در بستر سازی توسعه روابط داشت. برجام زمینه ساز توسعه همکاری ها و حضور پررنگ شرکتهای ایتالیایی در بازار بزرگ ایران بود. لذا از سرگیری اجرای برجام فارغ از ابعاد سیاسی از بعد اقتصادی برای ایتالیا از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار بود.
ظرفیت های موجود در ایتالیا برای پیشبرد دیپلماسی اقتصادی
رادبوی در بخش دیگری از این مصاحبه توضیحاتی را درباره ظرفیت های موجود در ایتالیا برای پیشبرد دیپلماسی اقتصادی ارائه داد. وی بیان داشت: ‌به‌رغم همه فراز و نشیب‌های روابط ایران با اروپا و تغییرات مکرر دولت‌ها در ایتالیا، رویکرد این کشور به مناسباتش با ایران همواره متعادل بوده است. این تعادل هم ریشه در روابط عمیق فرهنگی و درک متقابل داشته و هم ناشی از اهمیت رویکردهای اقتصادی و توجه ایتالیا به ظرفیت های بازار ایران دارد.
وی گفت: هرچند تعداد زیادی از شرکت های ایتالیایی با خروج آمریکا از برجام علی رغم میل باطنی ناچار به خروج از بازار ایران شدند اما برخی از این شرکت ها هم در ایران مانده اند که بسیار قابل تقدیر است.
این دیپلمات کشورمان بیان داشت: ساختار اقتصادی ایتالیا و حضور تقریبا شش میلیون شرکت کوچک و متوسط در این کشور که بخش قابل توجهی از آنها نگاه صاداراتی دارند یکی از ظرفیت های قابل ملاحظه در ایتالیا می باشد. این در حالیست که بسیاری از این شرکتها عملا بواسطه عدم حضور در بازارهای آمریکا نگران توسعه فعالیت خود با ایران حتی در شرایط تحریمی نیستند.
وی همچنین عنوان کرد که صدمات اقتصادی کرونا به ایتالیا و خسارات ناشی از تحریم های آمریکا علیه ایران به شرکتهای ایتالیایی، موجب تغییر نگاه فعالان اقتصادی این کشور به بازار بزرگ ایران شده است. همچنین باید در نظر داشت که این شرکتها نسبت به شرکتهای بزرگتر از انعطاف پذیری بالایی برای همکاری برخوردار می باشند.
رادبوی توضیح داد: از ظرفیت های عمده ایتالیا رویکرد اقتصادی صادرات محور دولت برای دوره پسا کرونا و تمرکز بر احیای اقتصادی این کشور می باشد. در این رویکرد دولت، دسترسی به بازارهای جدید و نوظهور جایگاه بالایی دارد. بر همین اساس منابع قابل ملاحظه ای نیز از بودجه دریافتی از اتحادیه اروپایی برای دسترسی بازارهای خارجی در اختیار شرکت های کوچک و متوسط ایتالیایی قرار خواهد گرفت.
وی افزود: علاوه براین وزارت امور خارجه ایتالیا تمامی دستگاه های متولی امر صادرات را در زیرمجموعه خود تجمیع کرده و تمامی تسهیلات و فعالیت های مرتبط با بین المللی سازی شرکتها زیر نظر وزارت امور خارجه صورت می گیرد. وزارت امور خارجه نیز با ارزیابی های دوره ای و نگاه به تحولات بین المللی شرکتهای ایتالیایی را به سوی بازارهای جدید هدایت کرده و روند حضور آنها را حمایت می کند.
این دیپلمات کشورمان عنوان کرد که برهمین اساس هرگونه تحول در رفع تحریم های آمریکا بر کشورمان به سرعت مورد توجه شرکتهای ایتالیایی قرار خواهد گرفت.
وی افزود: اهدای بیش از 6/1 (یک ممیز شش) میلیون دوز واکسن آسترازنکا از سوی دولت ایتالیا به مردم ایران یکی از اقدامات موثر و قابل تحسین ایتالیا بود که با همکاری وزارت امور خارجه این کشور عملیاتی شد.
رادبوی همچنین به سابقه درخشان و مثبت همکاریهای تجاری و صنعتی دو کشور و اعتبار انباشته شده از این فرایند اشاره کرد و گفت: شرکتهای ایتالیایی و حتی اتباع ایتالیایی که سابقه فعالیت اقتصادی در بازار ایران را دارند همواره نگاه مثبتی نسبت به همکاری با طرفهای ایرانی دارند. این نگاه مثبت در سوی ایرانی به تولیدات ایتالیا و همکاری با شرکتهای ایتالیایی نیز چشمگیر است.
وی افزود که بر همین اساس، جای تعجب نیست که اتاق مشترک ایران و ایتالیا با بیش از 5 هزار عضو بزرگترین اتاق مشترک اقتصادی در میان تمامی اتاق های مشترک در ایران می باشد. حضور چشم گیر شرکتهای ایرانی و ایتالیایی در نشست های مجازی که از سوی سفارت کشورمان در رم برگزار می شود موید توجه و علاقه بی نظیر شرکت ها برای از سرگیری همکاری می باشد.
این دیپلمات کشورمان بازارهای پیرامونی ایران را یکی از اهداف اصلی شرکتهای ایتالیایی نامبرد و بیان داشت: با این حال دسترسی این شرکتها به بازارهای مذکور بسیار پرهزینه و طاقت فرسا می باشد. یکی از عرصه های عمده همکاری حضور و فعالیت مشترک با شرکتهای ایتالیایی در بازارهای هدف پیرامونی ایران می باشد.
علاوه بر این ظرفیت های جدیدی ایجاد شده که باید توجه لازم به آنها در جهت توسعه روابط صورت گیرد. برای نمونه می توان به اشتیاق فراوان دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در ایتالیا اشاره داشت. در حال حاظر نزدیک به 9 هزار دانشجوی ایرانی در ایتالیا در حال تحصیل هستند که ظرفیت بالایی را برای توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی ایجاد می نمایند.
وی اضافه کرد: به همه ظرفیت های موجود باید توافقات موجود 30 میلیارد یورویی میان دو کشور و خط اعتباری 5 میلیارد یورویی را نیز افزود. به عبارت دیگر با رفع تحریم ها و با اجرایی شدن بخشی از این توافقات شاهد جهش قابل ملاحظه ای در روابط اقتصادی دو کشور خواهیم بود.
رایزن اقتصادی سفارت گفت: گذار از دوره انتقالی فعلی در صنایع ایران و جهش صنعتی کشورمان با همراهی دانش فنی، تجربه بین المللی سازی صنایع صادارات محور ایتالیا ممکن می باشد. علاوه بر دانش و تجربه، خواست و تمایل جدی نزد شرکتهای ایتالیایی برای همکاری با ایران مهمترین ظرفیت در این کشور برای همکاری می باشد.
رویکرد فعال دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا
این دیپلمات کشورمان در ادامه به تشریح رویکرد فعال دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا پرداخت و گفت: سفارت کشورمان بعد از اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران از سوی آمریکا و خروج این کشور از برجام چند رویکرد اساسی در حوزه دیپلماسی اقتصادی را در پیش گرفته تا منافع حداکثری کشور حفظ شود:
۱- حفاظت از توافقات و شرکت های فعال در ایران. در این راستا با درک شرایط و تهدیدات وارد شده به شرکت­های فعال در بازار ایران ارتباط موثر با آنها حفظ شد. شرکتهای ایتالیایی نقش بسیار بزرگی در حوزه انرژی ایران داشته و نه تنها در توسعه نیروگاههای گازی بلکه در ساخت و توسعه نیروگاههای خورشیدی حضور بسیار فعالی در پروژه های ایران داشته اند. حتی ارتباط با شرکت­هایی که مجبور به ترک بازار ایران شدند حفظ شده و اطلاع رسانی به آنها ادامه دارد تا در صورت هرگونه تحول در رفع تحریم ها روابط قراردادی از سر گرفته شود. در همین راستا تلاش های گسترده ای برای حفاظت از فعالیت بانکها به عمل آمد که موثر واقع شد. با تلاش های صورت گرفته برخی از توافقات قبلی مجددا احیا شده و زمینه سازی برای اجرای آنها در پیش گرفته شده است.
۲- برای حمایت از روند تجارت میان دو کشور موضوع تهاتر در دستور کار جدی بوده و دستاورد های عملیاتی خوبی نیز بدست آمده است.
۳- در چارچوب اطلاع رسانی نیز نشست های متعدد و دوره ای با صاحبان صنایع و تجار ایتالیایی به صورت حضوری و مجازی برگزار شده که با استقبال چشمگیر طرفهای ایتالیایی مواجه شده و این روند همچنان ادامه دارد.
۴- برای کمک به روند انتقال صنعتی در ایران در یک سال گذشته موضوع تولید مشترک در ایران با هدف صادارت در دستور کار قرار گرفته است. در این مدل ظرفیت های صنعتی و تولیدی در ایران به صورت هدفمند با طرفهای ایتالیایی مشخص مطرح شده تا زمینه توافقات تولید مشترک فراهم آید. علاوه بر این واقعیت های اقتصادی ایران در نشست های مختلف برای صنایع ایتالیایی تشریح شده که رمز ورود به بازار ایران توجه به امر تولید مشترک در ایران و صادرات محصول محور اصلی آن می باشد. این ایده با استقبال قابل ملاحظه ای در ایتالیا مواجه شده است. تمامی عوامل تولید در ایران به شدت در مقایسه با رقبای اقتصادی ما رقابتی هستند. باید این ظرفیت به درستی فهم شده و برای گذار از وضعیت فعلی برنامه ریزی شود. یکی از برنامه های اقتصادی برای استفاده از این ظرفیت و کمک به ارتقای صادرات کشور کمک به فرآیندهای تولید مشترک است. هرگونه تسهیل در این خصوص وظیفه اصلی متولیان داخلی فرآیند دیپلماسی اقتصادی می باشد.
۵- در همین راستا روابط بسیار نزدیک با اتاق مشترک ایران و ایتالیا در تهران و اتاق مشترک ایتالیا و ایران در رم برقرار بوده و نشست های دوره ای با اعضا برگزار می شود. ارتباط موثر این دو اتاق نیز نقش قابل توجهی در توسعه روابط داشته و به نظر می رسد با رفع تحریم ها شرکتهای بیشتری به جمع علاقه مندان هر دو اتاق در رم و تهران افزوده شوند.
۶- در کنار همه این موارد ترویج فعالیت و پشتیبانی از توسعه فعالیت های اقتصادی و بازرگانی شرکت های ایرانی در ایتالیا یکی از دستورکارهای اصلی سفارت بوده است.
چشم انداز پیش رو و فرصت های در حال گذار
رادبوی در بخش پایانی این مصاحبه درباره چشم انداز پیش رو و فرصت های در حال گذار توضیحاتی را ارائه داد و گفت : روابط اقتصای ایران و ایتالیا بعد از برجام رونق بسیار خوبی گرفته است. وی با بیان اینکه ادامه تحریم ها نیز آسیب های جدی و بزرگی به روابط تجاری دو کشور وارد آورد افزود: با این حال شرایط پسا کرونا و اقتصاد به شدت آسیب دیده ایتالیا شرکت های این کشور را در شرایطی قرار داده که دسترسی به بازارهای جدید برای آنها امری حیاتی می باشد.
این دیپلمات کشورمان گفت: بازارهای نوظهور در پیرامون کشورمان به سرعت در حال جانمایی از سوی شرکتهای خارجی می باشد. دسترسی ایران به بازارهای پیرامونی یکی از قابلیت های منحصر به فرد و رقابتی شرکتهای ما محسوب می شود. هرگونه همکاری مشترک میان شرکت های ایرانی و ایتالیایی برای توسعه فعالیت در بازارهای پیرامونی در این زمان ممکن است و در صورت ورود شرکتهای خارجی عملا این فرصت از شرکتهای ایرانی گرفته خواهد شد.
مضاف بر این وی افزود؛ شرایط اقتصادی دوره انتقالی ایران برای گذر سریع و مطمئن نیازمند سرمایه گذاری خارجی، برندینگ و صادارت است. این امر با همکاری شرکتهای ایتالیایی و با اتکا به زیرساختهای تجاری و تامین مالی موجود قابلیت اجرا دارد. شرکتهای ایتالیایی توان بالایی در برندینگ و صادارت دارند. شرکتهای ایرانی نیز توان رقابتی بالایی در تمامی عوامل تولید دارند. اقتصاد ایران و ایتالیا مکمل همدیگر بوده و از این مسیر می توانند بازارهای جدید را به سرعت از آن خود کنند. برنامه تولید مشترک و صادرات محصولات تولیدی کلید واژه اصلی این تحول در روابط اقتصادی دو کشور می باشد.
رادبوی مهمترین چالش اصلی فراروی کشورمان را مسئله تحریم و گذرا بودن فرصت های موجود نامبرد و افزود: در دوره فعلی تلاش برای رفع تحریم ها موثر ترین اقدام سیاست خارجی دولت سیزدهم محسوب می شود. با رفع تحریم ها به هر شکلی دیپلماسی اقتصادی می تواند پررنگتر و موثرتر به تامین منافع ملی و رشد تولید و صادارت کشور کمک کند.

به دنبال اجباری شدن گذرنامه بهداشتی صورت گرفت؛ تظاهرات علیه محدودیت های کرونایی در ایتالیا

در ایتالیا شهروندان این کشور علیه اجباری شدن گذرنامه بهداشتی، دست به تظاهرات زدند.
به گزارش خبرگزاری مهر، در ایتالیا شهروندان این کشور علیه اجباری شدن گذرنامه بهداشتی، دست به تظاهرات زدند.
کمتر از دو ماه پیش نیز معترضان در ایتالیا در اعتراض به محدودیت‌های جدید کرونایی در شهرهای میلان و تورین به خیابان‌ها آمدند و نارضایتی خود را از ممنوعیت‌ها و ممنوعیت‌های اعلام شده از سوی دولت ابراز داشتند.
اعتراضات روز گذشته در ایتالیا بعد از آن صورت گرفت که دولت ایتالیا بار دیگر محدودیت ساعت کاری برای برخی مشاغل همچون رستوران‌ها را وضع کرد. نخست وزیر ایتالیا می‌گوید این تدابیر را در دستور کار قرار داده تا هم از شیوع بیشتر کرونا در کشور جلوگیری کرده و هم زمینه برای سفر در تعطیلات سال نو میلادی برای مردم این کشور فراهم شود.
ایتالیا که از ابتدای شیوع کرونا در جهان در ماه‌های نخست، گوی سبقت را در موارد ابتلاء از دیگر کشورهای جهان ربوده بود، با اتخاذ تصمیماتی نظیر اجباری شدن ماسک و مراقبت نظام‌مند پلیس و نیز شهروندان، هم‌اینک نسبت به دیگر نقاط جهان بویژه کشورهای اروپایی شرایط بهتری را تجربه می‌کند.
هم‌اینک که تعداد مبتلایان در جهان به مرز ۳۵ میلیون نفر نزدیک شده و آمریکا و هند با بیش از ۷.۵ و نزدیک به ۶.۵ میلیون نفر مبتلا در صدر قرار دارند، ایتالیا با نزدیک به ۳۲۰ هزار مورد نوزدهمین کشور جهان و پنجمین کشور اروپایی از این حیث است.

در پی بحران کمبود تراشه؛ کارخانه چهار میلیارد یورویی تولید تراشه در ایتالیا تاسیس می شود

مقامات ایتالیا در تلاش برای اقناع شرکت اینتل به منظور سرمایه گذاری چند میلیارد یورویی با هدف تأسیس یک کارخانه تولید تراشه در این کشور هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پیش از این، اینتل از برنامه‌های خود برای تأسیس یک کارخانه تولید تراشه در آلمان خبر داده بود و ایتالیا نیز که با بحران کمبود تراشه روبرو است نمی‌خواهد در این زمینه از سایر کشورهای اروپایی عقب بماند.
از سوی دیگر اینتل هم قصد دارد با تأسیس کارخانه‌های متعدد در اروپا مانع از تشدید بحران کمبود تراشه در جهان شود و به خصوص صنعت اتومبیل سازی را برای مقابله با مشکل یادشده، یاری دهد.
رم گفتگوهای خود را در این زمینه با اینتل آغاز کرده تا احتمالاً در این کشور برای تأسیس کارخانه تراشه مذکور سرمایه گذاری را انجام دهد.
بر اساس برآوردهای اولیه ارزش این سرمایه گذاری بالغ بر ۴ میلیارد یورو خواهد بود. اما امکان افزایش این رقم به ۸ میلیارد یورو نیز وجود دارد.
جزئیات مذاکرات دو طرف محرمانه است ولی بخشی از این هزینه توسط دولت ایتالیا تقبل می‌شود.
راه اندازی این کارخانه بیش از هزار فرصت شغلی در ایتالیا ایجاد می‌کند.

استرداد دو مجسمه مسروقه به ایتالیا پس از ۳۲ سال

تهران- ایرنا- فرانسه دو مجسمه‌ مرمر را که ۳۲ سال پیش از کلیسایی در ایتالیا دزدیده شده بودند، به این کشور بازگرداند.
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مجموعه‌دار انگلیسی مجسمه دو فرشته بالدار قرن هفدهمی را که دو دهه پیش از یک عتیقه فروشی خریده بود به پلیس هنر ایتالیا بازپس داد.
دایره هنر کاربینیری ایتالیا می‌گوید این مجموعه‌دار که نامش فاش نشده در صدد فروش این دو فرشته مرمر در یک مغازه عتیقه فروشی در آوینیون فرانسه بود و قصد داشت پس از آن فرانسه را به مقصد پرتغال ترک کند تا این که پلیس هنر فرانسه این دو مجسمه را به عنوان کالای مسروقه شناسایی کرد.
به گفته پلیس ایتالیا مجسمه این دو فرشته روز ۱۳ دسامبر سال ۱۹۸۹ از کلیسای سن سباستین در شهر گواردیا سن فراموندی واقع در شمال شرق ناپل دزدیده شد. ظاهرا مجموعه دار انگلیسی صاحب این آثار از دزدی بودن آنها اطلاعی نداشته و بدون هیچ مقاومتی پیشنهاد بازگرداندن آنها را داده است.
این دو مجسمه عتیقه روز گذشته (سه شنبه، ۲۷ مهر) طی مراسمی در سفارت فرانسه به ایتالیا بازگردانده شدند.
کاربینیری ایتالیا در بیانیه‌ای اذعان کرد پس از آن که زمین‌لرزه ۱۹۸۰ ایرپینیا بخش عظیمی از جنوب ایتالیا را با خاک یکسان کرد، کلیساهای این منطقه مورد دستبردهای متعدد قرار گرفتند. به تازگی دو مجسمه مرمر مشابه که در فهرست کالاهای مسروقه ایتالیا بودند در یک عتیقه فروشی در میلان کشف و به کلیسای مربوطه در گواردیا سن فراموندی بازگردانده شدند.

دیدار استفان راوانان نماینده ویژه ایتالیا در امور سوریه با علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی

این دیدار در تاریخ ۲۸ مهر در حاشیه نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو برگزار و‌ در خصوص آخرین تحولات سوریه بحث و تبادل نظر شد.
در این دیدار راوانان به اهمیت بازیگری ایران در منطقه و بویژه سوریه ، تاکید نمود.
وی اضافه کرد دولت ایتالیا در مبارزه با تروریسم ، پیگیری راه حل سیاسی بحران سوریه و ارائه کمک های بشردوستانه به مردم سوریه در قالب و اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد، فعالیت دارد .
مشاور ارشد وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار به نیاز اساسی مردم سوریه به دریافت کمک های بشر دوستانه اشاره کرد.
وی در ادامه خواهان بازگشت پناهندگان به کشورشان و ریشه کن شدن تروریسم در سوریه شد و تاکید کرد آرامش سوریه ، موجب ثبات در منطقه شده و ادامه سیاست تحریم های آمریکایی و اروپایی کمکی به حل بحران سوریه نخواهد کرد .
در خاتمه دو طرف توافق کردند رایزنی‌های خود پیرامون کمک به بحران سوریه را در آینده ادامه دهند.

اعتراضات در بندر تریسته ایتالیا منجر به اختلال در روند حمل و نقل کالا شد

بنابر اعلام رسانه های محلی ایتالیا، اعتراضات علیه اجباری شدن کارت واکسن کرونا در محل کار، منجر به اختلال در روند حمل و نقل کالا در بندر تریسته در شمال این کشور شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "ریل فریت"، بنابر اعلام رسانه های محلی ایتالیا، اعتراضات علیه اجباری شدن کارت واکسن کرونا در محل کار، منجر به اختلال در روند حمل و نقل کالا در بندر تریسته در شمال این کشور شده است.
صدها نفر از اعتصاب کنندگان و معترضان در مقابل ورودی این بندر روز جمعه تجمع کرده و تخمین زده می شود که حدود 250 نفر دیگر نیز کار خود را رها کرده و به این تظاهرات پیوستند.
هنوز مشخص نیست که این اعتراضات بر حمل و نقل ریلی در این شهر بندری ایتالیا تأثیر منفی خواهد داشت یا خیر. روزنامه محلی این شهر پیش بینی کرد که تظاهرات ادامه خواهد داشت.
بر اساس این گزارش، حداقل 40 درصد از نزدیک به 1000 کارگر بارانداز در این بندر در برابر ویروس کرونا واکسینه نشده اند.
طبق قوانین جدید ایتالیا، شاغلان در محل کار خود باید مدرکی داشته باشند که نشان دهد آنها واکسینه شده، یا درمان شده اند و یا نتیجه آزمایش کرونای آنها منفی بوده است. این آزمایشات رایگان نیستند و این اقدام دولت یکی از سخت ترین اقدامات در اروپا است.
انتظار می رود اعتراضات دیگری در سراسر ایتالیا علیه اجباری شدن آنچه که دولت "مجوز عبور سبز" می نامد، به ویژه در بنادر این کشور، صورت گیرد.
شاغلینی که این مجوز را در محل کار خود همراه نداشته باشند، تعلیق می شوند و پس از پنج روز حقوق خود را از دست می دهند. اگر افراد بدون این مجوز در محل کار حاضر شوند، احتمالاً جریمه های سنگینی دریافت خواهند کرد.
اگرچه روز جمعه به دلیل این اعتصاب و اعتراضات مشکلات عرضه در ایتالیا پیش بینی می شود، نظرسنجی ها نشان می دهد که دو سوم ایتالیایی ها از اجباری شدن "مجوز عبور سبز" حمایت می کنند.

امروز واکسن اهدایی کرونا از ایتالیا به تهران می‌رسد

سفیر ایتالیا در ایران از ورود بخش اول واکسن های کرونا اهدایی ایتالیا به ایران به میزان یک میلیون و 600 هزار دُز برای امروز خبر داد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، آقای جوزپه پرونه در ایران پس از برگزاری نشست با وزیر بهداشت و نمایندگان دیگر کشورهایی که به ایران واکسن کرونا اهدا کرده بودند روز یکشنبه 25 مهر در جمع خبرنگاران گفت : امروز فرصت خوبی برای همکاری بین المللی بین ایران و کشورهای دیگر در زمینه همکاری های بهداشتی بود که ایتالیا نیز چندین طرح مشترک با ایران در زمینه های بهداشتی و درمانی دارد که امیدواریم این همکاری ها هر روز گسترده تر شود.
وی گفت: امروز در این جلسه درباره واکسن های کرونا صحبت شد و خوشحال هستیم از این که ایران در این زمینه پیشرفت زیادی داشته است ؛ امیدواریم که اهدای واکسن کرونا از ایتالیا به ایران در مبارزه با کرونا و سرعت واکسیناسیون در ایران کمک کند.
سفیر ایتالیا در ایران افزود: ما علاوه بر همکاری های بهداشتی در زمینه اقتصادی و تجاری روابط عمیق و دیرینه ای با ایران داریم و ایتالیا اولین کشوری بوده که در فهرست همکاری تجاری و اقتصادی با ایران قرار داشته است ،هر چند در تحریم ها حجم همکاری ها کاهش پیدا کرده اما امیدواریم که این ارتباطات ارتقا یابد و تقویت شود.
آقای پرونه گفت : در زمینه آموزشی نیز ما روابط خوبی با ایران داریم ضمن اینکه در زمینه فرهنگ و هنر نیز با تبادلات دانشجویی و کارشناسی همکاری های خوبی بین ایتالیا و ایران شکل گرفته است و گسترده تر خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد : برای ما برهه حساسی است که مردم ایران نیز همچون مردم ایتالیا از کرونا آسیب دیده اند و امیدواریم که همکاری ما بتواند در زندگی مردم تاثیر داشته باشد .

تائید 11.3 میلیارد یورو وام اتحادیه اروپا به ایتالیا

کمیسیون اتحادیه اروپا بر سال 2022 مبلغ 11.3 میلیارد یورو اعتبار در قالب برنامه React-Eu به ایتالیا تخصیص خواهد داد. این برنامه در قالب طرح نسل بعدی اتحادیه اروپا جهت کمک به اقتصاد کشورهای آسیب دیده از بحران کووید اختصاص داده می شود. ایتالیا تاکنون بودجه 178 میلیون یورویی را در این طرح دریافت کرده است. بودجه کلی این برنامه 13.5 میلیارد دلار به ایتالیا برای دو سال میباشد و بخش دوم در سال 2022 پرداخت می‌شود. به مناسبت هفته اروپا، بروکسل اعلام کرده است در مجموع در قالب طرح React Eu بودجه34.1 میلیارد یورو، معادل 86 درصد منابع موجود را برای سال 2021 جهت کشورهای عضو تأیید کرده است، در حال حاضر 3.5 میلیارد یورو از این بودجه پرداخت شده است. لازم به ذکر است این وام جدا از وام 209 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا تحت عنوان بازیابی اقتصادی می‌باشد که طی 5 سال پرداخت خواهد شد.
منبع : آنسا

«تعارض» راهی ایتالیا می‌شود

فیلم سینمایی «تعارض» به کارگردانی محمدرضا لطفی که با نام (ریست) به جشنواره های خارجی عرضه شده است، راهی ایتالیا می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، فیلم سینمایی «تعارض» (ریست) به کارگردانی محمدرضا لطفی و تهیه‌کنندگی سیدامیر سیدزاده که در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، اکنون به بخش اصلی و مسابقه چهارمین جشنواره Festival del Cinema di Castel Volturno ایتالیا راه پیدا کرده است.
این جشنواره با هدف حمایت از فیلم‌ها و فیلمسازان مستقل ایجاد شد که در آن سینما نه تنها در جنبه هنری و فرهنگی خود، بلکه به‌عنوان حرفه و فرصت‌های شغلی نیز ارائه می‌شود.
رضا بهبودی، سودابه بیضایی، محمد صدیقی مهر، حامد رحیمی نصر، پریسا محمدی و رقیه افشین پور بازیگران این فیلم سینمایی هستند. پخش جهانی این فیلم توسط محمد بخشی انجام می‌شود.

اجباری شدن گواهی سبز کرونا در ایتالیا

بر اساس قانون جدید ایتالیا، افرادی که «گواهی سبز کوید -۱۹» را دریافت نکنند، بدون پرداخت حقوق از کار برکنار خواهند شد.این گواهی نشان دهنده واکسیناسیون، تست منفی کرونا و یا گواهی نقاهت بعد از ابتلا به کرونا می‌باشد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، ایتالیا قانون جدیدی را برای مبارزه با همه‌گیری تصویب کرده‌است که بر طبق آن همه کارکنان بخش خصوصی و دولتی بایستی گواهی سلامتی تایید شده دولت را تهیه کنند. این گواهی نشان دهنده واکسیناسیون، تست منفی کرونا و یا گواهی نقاهت بعد از ابتلا به کوید-۱۹ می‌باشد.
بر اساس قانون جدید کشور ایتالیا، افرادی که این «گواهی سبز» را دریافت نکنند، بدون پرداخت حقوق از کار برکنار خواهند شد. کارفرمایان موظف هستند از گواهی کارکنان خود اطمینان حاصل کنند. همچنین نرم افزار موبایلی بدین منظور طراحی شده است که کارکنان در صورت دور زدن این قانون، مجبور به پرداخت جریمه خواهند شد.
مقامات دولتی می‌گویند این شیوه تا کنون بسیار موفق بوده است و از ماه پیش که دولت این قانون را اعلام کرده است بیشتر از ۵۰۰،۰۰۰ نفر از کسانی که پیش از این در برابر واکسن مقاومت می‌کردند (تعدادی بیشتر از آنچه انتظار می رفت)، واکسیناسیون خود را انجام داده‌اند. ماریو رنا سخنگوی ارتش دولت ایتالیا و مسئول طرح واکسیناسیون این کشور می‌گوید:«آمار مرگ و میر در حال حاضر به صورت میانگین ۵۰ نفر در روز است و ما امیدواریم این میزان به عدد صفر برسد.»

آلیتالیا منحل شد

بحران اقتصادی، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایتالیا را برای همیشه زمین گیر کرد

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، بحران اقتصادی، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایتالیا را برای همیشه زمین گیر کرد. آلیتالیا که سال‌ها با بحران شدید مالی دست به گریبان بود با شیوع کرونا کاملا ورشکست و روز جمعه ۱۵ اکتبر (۲۳ مهرماه) منحل شد و شرکت هواپیمایی «ایتا» با ۵۲ هواپیما به عنوان حامل جدید پرچم ایتالیا، جایگزین این شرکت شد. با انحلال آلیتالیا، هزاران نفر از کارکنان آن بیکار شده اند.

اظهارات:

- یکی از کارکنان اخراجی آلیتالیا

- مائوریتسیو لندینی، دبیر کل بزرگترین اتحادیه کارگری ایتالیا (چی جی ال)

- فرانچسکو استاچولی، مدیر ارشد اتحادیه کارگری او اس بی ایتالیا

 یکی از کارکنان آلیتالیا گفت: من از امروز بیکار شدم و دیگر نمی‌دانم چطوری باید هزینه زندگی فرزندانم را تامین نمایم. همسر سابق من نیز کارمند آلیتالیا بود که او هم بیکار شده است.

اتحادیه‌های کارگری در ایتالیا از آنچه «بی تفاوتی دولت ایتالیا نسبت به انحلال آلیتالیا» گفته شده شدیدا انتقاد کردند.

مائوریتسیو لندینی، دبیر کل بزرگترین اتحادیه کارگری ایتالیا (چی جی ال) گفت: دولت هیچ اقدامی برای جلوگیری از اخراج کارکنان آلیتالیا انجام نداد و درباره چگونگی کمک به این افراد که در شرایط بسیار دشوار هستند نیز هنوز با اتحادیه‌های کارگری مذاکره نکرده است.

فرانچسکو استاچولی، مدیر ارشد اتحادیه کارگری او اس بی گفت: بر اساس اطلاعاتی که کسب کرده ایم شرکت هواپیمایی ایتا، از ۱۱ هزار کارکنان آلیتالیا فقط ۲ هزار نفر آن‌ها را استخدام کرده و حقوقشان را نیز ۴۰ درصد کاهش داده است.

دولت ایتالیا پیشتر اعلام کرده بود، آلیتالیا شرکتی ورشکسته است و دیگر امکان نجات آن وجود ندارد.

به این ترتیب آلیتالیا حامل پرچم ایتالیا که به ایتالیایی به معنای بال‌های ایتالیا است امروز بعد از نزدیک به ۷۵ سال به حیات خود پایان داد و شرکت هواپیمایی ایتا که چهار حرف نخست ایتالیا را تشکیل می‌دهد، جایگزین آن شد.

 

بحران اقتصادی، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایتالیا را برای همیشه زمین گیر کرد

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، بحران اقتصادی، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایتالیا را برای همیشه زمین گیر کرد. آلیتالیا که سال‌ها با بحران شدید مالی دست به گریبان بود با شیوع کرونا کاملا ورشکست و روز جمعه ۱۵ اکتبر (۲۳ مهرماه) منحل شد و شرکت هواپیمایی «ایتا» با ۵۲ هواپیما به عنوان حامل جدید پرچم ایتالیا، جایگزین این شرکت شد. با انحلال آلیتالیا، هزاران نفر از کارکنان آن بیکار شده اند.

اظهارات:

- یکی از کارکنان اخراجی آلیتالیا

- مائوریتسیو لندینی، دبیر کل بزرگترین اتحادیه کارگری ایتالیا (چی جی ال)

- فرانچسکو استاچولی، مدیر ارشد اتحادیه کارگری او اس بی ایتالیا

 یکی از کارکنان آلیتالیا گفت: من از امروز بیکار شدم و دیگر نمی‌دانم چطوری باید هزینه زندگی فرزندانم را تامین نمایم. همسر سابق من نیز کارمند آلیتالیا بود که او هم بیکار شده است.

اتحادیه‌های کارگری در ایتالیا از آنچه «بی تفاوتی دولت ایتالیا نسبت به انحلال آلیتالیا» گفته شده شدیدا انتقاد کردند.

مائوریتسیو لندینی، دبیر کل بزرگترین اتحادیه کارگری ایتالیا (چی جی ال) گفت: دولت هیچ اقدامی برای جلوگیری از اخراج کارکنان آلیتالیا انجام نداد و درباره چگونگی کمک به این افراد که در شرایط بسیار دشوار هستند نیز هنوز با اتحادیه‌های کارگری مذاکره نکرده است.

فرانچسکو استاچولی، مدیر ارشد اتحادیه کارگری او اس بی گفت: بر اساس اطلاعاتی که کسب کرده ایم شرکت هواپیمایی ایتا، از ۱۱ هزار کارکنان آلیتالیا فقط ۲ هزار نفر آن‌ها را استخدام کرده و حقوقشان را نیز ۴۰ درصد کاهش داده است.

دولت ایتالیا پیشتر اعلام کرده بود، آلیتالیا شرکتی ورشکسته است و دیگر امکان نجات آن وجود ندارد.

به این ترتیب آلیتالیا حامل پرچم ایتالیا که به ایتالیایی به معنای بال‌های ایتالیا است امروز بعد از نزدیک به ۷۵ سال به حیات خود پایان داد و شرکت هواپیمایی ایتا که چهار حرف نخست ایتالیا را تشکیل می‌دهد، جایگزین آن شد.

 

اهدای حدود ۴۰۰هزار دوز دیگر واکسن آسترازنکا توسط ایتالیا به ایران

سفارت ایتالیا در تهران اعلام کرد این کشور حدود چهارصد هزار دوز دیگر واکسن کرونا علاوه بر ۱.۲میلیون دوز قبلی به ایران اهدا خواهد کرد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا،‌ سفارت ایتالیا در تهران در صفحه توییترش اعلام کرد: ایتالیا پس از اهداء ۱.۲ میلیون دوز واکسن آسترازنکا به ایران، اعلام کرد ۳۶۲٫۴۰۰ دوز دیگر را به افتخار روابط دیرینه‌ی دوستی و همکاری، که دو کشور را متحد کرده است، به ایران اهدا می کند.

تظاهرات مردم ایتالیا در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی

رم- ایران‌پرس: مردم ایتالیا در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی این کشور تظاهرات کردند.
به گزارش خبرگزاری ایران پرس، با فراخوان اتحادیه‌های کارگری در ایتالیا و همزمان با اعتصاب عمومی 24 ساعته در این کشور، عصر دوشنبه، ده‌ها هزار نفر در شهرهای بزرگ ایتالیا از جمله رم به خیابان‌های آمدند.
تظاهرکنندگان در شهرهای بزرگ ایتالیا با سردادن شعارهای ضد دولتی، به سیاست‌های اقتصادی دولت ماریو دراگی Mario Draghi نخست‌وزیر ایتالیا انتقاد کردند.
تظاهرکنندگان همچنین درخواست حل مشکلات اقتصادی، افزایش درآمدها، حمایت دولت از بیکاران، اعطای تسهیلات بانکی و ممانعت از اخراج کارگران و کارمندان را دارند.
درپی پایان حمایت‌های دولتی از کارکنان بخش‌های خصوصی در ایتالیا و پایان دوره ممنوعیت اخراج آن‌ها به سبب بحران کرونا، بسیاری از کارگران و کارمندان در این کشور در آستانه اخراج قرار گرفته‌اند.
درهمین حال؛ تعداد زیادی از شرکت‌ها و کارخانه‌ها به علت پیامد‌های سنگین ویروس کرونا در ایتالیا اعلام ورشکستگی کرده‌اند.

عرضه و تقاضای نامتعادل در بازار کار ایتالیا

طبق مطالعه اخیر Censis-Confcooperative ، بیش از 21 میلیارد یورو معادل 1.2 درصد از تولید ناخالص داخلی هزینه عدم تطابق عرضه و تقاضای بازار کار در ایتالیا می‌باشد. این ضرر اقتصادی حاصل ناهماهنگی در بازار کار یا عدم ارتباط بین تقاضا و عرضه نیروی کار می باشد. پدیده ای که به صدها شرکت مربوط می‌شود و نمی‌توانند فرد مورد نیازشان را برای استخدام پیدا کنند و یا هزاران کارگری که نمی‌توانند شغلی پیدا نمایند. مائوریزیو گاردینی، رئیس کنفدراسیون شرکتها، تصریح می‌کند "اگر شرکت ها می‌توانستند تمام پرسنل مورد نیاز خود را استخدام کنند، رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2021 از 5.9٪ به 7.1٪ افزایش می یافت."
در تجزیه و تحلیل علل این ناسازگاری و شکاف بزرگی که مشاهده می‌شود، به بررسی کمبود نیروی انسانی در بخشهایی که با کمبود متخصصان با مهارتهای لازم پرداخته شده، بطور دقیق این میزان کمبود در بخش ساختمان سازی (2.4)، خدمات اطلاعات و ارتباطات (2.1) و فعالیت های هنری، ورزشی و سرگرمی (2.1) درصد می‌باشد. در فعالیت های اقامتی و پذیرایی، این نرخ با افزایش 0.4 واحدی نسبت به سه ماهه اول سال جاری به 2.3 درصد رسید.
منبع: mfa.ir

ترمیم روابط تجاری ایران و ایتالیا در گذر زمان

ایران و ایتالیا دو کشور پیشرو در زمینه همکاری‌های تجاری و اقتصادی هستند. هر چند شاید ایتالیا همانند فرانسه یا آلمان دارای نفوذ سیاسی گسترده نباشد، اما این کشور نقش بسیار قابل توجهی در تاسیس و ادامه فعالیت بسیاری از صنایع می‌تواند داشته باشد. در همین راستا رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا اظهار می‌کند در ابتدای تحریم‌های آمریکا سطح مبادلات تجاری با ایتالیا حدودا به یک میلیارد و ۲۰ میلیون یورو کاهش یافت، اما اکنون با گذشت زمان وضعیت تجاری دو کشور در حال بهبود است. احمد پورفلاح در این زمینه می‌گوید: اگر بگوییم تحریم‌ها هیچ مشکلی ایجاد نکرده است حرف نادرستی است. قطعا تحریم در این سطح گسترده بی‌تاثیر نیست؛ اما ایتالیا از معدود کشورهای اروپایی است که همواره تلاش کرده ارتباط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را با ایران حفظ کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چشم‌انداز مراودات و تعاملات تجاری ایران و ایتالیا سراغ احمد پورفلاح، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا رفتیم.
ترمیم روابط تجاری ایران و ایتالیا در گذر زمان
ارزیابی شما از چشم‌انداز مراودات و تعاملات تجاری ایران و ایتالیا چیست؟
ایتالیا همواره یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران بوده است. در سال ۲۰۱۱ میلادی حجم معاملات تجاری دو کشور از مرز تاریخی ۷ میلیارد یورو گذشت، ولی پس از وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به یک میلیارد و ۲۰ میلیون یورو سقوط کرد که مهم‌ترین عامل این سقوط که بیشتر شامل دارو و مواد غذایی بوده است، حذف نفت صادراتی است. در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ حداکثر حجم معاملات به یک میلیارد دلار رسیده است ولی با ارزیابی رفتار منطقی تجار ایتالیایی و علاقه‌مندی آنها به ارتباط با بنگاه‌های ایرانی و همچنین تمایل صاحبان صنایع و بازرگانان به همکاری با ایتالیایی‌ها، برقراری ارتباط مجدد و در سطح بالا پس از رفع تحریم‌ها قطعی به نظر می‌رسد.

اتاق مشترک ایران و ایتالیا برای افزایش سهم تجارت بین ایران و ایتالیا و تسهیل روابط تجاری چه اقداماتی انجام داده است و چه برنامه‌هایی دارد؟
اتاق ایران-ایتالیا در روزهای ۵ تا ۸ آذرماه ۱۳۹۸ و قبل از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا، آخرین هیات بزرگ تجاری خود را به ایتالیا شهر میلان اعزام کرد و تجار ایرانی در جلسه B۲B شرکت کردند و با بیش از ۶۰ شرکت ایتالیایی به ملاقات و گفت‌وگو پرداختند. در شرایط شیوع ویروس کرونا اتاق همواره به‌عنوان محل امن و معتمد تجار در کشور به ارائه خدمات خود پرداخته و در همین ارتباط در تاریخ ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰، ۶۰ تن از اعضای دو اتاق به معرفی توانمندی‌ها و علاقه‌مندی‌های خود پرداختند و در تاریخ ۶ مردادماه ۱۴۰۰ این ۶۰ تن در جلسات B۲B با همتایان خود شرکت کردند. به‌رغم سایه‌ سنگین تحریم‌ها و سونامی کووید-۱۹ اتاق ایران و ایتالیا با همکاری خواهرخوانده خود سعی در تبادل اطلاعات و زنده نگاه‌داشتن ارتباطات بین فعالان اقتصادی دو کشور کرده است.

تبادلات تجاری بین ایران و ایتالیا بیشتر در چه زمینه‌ها و حوزه‌های اقتصادی است؟ چه کالایی بین دو کشور تبادل می‌شود؟
ایتالیا به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکای تجاری ایران در اتحادیه اروپا به دلیل حضور قدرتمند خود در پایه‌ریزی زیرساخت بسیاری از صنایع ایران همچون نفت، پتروشیمی، فولاد، لوازم‌خانگی، انواع ماشین‌آلات نساجی، تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی و همچنین کاشی و سرامیک نقش بسزایی داشته و همواره روابط نزدیکی میان دست‌اندرکاران این صنایع در ایران و ایتالیا برقرار بوده است. صادرات ایران به ایتالیا اقلامی چون خشکبار، گیاهان و مواد اولیه دارویی، زعفران، چرم و پوست و سالامبور را تشکیل داده است.

چه مشکلاتی در زمینه تعاملات تجاری بین تجار دو کشور وجود دارد؟
در حال حاضر بدیهی است که به علت وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و اضافه شدن محدودیت‌های ناشی از کرونا امکان فعالیت گسترده ایران با سایر کشورها ازجمله ایتالیا که سالیان زیادی شریک اول تجاری ایران بوده وجود نداشته است و حجم معاملات بین دو کشور به علت موانع موجود به حداقل رسیده است. مهم‌ترین عامل کاهش این ارتباطات ناشی از عدم همکاری بانک‌های اروپایی با بازرگانان ایرانی تحت تاثیر تحریم‌های همه‌جانبه و همچنین عدم پذیرش برخی لوایح FATF از سوی ایران است.

تجار ایرانی از امنیت و تضمین کافی برای حصول مطالبات خود از طرف‌های تجاری برخوردار هستند؟
روابط تجار ایرانی و ایتالیایی به سال‌های بسیار دور بازمی‌گردد و حجم پر‌شماری از این معاملات بر اساس اعتماد متقابل صورت می‌پذیرد البته طی دهه گذشته با پایبندی به قوانین بین‌المللی قراردادها به‌صورت استاندارد مکتوب می‌شود و مشکلات مالی و حقوقی به‌ندرت رخ می‌دهد که در صورت بروز این‌گونه مشکلات اتاق ایران و ایتالیا با استفاده از اعتبار خود و همچنین همکاری با وکلا و مشاوران حرفه‌ای بین‌المللی و همکاری اتاق متقابل در رم (اتاق ایتالیا-ایران) به حل اختلافات کمک‌های موثری کرده است.

در صورت بروز مشکلاتی از قبیل عدم پرداخت هزینه کالا و محصولات از سوی تجار ایتالیایی، اتاق مشترک بازرگانی برای رفع این مشکلات و بازپرداخت مطالبات و رسیدگی به این امور، توانایی اجرایی دارد و می‌تواند در رفع این موانع و چالش‌ها، راهگشا باشد؟
همان‌گونه که ذکر شد بروز مشکلات جدی که یکی از طرفین کاملا عهد و پیمان خود را نقض کند به‌ندرت رخ می‌دهد، ولی در چنین مواردی اکثرا با همکاری همتای ایتالیایی خود و با بهره‌گیری از مشاوری امین به حل اختلافات پرداخته است.

هدف‌گذاری برای ارتقای سطح روابط تجاری دو کشور چگونه است و اتاق مشترک چه اهدافی در این زمینه دارد؟
در وهله اول به نظر می‌رسد که با صادرات نفت حجم معاملات دو کشور افزایش خواهد یافت و سپس با عادی شدن روابط و کمرنگ شدن کرونا مجددا سایر اقلام بین بازرگانان و صاحبان صنایع دو کشور مبادله خواهد شد و میزان مبادلات به سطح قبلی خود بازگردد. بی‌تردید در شرایط پیش رو شکل ارتباطات و صادرات و واردات با تغییر محسوسی روبه‌رو خواهد شد. رشته‌های استارت‌آپی فضای قابل‌توجهی را اشغال خواهند کرد و مقوله سرمایه‌گذاری در ایران به‌جای واردات محصول ساخته‌شده بیشتر موردنظر خواهد بود. بحث آموزش نیروی کار و انتقال تجربه است. در مورد صنعت گردشگری، ایتالیایی‌ها در این زمینه صاحب‌نام هستند و همچنین کسب تجربه راه‌اندازی کسب‌وکارهای خانگی و صنایع کوچک و متوسط که ایتالیایی‌ها به آن شهره هستند، از دیگر اهداف است، کشور ما نیز در تولید دانش و علم در جایگاه بسیار خوبی در جهان قرار دارد و به همین دلیل به نظر می‌رسد که در کشور ضمن دستیابی به جایگاه مبادلاتی قبلی خود با تکیه ‌بر علوم پیشرفته، بسیار سریع‌تر از گذشته به رکوردهای بالاتر دست خواهیم یافت.

در خصوص دیدارتان با همتای ایتالیایی توضیح دهید و این دیدار منجر به چه تفاهمات و دستاوردهایی شد؟
با توجه به اینکه زنده‌یاد الساندرلو که سال‌های زیادی سکاندار ریاست اتاق ایتالیا-ایران بودند علاقه و تعصب زیادی نسبت به گسترش روابط دو کشور داشتند، همواره دو اتاق تعاملات نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند، اینک که زامپینی مدیری باتجربه عهده‌دار این مسوولیت شدند پیش‌بینی می‌کنم که همکاری‌های مفید و موثر بیشتری بین دو اتاق در آینده نزدیک داشته باشیم. در هفته اول مهرماه بین روسای دو اتاق در تهران دیدارهایی صورت گرفت که به توافقات ارزنده‌ای شامل بالا بردن سطح همکاری‌ها و همراهی‌های دو اتاق، تمرکز بر نقاط قوت اقتصادی اعضا‌ی دو اتاق و تلاش برای گسترش روابط آنان، بررسی راهکارهایی به‌منظور ارائه خدمات بیشتر، طراحی راهکارهای جدید برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک اعضای علاقه‌مند در اتاق، تبادل بیشتر و سریع‌تر اطلاعات بازرگانی و صنعتی بین دو اتاق، آمادگی برای ارتباطات بیشتر پس از رفع تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران و بی‌رنگ شدن کرونا به‌ویژه در اعزام و جذب هیات‌های اقتصادی بین دو کشور و رایزنی‌های بیشتر در سطوح بالای اقتصادی و تجاری با مسوولان و متصدیان در کشور برای افزایش و گسترش هرچه بیشتر سطح روابط منجر شد.

در دیدار روسای اتاق‌های مشترک ایران و ایتالیا مطرح شد؛ تاکید بر توسعه همکاری‌های ایران و ایتالیا

در دیدار روسای اتاق‌های مشترک ایران و ایتالیا راهکارهای نزدیکی بیشتر روابط و توسعه همکاری‌های دو جانبه بررسی شد.
به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، احمد پورفلاح رئیس اتاق ایران و ایتالیا با همتای ایتالیایی خود جوزپه زامپینی در محل اتاق ایران و ایتالیا دیدار کرد.
در این ملاقات که برای اولین بار پس از انتخاب جوزپه زامپینی به ریاست اتاق ایتالیا و ایران صورت می‌گرفت طرفین ضمن بررسی راهکارهای نزدیکی بیشتر روابط، بر ادامه همکاری‌های دو جانبه تاکید کرده و مقرر کردند در آینده نزدیک ملاقات‌ها و گفت‌وگوهای بیشتری با یکدیگر داشته باشند.
زامپینی مدیر عامل شرکت آنسالدو انرژیا از بزرگ‌ترین پیمانکاران نیروگاه‌های گازی و ترکیبی در جهان است که سابقه ساخت تعداد زیادی از این نوع نیروگاه‌ها در ایران را هم در کارنامه خود دارد.

دیدار روسای اتاق‌های مشترک ایران-ایتالیا و ایتالیا-ایران

 

در دیدار روسای اتاق‌های مشترک ایران و ایتالیا مطرح شد؛
تاکید بر توسعه همکاری‌های ایران و ایتالیا

 

در دیدار روسای اتاق‌های مشترک ایران و ایتالیا راهکارهای نزدیکی بیشتر روابط و توسعه همکاری‌های دو جانبه بررسی شد.

 

احمد پورفلاح رئیس اتاق ایران و ایتالیا با همتای ایتالیایی خود جوزپه زامپینی در محل اتاق ایران و ایتالیا دیدار کرد.

در این ملاقات که برای اولین بار پس از انتخاب جوزپه زامپینی به ریاست اتاق ایتالیا و ایران صورت می‌گرفت طرفین ضمن بررسی راهکارهای نزدیکی بیشتر روابط، بر ادامه همکاری‌های دو جانبه تاکید کرده و مقرر کردند در آینده نزدیک ملاقات‌ها و گفت‌وگوهای بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

زامپینی مدیر عامل شرکت آنسالدو انرژیا از بزرگ‌ترین پیمانکاران نیروگاه‌های گازی و ترکیبی در جهان است که سابقه ساخت تعداد زیادی از این نوع نیروگاه‌ها در ایران را هم در کارنامه خود دارد.

در ایـن ملاقـات کـه بـرای اولیـن بــار پــس از انتخــاب آقــای دکتــر زامپینـی بـه ریاسـت اتـاق ایتالیـا ایــران صــورت میگرفــت دبیــرکل اتــاق ایــران و ایتالیــا نیــز حضــور داشــت و طرفیــن ضمــن بررســی راهکارهــای نزدیــک تــر نمــودن روابــط، بــر ادامــه همکاریهــای دو جانبــه تاکیــد نمودنــد و مقــرر گردیــد در آینــده نزدیــک ملاقات‌هــا و گفتگوهــای بیشــتری نیــز صــورت گیــرد. آقــای دكتــر زامپينــي مديــر عامــل شــركت آنســالدو انرژیــا از بزرگتريــن پيمانــكاران نيــروگاه هــاي گازي و تركيبــي در جهــان است که سابقه ساخت تعداد زیادی از این نوع نیروگاه‌ها در ایران را هم در کارنامه خود دارد.

 

 

پایان دورکاری برای کارمندان بخش دولتی ایتالیا

وزیر مدیریت عمومی ایتالیا روز شنبه در تایید یک حکم رسمی که روز جمعه منتشر شده بود تاکید کرد سه میلیون و دویست هزار کارمند ادارات دولتی ایتالیا باید از ۱۵ اکتبر به محل کار خود بازخواهند گشت.
به گزارش خبرگزاری فرانس پرس؛ رناتو برونتا وزیر مدیریت عمومی ایتالیا روز شنبه در مصاحبه با روزنامه «ایل مسجرو» تصریح کرد دورکاری برای کلیه کارمندان ادارات دولتی پایان یافته است. از این پس دورکاری فقط در برخی موارد استثنایی ادامه خواهد داشت که درباره شرایط آن با اتحادیه‌ها در حال گفتگو هستیم.
این عضو کابینه ایتالیا تاکید کرد دورکاری فقط در مواردی که به بهبود ارائه خدمات و افزایش کارآیی بخش عمومی کمک کند، انجام خواهد شد.
برونتا خاطر نشان کرد حضور کارمندان در ادارات می‌تواند به احیای مصرف در شهر‌ها کمک کند.
ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در حکمی که روز جمعه توسط وی امضا شد، تاکید کرد ادارات عمومی باید از رعایت تدابیر پیشگیرانه ضدکرونا و همچنین بازگشت ایمن کارمندان به محل کار اطمینان حاصل کنند.
دستور بازگشت به محل کار در بخش دولتی فقط شامل حال ۵.۴ درصد جمعیت ایتالیا می‌شود. در عین حال ساعات ورود و خروج کارمندان به ادارات نیز می‌تواند با انعطاف بیشتری به اجرا گذاشته شود.
رناتو برونتا از اجرای طرح پاسپورت واکسن در ایتالیا که از نظر وی بزرگترین عملیات سیاست اقتصادی دولت ماریودراگی محسوب می‌شود، ‏استقبال کرد.
دولت ایتالیا اخیرا تصمیم گرفت از پانزدهم اکتبر الزام ارائه پاسپورت واکسن در محل کار را در بخش‌های دولتی و خصوصی اعمال کند. هدف از این اقدام دولت ایتالیا این است که میزان واکسیناسیون در کشور را تا آنجا که ممکن است قبل از شروع فصل سرما که باعث افزایش بیماری‌های مسری می‌شود، گسترش دهد.
نداشتن پاسپورت واکسن در ایتالیا جریمه‌های سنگین در پی دارد، اما به اخراج و خلع از خدمت منجر نخواهد شد.

افزایش 11.3% صادرات در 2021

ساچه درگزارش صادرات 2021 خود آورده است: رونق اقتصاد جهانی باعث می‌شود صادرات ایتالیا با عنوان ساخت ایتالیا به سطوح بالاتری نسبت به قبل از همه گیری برسد. ساچه این نرخ رشد را 11.3 درصدی تخمین می زند ، که بازگشت کامل به سطح قبل از همه گیری است که صادرات به 482 میلیارد یورو رسید. این شرکت همچنین در سال 2022 ، رشد 5.4 درصد را برای صادرات پیش بینی کرده و در دوسال بعد این نرخ را 4 درصد برآورد نموده است. این سرعت ، تقریباً یک درصد بیشتر از نرخ میانگین قبل از بحران (3.1٪+ ، که به طور متوسط سالانه ، بین 2012 تا 2019 کسب شده بود) بود و دستیابی به ارزش صادرات 550 میلیارد یورو برای صدور کالا در سال 2024 را ممکن ارزیابی کرده است.
در صورت عدم مهار همه گیری، سرعت اقتصاد جهان کاهش خواهد یافت. در این سناریو ساچه نرخ صادرات در سال جاری را محدودتر (7.2٪) پیش بینی نمود و درصورت تداوم وضعیت در سال 2022 این نرخ به صفر خواهد رسید. بنابراین بازیابی کامل در بازارهای خارجی به 2023 موکول خواهد شد.
رئیس ساچه ردولفو اروره در این خصوص اظهار داشت: "دوره ای که ما در حال گذراندن آن هستیم برای تاریخ ما نقطه عطفی خواهد بود. سال 2021 به عنوان سالی خواهد بود که صادرات ایتالیا مسیر رشد خود را با نتایج دو رقمی از سر گرفت." "گزارش ما به وضوح نشان می دهد که چگونه بهبود اقتصاد ایتالیا ناشی از صادرات است. دستور جدید و ابزارهایی که به ساچه سپرده شده به ما اجازه می دهد تا در حمایت از صادرات Made in Italy مداخله کنیم ، اما در عین حال در زمینه داخلی ، در تلاش برای افزایش سرمایه گذاری کار کنیم که رقابت شرکت ها را بهبود بخشیده و به ایتالیایی‌ها و سیستم اقتصادی کشور ، نیروی محرکه بیشتری برای صادرات ما ایجاد کند.
وزیر اقتصاد ، دانیل فرانکو نیز با اشاره به این گزارش اعلام نمود،"ما در حال بازیابی شدیدترین افت تولیداتمان از زمان جنگ جهانی هستیم. و فرایند واکسیناسیون و جلوگیری از گسترش بیماری برای تثبیت روند رشد مهم است.
طبق مطالعه ساچه ، "اجرای کامل اصلاحات ساختاری طرح بازیابی موسوم به NRP و حفظ آن در میان مدت" بر شدت رشد تولید ناخالص داخلی ایتالیا ، به ویژه برای جبران کاهش آن در سه سال گذشته ، تاکید می‌کند. در سال 2025 تولید ملی به عنوان بازتابی از افزایش سرمایه گذاری‌ها و اصلاحات با پیامدهای مثبت بر تولید ناخالص داخلی بالقوه ، 2.7 درصد افزایش می یابد. " علاوه بر این ، اصلاحات ساختاری PNR همچنین رقابت شرکت های ایتالیایی فعال در بازارهای خارجی را افزایش می دهد: سطح صادرات کالا ، از نظر ارزش ، در واقع در سال 2025 نسبت به آنچه در سناریوی پایه انتظار می رود ، 3.5 درصد افزایش خواهدیافت.
منبع: ansa.it

گردباد ویرانگر در ایتالیا

وقوع همزمان چند گردباد شدید در ایتالیا، خسارت‌های زیادی بر جا گذاشت.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ در حالی که ۷ گردباد با سرعت حدود ۳۰۰ کیلومتر در ساعت نقاط مختلف استان لومباردیا در شمال ایتالیا را در نوردید، گردباد دیگری هم در امیلیا رومانیا، دیگر استان شمالی این کشور موجب تخریب چند هواپیمای سبک در فرودگاهی در این منطقه شد.
یکی از کارکنان این فرودگاه گفت: بر اثر وقوع گرباد شدید دو آشیانه هواپیما در این فرودگاه تخریب و ۷ هواپیمای سبک هم کاملا نابود شدند.
گردباد به بسیاری از منازل و کارخانه‌ها آسیب رسانده است.
یک شهروند ایتالیایی گفت: گردباد آنچنان شدید بود که سقف خانه ما را با خودش برد.
این در حالی است که هفته گذشته نیزچند گردباد شدید برخی از مناطق جنوبی این کشور را در نوردیده بود.
یک شهروند ایتالیایی گفت: من در داخل ماشینم بودم که به طور ناگهانی گردباد خودرو را از جا بلند و به طرف دیگری پرتاب کرد.
در همین حال در حالی که برخی از استان‌های شمالی ایتالیا شاهد بارش شدید باران هستند، برخی از مناطق جنگلی جنوب این کشور به دلیل گرما همچنان در آتش می‌سوزند.
میزان بلایا و حوادث طبیعی ناشی از تغییرات آب و هوایی در ایتالیا در سال جاری در مقایسه با سال‌های گذشته به مراتب بیشتر بوده و خسارات مالی و جانی سنگینی را برای این کشور به همراه داشته است.

داوری الهه نوبخت در جشنواره مذهب ایتالیا

تهران- ایرنا- تهیه‌کننده و پخش‌کننده بین‌المللی سینما، به عنوان داور بخش مسابقه اصلی بیست و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «مذهب امروز» ایتالیا انتخاب شد.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، الهه نوبخت پیش از این داور جشنواره بین المللی فیفوگ سوییس، جشنواره بین‌المللی زنان در هرات و جشنواره بین المللی منا در هلند نیز بوده است.
نوبخت در کنار سایر داوران، از جمله لیدیا ماگنی از ایتالیا، میلیجان گوچیک از صربستان، دیانا آشیموا از قزاقستان و مصطفی جناپ آیدین از ترکیه فیلم های سینمایی، مستند و کوتاه بخش مسابقه این دوره از جشنواره را داوری خواهند کرد.
این جشنواره که از سال ۱۹۹۷، به عنوان اولین جشنواره با هدف برقرای پلی میان سینما و مذاهب مختلف آغاز به کار کرد، به دنبال توسعه صلح و فرهنگ های مختلف، از طریق پذیرش تفاوت‌های یکدیگر است.
امسال مستند بلند نان مقدس، ساخته رحیم ذبیحی، فیلم بلند دختر آبی از کیوان مجیدی در کنار فیلم های کوتاه مادرزاد ساخته مشترک سامان حسین پور و آکو زندکریمی، قبل از تاریکی ساخته مصیب حنائی، خاک رُس از اردلان زینتی، دابور به کارگردانی سعید نجاتی، دست ها از آمن صحرایی، تنها نخواهم ماند به کارگردانی یاسر طالبی و مندلی ساخته مقداد جلالی در این رویداد سینمایی به نمایش گذاشته خواهند شد.
بیست و چهارمین دوره جشنواره بین المللی فیلم «مذهب امروز» از تاریخ ۲۲ تا ۲۹ سپتامبر (۳۱ شهریور تا ۷ مهرماه) در شهر ترنتو ایتالیا برگزار خواهد شد.

موفقیت شرکت ایتالیایی در تولید انرژی پاک

موسسه فناوری spin-out در ماساچوست که سهامدار عمده آن شرکت نفت ایتالیا (انی) می‌باشد، توانسته است از طریق جوش مغناطیسی هسته ای انرژی کاملا پاک را تولید کند. این تحقیق که با عنوان برخورد صفر با تقلید از تولید انرژی در ستاره‌ها انجام شده، نمونه اولیه Cfs supermagneteمی‌باشد. CFS سیستم های جوشش مشترک ( (Commonwealth Fusion Systems می‌باشد که طی آن اولین آزمایش آهنربای جهان را با فنآوری HTS (ابررساناها با درجه حرارت زیاد) با موفقیت به انجام رساند.
فن آوری ابررسانایی محدودیت پلاسما را در فرایند همجوشی مغناطیسی تضمین می‌کند.
Mfa.ir

رشد اقتصادی 5.9% ایتالیا

براساس گزارش اقتصادی OECD   در مورد کشور ایتالیا انتظار می رود اقتصاد تا نیمه اول سال 2022 به همان سطح 2019 برسد ، رشد اقتصادی این کشور در سال جاری 5.9.پیش بینی شده و بدهی عمومی در سال 2021 تقریباً به 160 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش می یابد. ایتالیا تا زمانی که بهبود در بخش های اقتصادی و اشتغالش تحکیم نیافته است ، به حمایت مالی هدفمند OECD نیاز دارد.

وصول اولین قسط از کمک اتحادیه اروپا به ایتالیا

کمیسیون اروپا 24.9 میلیارد یورو به عنوان پیش پرداخت 13 درصدی از کل مبلغ کمک (وام و کمک بلاعوض) 191.5 میلیارد یورویی بابت بازیابی اقتصادی به ایتالیا پرداخت کرد.
بخشی از این کمک 24.9 میلیارد یورویی یعنی 8.957 میلیارد یورو به صورت کمک بلاعوض است که معادل 13 درصد از 68.9 میلیارد یارانه برنامه ریزی شده می‌باشد و مبلغ 15.937 میلیارد یورو نیز وام است که معادل 13 درصد از 122.6 میلیارد یورو مصوب می‌باشد. پرداخت 87 درصد باقیمانده بر اساس میزان تکمیل اهداف تعیین شده انجام می‌شود.
37درصد از مجموع کمک ها به برنامه بازیابی و انعطاف پذیری ایتالیا برای اطمینان از طرح انتقال به اقتصاد سبز، به اصلاحات و سرمایه گذاری تخصیص یافته است، در حالی که 25 درصد از کل کمک به توسعه طرح های دیجیتالی شدن اقتصاد اختصاص یافته است. به طور خاص، کمیسیون اروپا در گزارش خود یادآوری کرده است که برای تضمین گذار سبز 32.1 میلیارد یورو به شبکه راه آهن سریع السیر و تکمیل کریدورهای ریلی باری اختصاص می یابد.
سرمایه گذاری فیشر ایتالیا: حمل و نقل محلی پایدار از طریق توسعه مسیرهای دوچرخه، بدون انتشار کربن شامل توسعه مترو، تراموا و اتوبوس برقی، از جمله احداث ایستگاه‌های شارژ الکتریکی خودرو در سراسر کشور و ایستگاه‌های سوخت گیری هیدروژن برای حمل و نقل جاده ای و ریلی افزایش خواهد یافت.
در حمایت از تحول دیجیتالی 13.4 میلیارد یورو اختصاص می یابد، طرح هایی از جمله ارتقاء فناوری دیجیتال برای مشاغل، با طرح اعتبار مالیاتی با هدف حمایت و تسریع تحول آنها از جمله طرح های مصوب هستند.
تقویت تاب آوری اقتصادی و اجتماعی: 26 میلیارد یورو نیز به منظور افزایش تأمین امکانات مراقبت از کودکان، اصلاح نظام حرفه کادر آموزشی، بهبود سیاست های فعال بازار کار و مشارکت زنان و جوانان در بازار کار با تقویت آموزش های حرفه ای اختصاص می یابد.
3.7 میلیارد یورو برای اصلاح و نوسازی مشاغل عمومی، تقویت ظرفیت اداری و اصلاح و دیجیتالی شدن دادگاه‌های مدنی و کیفری برای کوتاه شدن مدت رسیدگی‌های قضایی اختصاص می یابد. سرمایه گذاری و اصلاحات بیشتر با بهبود تدارکات عمومی و خدمات عمومی محلی، کاهش تأخیر در پرداخت و رفع موانع رقابت در محیط کسب و کار اختصاص خواهد یافت.
نخست وزیر ماریو دراگی اعلام کرد ایتالیا بیشترین سرمایه را از برنامه‌های نسل بعدی اتحادیه اروپا می‌برد. برنامه ملی بازیابی و انعطاف پذیری در 22 ژوئن توسط کمیسیون اروپا تصویب شد. ایتالیا یکی از اولین کشورهایی است که این پیش تامین مالی را دریافت کردند، "تخصیص این منابع عظیم همه ما را به احساس مسئولیت در قبال تعهداتی که نسبت به خود، نسبت به آینده و اروپا داریم فرا می خواند. ما بهبودی پایدار و عادلانه می خواهیم، بنابراین باید به طور موثر و صادقانه این کمک ها را هزینه کنیم. ایتالیا یکی از اولین کشورهایی است که این "پیش تامین مالی" بازیابی را دریافت کرده است. این امر باید ما را تشویق کند تا در مسیر اصلاحاتی که چهار ماه قبل توسط پارلمان با اکثریت زیادی به تصویب رسید، ادامه دهیم. در شش ماه اول دولت نحوه نظارت و حکمرانی برنامه پارلمان، اصلاحات مدیریت دولتی و تدارکات و دولت در راستای برنامه، اصلاحات رقابت و برنامه اصلاحات مالیاتی را ارائه خواهد کرد."
پائولو جنتیلونی، کمیسر اروپایی نیز به مناسبت پرداخت اولین قسمت از بازیابی به ایتالیا، اظهار داشت: "طرح نسل آتی اتحادیه اروپا موسوم به NextGenerationEU یک فرصت تاریخی برای سرمایه گذاری در ارتقاء قدرت ایتالیا است". " تامین مالی امروز اولین گام ملموس برای شروع سرمایه گذاری‌ها و اصلاحاتی است که ایتالیا متعهد به انجام آن است. این یک فرصت منحصر به فرد برای ایتالیا و راه اندازی مجدد اقتصاد و ساختن آینده ای پایدار برای نسل های بعدی است."

اثر فیلمساز ایرانی برگزیده جشنواره ایتالیایی شد

فیلم کوتاه «سس اضافه» ساخته‌ی علیرضا قاسمی موفق به کسب تندیس بهترین فیلمبرداری از هجدهمین دوره‌ی جشنواره‌ «فرانچسکو پازینتی» ایتالیا شد.
به گزارش ایسنا، جایزه بهترین فیلمبرداری این جشنواره ایتالیایی به طور مشترک به «کریستین نویربرگر» و «مایکل ترون» مدیران فیلمبرداری این فیلم اهدا گردید.
در خلاصه‌ داستان سس اضافه آمده است: «هانس چند ساعت قبل از افتتاح تئاتری که در آن بازی می‌کند دست به خودکشی زده است. او در برزخ با فرشته‌ شکمویی گیر افتاده است و تمام تلاشش را می‌کند تا به دنیای زندگان بازگردد».
دیگر عوامل این فیلم عبارت‌اند از: بازیگران: آنتونیو لالو، بن جانسن، نویسنده و کارگردان: علیرضا قاسمی، تهیه‌کنندگان: آدرین برویه، فرانسیس والتر، السا پایین، تهیه‌کننده اجرایی: الکساندر وادو، مدیر فیلمبرداری: کریستین نویربرگر، مایکل ترون، تدوین: ماکسیمیلیان مرش، ارنست لاتیک، طراح صحنه: سیمون شابرت، طراح لباس: کرنلیا وارویزین، مدیرتولید: آدرین، استور تهیه‌شده در مدرسه فیلم بادن-وورتمبرگ آلمان
این فیلم کوتاه محصول کشور آلمان است و این جایزه سومین جایزه‌ی این فیلم در بخش بهترین فیلمبرداری محسوب می شود.

برگزاری نشست شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان با اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا

ایسنا/سیستان و بلوچستان مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان اعلام کرد: شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان با اتاق بازرگانی ایران - ایتالیا نشستی در راستای همکاری های بیشتر برگزار کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از شرکت شهرک های صنعتی استان، علیرضا راشکی اظهار داشت: در این نشست یک نفر از اعضای کمیسیون صنعت و معدن ایران ، رییس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا و رییس اتاق بازرگانی استان سیستان و بلوچستان حضور داشتند.
وی افزود: در این نشست فرصت ها و تهدیدهای بنگاه های خصوصی برای فعالیت اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان مطرح شد.
رییس هیات مدیره شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان یاد آور شد: علاوه بر این ظرفیت های منطقه ، حمایت ها و مشوق های قابل ارایه به سرمایه گذاران در شهرک ها و نواحی صنعتی نیز بیان شد.
علیرضا راشکی اذعان داشت: مبحث اهمیت استفاده از ظرفیت بازارچه های مرزی، منطقه آزاد و ظرفیت های گردشگری استان سیستان و بلوچستان از دیگر مواردی بود که در این نشست پیرامون آن بحث و گفت وگو شد.
رییس اتاق ایران ایتالیا گفت: سیستان و بلوچستان به سبب داشتن مرزهای آبی و زمینی طولانی با کشورهای حوزه دریای عمان، پاکستان و افغانستان از موقعیت استراتژیک خاصی در کشور برخوردار است.
پور فلاح ادامه داد: این استان می تواند به عنوان یک هاب تجاری کارا و موثر عمل کند.
وی تاکید کرد: اتاق ایران ایتالیا آمادگی خود را برای همکاری در زمینه بازاریابی و سرمایه گذاری مشترک در حوزه های صنایع ، معادن ، کشاورزی و میراث فرهنگی اعلام می کند.

اکسپو ۲۰۲۰ فرصتی برای بازسازی چهره ایران در فضای بین‌المللی است

احمد پورفلاح، مشاور عالی رئیس اتاق ایران، استفاده از فضای اکسپو را فرصتی برای بازسازی چهره ایران در سطح جهانی دانست و از اتا‌ق‌های استانی و تشکل‌ها خواست مشارکت در این رویداد را جدی بگیرند.
مشاور عالی رئیس اتاق ایران، حضور در اکسپو ۲۰۲۰ دبی را اقدامی مهم و ضروری خواند و تاکید کرد: ایران می‌تواند با برگزاری روز ملی ایران در این رویداد بین‌المللی در راستای بازسازی چهره کشور در بین اذهان استفاده کند.
احمد پورفلاح در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران، افزود: می‌توانیم با برنامه‌ریزی دقیق در راستای جذب سرمایه‌گذار خارجی و انتقال اطلاعات لازم از کشور درباره توانمندی‌های تولیدی، صنعتی، تجاری، کشاورزی، خدماتی، معدنی و غیره از فرصت اکسپو بهره ببریم.
عضو ستاد اکسپوی اتاق ایران تاکید کرد: خوشبختانه در این اکسپو بحث‌های سخت‌افزاری در اولویت نیستند و تمرکز اصلی بر ایده‌پردازی‌ها و مدل‌سازی‌هایی است که برای آینده مدنظر است، این می‌تواند با توجه به محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها که موجب شده صنایع ایران تا حدی از تکنولوژی‌های روز دنیا عقب بمانند، خوب باشد چراکه شاید در عرضه محصولات توان رقابت نداشته باشند.
او خاطرنشان کرد: از جمله موضوعاتی که باید مدنظر باشد، گردشگری است. البته در این بحث فقط معرفی اماکن تاریخی و جاذبه‌های طبیعی و آب‌وهوایی مطرح نیست و باید از شیوه‌های نو و تکنولوژی‌های روز برای معرفی توانمندی‌های گردشگری کشور استفاده کنیم. همچنین می‌توانیم با جلسات رودررویی که در اکسپو برگزار می‌شود، تجربیات جهانی در این حوزه را به دست آوریم و از آنها استفاده کنیم.
پورفلاح با بیان این مطلب که اتاق‌های استانی و تشکل‌ها با اعزام هیات و نیرو این رویداد را جدی بگیرند، تصریح کرد: ایران ۷۰ سال است که در اکسپوهای مختلف مشارکت داشته اما تاکنون به جز اکسپوی میلان که در یک بخش بعد از اتریش موفق به دریافت نشان نقره شد، رکورد خاصی از نظر بهره‌برداری از این حضور کسب نکرده‌ است. امیدوارم در این اکسپو بتوانیم به کمک برنامه‌ریزی مناسب بهره‌برداری خوبی داشته باشیم.
این فعال اقتصادی ادامه داد: دراین اکسپو غرفه ایران از نظر موقعیت مکانی و متراژی شرایط مناسبی دارد و در ۸ بخش اداره می‌شود. علی‌رغم اینکه مسئولان دولتی خیلی دیر به این موضوع مهم توجه کردند؛ اما به نظر می‌رسد اقدامات خوبی در همین وقت کم انجام شده است. به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا تجربه این کار را در اکسپوی میلان دارم و نگران بودم که در این فرصت کوتاه نتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم اما خبرها حاکی از اجرای ۹۰ درصد هماهنگی‌هاست و این خبر بسیار دلگرم‌کننده‌ای است.
به گفته او ایران در همین شرایط از نظر معماری و طراحی غرفه توانست در بین ۱۹۰ کشور، رتبه هشتم را به خود اختصاص دهد و برای نخستین بار موضوع طراحی غرفه را با برگزاری یک مسابقه‌ پیش‌ببرد. طراحان اصلی غرفه ایران در اکسپو ۲۰۲۰ خانم نشید نبیان، دکترای معماری از دانشگاه هاروارد و MIT و رامبد ایلخانی بودند که در فراخوان مربوط به طراحی غرفه ایران، شرکت کردند و برنده شدند.
پورفلاح در باره طراحی غرفه‌ها در اکسپو ۲۰۲۰ نیز توضیح داد: در این طراحی از استعاره‌ها و داستان‌های هزارو یک شب و شهرزاد استفاده و درعین حال بر تم اکسپو و جایگزینی قدرت نرم به جای قدرت سخت‌افزاری تمرکز شده است. توجه به لایه‌های دیجیتال در امتداد شاعرانه بودن، کنترل اقلیمی در سازه‌ها و استفاده هوشمندانه از تکنولوژی از ویژگی‌‌های این طراحی است.
مشاور عالی رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اکسپوها در سال‌های اولی اشاره و تشریح کرد: اکسپوهای اولی با پیام‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف تجاری، کشاورزی، صنعتی و غیره برگزار می‌شدند؛ اما در سال‌های اخیر شکل دیگری پیدا کرده و پیام‌ها کیفی‌تر و معنوی شده‌اند. اکسپوی ۲۰۲۰ دبی نیز با پیامی کیفی قرار است برگزار شود و تمرکز خاصی بر اذهان و خلق آینده دارد.
او ادامه داد: اتاق ایران نزدیک به دو سال قبل در زمان وزارت آقای رحمانی، هیات سه نفره‌ای را به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی کرد و با توجه به تجربه اکسپوی ۲۰۱۵ میلان آمادگی اتاق ایران را برای همکاری در راستای حضور موفق در اکسپو ۲۰۲۰ دبی اعلام کرد.
بر اساس اظهارات این عضو ستاد اکسپوی اتاق ایران، بیشتر حساسیت‌ این بود که با توجه به همسایگی امارات با ایران و دادوستد قابل ملاحظه بین دو کشور، اگر نتوانیم در این رویداد مشارکت قدرتمندانه داشته باشیم جای تاسف دارد. در روزهای اولی وضعیت حضور ایران در اکسپو مشخص نبود چراکه جزو دعوت‌شدگان نخستین به اکسپو ۲۰۲۰ نبودیم. امروز خوشحالیم علی‌رغم مشکلات و محدودیت‌ها توانستیم حضور خوبی داشته باشیم.
پورفلاح همچنین مشارکت بخش خصوصی در برگزاری اکسپوی دبی را بهتر از هر زمان دیگری ارزیابی کرد و گفت: به طور کلی امور اکسپوها در اختیار دولت‌هاست هرچند در کشورهای پیشرفته امور اجرایی به بخش خصوصی سپرده می‌شود. در دوره‌های گذشته در ایران حضور بخش خصوصی پررنگ نبود و اگر به صورت انتخابی از بخش خصوصی استفاده می‌شد کماکان نظارت‌های دولتی وجود داشت. در این دوره فضای بیشتری به بخش خصوصی دادند و اتاق ایران توانست جایگاه خوبی در ستاد اصلی اکسپو پیدا کند و ستاد اکسپوی اتاق ایران نیز توانسته پررنگ‌تر از گذشته نقش‌آفرینی کند.
این فعال اقتصادی تاکید کرد: در این رویداد اتاق ایران و امارات هم حضور قوی داشته و با برگزاری جلسات مستمر، اقدامات ارزشمندی انجام داده است، از طرفی هماهنگی‌ها بین دولت و بخش خصوصی هم قابل قبول بوده است. اکسپوها وظایف پیچیده‌ای دارند و نیازمند هماهنگی‌های ویژه‌ای هستند. خوشبختانه این هماهنگی‌ها بین دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی خوب بوده است.
مشاور عالی رئیس اتاق ایران در ادامه با بیان این نکته که پیام اکسپوی ۲۰۲۰ تمرکز بر پیوند اذهان و خلق آینده است و به هیچ وجه نباید تمرکز خاصی روی عرضه و فروش و مسائل اقتصادی و تجاری داشته باشیمف تاکید کرد: این اکسپو ارتباط مستقیمی با موضوعات اقتصادی ندارد. البته شاید بتوانیم در بحث پیوند اذهان از این فرصت بهره ببریم و فاصله‌ای که در سال‌های اخیر از دنیا گرفته‌ایم را جبران کنیم.
او درباره انچه باید در این اکسپو مدنظر باشد، گفت: لازم است رویکرد کشورها را نسبت به آینده بشناسیم و برنامه‌های آنها را دنبال کنیم و اهداف خود را بر اساس رویکردهای موجود در دنیا تنظیم کنیم. ارتباط با افرادی که در این اکسپو حضور دارند بسیار مهم است و از این طریق متوجه می‌شویم که کشورها چه برنامه‌ای برای آینده خود در نظر گرفته‌اند و با توجه به آن استراتژی خود را تدوین می‌کنیم.
به اعتقاد این عضو ستاد اکسپوی اتاق ایران، برگزاری روز ملی ایران در این رویداد مهم بین‌المللی اهمیت بالایی دارد و در ایجاد نگاه مثبت نسبت به ایران اثرات قابل توجهی خواهد داشت. خوشبختانه امکانات لازم برای برگزاری روز ملی ایران در دسترس است، هم نزدیک‌تر بوده و هم هزینه‌ها کمتر است و می‌توانیم شاهد حضور افراد بیشتری در این مراسم باشیم.
پورفلاح معتقد است باید از این فضا برای بازسازی چهره ایران استفاده کنیم. درابتدای کار فکر می‌کردیم شاید بشود از ۳۵ میلیون بازدیدکننده‌ای که پیش‌بینی می‌شود به دبی سفر کنند، جذب گردشگر کنیم و از فضاهای قشم و کیش در اختیار امارات قرار دهیم. هرچند امارات در این حوزه قدرتمندانه برنامه‌ریزی کرد.
مشاور عالی رئیس اتاق ایران یادآور شد: ایران باید در آینده بتواند کاندید برگزاری اکسپو باشد. امروز کشورهایی توانستند برگزارکننده اکسپو باشند که تا چند دهه قبل در برخی پارامترها از ایران عقب‌تر بودند. اگر از این فضا برای جذب سرمایه‌گذار و انتقال اطلاعات لازم درباره توانمندی‌های کشور به دنیا بهره ببریم و فاصله خود را با بخش مولد دنیا جبران کنیم، خوب عمل کرده‌ایم.

افزایش 60% قیمت گندم وتاثیر آن فرآورده‌ها

از ابتدای سال 2021 تاکنون قیمت گندم 60 درصد افزایش یافته است. قیمت انواع ماکرونی و پاستا نیز با روند افزایشی روبروست. ریکاردو فلسیتی، مدیرعامل کارخانه تولید ماکارونی به همین نام و رئیس صنف تولیدکنندگان ماکارونی  Unione italiana ، این موضوع را  طوفانی نامید که در بازار گندم ایجاد و بر سایر بازارها تأثیر گذاشته و می‌تواند مرزهای قیمتی بازار ماکارونی را بشکند. وی معتقد است قیمت گندم دوروم که در سال 2021 حدود 60 درصد و تا 500 یورو در تن افزایش یافت ممکن است تا ماه دسامبر به اوج 600 یورو برسد . افزایش مصرف ، شرایط نا مساعد تولید و پدیده استثنایی آب و هوایی از علل ای افزایش ذکر شده است.خشکسالی در کانادا و سیل در اروپا ، به ویژه در فرانسه ، دقیقاً در دوره گل دهی و برداشت مزارع منجر شد تولید گندم دوروم 2021 کاهش یافت.

کاهش جمعیت جوانان در ایتالیا

آنسا: بنا بر گزارش تحلیلی کنفدراسیون تجارت ایتالیا Confcommercio در مورد اقتصاد و اشتغال در جنوب آمده است: از سال 1995 تا به امروز، جمعیت جوان ایتالیا با کاهش 1.4 میلیون نفری به کمتر از 10 میلیون نفر رسیده است. بیشترین کاهش جمعیت جوانان در مناطق جنوبی کشور گزارش شده است. در واقع، در حالی که در سایر مناطق سطح مطلق و همچنین سهم جوانان نسبت به هرم جمعیت سنی "کم و بیش ثابت است"، در جنوب "فروپاشی" مشاهده می‌شود، در مقایسه با 1995، در مناطق جنوبی بیش از 1 میلیون نفر از جوانان کاسته شده است .
این تجزیه و تحلیل همچنین کاهش درصد ثروت تولید شده در جنوب در مقایسه با کل ایتالیا بین سالهای 1995 تا 2020 را نشان داده است که از 24 درصد به 22 درصد رسیده است. سرانه تولید ناخالص داخلی "تقریباً نصف" تولید ناخالص داخلی شمال باقی مانده است، این شاخص در سال 2020 برابر با 18200 یورو در مقابل 34.300 یورو در شمال غرب و 32.900 یورو در شمال شرق ایتالیا بود.

ایتالیا: اتحادیه اروپا طالبان را براساس اقدامات آن ارزیابی خواهد کرد

وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام کرد که اعضای اتحادیه اروپا موافقت کرده‌اند تا طالبان را براساس اقدامات آن مورد ارزیابی قرار دهند.
لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا طی سخنانی در مجمع عمومی مجلس سنای این کشور اعلام کرد که ایتالیا و اعضای اتحادیه اروپا موافقت کرده‌اند برای ادامه حمایت از مردم افغانستان، طالبان را براساس اقدامات این گروه ارزیابی کنند.
او اظهار داشت: رویکرد ایتالیا پیش از همه چیز بخشی از یک رویکرد مشترک در سطح اروپا است. این را در نشست غیررسمی وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در اسلوونی مورد بررسی قرار دادیم. و با یکدیگر توافق کردیم به‌خاطر اینکه بتوانیم به حمایت از مردم افغانستان ادامه دهیم، طالبان را نه براساس اظهاراتش، بلکه با توجه به اقدامات آن ارزیابی کنیم.
وزیر امور خارجه ایتالیا افزود: اقدامات طالبان براساس 5 معیار؛ همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، احترام بر حقوق بشر به‌ویژه زنان و اقلیت‌ها، تشکیل یک دولت فراگیر، اطمینان از دسترسی امن بشردوستانه، صدور مجوز خروج آزادانه برای افراد مایل به ترک کشور ارزیابی خواهد شد.
دی مایو تصریح کرد: وزیر امور خارجه قطر من را درباره کمک‌های فنی که برای احیای فرودگاه کابل ارائه کرده‌اند، مطلع کرد. پروازهای داخلی از سرگرفته شده است. وزیر (قطر) اطمینان دارد امنیت فرودگاه دوباره برقرار خواهد شد.

وزیران خارجه ایتالیا و پاکستان حول محور افغانستان دیدار کردند

وزیر امور خارجه پاکستان با همتای ایتالیایی خود پیرامون آخرین وضعیت در افغانستان در اسلام آباد گفت‌وگو نمود.
اسلام‌آباد/خبرگزاری آناتولی
وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد که شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان با لوئیجی دی مایو، همتای ایتالیایی خود درباره آخرین وضعیت در افغانستان در اسلام آباد گفت‌وگو کردند.
قریشی با اشاره به اهمیت تثبیت وضعیت امنیتی در افغانستان، برقراری صلح و جلوگیری از مهاجرت گسترده مردم افغانستان، تاکید کرد که جامعه بین‌المللی باید با پیام‌های مثبت و اقدامات سازنده تعامل خود را با افغانستان افزایش دهند.
دی مایو نیز از حمایت پاکستان در تخلیه از افغانستان تشکر کرده و بر نقش مهم اسلام‌آباد در حمایت از صلح و ثبات منطقه تاکید کرد.
وزیر خارجه ایتالیا همچنین خاطرنشان کرد که رم مصمم است همکاری‌های دوجانبه با پاکستان را در بخش‌های مختلف مانند تجارت، سرمایه گذاری، انرژی و آموزش عالی افزایش دهد.

ایتالیا: بعید است دولت طالبان را به رسمیت بشناسیم؛ سفارت خود را به قطر منتقل می‌کنیم

وزیر امور خارجه ایتالیا با بعید دانستن به رسمیت شناختن دولت طالبان در افغانستان اعلام کرد قصد دارد سفارت ایتالیا در کابل را به دوحه منتقل کند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «لوئیجی دی‌مایو» وزیر امور خارجه ایتالیا گفت قصد دارد سفارت این کشور در کابل را به دوحه انتقال دهد.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، دی‌مایو که در سفر به دوحه به سر می‌برد گفت: «امروز با امیر و سپس با وزیر مور خارجه قطر گفت‌وگو می‌کنم زیرا قصد ما این است که سفارتی که در کابل داشتیم را به دوحه منتقل کنیم».
او در ادامه گفت: «قطر به مرکز روابط دیپلماتیک با دولتی تبدیل شده که قرار است در افغانستان تشکیل شود».
رویترز به نقل از منابعی در داخل گروه طالبان نوشت، «ملا عبدالله غنی برادر» رهبری دولت افغانستان را که تشکیل ان به‌زودی اعلام خواهد شد، بر عهده خواهد داشت.
در حال حاضر سفارتخانه‌های چین، ایران، پاکستان، روسیه و ترکیه در کابل دایر بوده و فعالیت عادی خود را ادامه داده‌اند تا فرصت بیشتری برای تعامل مستقیم با طالبان داشته باشند.
با این حال به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وزیر امور خارجه ایتالیا روز شنبه گفت بعید است کشورش دولت طالبان در افغانستان را به رسمیت بشناسد.
او با تأکید بر اینکه افغانستان نباید به مکانی برای تحرک آزادانه تروریست‌ها تبدیل شود گفت، باید دولتی جامع با حضور ازبک‌ها، پنجشیری‌ها و سایرین ایجاد شود.
دی‌مایو درباره گمانه‌زنی‌های اخیر درخصوص ایجاد ائتلاف نظامی اروپایی پس از مدیریت مفتضحانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان توسط آمریکایی‌ها گفت، ایتالیا از چنین طرحی استقبال می‌کند و مسئله مکانیسم دفاعی اروپایی باید بسیار پیش از این‌ها مطرح می‌شد.
اظهارات وزیر خارجه ایتالیا در حالی صورت می‌گیرد که «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان روز شنبه خبر داد که این گروه دیداری را با نماینده نخست وزیر ایتالیا داشته و وی قول داده که سفارت ایتالیا در کابل بازگشایی شود.
علاوه بر ایتالیایی‌ها، بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، چین، روسیه و کشورهای همسایه افغانستان، خواستار تشکیل دولتی جامع و فراگیر را شده‌اند.

رشد بخش صنعت در ماه جولای

بر اساس گزارش منتشره مرکز آمار ایتالیا، در ماه ژوئن ، گردش مالی بخش صنعت ، بدون درنظر گرفتن عوامل فصلی ، 3.1 نسبت به ماه قبل افزایش یافته است ، این رشد در در بازارهای خارجی 4.7 + و در بازار داخل 2.1 + بوده است.
افزایش نرخ اشتغال 5 ماهه 2021
موسسه ملی امنیت اجتماعی INPS در گزارش خود اعلام نمود در پنج ماه اول سال 2021، فرصتهای شغلی ایجاد شده توسط کارفرمایان خصوصی بالغ بر 2 میلیون و 412 هزار نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال 2020 (17%+) افزایش چشمگیری داشته است در همین دوره مشاغل از دست رفته 1،795،000 بود که نسبت به سال قبل 12 درصد کاهش یافته است. تراز بین استخدام و فسخ قرارداد در 5 ماه اول 616،509 واحد مثبت بود ، که عمده اثر آن ناشی از افزایش اشتغال در ماه مه (683،057) و تراز مثبت بین ایجاد و خاتمه مشاغل بود که در این ماه به 256،767 واحد رسید.
کاهش آمار ورشکستگی شرکتها
بر اساس داده‌های اتاق تجارت ایتالیا Unioncamere-InfoCamere تعداد شرکت هایی که مجبور به اعلام ورشکستگی به دادگاه شده تا فعالیت خود را تعطیل کنند ، کمتر از دوره قبل از همه گیری کرونا شده است. بر اساس داده‌هایی که از ثبت شرکت ها در اتاق بازرگانی گرفته شده است ، در شش ماهه اول سال 2021 ، 46667 شرکت ثبت مراحل قانونی ورشکستگی را آغاز کردند ، در حالی که این آمار در دوره مشابه سال قبل از آن بیانگر کاهش 5،380 شرکت نسبت به دوره اضطراری کووید است که معادل 13.3- درصد است.

فیلم کوتاه «دیگری»، ساخته زهرا ترکمنلودر بین ۵۰ فیلم منتخب قرار گرفت

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - فیلم کوتاه «دیگری» ساخته زهرا ترکمنلو در ادامه حضور جهانی خود در جشنواره های داخلی و خارجی، به جشنواره فیلم گاروفانو روسو (میخک قرمز) ایتالیا راه یافت.
این دهمین دوره از جشنواره فیلم گاروفانو روسو (میخک قرمز) ایتالیا می باشد که از ۱۳ تا ۱۹ سپتامبر(برابر با۲۲ تا ۲۸شهریور) ۲۰۲۱ در Forme ایتالیا برگزار خواهد شد و «دیگری» به عنوان نماینده ایران میان ۵۰ فیلم منتخب از بین بیش از ۲۰۰۰ فیلم ارسال شده از سراسر جهان در این جشنواره به رقابت خواهد پرداخت.
«دیگری» داستان فردی است که در بازیابی هویت درونی خود دچار مشکل شده است و شرایط بیرونی نیز چندان سر سازگاری با او ندارند.

قدیمی‌ترین بانک جهان به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود

کمال‌الدین غفوری : بانک مونته دی پاسکی دی سیه‌نا که در سال ۱۴۷۲ تاسیس شده است، پس از عملکرد ضعیف در آزمون استرس، احتمالا توسط UniCredit بلعیده شود. ماه گذشته بانک Monte dei Paschi di Siena، قدیمی‌ترین بانک جهان، متاسفانه وجه تمایز دیگری نیز پیدا کرد: ضعیف‌ترین موسسه مالی اروپا.
این بانک در آزمون سلامت مالی خود توسط نهادهای نظارتی اروپایی بدترین عملکرد را از خود نشان داد و آخرین فصل غم‌انگیز خود را در حماسه‌ای طولانی مدت از معاملات پرضرر، فریب‌های مالی، تخلفات جنایی و حتی مرگ مرموز سپری کرد.
به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها، برگرفته از روزنامه نیویورک تایمز، آزمون استرس این بانک که توسط نهادهای نظارتی صورت پذیرفت، نشان داد رکود شدید سرمایه، این بانک را از بین می‌برد و این امر دولت ایتالیا را وادار به روبه‌رو شدن با یک حقیقت ناخوشایند کرد: دوره پنج قرن و نیمه بانک مونته دی پاسکی رو به پایان است. بانک یونی‌کردیت، یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های ایتالیا، با اخراج از رم، ماه گذشته اعلام کرد که در حال مذاکره برای خرید مونته دی پاسکی است به شرط اینکه دولت همه بدهی‌های به این بانک را کماکان حفظ کند. بانک مونته دی پاسکی که در سال ۱۴۷۲ تاسیس شد، احتمالا به صورت یک نام تجاری در شعب بانک‌ها در مرکز ایتالیا باقی خواهد ماند و مشتریان حداقل در ابتدا متوجه تفاوت چندانی نخواهند شد؛ اما این بانک به عنوان یک نهاد مستقل و یادبود زنده‌ای از دوران رنسانس که تجار ایتالیایی اساسا بانکداری مدرن را از آن زمان اختراع کردند، تعطیل خواهد شد. مدیریت عملیات بانکی آن نیز از دفتر مرکزی قلعه مونته دی پاسکی در محله قدیمی‌شهر Siena به دفتر مرکزی یونی کردیت در شهر میلان منتقل انتقال خواهد یافت. عنوان قدیمی‌ترین بانک نیز احتمالا به بانک برنبرگ که در‌ هامبورگ در سال ۱۵۹۰ تاسیس شد، انتقال خواهد یافت.
مشکلات این بانک برای ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا و رئیس سابق بانک مرکزی اروپا، اتفاق ناخوشایندی است، زیرا او سعی می‌کند اصلاحات را در این کشور پیش ببرد و به وضعیت ایتالیا به عنوان یک کشور عقب‌افتاده اقتصادی دائمی ‌در منطقه یورو پایان دهد. لورنزو کودنوگو، اقتصاددان ارشد سابق در خزانه‌داری ایتالیا که اکنون یک مشاور مستقل است، تصریح کرد که تصرف مونته دی‌پاسکی که پس از اقدامات نجات دولت عملا یک موسسه ملی شد، منابع، زمان و سرمایه سیاسی را برای مسائل مهم‌تر خالی می‌کند. وی تاکید کرد که تلاش‌های سیاسی قوی برای یافتن راه‌حل در اسرع وقت ادامه دارد؛ اما برای شهر سیه‌نا و مناطق اطراف آن، مشکلات مونته دی پاسکی یک ضربه روحی و اقتصادی است. تعداد کمی‌از بانک‌ها در جهان وجود داشتند که مانند مونته دی پاسکی در اوج دوران شکوفایی خود، به مثابه ثروت و هویت جوامع بودند. این بانک همچنان بزرگ‌ترین کارفرمای خصوصی سیه‌نا است و بنیادی که صاحب آن بود سودهای بانکی را برای انواع مختلف فعالیت‌های مدنی از جمله مهدکودک‌ها، خدمات بیمارستانی و دیگر فعالیت‌ها اعطا می‌کرد. مائوریتزیو بیانچینی، روزنامه نگار محلی و رئیس سابق ارتباطات در بانک مونته دی پاسکی در این خصوص اظهار کرد: مونته دی پاسکی بخشی از تاریخ این شهر است و از دیدگاه انسانی، گویی این بانک شعبه‌ای از هر خانواده سیه‌نایی است.
این در حالی است که بقای مونته دی پاسکی سال‌هاست که در بلاتکلیفی است و مشکلات آن در سال ۲۰۰۸ پس از سرمایه‌گذاری بیش از حد توان خود برای خرید بانک رقیب و تبدیل شدن به سومین بانک بزرگ ایتالیا، پس از اینتسا سانپائولو و یونی کردیت آغاز شد. در سال ۲۰۱۳، در حالی که پلیس ادعاهایی را بررسی کرد مبنی بر اینکه مدیران این بانک ضررهای فزاینده خود را از نهادهای نظارتی و سهامداران مخفی کرده بودند، جسد بی‌جان سرپرست ارتباطات مونته دی پاسکی، دیوید روسی، بعد از یک خودکشی آشکار در کوچه‌ای زیر پنجره دفتر خود پیدا شد. اعضای خانواده آقای روسی ادعا کردند که او به دلیل داشتن اطلاع بیش از حد به قتل رسیده است، اما پلیس هیچ‌گاه شواهد قطعی مبنی بر قتل وی پیدا نکرد. در سال ۲۰۱۹، بیش از دوازده تن از مدیران مونته دی پاسکی، دویچه بانک و نامورا هولدینگز به دلیل استفاده غیرقانونی از اقدامات پیچیده برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات بانک ایتالیایی محکوم شدند و درنهایت درخواست تجدیدنظر کردند. این در حالی است که بسیاری از بانک‌هایی که مشکلات مونته دی پاسکی را داشتند مدت‌ها پیش فروخته شده بودند، اما برای مردم شهر سیه‌نا، پیشنهاد خرید از طرف بانک یونی کردیت مانند حراج بخشی از هویت آنها خواهد بود و این شهر از لحاظ اقتصادی نیز دچار درد و رنج خواهد شد.
بر اساس گزارش‌های خبری منابع ایتالیایی، فروش این بانک به یونی‌کردیت احتمالا منجر به تعدیل بیش از ۵هزار شغل، بالغ بر یک سوم کل مشاغل، می‌شود؛ اما بانک یونی‌کردیت از اظهارنظر درباره احتمال اخراج کارکنان خودداری می‌کند. نتایج آزمون‌های استرس بانکی که در ماه ژوئیه توسط بانک مرکزی اروپا منتشر شد نشان داد که مونته دی پاسکی با وجود سرمایه‌های متعدد و برنامه‌های تحول تا چه حد آسیب پذیر است. بر اساس آزمون استرس، در صورت وقوع یک رکود اقتصادی شدید تا سال ۲۰۲۳، سرمایه این بانک تقریبا به صفر می‌رسد. دانیل فرانکو، وزیر اقتصاد ایتالیا در این ماه در پارلمان ایتالیا اظهار کرد که این بانک به بیش از ۵/ ۲میلیارد یورو یا ۹/ ۲میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد. بانک یونی‌کردیت در ۲۹ ژوئیه، یک روز قبل از اینکه نهاد نظارتی نتایج آزمون استرس را منتشر کند، اعلام کرد که در حال مذاکره انحصاری برای خرید مونته دی پاسکی است. آندریا اورسل، مدیر اجرایی یونی‌کردیت، در تاریخ ۳۰ ژوئیه به خبرنگاران و تحلیلگران اظهار کرد که این بانک باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد ادامه این معامله، اسناد مالی مونته دی پاسکی را به طور کامل بررسی کند؛ اما وی گفت که مونته دی پاسکی، تجارت یونی‌کردیت در مرکز ایتالیا را تقویت می‌کند. آقای اورسل خاطرنشان کرد که زمان برای این معامله مناسب است.
با این حال، بسیاری از مردم در شهر سیه‌نا از پذیرفتن این موضوع که استقلال۵۰۰ ساله مونته دی پاسکی ممکن است به زودی به پایان برسد، خودداری می‌کنند. این در حالی است که فروش احتمالی به یونی‌کردیت در انتخابات شهرها و پارلمان که در ماه اکتبر برگزار می‌شود، به موضوع مهمی تبدیل شده است و این امر ممکن است به نفع League، یک حزب پوپولیست راست گرا تمام شود که از مدت‌ها قبل از شهردار سیه‌نا، لوئیجی دو موسی، حمایت می‌کند. دو موسی معتقد است که آینده این بانک یک مساله اجتماعی و سیاسی است که نه تنها به شهر سیه‌نا و به ایتالیا، بلکه به اروپا مربوط می‌شود؛ اما سایر رهبران می‌گویند زمان آن رسیده است که سیه‌نا به راه خود ادامه دهد. به گفته انریکو لتا، نخست وزیر سابق ایتالیا که پس از مدتی در دانشگاه، به عنوان نامزد پارلمان به نمایندگی از استان‌های سیه‌نا و Arezzo به سیاست بازگشت، تست‌های استرس بانک مرکزی اروپا نوعی بررسی نهایی این واقعیت است که این بانک دیگر به تنهایی نخواهد توانست به راه خود ادامه دهد.

فرصت های فراوان شرکتهای ایتالیایی در ایران

دومنیکو پالمیری ، دبیرکل ایسیا( موسسه ایتالیا-آسیا) با انتشار یادداشتی در ایتالیا اینفورما با عنوان پیش بینی "سناریوی فرصت برای شرکت های ایتالیایی" بیان داشت:
ایران کشوری با پشتوانه صنعتی قوی، مشاغلی که با فناوری ایتالیایی ایجاد شده و جمعیت 80 میلیون نفری عمدتا جوانان فعال و تحصیل کرده که با سیستم کسب و کار آشنا هستند و برخلاف تصور عموم ، درصد بالایی از اشتغال زنان ، فرصت ویژه ای برای ایتالیا است. در حالی که از یک سو تحریم های اقتصادی مانع پیشرفت صنعتی این کشور شده ، از سوی دیگر آنها به خلاقیت و تکیه بر خودکفایی و استقلال در بسیاری از بخش های کلیدی صنعت ایران پیشرفت های شگرفی نموده اند...
برای مشارکت کارآفرینان ایتالیایی در بازار ایران شرایط ایده آلی وجود دارد که می‌تواند به همکاری موثرتری تبدیل شود. ظرفیت تولید قابل توجه ایران ، وجود منابع انسانی بسیار واجد شرایط و هزینه‌های پایین انرژی در ایران در ترکیب با فناوری و طراحی ایتالیایی که برخاسته از حسن شهرت ایتالیا در این کشور است، ترکیب عالی برای همکاری و بهره مندی دو طرف را فراهم می‌آورد.
از لحاظ تاریخی ایتالیا یکی از شرکای اصلی جمهوری اسلامی ایران بوده است ، تا جایی که در گذشته حدود 30 میلیارد یورو توافق نامه بین دو کشور امضا شده است که امکان فعال شدن را دارد. 5 میلیارد یورو خط اعتباری توسط دولت ایتالیا در سال 2017 برای پروژه‌ها در ایران تأیید شده است. ایده ما این است که تولید مشترک بهترین استراتژی است. شرکت های ایتالیایی باید برای رقابت در بازار ایران تلاش کنند. تولید مشترک فقط یک شعار نیست ، بلکه یک استراتژی برنده برای هر شرکت ایتالیایی است که دارای چشم انداز صادرات است. "

آتش سوزی بزرگ در یک برج ۲۰ طبقه در میلان ایتالیا

رسانه های خبری از وقوع یک آتش سوزی بزرگ در یک برج مسکونی ۲۰ طبقه در شهر میلان ایتالیا خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری مهر روز یکشنبه یک برج ۲۰ طبقه در جنوب شهر میلان طعمه حریق شد. آتش سوزی از طبقات بالای این ساختمان مسکونی که دارای ۱۶ طبقه مبله و ۴ طبقه اداری است، آغاز گردید.
هنوز علت وقوع آتش سوزی مشخص نشده است.
به گفته شاهدان عینی، شعله های آتش به سرعت به سوی نمای خارجی ساختمان سرایت کرد و سرتاسر پنلهای ظاهراً ضدحریق آن را فراگرفت. در پی آن، تکه های مشتعل از نمای خارجی ساختمان کنده شده و به درون خیابان و ساختمانهای همجوار پرتاب شد.
گفته می شود که شعله های آتش ظاهراً به بخشهای داخلی ساختمان سرایت نکرده و تنها به نمای بیرونی آن آسیب رسانده است.
نیروهای آتش نشانی به همراه چندین موتور اطفای حریق به سرعت به محل حادثه اعزام شدند. تیم اطفای حریق ایتالیا اعلام کرد که آتش «مهار شده است» و اضافه کرد که نیروهای آتش نشان در حال رفتن به سمت طبقات بالایی این ساختمان هستند.
گزارشها حاکی از آن است که شماری از افراد در معرض استنشاق دود ناشی از این آتش سوزی قرار گرفته اند، اما هنوز اطلاعاتی در مورد میزان تلفات احتمالی این آتش سوزی در دست نیست.

«وینا» به ایتالیا می‌رود

فیلم کوتاه «وینا» به کارگردانی بهاره آقاجری در یک جشنواره ایتالیایی نمایش داده می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم کوتاه «وینا» ساخته بهاره آقاجری در اولین حضور بین‌المللی خود در بخش مسابقه بیست و هشتمین دوره فستیوال (Sguardi Altrove International Women's Film Festival) به نمایش در می‌آید.
این جشنواره از ۲۲ تا ۳۰ اکتبر مصادف با ۳۰ مهر تا ۸ آبان، در شهر میلان ایتالیا برگزار خواهد شد.
با قطعی شدن اولین حضور بین‌المللی «وینا»، پوستر این فیلم نیز منتشر شد. طراحی این پوستر بر عهده صالح تسبیحی بوده است.
در خلاصه داستان «وینا» به نویسندگی مشترک مونا عامری و بهاره آقاجری آمده: «وینا» به دنبال آرامش است، هیچ چیز او را کاملاً راضی نمی‌کند اما به هر حال طلوع آفتاب زیباست.
پادینا کیانی و میلاد معیری بازیگران این فیلم کوتاه هستند.
پخش بین‌الملل «وینا» بر عهده سولماز اعتماد است.

ایتالیا مانع تصویب بند تحریم‌ طالبان در بیانیه جی۷ شد

نخست وزیر ایتالیا موفق شد در متن بیانیه پایانی نشست اضطراری گروه هفت درخصوص افغانستان، مانع اعمال تحریم‌ها علیه طالبان شود.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سایت شبکه خبری روسیا الیوم به نقل از روزنامه ایتالیایی "Messagzero " نوشت، ایتالیا به عنوان رییس گروه بیست در تلاش است که نشست اضطراری این گروه را در مورد افغانستان برنامه‌ریزی کند تا روسیه، چین، هند و ترکیه برای حل و فصل بحران افغانستان مشارکت بسیار فعال و کارآمدتری داشته باشند.
این روزنامه همچنین نوشت، ایتالیا تلاش کرد مانع درج بندی درباره تحریم‌ها علیه طالبان شود و این به رغم اصرار انگلیس و شماری از کشورها برای تحریم طالبان بود.
دلیلی که ایتالیا این کار را کرد این بود که این تحریم‌ها مانع از انجام مذاکرات با مسکو و پکن خواهد شد.
روز جمعه موضوع برگزاری اجلاس سران گروه ۲۰ درباره افغانستان در جریان دیدار سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و لوئیجی دی مایو، همتای‌ ایتالیایی‌اش در رم بررسی شد.
لاوروف تاکید کرد، روسیه آماده بررسی پیشنهاد ایتالیا درباره چارچوب مذکور برای حل و فصل مساله افغانستان است.
وزیر روسی افزود: روسیه منتظر توضیحات ایتالیا درباره دیدگاه رم در خصوص نقش گروه ۲۰ در این روند است.
ایتالیا بارها بر نقش محوری روسیه در حل بحران افغانستان تاکید کرده است.
هفته گذشته کرملین اعلام کرد، ولادیمیر پوتین،رییس ‌جمهوری روسیه تماس تلفنی با ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا داشته و دو طرف افزایش تلاش‌ها در چارچوب گروه ۲۰ را بررسی کردند.

«تاجر ونیزی»، اولین محصول مشترک سینمای ایران و ایتالیا

تهران- ایرنا- موافقت اصولی فیلم سینمایی «تاجر ونیزی» از سوی شورای پروانه ساخت فیلم‌های سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد صادر شد.
به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، پروژه سینمایی تاجر ونیزی به نویسندگی و کارگردانی صالح دلدم و محصول مشترک ایران و ایتالیا به تهیه‌کنندگی مشترک سیدعلیرضا سجادپور و کمپانی «فیلمار اس.آر.ال» ایتالیا، در ایران و ایتالیا جلوی دوربین خواهد رفت.
این فیلم در ژانر کمدی گانگستری و با نگاهی امروزی به تاجر ونیزی شاهکار ویلیام شکسپیر ساخته خواهد شد و با توجه به هماهنگی‌های بین‌المللی و ساخت دکور و فصل‌های مختلف فیلمبرداری، از پروژه‌های تدارکات وسیع و با برنامه‌ریزی طولانی به حساب می‌آید که پیش تولید آن تا اواخر سال به طول خواهد انجامید.
از عواملی که تا به حال حضورشان در این پروژه بین‌المللی قطعی شده می‌توان به نویسنده، کارگردان و سرمایه‌گذار صالح دلدم، تهیه‌کننده سیدعلیرضا سجادپور و فیلمار اس.آر.ال میلان، مشاور کارگردان شاهد احمدلو، مشاور بین‌الملل محمد طیب، جانشین تهیه‌کننده ناصر سهرابی اشاره کرد.

افزایش یارانه کارآفرینی زنان ایتالیایی

مقامات ونتو، یکی از نواحی ایتالیا با جمعیتی حدود پنج میلیون نفر از سه برابر کردن یارانه کارآفرینی زنان خبر داده و ادعا کرده‌اند این اقدام در راستای قدردانی از این قشر به علت تلاش‌های زیاد خود طی دوران کرونا اعمال خواهد شد.
به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، در هجدهم ماه اوت دولت ونتو اعلام کرد که زنان شاغل منطقه طی دوران کرونا بسیار فعال‌تر از مردان عمل کردند که اقدامات آن‌ها در پیشبرد اقتصاد کشور مستلزم قدردانی از این قشر می باشد. در این راستا، مدیران منطقه تصمیم گرفته‌اند بخش قابل توجهی از بودجه تخصیص یافته به منطقه را صرف کارآفرینی برای این قشر کنند و آن را از ۵. ۲ میلیون به ۵. ۷ میلیون یورو در سال افزایش دهند. گزارشات حاکی است که طی دوران رکود اقتصادی ناشی از کرونا زنان ونتو بسیار شجاعانه‌تر از مردان منطقه در بازارهای کار حضور پیدا کرده و برای جبران زیان‌های وارده کوشیدند.
البته دولت ونتو سخنی از نمونه اقدامات زنان طی کرونا به زبان نیاورده و تنها بر جسارت آن‌ها برای رونق اقتصادی منطقه تاکید کرد و تلاش‌های آن‌ها را مشمول پاداش دانست. تا پیش از این، هر ساله مبلغی حدود ۵. ۲ میلیون به کمپانی‌هایی اختصاص داده می‌شد که اغلب کارکنان آنان را زنان تشکیل می‌داد، اما از این پس بودجه اختصاص یافته به آن‌ها سه برابر خواهد مشروط بر اینکه زمینه لازم برای کارآفرینی هر چه بیشتر و بهتر در محیطی امن را برای زنان فراهم آورند.
گزارشات حاکی است که تا کنون شرکت‌های زیادی در ونتو جهت کارآفرینی برای زنان اعلام آمادگی کرده و مدعی شده‌اند از هیچ اقدامی برای اولویت بخشیدن به زنان سرپرست خانواده‌ها دریغ نخواهند کرد. مقامات منطقه به این شرکت‌ها تا پایان نوامبر ۲۰۲۲ فرصت داده‌اند ایده‌های خود برای کارآفرینی زنان را ارائه دهند تا در صورت تأیید از کمک‌هزینه دولت بهره‌مند شوند.

ایتالیا عملیات خروج از افغانستان را پایان داد

حضور نظامی ۲۰ ساله ایتالیا در افغانستان در تیرماه گذشته پایان یافت. براساس آمار‌های منتشر شده توسط وزارت دفاع ایتالیا، هزینه حضور نظامی این کشور در افغانستان حدود ۹ میلیارد یورو برآورد شده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از رم ؛ یک روز پس از انفجار‌های کابل، ایتالیا اعلام کرد که به پرواز‌های انتقال افراد از کابل پایتخت افغانستان به این کشور پایان داده است. لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا در نشست مطبوعاتی مشترک با سرگی لاوروف همتای روسی خود در رم اعلام کرد که آخرین هواپیمای نظامی این کشور عصر روز جمعه کابل را ترک کرده است. وی گفت: با همکاری مشترک وزارت خانه‌های امور خارجه و دفاع ایتالیا، تمام شهروندان ایتالیایی به همراه نزدیک به چهار هزار و نهصد شهروند افغانی به ایتالیا منتقل شده اند.
وزیر امور خارجه روسیه نیز در این نشست مطبوعاتی ابراز امیدواری کرد که غرب از وضعیت افغانستان درس گرفته باشد.
ایتالیا که ریاست دوره‌ای گروه ۲۰ را برعهده دارد در تلاش است که نشست فوق‌العاده اعضای این گروه، در ماه آینده میلادی (سپتامبر) درباره افغانستان در رم برگزار شود. وزیر امور خارجه ایتالیا همچنین در نشست کمیسیون‌های مشترک خارجی و دفاع مجلسین این کشور به ناکامی غرب در افغانستان اذعان کرد.
دی مایو گفت: ما به عنوان غرب، اروپا و ناتو موظف هستیم که در مورد درسی را که وضعیت افغانستان به جهان داد و همچنین در مورد مسئولیت‌های خودمان در قبال آن کشور تامل کنیم. شکنندگی نهاد‌های افغانستان و فروپاشی آنی ارتش آن و درست نبودن پیش بینی‌های قبلی در خصوص استحکام نیرو‌های نظامی دولتی افغانستان از جمله این موارد است.
ایتالیا در دو دهه حضور نظامی خود در افغانستان متحمل هزینه‌های سنگین مالی و جانی شده است.
حضور نظامی ۲۰ ساله ایتالیا در افغانستان در تیرماه گذشته پایان یافت. براساس آمار‌های منتشر شده توسط وزارت دفاع ایتالیا، هزینه حضور نظامی این کشور در افغانستان نزدیک به ۹ میلیارد یورو برآورد شده است. در این مدت حدود ۵۰ هزار نظامی ایتالیا بطور چرخشی به افغانستان اعزام شدند که از این میان ۵۳ نظامی کشته و ۷۲۳ تن دیگر نیز زخمی شدند.

«اسب باد»، در پاناما، ایتالیا و ایران جلوی دوربین می‌رود

تهران- ایرنا- «بهروز نشان» و «محمودرضا ثانی» فیلم سینمایی «اسب باد» را در سه کشور پاناما، ایتالیا و ایران می‌سازند.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی فیلم، بهروز نشان و محمودرضا ثانی که پیش از این نیز تجربه تولید و اکران فیلم بلند مستند کیارستمی و عصای گمشده را در اسپانیا و کلمبیا داشتند، این بار به‌طور مشترک فیلم سینمایی اسب باد را نوشته و کارگردانی خواهند کرد.
داستان این فیلم در سه کشور پاناما، ایتالیا و ایران می‌گذرد و در این کشورها همچنین در میان قبایل سرخ‌پوست کاراییب در منطقه کومارکا پاناما و ونیز ایتالیا جلوی دوربین رفته است.
فیلم سینمایی اسب باد محصول مشترک ایموفیس و مدرسه فیلمسازی آکامپادوک زیر نظر موسسه ایندیکیری به تهیه‌کنندگی ایرینا روییز و آلبرتو انیشتین فیگ روآ از پاناما و بهروز نشان از ایران است.
تاکنون بخش هایی از این فیلم به چهار زبان فارسی، ایتالیایی، اسپانیایی و عربی فیلمبرداری شده است.
داستان اسب باد درباره سفر خیالی جوانی از جنوب ایران به جهانی دوردست است که اتفاق‌های زیادی در دل خود به همراه دارد. سفری پررمز و رازی که اصرار زیادی در دل خود جای‌داده است که ریشه در تاریخ گذشتگان دارد.
محمودرضا ثانی فیلم‌های مستند کیارستمی و عصای گمشده، سیامو در افغانستان، رویای شیرین کانیا در آمریکا، از قبیله بنی اسد در عراق، خواب شیرین قرطبه در اسپانیا و بیش از ۱۵ فیلم کوتاه را تاکنون در پرونده خود دارد.
بهروز نشان نیز پیش از این تهیه‌کنندگی فیلم‌هایی چون کیارستمی و عصای گمشده و پسران دریا را برعهده داشته، همچنین کارگردانی فیلم کوتاه طلسم را پشت سر گذاشته است.
محمودرضا ثانی، اینتی الکساندر، بهار بابا احمدی، رویا زارع، تارا عبود زاده، آلبرتو انیشتین فیکگروآ و رضا نشان از جمله بازیگران این فیلم هستند.

ابرخودروی ایتالیایی آمد

دنياي‌اقتصاد : هیولای پینانفارینا سرانجام برای حضور در انظار عمومی آماده شد. باتیستا نخستین ابرخودروی برقی پینانفارینا است که ۱۹۰۰ اسب بخار توان دارد.
به گزارش سایپانیوز، اکنون دو سال از زمانی که خبر آن منتشر شده بود می‌گذرد اما سرانجام این ابرخودرو که قوای محرکه‌اش از باتری تغذیه می‌کند، رنگ آفتاب را دید و برای حضور در خیابان‌ها و جاده‌ها آماده شد.
با عرضه این ابرخودرو، پینانفارینایی که مربی‌ساز بود اکنون خودروساز شده است.از همه مهم‌تر، تحقق وعده و قولی است که ابتدا غیرممکن به نظر می‌رسید. حال که این خودرو در پینانفارینا جوانه زده، این شرکت‌ تعداد زیادی عکس از مشخصات فنی و امکانات آن منتشر کرده است. بخشی از این عکس‌ها مربوط به تست‌های این خودرو در جاده‌های کالیفرنیا است. خودرویی که از خط تولید بیرون آمده شباهت قابل توجهی با همان نمونه اولیه در حد طراحی دارد که در نمایشگاه بین‌المللی ژنو در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد.خطوط بدنه فیبرکربنی آن از جلوی تیز این خودرو تا بخش پرقدرت عقب خودرو کشیده شده است. باتیستا به‌رغم چهره باشکوه و باوقار، عملکردی بسیار چابک در شتاب و سرعت هم دارد.
در مشخصات فنی باتیستا هم تغییری ایجاد نشده و همان‌طور که در نمایشگاه بین‌المللی ژنو وعده داده شده، این هیولا مجهز به باتری ۱۲۰ کیلووات است که چهار موتور برقی را تغذیه و می‌تواند ۱۹۰۰ اسب بخار توان ایجاد کند.باتیستا در بازار ایتالیا عنوان قوی‌ترین ابرخودروی برقی را به خود اختصاص دهد.
صفر تا صد این هیولا ۲ ثانیه عنوان شده که رقیب سرسختی برای مدل اس پلاید تسلا S Plaid به حساب می‌آید.در اخبار منتشر شده از رونمایی این خودرو، اشاره‌ای به حداکثر سرعت نشده است اما در زمان رونمایی آن در نمایشگاه بین‌المللی ژنو عدد ۲۱۷ مایل معادل ۳۴۸ کیلومتردر ساعت عنوان شده بود.به ازای هر بار شارژ، این خودرو ۳۱۰ مایل درحدود۵۰۰ کیلومتر می‌پیماید. البته این رقم بر اساس استاندارد تست اروپایی WLPT اندازه‌گیری شده است.در عمل به احتمال زیاد با توجه به شرایط جوی و جاده‌ای به ازای هر بار شارژ می‌توان روی ۲۸۰ مایل حساب کرد.پینانفارینا هنگام معرفی این هیولا، از صدای مصنوعی موتور باتیستا هم رونمایی کرد.این صدا طوری طراحی شده که به نوعی برای گوش‌ها موسیقی بوده و قابل تشبیه به موسیقی کلاسیک است.
دلیل خوش صدا بودن آن هم این است که فرکانسش ۵۴ هرتز در نظر گرفته شده است.گیسب وردی موسیقیدان ایتالیایی این فرکانس را «صدای خالص» توصیف کرده است.صدای داخل کابین هم مضربی از ۵۴ هرتز است و به تدریج افزایش می‌یابد و به ۴۳۲ هرتز می‌رسد.قیمت این ابرخودروی برقی ۲.۴ میلیون دلار است.

در هفدهمین دوره؛ جشنواره فیلم زوریخ از پائولو سورنتینو تجلیل خواهد کرد

پائولو سورنتیو فیلمساز ایتالیایی در جشنواره فیلم زوریخ ۲۰۲۱ تجلیل می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکرین دیلی، کارگردان، نویسنده و فیلمنامه‌نویس ایتالیایی پائولو سورنتینو جایزه بزرگداشت هفدهمین دوره جشنواره فیلم زوریخ را دریافت می‌کند. این جشنواره بین روزهای بیست‌وسوم سپتامبر تا سوم اکتبر برگزار خواهد شد.
این جایزه که برای به رسمیت شناختن فیلمسازان و تاثیری که در صنعت سینما دارند اهدا می‌شود، بیست‌ونهم سپتامبر در پیش‌نمایش فیلم زندگینامه‌ای وی یعنی «دست خدا» به سورنتینو داده می‌شود.
فستیوال زوریخ همچنین قصد دارد مجموعه‌ای از آثار سورنتینو را در این دوره به نمایش بگذارد.
فیلم‌های این کارگردان ناپلی که قبلا در زوریخ به نمایش درآمده‌اند شامل «باید همینجا باشد» سال ۲۰۱۱ و «لورو» ۲۰۱۸ می‌شود.
سورنتینو توانست در سال ۲۰۱۳ با فیلم «زیبایی عظیم» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شود. از دیگر آثار وی می‌توان از سریال «پاپ جوان» سال ۲۰۱۶ و «پاپ جدید» سال ۲۰۱۹ برای شبکه اچ‌بی‌او نام برد.
«دست خدا» درامی با نقش‌آفرینی فیلیپو اسکاتی و تونی سرویو است و شرکت آپارتمان با حمایت نت‌فلیکس آن را تهیه کرده است.
سورنتینو در این باره گفت: شرکت کردن در فستیوال زوریخ امسال با شخصی‌ترین فیلمم برای من خیلی هیجان‌انگیز است چون این فیلم همچنین درباره لحظه‌ای صحبت می‌کند که هر یک از ما شجاعت پیدا می‌کنیم و به خودمان و دیگران اقرار می‌کنیم که می‌خواهیم سفر ناخودآگاه و دیوانه‌وار کارگردان بودن را آزمایش کنیم.

حدود ۲۱ میلیون دوز واکسن کرونا وارد شد، توالی واردات واکسن چینی به سه روز کاهش یافت

بر اساس اعلام گمرک ایران،‌ حدود ۲۱ میلیون دوز واکسن کرونا از کشورهای مختلف وارد ایران شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ بررسی آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد، تا کنون حدود 21 میلیون دوز واکسن طی 33 مرحله وارد ایران شده است. بر این اساس، تا کنون 14.5 میلیون دوز واکسن چینی سینوفارم، نزدیک به 3 میلیون دوز واکسن ژاپنی طی 3 مرحله و همچنین 1.4 میلیون دوز واکسن ایتالیایی (کواکس) از طریق گمرک فرودگاه امام وارد کشور شده است.
همچنین تابحال فقط یک میلیون دوز واکسن روسی اسپوتنیک ترخیص شده است. نکته جالب توجه اینکه سه محموله آخر وارداتی در تاریخ‌های 10، 14 و 17 مردادماه مربوط به مبدأ کشور چین بوده است. بر این اساس، به فاصله زمانی سه روز، محموله‌های یک میلیون دوزی از چین وارد ایران شد.

تعیین سفیر جدید ایتالیا در مصر و احتمال بهبود روابط دو کشور در دولت دراگی

منابع دیپلماتیک مصری اعلام کردند ایتالیا سفیر جدیدی را برای این کشور تعیین کرده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، منابع دیپلماتیک مصری اعلام کردند: ایتالیا میشل کوارونی، معاون نماینده ایتالیا در اتحادیه اروپا را به عنوان سفیر جدید خود در قاهره نامزد کرده است.
برخی مفسران می‌گویند تعیین کوارونی پیامی خالی از هشدار و تنش نیست؛ چراکه وی رابطه مستحکمی با محافل چپ گرا و اجتماعی ایتالیا دارد و کارنامه مهمی درباره تقویت حقوق بشر و همکاری با کشورهای خاورمیانه و آفریقا دارد.
به گفته منابع لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا چهارشنبه در تماس تلفنی با سامح شکری، وزیر خارجه مصر این مسئله را به وی ابلاغ کرد.
این منابع اعلام کردند، این حرکت دیپلماتیک جدید ایتالیا که رسما در دسامبر با نزدیک شدن ششمین سالگرد قتل جولیو رجینی، دانشجوی ایتالیایی در قاهره به دست افسران مصری انجام می‌شود نشان دهنده اهمیت ویژه فعالیت کوارونی است.
این اقدام با توجه به پیچیده بودن مذاکرات سیاسی دو کشور برای حل این پرونده و نگرانی مصر از متهم شدن به صورت رسمی صورت می‌گیرد.
محاکمه غیابی چهار افسر مصری که متهم به دست داشتن در تعقیب، ربودن، شکنجه و قتل رجینی در سال ۲۰۱۶ شده‌اند اکتبر شروع خواهد شد.
به گفته منابع تماس شکری و دی مایو شامل توضیح دادن دی مایو درباره تحولات موضع قاهره درخصوص ادامه حبس پاتریک زکی، فعال حقوقی و دانشجو از اوایل ۲۰۲۰ و دیدگاه قاهره درباره محاکمه در رم بود. برخی میانجیگران میان دو دولت اخیرا پیشنهاد داده‌اند که به وی تابعیت ایتالیایی داده شود و مصر را ترک کند.
به گفته منابع دی مایو از بهبود حقوق بشر در مصر و کاهش تعداد بازداشت شدگان ابراز خرسندی و بر پیگیری تصمیمات مصر درباره این پرونده و آزادی برخی فعالان تأکید کرد. وی خواهان بستن پرونده‌های فعالان حقوقی و فعالان نهادهای مدنی و ایجاد فضای بهتر برای تشویق فعالیت های حقوقی شد.
با اینکه دی مایو و حزب وی و احزاب چپ گرای ایتالیا تمایل دارند قاهره را تحت فشار بگذارند اما دولت ایتالیا با ریاست ماریو دراگی، نخست وزیر جدید به نظر می‌رسد دیدگاه منعطف‌تری درباره کشورهایی دارد که نمایندگان پارلمان آن‌ها را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند.
اخیرا دراگی دستور کاهش محدودیت‌های اعمال شده علیه صادرات سلاح به عربستان و امارات را داد. با این حال بسیاری از مخالفان داخلی در ایتالیا مخالف ادامه روابط استراتژیک با مصر هستند و خواهان توقف معاملات نظامی می‌باشند. اما معاملات نظامی مصر با ایتالیا تنها به تسلیحات محدود نشده بلکه درحال حاضر شامل پروژه‌های گسترده اقتصادی است.

فوران مجدد بلندترین آتشفشان اروپا

آتشفشان اتنا ایتالیا دوباره بیدار شد
کوه آتشفشان اتنا در جزیره سیسیل ایتالیا مجددا فوران کرد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، فوران آتشفشان کوه اتنا که بامداد امروز به وقوع پیوست موجب شد تا گدازه‌های آتشفشان تا چند هزار متر پرتاب شوند.
فعالیت جدید این کوه موجب انتشار گسترده خاکستر‌های آتشفشانی شده و جاده‌ها و شهر‌های نزدیک به این کوه در لایه‌ای از خاکستر فرو رفته است. وقوع این حادثه پرواز‌ها را در فرودگاه کاتانیا برای ساعت‌ها متوقف نمود.
کوه اتشفشان اتنا، بلندترین کوه آتشفشانی در اروپا و یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های جهان محسوب می‌شود.

ایتالیا چطور بهترین المپیک تاریخ خود را رقم زد؟

ورزشکاران ایتالیایی در توکیو بهترین عملکرد خود را در تاریخ المپیک با یک سیاست خاص ثبت کردند.
به گزارش ایسنا و به نقل از استار، اجازه ایتالیا به گروهی از ورزشکاران به تمرین در زمان قرنطینه در حالی که بسیاری که از کشورها در قرنطینه بودند جواب داده و این کشور بهترین نتیجه ممکن را در توکیو کسب کرد.
ورزشکاران ایتالیایی موفق به کسب ۳۹ مدال شده اند که بیشتر از قدرتهای سنتی ورزش های اروپایی آلمان و فرانسه است و حتی بیش از ۳۶ مدالی که ایتالیا در المپیک خانگی خود در رم در سال ۱۹۶۰ به دست آورده بودند.
آنها اکنون بهترین عملکرد خود را در تاریخ المپیک توانستند در توکیو ثبت کنند تا نشان دهند سیاستی که در زمان قرنطینه داشتند جواب داده است.
جیووانی مالاگو رئیس کمیته المپیک ایتالیا که کشورش میزبان المپیک زمستانی ۲۰۳۲ است گفت: این بزرگترین المپیک برای ایتالیا بود. من به کل هیئت اعزامی و به این تیم فوق العاده ای که به ایتالیا شادی بزرگی بخشید، افتخار می کنم.
در حالی که سایر کشورها سالن های ورزشی، استخرها و پیست ها را بدلیل همه گیری که جان میلیون ها نفر را در سراسر جهان گرفت، تعطیل می کردند، ایتالیا برای ۲۵۰ نفر از ورزشکاران نخبه شرایطی را فراهم کرد تا تمرین کنند و حتی مرخصی های بسیار کمی نیز برای آنان در نظر گرفت.
برای مدال آوران جدا از افتخار ملی مبلغ جایزه ای نیز وجود دارد که اکنون در انتظار آنهاست. برای کسانی که مدال طلا گرفتند معادل ۱۸۰،۰۰۰ یورو تقریباً سه برابر قهرمانان المپیک فرانسه پرداخت می شود.

حاکمیت سایبری خارج از کشور

ایتالیا برای دریافت دستمزد ناشران اخبار به تصویب قانون متوسل شد
ایتالیا تصمیم دارد با تصویب قوانینی جدید شرکت های فناوری بزرگ را وادار کند در ازای انتشار اخبار، به ناشران و تهیه کنندگان آن دستمزد پرداخت کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق پیش‌نویس یک حکم جدید، ایتالیا تصمیم دارد با هدف کمک به ناشران اخبار برای دریافت دستمزد عادلانه از شرکت‌های فناوری بزرگ، قوانینی تصویب نماید.
فرمان مذکور قانون کپی رایت اروپا را تصویب می‌کند که در سال ۲۰۱۹ میلادی تأیید شد. این قانون با هدف کمک به شرکت‌های انتشاراتی تصویب شده بود تا بتوانند با شرکت‌های بزرگ اینترنتی رقابت کنند که درآمد تبلیغاتی آنها را از بین برده بودند.
قوانین اتحادیه اروپا، گوگل و پلتفرم‌های آنلاین دیگر مانند فیس بوک را وادار می‌کند تا توافقنامه‌هایی برای انتشار اخبار با ناشران و تولید کنندگان محتوا امضا کنند.
تحت قانون پیشنهادی که هنوز نهایی نشده، به ناظر ارتباطات ایتالیا اختیاراتی داده می‌شود تا مبلغی دستمزدی که شرکت‌های مبتنی بر وب سایت باید به ناشران بپردازند را تعیین کند.
به این ترتیب ناشران اخبار بهتر می‌توانند درباره شرایط قرارداد پرداخت خود مذاکره کنند. در صورت نبود این توافق، دو طرف مذاکره می‌توانند از رگولاتور درخواست کنند تا مبلغ دستمزد را تعیین کند.
این حکم همچنین اجازه نمی‌دهد شرکت‌های بزرگ فناوری با اتکا به این مذاکرات، محتوای مختلف را ممنوع کنند.

گذرنامه سلامت در فرانسه و ایتالیا اجباری شد

تهران-ایرنا- به دنبال بحران شیوع کرونا، ارائه «گذرنامه سلامت» برای برخی مشاغل و همچنین ورود به اماکن عمومی در فرانسه و ایتالیا اجباری اعلام شده است. فرانسوی ها در اعتراض به این اقدام قرار است امروز برای چهارمین شنبه متوالی دست به تظاهرات بزنند.
به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روزنامه فرانسوی لوموند، فرانسوی ها برای چهارمین هفته متوالی قرار است امروز (شنبه) در بیش از ۱۵۰ شهر فرانسه در اعتراض به واکسیناسیون اجباری و الزامی بودن ارائه گذرنامه سلامت تظاهرات کنند. برخی انجمن ها و نیروهای سیاسی نیز اعلام کردند که با تائید شورای قانون اساسی، نبرد قضائی به پایان نرسیده و آنان در انتظار انتشار احکام اجرایی قانون هستند تا شاید در آن ها ایراداتی بیابند و اجرای قانون را با ارجاع به نهادهای قضائی به تاخیر اندازند.
لوموند افزود: این تظاهرات درحالی قرار است برگزار شود که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز گذشته بار دیگر فرانسوی ها را به دریافت واکسن کرونا در اسرع وقت ممکن فراخوانده است.
به گزارش رادیو فرانسه، با اجرایی شدن قانون مدیریت بحران کووید-۱۹، ارائه «گذرنامه سلامت» برای ورود به بسیاری از اماکن عمومی در فرانسه از جمله برخی مراکز خرید، مجتمع‌ها و مراکز تفریحی، ورزشی و فرهنگی، رستوران‌ها و کافه‌ها، وسائل نقلیه عمومی میان شهری، بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان برای افراد دارای ۱۸ سال و بیشتر از روز دوشنبه ۹(اوت/۱۸ مرداد)، اجباری شده است.
قانون مدیریت بحران بهداشتی که برای حصول اطمینان از عدم مغایرت آن با قانون اساسی فرانسه از سوی نخست وزیر و نیز شمار بسیاری از نمایندگان مجلس ملی و سنا به شورای قانون اساسی این کشور ارجاع شده بود، با تغییرات اندکی روز پنج شنبه مورد تائید قرار گرفت و دو ماده اصلی آن یعنی «گذرنامه سلامت» و «واکسیناسیون اجباری» کادر بهداشت و درمان برقرار ماند.
پس از تایید شورای قانون اساسی مبنی بر الزامی شدن ارائه گذرنامه سلامت برای ورود به اماکن عمومی، پاریس شامگاه پنجشنبه نیز صحنه اعتراضات چند صد تظاهرکننده پاریسی در اعتراض به این اقدام بوده است.
دولت فرانسه که به منظور مقابله با گسترش بحران شیوع کرونا در به اجرا گذاشتن این قانون شتاب فراوان دارد، احکام اجرایی آن را پیش از دوشنبه صادر خواهد کرد تا جزئیات و چگونگی اعمال آن روشن شود.
«گذرنامه سلامت» که به صورت رمزینه پاسخ سریع یا «کیو آر کُد» بر روی برگ کاغذ و یا در صفحه تلفن همراه نمایش داده می‌شود، گواهی می‌کند که صاحب آن هر دو دُز لازم واکسن را تزریق کرده، یا تست شناسائی تازه انجام گرفته او منفی است.
براساس این قانون کلیه کارکنان مراکز درمانی و امدادی و خانه‌های سالمندان باید تا ۱۵ اکتبر/۲۳ مهر به طور کامل خود را واکسینه کنند. خودداری از این اقدام می‌تواند به تعلیق قرارداد کار و عدم پرداخت حقوق و دستمزد منجر شود. شورای قانون اساسی با این حال لغو پیشاپیش قرارداد کار برای شاغلین قراردادی را که دارای گذرنامه بهداشتی نیستند، را تایید نکرد.
عدم اجرای هر یک از مواد این قانون به اعمال مجازات‌های پیش بینی شده در آن منجر خواهد شد. به عنوان نمونه، اگر سهل‌انگاری در این زمینه در فاصله ۴۵ روز سه بار تکرار شود، مجازاتی برابر با ۹۰۰۰ یورو جریمه و یک سال زندان به دنبال خواهد داشت.
دولت برای تاکید بر موقتی بودن این تصمیمات، دوره اجرائی بودن این قانون را به ۱۵ نوامبر/۲۴ آبان سال جاری محدود کرده است.
از آغاز بحران شیوع کرونا تاکنون، فرانسه با بیش از ۶ میلیون و ۲۵۸ هزار مورد ابتلا به کووید-۱۹ و بیش از ۱۱۲ هزار نفر جان باخته ناشی از آن در جایگاه پنجم جهان و رتبه دوم اروپا قرار دارد.
همچنین به گزارش رادیو فرانسه، دولت ایتالیا نیز ارائه «گذرنامه سلامت» برای معلمان و همچنین استفاده‌کنندگان از وسایل نقلیه عمومی از جمله پروازهای داخلی، کشتی‌ها و خطوط قطارهای طولانی و مشتریان رستوران‌ها را اجباری کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، گذرنامه سلامت از روز گذشته برای ورود به سالن‌های سینما، موزه‌ها و سالن‌های غذاخوری و رستوران‌ها در ایتالیا اجباری است.
این گذرنامه‌ها گواهی می‌دهد که دارنده آن دست‌کم با یک دز از واکسن کرونا واکسینه شده، یا در شش ماه گذشته‌ پس از ابتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته، یا در چهل و هشت ساعت گذشته‌ نتیجه آزمایش کرونای او منفی بوده است. کارکنان مدارس و دانشگاه‌ها و همچنین دانشجویان باید این گذرنامه را داشته باشند.
رسانه‌های ایتالیا اعلام کردند معلمانی که برای پنج روز متوالی این گذرنامه را ارائه نکنند، از کار خود تعلیق می‌شوند و حقوق آنان نیز قطع خواهد شد.
از آغاز بحران شیوع کرونا تاکنون در ایتالیا بیش از ۴ میلیون و ۳۸۳ هزار نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده اند که از این میان بیش از ۱۲۸ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

تبریک رئیس جمهور ایتالیا به رئیس‌جمهور جدید ایران

رئیس جمهور ایتالیا با ارسال پیامی خطاب به حجه الاسلام والمسلمین دکتر رئیسی رییس جمهور ایران، از سوی خود، مردم و دولت ایتالیا، برای رئیس جمهور جدید کشورمان در پیشبرد مسئولیت مهمی که بر عهده ایشان گذاشته شده، آرزوی موفقیت نمود.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، براساس اعلام سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم، «سرجو ماتارلا» در این پیام ابراز اطمینان نمود، با عنایت به بنیادهای استواری که دوستی کهن موجود میان دو کشور ایران و ایتالیا بر آمده از آنها می باشد، دو کشور قادر به پدید آوردن همکاریهای سودمند هم راستا با صلح و توسعه که همانا ارزشهای مشترک دو کشور محسوب می گردد، خواهند بود.
رئیس جمهور ایتالیا همچنین در این پیام از سوی خود و مردم ایتالیا برای مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران آرزوی موفقیت و بهروزی نموده است.

مدیرکل سیاسی و امنیتی وزارت خارجه ایتالیا با عراقچی دیدار کرد

تهران- ایرنا- مدیرکل سیاسی و امنیتی وزارت امور خارجه ایتالیا که برای شرکت در مراسم تحلیف رییس جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده است با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار کرد.
به گزارش ایرنا از وزارت امور خارجه ، پاسکوال فررارا روز پنج شنبه در دیدار سید عباس عراقچی با یادآوری آخرین تحولات روابط دوجانبه، نسبت به بازگشت مناسبات تهران و رم به سطح قبلی با نهایی شدن گفتگوهای وین ابراز امیدواری نمود.
وی همچنین با مروری بر تحولات اخیر در منطقه، آمادگی کشورش را برای کمک به تقویت ثبات و امنیت منطقه ای مورد تاکید قرار داد.
عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز ضمن سازنده ارزیابی کردن روابط جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا حضور فرستاده این کشور در مراسم تحلیف را نشان دهنده نزدیکی و دوستانه بودن مناسبات بین دو کشور قلمداد کرد.
وی با انتقاد از رویکرد دوگانه برخی کشورها در قبال تحولات منطقه افزود: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران گفتگو و همکاری با کشورهای منطقه درچارچوب ابتکارات درون منطقه‌ای بوده و شایسته است تمامی کشورها از این روند حمایت و پشتیبانی نمایند.

با بروز مشکل در پورتال ثبت نام؛ حمله سایبری روند واکسیناسیون کرونا در ایتالیا را مختل کرد

پورتال ثبت نام برای تزریق واکسن کرونا در منطقه لاتزیوی ایتالیا مورد حمله سایبری قرار گرفت. وقوع این حمله توسط مقامات محلی تایید شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از زد دی نت، مقامات محلی در لاتزیو مجبور شدند برای اطلاع رسانی در مورد این حمله و آگاه کردن مردم از فیس‌بوک استفاده کنند. این حمله بر سایر سیستم‌های آی تی در لاتزیو نیز تأثیر منفی گذاشته است.
بر اساس اطلاعیه منتشر شده در صفحه فیس‌بوک فرمانداری لاتزیو حمله‌ای قدرتمندانه به پایگاه داده پورتال واکسیناسیون لاتزیو انجام شده و همه سیستم‌های مرتبط با آن از کار افتاده‌اند. لذا گرفتن وقت برای ثبت نام و تزریق واکسن کرونا غیرممکن شده است.
در اطلاعیه یادشده تصریح شده که به علت این حمله فرایند ثبت نام و تزریق واکسن در منطقه لاتزیو با تأخیر انجام خواهد شد. در این اطلاعیه مشخص نشده که این حمله ماهیت باج افزاری دارد و هکرها خواستار دریافت باج از مقامات محلی در لاتزیو شده‌اند یا خیر، اما برخی منابع مطلع به سی ان ان گفته‌اند این حمله از طریق نفوذ به نمایه کاربری یکی از مدیران پورتال واکسیناسیون رخ داده و هکرها با قفل کردن داده‌های موجود خواستار دریافت باج شده‌اند، اما مقامات این درخواست‌ها را رد کرده‌اند.
بر اساس اطلاعیه مذکور عوامل این حمله هنوز شناسایی نشده‌اند و سیستم‌های رایانه‌ای داخلی مرتبط با پورتال واکسیناسیون لاتزیو هنوز راه اندازی نشده‌اند تا از گسترش ویروس رایانه‌ای در آنها جلوگیری شود. همچنین داده‌های مربوط به وضعیت سلامت کاربران و همین طور داده‌های مالی و بودجه‌ای هنوز به دست هکرها نیفتاده‌اند.

خرچنگ ایرانی برنده جایزه ویژه جشنواره فیلم‌های ‌کوتاه ایتالیا شد

تهران - ایرنا - انیمیشن تحسین‌شده‌ «خرچنگ» تولید کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان برنده جایزه‌ ویژه‌ هیأت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه «لاگو» در ایتالیا شد.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت آموزش وپرورش، انیمیشن «خرچنگ» توانست در هفدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم‌های کوتاه لاگو، در بخش مسابقه، جایزه ویژه هیأت داوران را ازآن خود کند.
بر اساس این گزارش، امسال ۲۵ فیلم از ۲۰ کشور دنیا؛ شامل ۱۲فیلم داستانی، هشت انیمیشن و پنج فیلم مستند به بخش مسابقه‌ این رویداد راه یافته بود که فیلم‌های منتخب در ۶گروه به صورت ترکیبی دسته‌بندی شد.
بر این اساس، «خرچنگ» در بیست‌وپنجمین حضور بین‌المللی خود با فیلم انیمیشن «پسر خال خالی» محصول مشترک کشورهای ژاپن و فرانسه و دو فیلم داستانی «میکروکاست» از کشور کرواسی و «خانم منو ببخش» از کشور فیلیپین در گروه سه و در بخش مسابقه در روزهای ۴و ۷مرداد ۱۴۰۰ (۲۶و ۲۹ژولای ۲۰۲۱) به صورت فیزیکی و آنلاین به نمایش درآمدند.
این انیمیشن از تولیدات سال ۲۰۲۰ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پیش از این نیز جایزه‌ طلایی بهترین فیلم از نگاه مخاطبان و دیپلم افتخار داوران کودک سی ‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه درسدن آلمان را به دست آورده بود.
هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه لاگو، از ۱تا ۱۰مرداد ۱۴۰۰ (۲۳تا ۳۱ژولای ۲۰۲۱) در منطقه‌ای نزدیک شهر ونیز کشور ایتالیا برگزار گردید.

موفقیت هنرمند کاشانی در جشنواره جهانی فیلم ایتالیا

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اصفهان؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان گفت: فیلم کوتاه لئو» ساخته معین روح‌الامینی از تولیدات انجمن سینمای جوانان کاشان موفق به دریافت جایزه پانزدهمین جشنواره جهانی فیلم «Alto Vicentino» ایتالیا شد.
میثم نمکی افزود: پانزدهمین جشنواره جهانی فیلم «Alto Vicentino» ایتالیا شاهد درخشش هنرمند جوان کاشانی بود.
وی با اشاره به اینکه، جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره به لئو، ساخته معین روح‌الامینی از تولیدات انجمن سینمای جوانان کاشان اختصاص یافت، گفت : جشنواره جهانی فیلم «Alto Vicentino» ایتالیا، جشنواره معتبری است که همه‌ساله هزاران فیلم داوطلب شرکت در این جشنواره هستند و از بین فیلم‌های شرکت‌کننده، ۱۰ فیلم کوتاه انتخاب و درنهایت به یک فیلم جایزه داده می‌شود.
پانزدهمین جشنواره جهانی فیلم «Alto Vicentino» ایتالیا ۱۶ و ۱۷ ژوئیه (۱۸ و ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰) در ایتالیا برگزار شد.

اتفاق تاریخی عجیب، تلاقی طلای دو ایتالیایی

تلاقی طلاهای دو ورزشکار دوومیدانی و پرش ارتفاع ایتالیا، یکی از جالبترین صحنه های روز دهم المپیک را رقم زد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ورزش سه، کاروان ایتالیا دو طلای بسیار مهم المپیک 2020 را در پایان روز دهم مال خود کرد؛ طلاهایی که این کشور را به جایگاه نهم جدول رده بندی توزیع مدال ها رساند.
جان‌مارکو تامبری از ایتالیا، در حالی موفق به ثبت رکورد 2.37 متری شد که 5 سال پیش، المپیک ریو را به دلیل مصدومیت از دست داده بود. او با ثبت رکورد یاد شده به همراه دونده قطری، طلای مشترک بازی های المپیک 2020 را در ماده پرش ارتفاع به دست آورد؛ طلایی که با یک طلای بسیار مهم، تلاقی پیدا کرد.
در پیست ورزشگاه المپیک توکیو که بازی های دوومیدانی در آن برگزار می شود، لامون مارسل جاکوبز، دونده ایتالیایی با ثبت رکورد 9 ثانیه و 80 صدم ثانیه، 100 متر را طی کرد و مدال طلا المپیک توکیو 2020 را به خود اختصاص داد. این دونده ایتالیایی بالاتر از فرد کرلی آمریکایی و آندره دی گراس کانادایی از خط پایان گذشت و این دو ورزشکار نیز مدال نقره و برنز را از آن خود کرد. دونده سرعت ایتالیا پس از کسب طلای ارزشمند 100 متر المپیک در حالی که سر از پا نمی شناخت، شادی اش را با جان مارکو تامبری، هم وطنش که در سمتی دیگر طلای پرش ارتفاع را کسب کرده بود، به اشتراک گذاشت تا تلاقی مدال و شادی این دو ورزشکار ایتالیایی به یکی از ماندگارترین صحنه های المپیک 2020 تبدیل شود؛ به ویژه برای مردم دوست داشتنی ایتالیا.

جام‌جهانی اسکی چمن ایتالیا؛ بهترین نتیجه ایران رقم خورد

تهران- ایرنا- اسکی‌باز کشورمان در مسابقات جام جهانی ایتالیا با ایستادن در جایگاه ششم موفق به کسب برترین عنوان اسکی‌بازان روی چمن ایران در مسابقات جام‌جهانی خارج از ایران گردید.
به گزارش ایرنا، در روز دوم جام‌جهانی اسکی چمن به میزبانی کورتینا دامپتزوی ایتالیا، مهدی سولقانی با ایستادن در جایگاه ششم موفق به کسب برترین عنوان اسکی‌بازان روی چمن ایران در مسابقات جام‌جهانی خارج از ایران شد.
مهدی سولقانی ملی‌پوش اسکی چمن ایران با عملکرد قابل قبول و با اختلاف زمانی ۷۲ صدم ثانیه نسبت به نفر نخست در جایگاه ششم مسابقات سوپرجی ایستاد و بهترین عملکرد اسکی‌بازان ایرانی در مسابقات جام‌جهانی خارج از کشور را به نام خود ثبت کرد.
در این مسابقه ادواردو فرائو از ایتالیا، هانس انگرر از اتریش و مارتین بارتاک از جمهوری چک به ترتیب اول تا سوم شدند.
مهدی سولقانی در سال ۲۰۱۹ نیز با کسب عنوان چهارم رقابت‌های قهرمانی جهان سوئیس، بهترین عملکرد ایران در مسابقات قهرمانی جهان را بدست آورده بود.
در رقابت‌های جام‌جهانی ایتالیا و در بخش سوپرجی بانوان نیز ثمین داوری از رسیدن به خط پایان مسابقات بازماند. در این بخش مارگریتا مازونچینی از ایتالیا در جایگاه نخست ایستاد، دانیلا کروکل از اتریش دوم شد و کریستین پوش دیگر اسکی‌باز اتریشی سوم شد.

برگزاری رویداد تجاری اتاق‌های مشترک ایران و ایتالیا

دنیای‌اقتصاد: پس از یک ماه تلاش مداوم در اتاق ایران و ایتالیا و اتاق خواهرخوانده خود در رم، رویدادی بزرگ با حضور شرکت‌های مطرح اقتصادی هر دو کشور برگزار شد و ۶۰ شرکت در رشته‌های مختلف از دو کشور به معرفی واحدهای اقتصادی خود پرداختند و تمایل خود را برای گسترش روابط با کشور مقابل مطرح کردند.
رویداد تجاری مشترک دو اتاق ایران- ایتالیا و ایتالیا-ایران با سخنرانی‌های دلگرم کننده روسای دو اتاق آغاز شد. ابتدا «زامپینی» ریاست جدید اتاق مشترک ایتالیا-ایران در سخنانی کوتاه ضمن قدردانی از تلاش دو اتاق به منظور برگزاری وبینار جهت تداوم همکاری، توسعه و تقویت روابط شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی، ایران را دروازه ورود به خاورمیانه و آسیای مرکزی عنوان کرد. در ادامه این مراسم، احمد پورفلاح، رئیس اتاق ایران- ایتالیا نیز طی سخنانی نسبت به رفع تحریم‌های وضع شده علیه ایران و بازگشت ایتالیا و ایران به جایگاه و روابط پیشین تجاری خود اظهار امیدواری کرد و برگزاری جلساتی مشابه را برای اعضای هر دو اتاق مفید و سازنده عنوان کرد.
این وبینار با معرفی ۳۰ شرکت از ایتالیا و ۳۰ شرکت از ایران به مدت ۴ ساعت جریان داشت و مقرر شد که یک هفته بعد شرکت‌ها در جلسات B۲B به مذاکره با شرکت‌های طرف مقابل خود بپردازند.
در ادامه این برنامه دبیرکل اتاق ایران-ایتالیا خانم شهابی نیز اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک با رفع پاندمی، امکان مذاکرات حضوری فراهم شود و دو کشور به مبادله هیات تجاری بپردازند چرا که برگزاری چنین جلساتی به نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر اعضا به یکدیگر کمک شایانی می کند.

نخست وزیر: اعتماد اقتصادی در حال احیاء بوده و روند بهبودی  پایدار خواهد  بود،

نخست وزیر در مجلس اظهار داشت: اوضاع اقتصادی اروپا و ایتالیا به سرعت در حال بهبود است. طبق پیش بینی‌های کمیسیون اروپا ، در سال های 2021 و 2022 ایتالیا به ترتیب 4.2٪ و 4.4٪ مانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا رشد خواهد کرد. بسیاری از شاخص های موجود نشان می دهد که بهبود حتی پایدارتر خواهد بود و اعتماد در حال بازگشت است.نگاه اتحادیه اروپا به ایتالیا ، به میزان موفقیت ما بستگی دارد. در واقع ، این برنامه‌های ماست که کمکی معادل 191.5 میلیارد یورو را جذب می‌کند که باید 30 میلیارد نیز از منابع دیگر صندوق تکمیلی به آن اضافه شود. موفقیت برنامه نسل بعدی Eu تا حد زیادی به ما بستگی دارد. هدف ما این است که به روشی پایدار بر نرخ رشد کم مزمن که ایتالیا قبل از همه گیری بدان مبتلا بوده، غلبه نماییم. در طی همه گیری ما از منابع عظیمی‌برای محافظت از ظرفیت تولیدی اقتصاد خود استفاده کردیم. اکنون باید اطمینان حاصل کنیم که تقاضای کل قادر به تأمین این سطح عرضه است.

افتتاح بزرگترین مرکز تجارت الکترونیکی ایتالیا،
شرکت پست ایتالیا، بزرگترین مرکز پردازش محموله‌های خود را افتتاح نمود. این مرکز وظیفه مرتب سازی خودکار که به تجارت الکترونیکی و خدمات پیک اکسپرس اختصاص دارد را با سرمایه گذاری 60 میلیون یورویی بر عهده خواهد داشت. با استفاده از فن آوری پیشرفته و فعالیت 600 کارمند ، 300000 بسته در محیط 80،000 متر مربعی در روز پردازش می‌شوند. این مرکز مجهز به چهار خط بهم پیوسته است که قادر به مرتب سازی بسته‌ها بر اساس مقصد و وزن / حجم در قالب 694 خروجی ، از کوچکترین بسته‌ها تا محموله‌های بزرگ با ظرفیت پردازش 39 هزار قطعه در ساعت است. نقش فناوری در این بخش از طریق اتوماسیون شامل استفاده از فناوری نوآورانه "مرتب سازی موبایل اتونوموس" با استفاده از 17 ربات است. بسته‌ها پس از پردازش ، مستقیماً بر روی وسایل نقلیه ای که برای توزیع در سراسر ایتالیا در نظر گرفته شده ، قرار می‌گیرند.
منبع: mfa.ir

 

سفیر ایتالیا در ایران مطرح کرد: تاکید بر ارتباطات هنری‌فرهنگی ایران و ایتالیا در «سفری از تهران تا رم»

تهران- ایرنا- سفیر ایتالیا در ایران با تاکید بر ارتباطات فرهنگی و هنری دو کشور، مجموعه مستند هفت‌قسمتی «سفری از تهران تا رُم» را در مورد آثار و زندگی هنرمندانی با پیشینه فعالیت در دو کشور اقدامی جهت تاکید بر این نوع ارتباطات دانست.
جوزپه پرونه ،Giuseppe Perrone از تیر سال ۱۳۹۸ به عنوان سفیر ایتالیا در ایران کار خود را آغاز نمود. وی که از دهه ۹۰ میلادی به عنوان دیپلمات ایتالیایی مشغول فعالیت بوده است، پیش از این سفارت ایتالیا در لیبی (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸) را تجربه کرده و در سفارت این کشور در آمریکا و الجزایر نیز مسئولیت‌هایی داشته است. پرونه دانش‌آموخته علوم سیاسی از دانشگاه تورین و زبان عربی از دانشگاه رُم است. علاقه وی به زبان فارسی باعث شد از وقتی به ایران رسیده زبان فارسی را نیز بیاموزد.
پرونه از زمان حضور در ایران توسعه فعالیت‌ها و ارتباطات فرهنگی را در اولویت قرار داده و از طرح‌های مشترک با همکاری هنرمندان ایرانی و ایتالیایی حمایت کرده است؛ از جمله هنر شهری فرصتی برای اتحاد که در آن دو هنرمند نقاش ایرانی و ایتالیایی اثری دیواری خلق می‌کردند. تولید کلیپ‌های نمایشی با نام هشت‌ونیم کلیپ؛ چطور همه‌گیری کرونا زندگی ما را تغییر داد؟ که محصول همکاری چهار هنرمند ایرانی و ایتالیایی در زمینه هنر نمایش است و مجموعه مستند ده‌ قسمتی نگاه دوموس به ایران که به مقالات مجله معماری ایتالیایی دوموس در مورد نقش معماران معاصر ایرانی در پیشبرد معماری معاصر جهان می‌پردازد و بعد از تولید در حساب‌های کاربری سفارت ایتالیا در شبکه‌ها و فضای مجازی منتشر می‌شود، از دیگر فعالیت‌های هنری بوده است.
مستند هفت‌قسمتی از تهران تا رم؛ سفری از دریچه هنر، جدیدترین فعالیت سفارت ایتالیا در زمینه هنرهای نمایشی و در مورد زندگی و زمانه هنرمندان ایرانی و ایتالیایی است که سابقه تحصیل، کار و فعالیت در هر کشور را دارند. پرونه معتقد است این هنرمندان به مثابه پلی پیونددهنده ایران و ایتالیا هستند و نشان دادن روند فعالیت هنری آنها به شکل نمایشی ارتباط هنری بین دو کشور را بهتر مشخص می کند. این مجموعه نیز مانند مجموعه‌های نمایشی قبل هر کدام حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است و در حساب‌های کاربری سفارت ایتالیا در ایران در فضای مجازی انتشار خواهد یافت.
این مجموعه نگاهی دارد به آثار و زندگی هنری ۷ هنرمند ایرانی و ایتالیایی شامل؛ بیژن بصیری (متولد ۱۳۳۳)، محسن وزیری‌مقدم (۱۳۰۳ تا ۱۳۹۷)، خسرو خورشیدی (۱۳۱۱)، بهمن محصص (۱۳۰۹ تا ۱۳۸۹) پیر پائولو پتی Pier Paulo Patti، اکبر میخک و وینچنسو بیانگینی Vincenzo Bianchini.
سفیر ایتالیا در تهران در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در توضیح این مجموعه اظهار داشت: این مجموعه در مورد هنرهای تجسمی و ۷ هنرمند منتخب ایرانی و ایتالیایی نقاش، مجسمه‌سازی است که پیشینه و سابقه ایرانی و ایتالیایی دارند. آنها یا ایتالیایی هستند و در ایران کار کرده‌اند یا ایرانی‌هایی که در ایتالیا فعال بوده‌اند. این هنرمندان به مثابه پلی پیونددهنده دو فرهنگ به شمار می‌آیند. پلی که گذشته و حال دو فرهنگ را بهم متصل می‌کند.
پرونه ادامه داد: جدیدترین و چهارمین قسمت از این مجموعه در مورد بهمن محصص (۱۳۰۹ تا ۱۳۸۹) است که پنجشنبه (۳۱ تیر) رونمایی شد. او که هنرمندی مطرح در عرصه جهانی است سال ها در رم زندگی کرد و در سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) درگذشت. بنابراین هدف اصلی از تولید این مجموعه تاکید بر ارتباط هنری بین دو کشور بود، زیرا هنرمندان زیاد ایرانی و ایتالیایی داشته‌ایم که به عنوان پلی پیونددهنده دو کشور به شمار می‌آیند، هنرمندانی بسیار مهم و مشهور با آثار ارزشمند که در سطح بین المللی نیز مطرح هستند.
جایزه سالانه برای ترجمه‌های فارسی از ایتالیایی
وی در مورد فعالیت های سفارت ایتالیا در ایران در زمینه ادبیات ایتالیایی به مخاطبان ایرانی و ارتباط بیشتر نویسندگان ایرانی و ایتالیایی گفت: در زمینه ادبیات نیز فعالیت‌هایی صورت گرفته است. اخیرا مراسم گرامیداشت دانته آلیگری، شاعر و نویسنده ایتالیایی را به مناسبت هفتصدمین سال تولد او همراه با خواندن برخی آثارش به فارسی و ایتالیایی برگزار کردیم. همچنین ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) نیز نشستی به مناسبت صدمین سال تولد لئوناردو شاشا (Leonardo Sciascia) نویسنده، نمایشنامه‌نویس و منتقد معاصر ایتالیایی برگزار می‌کنیم.
سفیر ایتالیا گفت: جایزه سالانه‌ای را هم برای ترجمه‌های فارسی از آثار ایتالیایی با هدف حمایت از آثار ترجمه‌ای فارسی در نظر گرفته ایم که به‌زودی جزئیات آن اعلام می‌شود. همکاری خوبی هم ‌با مجله ادبی بخارا در مورد گرامیداشت نویسندگان ایتالیایی داریم.

وی تاکید کرد: البته با توجه به همه‌گیری کرونا برنامه‌های حضوری و سفر نویسندگان و هنرمندان کمی کاهش یافته است. اما فعالیت‌ها را متوقف نکرده‌ایم و فقط طی هفته گذشته ۴ رویداد فرهنگی را یکی بعد از دیگری برگزار کردیم؛ زیرا ارتباطات فرهنگی بین ایران و ایتالیا بی‌شمار است.
سفیر ایتالیا در ایران در مورد انتشار مستندهای ساخته‌شده در فضاهای مجازی و احتمال تبدیل کردن همه آنها به یک قسمت برای نمایش در سینما یا شبکه های تلویزیونی نیز گفت: بازخورد خوبی از نمایش این مجموعه‌ها گرفته‌ایم؛ به‌خصوص در مورد نگاه دوموس به ایران که غیر از حساب‌های کاربری ما در حساب‌های کاربری مجله دوموس در فضای مجازی نیز منتشر شدند، هزاران نفر آنها را دیدند و کیفیت این مستندها را تحسین کردند.
انتشار یک شماره مجله دوموس مخصوص معماری ایران
وی افزود: در مورد یکی کردن همه قسمت های این مستندها این‌کار در مورد مجموعه نگاه دوموس به ایران به نوعی انجام شده است‌.‌ مجله دوموس شماره نوامبر (آبان/ آذر) خود را کاملا به ایران اختصاص داده و به همه ۱۰ قسمت مستند نگاه دوموس به ایران در این شماره می‌پردازد. به این شکل همه قسمت‌های این مستند در یک شماره گرد هم می‌آید و مطرح می‌شود که در دنیا برای فروش عرضه می شود. این شماره در واقع حاصل تلاش‌های ما در زمینه طراحی و معماری است. کلیپ های تئاتری ۸ ونیم کلیپ هم مجموعه خوبی بود و تلویزیون ملی ایتالیا هم آن را تبلیغ کرده و با استقبال زیادی مواجه شد.
پرونه در مورد برنامه آینده سفارت ایتالیا در ایران توضیح داد: در حال برنامه ریزی برای برگزاری چند نمایشگاه بسیار مهم هستیم و حوزه های فرهنگی و هنری مشخصی که در آینده روی آنها تمرکز می کنیم. منتظر آنها باشید.

رئیس کل بانک مرکزی: رشد اقتصادی سال گذشته به ۳.۶ درصد رسید

رئیس کل بانک مرکزی گفت: سال گذشته به موجب تدابیر و اقدامات اتخاذ شده و مدیریت و مهار آثار تحریم‌ها، رشد اقتصادی و رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی به ترتیب به ارقام ۳.۶ و ۲.۵ درصد رسید.
به گزارش ایمنا و به نقل از بانک مرکزی، اکبر کمیجانی در شصت و یکمین اجلاس سالیانه مجمع عمومی عادی بانک مرکزی که صبح دیروز به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری، سایر اعضای مجمع و اعضای هیأت عامل در محل بانک مرکزی برگزار شد، اظهار کرد: بررسی تحولات رشد اقتصادی در سال‌های ۹۲ تا ۹۹، نمایانگر نوسانات و فراز و فرودهای این متغیر و تاثیرپذیری آن از شرایط پیرامونی اقتصاد است.
وی افزود: دولت یازدهم در شرایطی کشور را تحویل گرفت که رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۱ به ۷.۷- درصد رسیده بود و با اتخاذ سیاست‌های جدید اقتصادی، این روند در سال ۱۳۹۲ متوقف و از سال ۱۳۹۳ روند بهبود به نحو محسوسی پدیدار شد و رشد تولید ناخالص داخلی (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) در این سال به ۳.۲ درصد رسید.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه و با اشاره به تحولات سال ۱۳۹۴، افزود: در سال ۱۳۹۴ متأثر از افت محسوس قیمت نفت و کاهش درآمدهای نفتی، رشد اقتصادی معادل ۱.۶- درصد رقم خورد اما با اجرایی شدن برجام، زمینه بازگشت تبادلات مالی و تجاری بین‌المللی و صادرات نفت به روال طبیعی، در نتیجه بهبود عملکرد تجارت خارجی کشور و نیز تقویت ثبات اقتصادی فراهم شد و با توجه به مجموعه تحولات رخ داده، رشد اقتصادی کشور در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب به میزان ۱۲.۵ و ۳.۷ درصد تحقق یافت.
کمیجانی خاطرنشان کرد: با خروج یکجانبه دولت آمریکا از توافق برجام در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ و بازگشت مجدد تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و محدودیت‌های ایجاد شده در مبادلات مالی و تجاری خارجی، تولید ناخالص داخلی طی سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب کاهش ۵.۴ و ۶.۵ درصدی را تجربه کرد.
وی با اشاره به تدابیر اتخاذ شده در سال ۱۳۹۹ برای مدیریت و مهار آثار تحریم‌ها، تصریح کرد: با این حال، در سال ۱۳۹۹ به موجب تدابیر و اقدامات اتخاذ شده و مدیریت و مهار آثار تحریم‌ها، رشد اقتصادی و رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی به ترتیب به ارقام ۳.۶ و ۲.۵ درصد رسید و رشد اقتصادی ۳.۶ درصد در سال ۱۳۹۹ در شرایطی رقم خورد که بسیاری از کشورهای جهان متأثر از پیامدهای منفی ناشی از شیوع بیماری کرونا، با کاهش شدید رشد اقتصادی مواجه شدند.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه به دنبال استقرار دولت یازدهم و همسو با تحولات عرصه داخلی و بین‌المللی، انتظارات مثبت در بین فعالان اقتصادی نسبت به تحولات در حوزه خارجی شکل گرفت، گفت: در گام بعدی درآمدهای ارزی متعاقب اجرایی شدن برجام افزایش قابل ملاحظه‌ای یافت که در نتیجه آن برقراری آرامش نسبی در بازار ارز را به دنبال داشت.
کمیجانی اظهار کرد: تحولات یاد شده زمینه نزولی شدن نرخ تورم را ابتدا در بخش نقطه به نقطه و با وقفه چند ماهه در نرخ تورم دوازده ماهه از همان ماه‌های ابتدایی استقرار دولت یازدهم فراهم کرد، به طوری که در ادامه این روند، نرخ تورم در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ تک رقمی شد.
وی افزود: با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، خروج از برجام و اعمال محدودیت‌های شدید در مبادلات مالی و تجارت خارجی کشور در قالب تحریم‌های اولیه و ثانویه انتظارات فعالان اقتصادی نسبت به تحولات بخش خارجی اقتصاد معکوس شد، تأثیر آنی تحولات یاد شده در بازار ارز منعکس و این بازار ثبات نسبی بازیافته خود را باردیگر از دست داد که در نتیجه با انتقال تحولات بازار ارز به بازار کالاها و خدمات از همان ماه‌های ابتدایی سال ۱۳۹۷ دور جدیدی از روند افزایشی قیمت‌ها در اقتصاد کشور نمایان شد.
شیوع ویروس کرونا و آثار و تبعات اقتصادی ناشی از آن
رئیس کل بانک مرکزی به آثار اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا اواخر سال ۱۳۹۸ اشاره و تصریح کرد: با بروز و شیوع پدیده غیرقابل پیش‌بینی این بیماری از اواخر سال ۱۳۹۸ و به تبع آن افول فعالیت‌های اقتصادی در مقیاس جهانی منجر به کاهش تقاضا برای صادرات کشور و افت قیمت نفت به سطوح بسیار پایین شد و این مسأله علاوه بر محدویت‌های تحریمی مزید بر علت شد تا درآمدهای صادراتی نفت در سال ۱۳۹۹ بیش از پیش تنزل یافته و مدیریت بازار ارز با دشواری بیشتری مواجه شود.
کمیجانی تاکید کرد: البته با توجه به وابستگی تاریخی دولت به درآمدهای نفتی و چسبندگی مخارج دولت، تأمین کسری بودجه دولت واجد آثار پولی شد که در نهایت در قالب رشد پایه پولی و نقدینگی نمایان شد و لازم به توضیح است که متوسط رشد سالانه نقدینگی طی سال‌های ۹۶-۱۳۹۲ (پس از کسر اثر افزایش پوشش آمارهای پولی و بانکی) به مدد برقراری آرامش و ثبات در فضای اقتصادی کشور معادل ۲۴.۴ درصد بود. این در شرایطی است که متوسط رشد نقدینگی در ۱۴ سال قبل از این دوره زمانی (سال‌های ۹۱-۱۳۷۸) به میزان ۲۷.۱ درصد رقم خورده بود.
وی گفت: در سه سال اخیر متأثر از کاهش شدید درآمدهای نفتی دولت و تشدید کسری بودجه و نیز مشارکت فعال نظام بانکی در سیاست‌های حمایت از تأمین مالی بنگاه‌ها و خانوارهای آسیب دیده از بیماری کرونا، رشد نقدینگی ارقام بالاتری را تجربه کرد، به طوری که متوسط رشد سالانه نقدینگی طی سال‌های ۹۹-۱۳۹۷ به ۳۱.۵ درصد رسید که این میزان در مقایسه با متوسط رشد نقدینگی طی سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۱ (۲۷.۱ درصد) به میزان ۴.۴ واحد درصد بالاتر بود.
رئیس شورای پول و اعتبار تصریح کرد: از اهم اقدامات انجام شده در حوزه سیاست‌های پولی در این سال می‌توان به اجرای سیاست نوین پولی مبتنی بر عملیات بازار باز و مدیریت نقدینگی و هدایت نرخ سود در بازار بین بانکی به سمت نرخ هدف سیاستی، تصویب اعمال سیاست احتیاطی کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی (سقف رشد ماهانه دارایی‌های مشمول برای بانک‌های تخصصی و تجاری به ترتیب ۲.۵ و ۲.۰ درصد) و الزام بانک‌ها به نگهداری حداقل معادل ۳ درصد از مانده کل سپرده‌های بانکی به صورت اوراق اسلامی قابل معامله در بازار سرمایه اشاره کرد.
کمیجانی اظهار کرد: به دنبال پذیرش مسئولیت بانک مرکزی در فروش اوراق مالی اسلامی دولت، در سال ۱۳۹۹ به منظور تأمین مالی غیر پولی دولت در شرایط تنگنای مالی اخیر متأثر از شرایط تحریم، به میزان ۱,۲۵۷ هزار میلیارد ریال از اوراق مالی اسلامی دولت به شبکه بانکی و نهادهای مالی فروخته شد.
پرداخت حدود ۱۸,۹۸۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات
وی در خصوص عملکرد و اقدامات بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ در حوزه اعتباری مطرح کرد: در حوزه اعتباری، اولویت بخشی به تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی با هدف بهره برداری حداکثری از ظرفیت‌های خالی اقتصاد، تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط، تأمین مالی صنایع پیشران و شرکت‌های دانش بنیان، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه (ازدواج)، خرید تضمینی گندم و تأمین مالی بخش مسکن و همچنین پرداخت تسهیلات مقابله با آثار منفی بیماری کرونا به خانوارها و فعالان اقتصادی مورد توجه بانک مرکزی بوده است. لازم به توضیح است، در سال ۱۳۹۹ در مجموع حدود ۱۸,۹۸۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت شده است که در مقایسه با سال قبل از آن ۹۴.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.
رئیس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: اجرای موفق ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح (به عنوان پروژه‌ای مهم در راستای اصلاح ساختاری نظام بانکی)، تدوین، ابلاغ و عملیاتی کردن قانون صدور چک که منجر به کاهش نسبت چک‌های برگشتی جدید به ۳.۵ درصد در مقایسه با نسبت ۸.۵ درصدی نسبت مزبور در چک‌های قدیمی صادره طی سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ شده است، پیگیری افزایش سرمایه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی و بازنگری و به روزرسانی کارمزدهای خدمات بانکی در راستای اصلاح ساختار درآمدی بانک‌ها از جمله اقدامات انجام شده در حوزه تقویت نظارت بانک مرکزی بر عملکرد شبکه بانکی بوده است.
کمیجانی با بیان اینکه حوزه ارزی بانک مرکزی در سال‌های گذشته به عنوان خط مقدم مقابله فوری با تحریم‌های مالی و اقتصادی ایفای نقش کرده است، گفت: بر این اساس در سال ۱۳۹۹ اقداماتی همچون تصویب و اجرای مقررات تنبیهی و تشویقی به منظور سرعت بخشیدن به برگشت ارز حاصل از صادرات در شرایط تحریمی و تنگنای شدید ارزی، تأمین ارز ترجیحی مورد نیاز برای واردات بیش از ۱۰.۸ میلیارد دلار کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی، طراحی و عملیاتی کردن سازوکارهای ویژه (از جمله تهاتر) برای دریافت‌ها و پرداخت‌های ارزی کشور جهت مقابله با تحریم‌ها از مهمترین اقدامات در حوزه ارزی بوده است.
به گفته وی، راه‌اندازی سامانه‌های متعدد نظیر سامانه سیاح، صیاد، سمات و رفع تعهدات ارزی از مهمترین برنامه‌های به اجرا در آمده در حوزه فناوری‌های نوین به منظور افزایش شفافیت، مبارزه با پولشویی، کاهش فرار مالیاتی و بهبود فضای کسب و کار برای فعالان اقتصادی کشور بوده است.
رئیس شورای پول و اعتبار اظهار کرد: در کنار این اقدامات تولید اسکناس و ایران‌چک بین نسلی و توجه به استفاده از ویژگی‌های امنیتی جدید در تولید آنها و نیز اتمام پروژه انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی مورد اهتمام بانک مرکزی قرار داشته است. همچنین پیگیری پرونده‌های بین‌المللی و دفاع از منافع ملی از جمله در خصوص پرونده‌های مربوط به اموال بانک مرکزی در لوکزامبورگ و ایتالیا در کنار پیگیری حقوقی تعهدات ارزی واردکنندگان کالا و پیگیری پرونده‌های دلالان ارزی و صرافی‌های غیرمجاز نیز از عمده اقدامات و پیگیری‌های انجام شده در حوزه حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی بوده است.
کمیجانی به رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۹ اشاره و تأکید کرد: در سایه اقدامات اتخاذ شده، چشم‌انداز مناسبی برای تقویت سرمایه‌گذاری و همچنین رونق فعالیت‌های اقتصادی و تولید در کشور فراهم شده که نتایج آن در تحقق رشد مثبت اقتصادی طی فصول دوم، سوم و چهارم سال ۱۳۹۹ نمایان بوده و حاکی از عملکرد مناسب اقتصاد کشور در شرایط دشوار ناشی از شیوع بیماری کرونا و تحریم‌های حداکثری شکست خورده دولت آمریکا است.

شگفتی‌های جهان از نگاه فیزیکدان ایتالیایی

دنیای اقتصاد : کتاب «جاهایی در جهان که مهربانی مهم‌تر از قانون است» نوشته کارلو روولی با ترجمه سمانه نوروزی منتشر شد. این کتاب مجموعه‌ای از مقالات کارلو رووِلی، فیزیک‌دان نظری ایتالیایی،‌ است که بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰، در روزنامه‌ها و مجلات ایتالیا منتشر شده است. رووِلی در این کتاب ما را به سفری از طریق علم، تاریخ، فلسفه و سیاست دعوت می‌کند؛ سفری در زمان، از ارسطو تا به امروز و سفری در مکان، از نقش بال پروانه‌ای بر زمین تا درون سیاه‌چاله‌های ناشناخته در اعماق فضا. جهان سرشار از پدیده‌هایی است که مطالعه درباره هرکدام از آنها قطعه‌ای از راز هستی را آشکار می‌کند. از سازوکار شگفت‌انگیز آگاهی هشت‌پا تا فضای بی‌کران رازآلود، هرچه در این جهان هست، بخشی از این شگفتی را در خود دارد و انسان از دیرباز در کار مشاهده آن است. رووِلی در این مجموعه ‌مقالات با بینشی بدیع به این موضوعات می‌نگرد و با هوشیاری‌ خاصی نگاه ما به جهان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. کتاب «جاهایی در جهان که مهربانی مهم‌تر از قانون است» در ۲۱۹ صفحه و به قیمت مناسب از سوی نشر چترنگ منتشر شده است.

نگاه ورزشي در كانون ديپلماتيك ( ديپلماسي سياسي)

به بهانه قهرماني تيم ملي ايتاليا در جام اتحاديه اروپا 2020، در روز 24 جولاي ٢٠٢١ سفير ايتاليا در تهران عالیجناب جوزپه پرونه از آقاي مهندس احمد پورفلاح رييس اتاق ايران و ايتاليا و تعداد معدودي از ياران بمنظور حضور در محل اقامت سفيرجهت نمایش فيلم‌های مربوط به روند دستيابي تيم ايتاليا به اين جام ارزشمند دعوت بعمل آوردند تا در شادمانی اعضاء سفارت در تهران شريك باشند.

در اين برنامه رياست اتاق ايران و ايتاليا از طرف خود، هيات رييسه و اعضا اتاق ايران و ايتاليا طي یک سخنرانی کوتاه، این موفقيت ارزنده و مهم را به جناب سفير، همكاران ايشان ، ملت دوست داشتي و دولت ارجمند ايتاليا تبريك گفتند.

در پايان برنامه آقاي مهندس پورفلاح پيشنهاد تشکيل تيم فوتبال «سفارت ايتاليا و اتاق ايران - ايتاليا» را مطرح نمودند که با استقبال سفیر محترم جناب آقای پرونه مع ومعاون اقتصادي سفارت آقاي دکتر بالوني، قرار گرفت.

در آستانه اولین نمایش جهانی «قهرمان»

اصغر فرهادی امروز در کن حاضر می‌شود، فروش فیلم به ۳۰ منطقه جهان
در آستانه نمایش فیلم «قهرمان» در جشنواره کن شرکت ممنتو فیلمز اعلام کرد امتیاز پخش این فیلم را به بیش از ۳۰ منطقه دنیا فروخته است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکرین دیلی، در حالی که امروز اصغر فرهادی برای چهارمین بار برای نمایش فیلم جدیدش راهی جشنواره فیلم کن می‌شود، اعلام شد ۳۰ منطقه از جهان به زودی تماشاگر این فیلم خواهند بود.
«قهرمان» چهارمین فیلم فرهادی است که امروز اولین نمایش جهانی خود را در کن تجربه می‌کند. این فیلم اولین نمایش خود را ساعت ۱۵:۳۰ امروز ۱۳ جولای (۲۲ تیر) در سالن اصلی گرند لومیر کاخ جشنواره تجربه می‌کند و نمایش بعدی آن فردا ساعت ۹:۳۰ و ساعت ۱۱:۳۰ خواهد بود. این فیلم که در مجموع ۵ نمایش خواهد داشت ۲۴ و ۲۵ تیر هم در جشنواره نمایش داده می‌شود.
کمپانی فرانسوی ممنتو پیکچرز که تهیه‌کننده فیلم «قهرمان» است و فروش بین المللی آن را بر عهده دارد، قرارداد نمایش فیلم را برای بیش از ۳۰ کشور و منطقه در قاره‌های اروپا، آمریکا، آسیا و اقیانوسیه منعقد کرده است.
این کمپانی قرار است «قهرمان» را ۲۲ دسامبر در فرانسه اکران کند. آمازون نیز پیشتر حق پخش فیلم را برای آمریکا و کانادا به دست آورده بود.
شرکت کینو پاواساریس در منطقه بالکان، سینه آرت در منطقه بنلوکس شامل بلژیک، هلند، لوگزامبورگ، بولگاریا فیلم ویژن در بلغارستان، سینما موندو در فنلاند، نیو ویزیون در آلمان و اتریش، اسپنتزوس در یونان، لاکی رِد در ایتالیا، آلامبیک در پرتغال، اسکن باکس در منطقه اسکاندیناوی، اه کونتراکورینته در اسپانیا از جمله خریداران فیلم هستند.
این فیلم همچنین در سوییس، صربستان، کرواسی، بوسنی، مقدونیه، اسلوونی، مونته‌نگرو، لهستان، استرالیا و نیوزلند، چین، هنگ‌کنگ، کره‌جنوبی، تایوان، ترکیه، هند، اندونزی و روسیه به نمایش درمی‌آید.
فرهادی پیشتر با «گذشته» و «فروشنده» ۲ جایزه بهترین بازیگری را برای برنیس بژو و شهاب حسینی دریافت کرد و یک جایزه بهترین فیلمنامه را نیز برد. «همه می‌دانند» دیگر فیلم فرهادی بود که در کن به نمایش درآمد.

بازگشت بازیکنان ایتالیا به رم

ملی‌پوشان فوتبال ایتالیا سوار بر این اتوبوس و در میان هزاران هوادار تیم ملی به سمت یکی از میادین مرکزی شهر رفتند تا جشن قهرمانی را در آن‌جا کامل کنند.

رییس نمایندگی ایران در امارات با سفیر ایتالیا دیدار کرد

تهران- ایرنا- رییس نمایندگی ایران در امارات متحده عربی با سفیر ایتالیا در این کشور دیدار و رایزنی کرد.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا، «سید محمد حسینی» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: با نیکولا لنر سفیر ایتالیا در ابوظبی در خصوص موضوعات مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر داشتیم.
رییس نمایندگی ایران در امارات متحده عربی با بیان اینکه اکسپو ٢٠٢٠ از زمینه‌های مشترک برای تبادل نظر بود، اظهار کرد: دیشب ایتالیایی‌ها شب پر هیجان فوتبالی اما پیروزی به یاد ماندنی را تجربه کردند؛ فاتح فینال یورو ۲۰۲۰ و پیام تبریکی ارسال کردم.
حسینی پیش از این با تعداد دیگری از دیپلمات‌های مقیم امارات و همچنین مقامات عالی این کشور درخصوص روابط دوجانبه ایران با این کشورها و همچنین همکاری‌های بین‌المللی رایزنی کرده بود.

فینال رقابت های یورو 2020 به پایان رسید

پایان حسرت 50 ساله ایتالیایی، ایتالیا قهرمان یورو شد
ایتالیا پس از نیم قرن توانست جام قهرمانی در مسابقات اروپایی را به دست بیاورد. فینال رقابت های یورو 2020 میان تیم های انگلیس و ایتالیا برگزار شد و این آتزوری بود که در ضربات پنالتی موفق عمل کرد و در نهایت جام قهرمانی را بدست آورد. به گزارش خبرگزاری فارس، فینال رقابت های یورو 2020 امشب میان تیم های انگلیس و ایتالیا از ساعت 23:30 به وقت ایران در ورزشگاه ومبلی آغاز شد که این دیدار در وقت های معمول با تساوی یک بر یک به پایان رسید تا این دیدار به وقت های اضافی کشیده شود.
در وقت های اضافی هم توپی از خط دروازه عبور نکرد تا ضربات پنالتی تیم پیروز و قهرمان را مشخص کند.
در این ضربات ایتالیا موفق عمل کرد و با نتیجه 3 بر 2 پیروز شد و در نهایت جام قهرمانی به رم رفت.
گل: لوک شاو دقیقه 2 برای انگلیس و لئوناردو بونوچی دقیقه 67 برای ایتالیا
نیمه اول این بازی را انگلیسی ها خیلی خوب آغاز کردند و لوک شاو در دقیقه یک و 57 ثانیه دروازه ایتالیا را باز کرد تا سریع ترین گل فینال را در تاریخ رقابت های یورو به ثمر برساند.
در ادامه ایتالیا تلاش کرد تا توپ و میدان را در دست بگیرد اما ناکام بود و بازی منطقی انگلیسی ها اجازه خودنمایی به بازیکنان آتزوری را نداد.
در نیمه دوم ایتالیایی ها به دنبال به تساوی کشاندن بازی بودند اما نمی توانستند از سد دفاع انگلیس و سنگربان این تیم عبور کنند. در ادامه بر روی یک ضربه کرنر، بونوچی مدافع ایتالیایی موفق شد سرانجام قفل دروازه سه شیرها را در دقیقه 67 باز کرد. با وجود گلزنی ایتالیایی، این تیم همچنان توپ و میدان را در اختیار داشت و باز هم بر روی دروازه انگلیس خطرناک ظاهر می شد.
مصدومیت کیه زا ستاره ایتالیا یکی از مهمترین اتفاقات نیمه دوم بود و در نهایت دو تیم نتوانستند گلی را به ثمر برساند تا بازی به وقت های اضافی کشیده شود.
در دقایق پایانی نیمه دوم خطای شدید کیه لینی بر روی ساکا با کارت زرد داور به مدافع ایتالیایی همراه شد. در نیمه اول وقت هاینیمه دوم وقت های اضافی هم پربرخورد دنبال شد اما توپی از خط دروازه عبور نکرد تا ضربات پنالتی تیم قهرمان این دوره از مسابقات یورو را مشخص کند.
ضربات پنالتی:
دومنیکو براردی برای ایتالیا گل زد و در ادامه هری کین هم برای انگلیس گلزنی کرد.
بلوتی ضربه دوم پنالتی ایتالیا را از دست داد و پیکفورد آن را مهار کرد، در ادامه هری مگوایر پنالتی انگلیس را به گل تبدیل کرد.
ضربه سوم پنالتی ایتالیا توسط بونوچی به گل مبدل شد. مارکوس رشفورد ضربه خود را از دست داد و به تیرک دروازه زد.
ضربه چهارم را برناردسکی برای ایتالیا به تور دروازه انگلیس رساند. جیدون سانچو هم نتوانست برای انگلیس گلزنی کند و دوناروما ضربه پنالتی را مهار کرد.
ضربه پنجم ایتالیا توسط جورجینیو با خوش شانسی انگلیسی ها توسط پیکفورد مهار شد. ساکا نتوانست پنالتی انگلیس را به گل تبدیل کند تا در نهایت ایتالیا قهرمان شود. اضافی، انگلیسی ها اندکی جلو کشیدند و توپ و میدان را از ایتالیایی تاحدودی گرفتند اما در نهایت نتوانستند گلزنی کنند.

درآمد 20 میلیون یورویی ایتالیا از یورو

تیم های ایتالیا و انگلیس به فینال یورو 2020 صعود کردند و حدود 40 میلیون یورو پاداش گرفتند.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ تیم های ملی ایتالیا و انگلیس با شکست اسپانیا و دانمارک به فینال یورو 2020 صعود کردند.
یک بازی مانده به پایان رقابت ها ایتالیا با 20.2 میلیون یورو بیشترین پاداش را دریافت کرده است. انگلیس هم 19.7 میلیون یورو پاداش دریافت کرده اند.
اسپانیا، دانمارک و بلژیک هم در رده های سوم تا پنجم قرار دارند.

بهبود وضعیت گرشگری خارجی

براساس نظرسنجی گردشگری بانک ایتالیا،  گردشگری خارجی در ایتالیا به لطف بهبود برنامه‌های همه گیری و واکسیناسیون در حال بهبود است و می‌تواند "از طریق گواهینامه به اصطلاح پاس سبز و سایر اقدامات با هدف تسهیل سفر در قلمرو اروپا و همچنین اقدامات احتمالی افزایش یافته و با از سرگیری جریان گردشگری از ایالات متحده " رونق بیشتری بیابد. همه گیری باعث شد ایتالیا 27 میلیارد درآمد در سال 2020 از هزینه‌های گردشگران خارجی را از دست بدهد.

چراغ سبز بروکسل به برنامه ریکاوری ایتالیا و اظهارات نخست وزیر

روزنامه ایل مساجرو : "ماریو دراگی" نخست وزیر ایتالیا به منظور اخذ تأییدیه رسمی طرح ملی ریکاوری این کشور از کمیسیون اتحادیه اروپا که بر اساس آن ایتالیا ظرف 6 سال آینده حدود 200 میلیارد یورو کمک مالی از بروکسل (مبلغ 209 میلیارد یورو شامل 82 میلیارد کمک بلاعوض و 127 میلیارد به صورت وام به ایتالیا تعلق می‌گیرد) دریافت خواهد کرد، در رم با "اورسولا فون درلاین" رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا دیدار داشت.
طبق همین گزارش، "دراگی" در جریان کنفرانس خبری مشترک با "فون درلاین" با ابراز «خرسندی از ارزیابی مثبت کمیسیون اروپا نسبت به طرح ریکاوری ایتالیا»، تأکید کرد : « برای برقراری عدالت بیشتر در کشور و احیای رشد اقتصادی این پروژه را تدوین کرده ایم که البته چالش مهم تر اجرای آن است. ما باید بتوانیم به نحو مطلوب و موثر از کمک های مالی اتحادیه استفاده کنیم. تحقق طرح ریکاوری ملی مسئولیت بزرگی برای ایتالیا و آغاز فصل نوینی برای این کشور است».

«دختر خوب» ایرانی در جشنواره ایتالیایی

فیلم کوتاه «دختر خوب» به بخش مسابقه جشنواره ایشیا گلوبال ایتالیا راه یافت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، فیلم کوتاه «دختر خوب» به نویسندگی و کارگردانی راحله کرمی و تهیه‌کنندگی مانی قندی در بخش مسابقه نوزدهمین دوره جشنواره فیلم و موسیقی ایشیا گلوبال ایتالیا Ischia Global Film Festival ۲۰۲۱ پذیرفته شد.
این جشنواره در تاریخ ١٨ تا ۲۵ جولای برابر با ۲۷ تیر تا ۳ مرداد در جزیره ایشیای ایتالیا تحت نظارت و حمایت وزارت فرهنگ ایتالیا برگزار خواهد شد.
بهزاد خلج، شقایق فریادشیران و مبینا آزادی در «دختر خوب» ایفای نقش کرده‌ و هاشم مرادی مدیر تصویربرداری، مسیح حدپور سراج مدیر صدابرداری، حجت بابایی طراح گریم، فاطمه پاقلعه‌نژاد مجری طرح، سیامک میثاقی تدوین و سولماز اعتمادی فرست اسکرین‌فیلم پخش‌کننده دیگر عوامل این فیلم کوتاه هستند.
زمان اکران آنلاین فیلم‌های کوتاه در جشنواره ایشیاگلوبال در روزهای آتی از سوی این جشنواره اعلام خواهد شد.

ادامه مذاکرات استلانتیس با دولت ایتالیا در مورد احداث کارخانه جدید

شرکت استلانتیس که محصول ادغام ۵۲ میلیارد دلاری بین دو خودروساز برتر جهان یعنی فیات کرایسلر و گروه پژو سیتروئن است، اعلام کرد که گفتگوها با دولت ایتالیا در مورد احداث کارخانه بسیار بزرگ تولید باتری در این کشور در حال انجام است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شرکت استلانتیس که محصول ادغام 52 میلیارد دلاری بین دو خودروساز برتر جهان یعنی فیات کرایسلر و گروه پژو سیتروئن است، روز جمعه اعلام کرد که گفتگوها با دولت ایتالیا در مورد احداث کارخانه بسیار بزرگ تولید باتری در این کشور ادامه دارد.
استلانتیس که هم اکنون دو پروژه احداث کارخانه تولید باتری یا به اصطلاح "گیگافکتوری" در فرانسه و آلمان دارد، گفته است که درباره افزودن این کارخانه ها در اروپا و ایالات متحده امسال تصمیم گیری خواهد شد.
این شرکت در حال مذاکره در این باره با رم است چرا که ایتالیا یکی از قطب های اصلی تولید استلانتیس در اروپا است.
کارلوس تاوارس، مدیرعامل این شرکت روز جمعه گفت که استلانتیس Stellantis پیش بینی می کند که اواخر ماه جاری اهداف دقیق تری را در مورد انتشار گاز CO2 در اروپا اعلام کند.
از زمان شکل گیری شرکت استلانتیس در سال جاری میلادی از طریق ادغام فیات کرایسلر و پژو سیتروئن فرانسه، تولید در ایتالیا به دلیل هزینه های بیشتر نسبت به سایر نقاط اروپا مورد انتقاد قرار گرفته است.
این در حالی است که استلانتیس، مانند بسیاری از شرکت ها در بخش خودروسازی، در حال کار بر روی وسایل نقلیه سازگار با محیط زیست است.
ماه گذشته، شرکت رنو، که رقیب استلانتیس محسوب می شود، از استراتژی جاه طلبانه تری برای وسایل نقلیه الکتریکی (EV) رونمایی کرد و از نسخه های جدید و مقرون به صرفه از اتومبیل های کوچک نمادین خود برای رسیدن به فولکس واگن خبر داد.

رکوردشکنی تاریخی ایتالیا در یورو 2020

ایتالیا با شکست یورو به پنجمین پیروزی متوالی خود در این رقابت ها رسید.
به گزارش ایلنا، شب گذشته در چارچوب مرحله یک چهارم جام ملت های اروپا ایتالیا با گل های نیکو بارلا و لورنزو اینسینیه موفق شد با نتیجه 2 بر یک بلژیک را شسکت دهد و راهی مرحله نیمه نهایی یورو گردد.
ایتالیا در حالی موفق شد بلژیک را شکست دهد که تا پیش از این شاگردان روبرتو مانچینی موفق شده بودند ترکیه، سوئیس، ولز و اتریش را شکست دهند تا تبدیل به نخستین تیم در تاریخ یورو شوند که به پنج پیروزی متوالی می‌رسند.
همچنین با پیروزی در برابر بلژیک، مانچینی رکورد خود را به 32 بازی بدون شکست روی نیمکت آتزوری رساند تا از این حیث رکوردار شود.

صفحه1 از8