اقدامات دولت ایتالیا برای کمک به صنعت نمایشگاهی این کشور

نمایشگاه‌ها همواره در بازاریابی و توسعه صادرات نقش مهمی ایفا می نمایند، در ایتالیا این صنعت از جمله بخش هایی است که از بحران اقتصادی ناشی از کرونا بیشترین ضربه را دیده اند. لذا دولت ایتالیا در پی اتخاذ تمهیداتی جهت کاهش اثرات مخرب پاندمی‌کرونا بر این صنعت می‌باشد.
پشتیبانی بیشتر از یکی از بخش های راهبردی برای کمک به صادرات
بنا به گزارش آژانس اطلاعات تجاری، چرورد (Cerved)، نمایشگاه‌ها در ایتالیا از جمله بخش هایی می‌باشند که از بحران اقتصادی ناشی از کرونا بیشترین ضربه را دیده اند. بطوری که طی سال 2020 میلادی میزان درآمد این بخش از 1 میلیارد یورو به 200 میلیون یورو رسیده است. آقای مانلیو دی استفانو، معاون وزیر امور خارجه ایتالیا، در این زمینه می‌گوید: دولت متعهد شده است تا نمایشگاه‌ها را به محض اینکه وضعیت بهداشت و سلامتی اجازه دهد، به وضعیت عادی و رشد قابل توجه بازگرداند. دی استفانو می‌گوید: در این شرایط دشوار، دولت و به ویژه وزارت امور خارجه ایتالیا، هیچگاه پشتیبانی و کمک های خود را برای بین المللی شدن این بخش، دریغ نداشته است و در آینده نیز به این کمک ها ادامه خواهد داد.
مهمترین اقدامات دولت برای کمک به بخش نمایشگاه‌ها در ایتالیا
دولت طی پائیز گذشته کمک های تبلیغاتی و مالی مؤثری را به صنعت نمایشگاهی کشور ارائه نموده است و در همین رابطه طی همکاری با مؤسسه تجارت خارجی ایتالیا (Ice) طرح راهبردی فوق العاده ای را به عنوان ماموریت " Incoming" (ورودی) تعریف و اجرا نمود. توسط این طرح از اپراتورها و خریداران "Buyer" برای حضور در 30 رویداد از مهمترین رویدادهای نمایشگاهی ایتالیا که هم بصورت حضوری و هم از طریق مجازی برگزار گردید، دعوت بعمل آمد.

همزمان با برگزاری این طرح با هماهنگی وزارت بهداشت، کوریدر سبز ویژه ای ایجاد شد که به اپراتورهای خارجی اجازه می داد تا از طریق رعایت پروتکل های مناسب بهداشتی به سادگی به ایتالیا سفر کنند.
وزارت امور خارجه همچنین پلت فرم"Fiera Smart 365" را راه اندازی کرد که توسط مؤسسه تجارت خارجی ایتالیا (Ice) مدیریت می‌گردد. این پلت فرم در اختیار نمایشگاه‌ها، انجمن‌ها اتحادیه‌های صنفی و صنعتی قرار گرفته تا از طریق آن ملاقات های تجاری دو جانبه B2B و برنامه‌های کارآفرینی مورد نظر را برگزار نمایند.
پشتیبانی‌های مالی و ابزارهای تازه در زمینه کمک های مالی و یارانه ای
با کمک مؤسسه بیمه سرمایه گذاری خارجی طرح "سرمایه گذاری برای حمایت از سیستم نمایشگاه‌ها" تعریف شد که طی آن شرکت هایی که فعالیت اصلی آنها برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی با اهمیت خاص می‌باشد می‌توانند تا میزان 10 میلیون یورو بودجه مالی (بصورت وام با بهره کم) دریافت نمایند که از این میزان 800 هزار یورو آن بصورت کمک بلاعوض خواهد بود.
علاوه بر این مجددا از طریق سیمست (www.simest.it) این امکان را برای مناطقی که در آنجا نمایشگاه برگزار می‌گردد و همچنین برای برگزار کنندگان این نمایشگاه‌ها فراهم شده تا بتوانند از مقررات اتحادیه اروپا به منظور دریافت کمک های دولتی استفاده نمایند. با این ترتیب شرکت های فعال در بخش برگزاری و سازماندهی نمایشگاه‌ها می‌توانند بدون مخالفت اتحادیه اروپا تا سطح 3 میلیون یورو بابت تامین هزینه‌های ثابت خود از دولت از محل کمک های دولتی برای مقابله با وضعیت اضطراری دریافت نمایند.
هرچند بسیاری از فعالان این بخش از تاخیرهای دولت در تصویب لوایح اجرایی این طرح ها شکایت کرده اند ولی آقای دی استفانو تاکید کرده که تا جاییکه به وزارت امور خارجه مربوط می‌شده این وزارت هیچگونه تاخیری در برنامه‌ها و وظائف خود انجام نداده است.
مشکلات
شایان ذکر است که دولت ایتالیا به منظور کمک به بخش نمایشگاه‌های این کشور علاوه بر ارائه کمک های صندوق بیکاری برای کمک به کارکنان شرکت های فعال در بخش نمایشگاه‌ها و تخفیف مالیاتی به خود شرکت ها، 450 میلیون یورو به عنوان وام تسهیلاتی و از طریق وزارت امور خارجه و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز 408 میلیون یورو کمک بلاعوض تخصیص داده است.
به گفته رئیس انجمن نمایشگاه‌های ایتالیا (Aief) ارقام ذکر شده ارقام قابل توجه هستند ولی مشکل اصلی اینجاست که از تمام این بسته کمکی تا کنون مقدار ناچیزی به دست شرکت ها رسیده است. در حدود %1.8 از 408 میلیون یورو تا بحال ارائه شده است. زیرا لوایح اجرایی این کمک ها هنوز تصویب نشده اند. وی افزود دولت باید هم در زمینه تصویب لایحه اجرایی تعجیل نماید و هم در مورد کمک های دولت به بخش نمایشگاه‌ها با بروکسل مذاکره نماید، دولت آلمان هفته گذشته موفق شد تا از اتحادیه اروپا اجازه ارائه کمک 642 میلیون یورویی به بخش نمایشگاه‌هایش دریافت نماید. در غیر اینصورت گفتگو در مورد بازیافت نمایشگاه‌ها دشوار خواهد بود. در سال گذشته 255 نمایشگاه از 458 نمایشگاه برنامه ریزی شده درایتالیا لغو شده است و درآمد آن %80 کاهش یافته است.
رئیس انجمن نمایشگاه‌های ایتالیا ضمن اشاره به این مطلب که این بخش از صنعت ایتالیا قبل از شیوع پاندمی 60 میلیارد یورو ارزش افزوده ایجاد می نمود و %50 از صادرات بخش تولیدات صنعتی ایتالیا از این طریق به بازارهای خارجی معرفی می‌شدند، افزود دست اندرکاران این بخش حاضر به سرمایه گذاری بیشتر و ائتلاف با یکدیگر هستند ولی لازمه این کار پشتیبانی‌های دولت می‌باشد. وی پیش بینی می نماید تا از طریق پشتیبانی دولت و ائتلاف بین نمایشگاها طی دو الی سه سال آینده وضعیت به حالت عادی برگردد. وضعیت عادی از نظر رئیس انجمن نمایشگاه ای ایتالیا، برگزاری حدود هزار رویداد سالیانه که در میان آن 244 رویداد در سطح بین المللی که 90 مورد آن در خارج برگزار گردد و با حضور 200 هزار شرکت کننده و 20 میلیون بازدید کننده ‌باشد.