کرونا با قدرت بیشتر به لمباردی ایتالیا بازگشت

تهران- ایرنا- شبکه خبری فرانس۲۴ از انتشار فزاینده ویروس جدید کرونا در لمباردی ایتالیا خبرداد که در بهار سال گذشته هم مرکز اصلی انتشار کووید-۱۹ در این کشور اروپایی بود.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از تارنمای این شبکه خبری فرانسوی، ویروس جدید با سرعت شگفت انگیزی در یک مهدکودک و یک مدرسه ابتدایی مجاور در "بولاته" حومه میلان منتشر شده و تنها ظرف چند روز ۴۵ کودک و ۱۴ نفر از کارکنان این دو محل به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
فرانس ۲۴ نوشت: تجزیه و تحلیل ژنتیکی این ویروس تائید کرد که نوع ویروس کرونای شناسایی شده از آزمایش این افراد، همانی است که برای نخستین بار در انگلیس شناسایی شد و حالا به سرعت به تمامی این شهر کوچک با ۴۰ هزار جمعیت که در نزدیکی میلان قرار دارد، انتشار یافته است.
شهردار بولاته در این خصوص گفت: «این نشان می دهد که ویروس هوشمند است. ما ممکن است بتوانیم تمامی موانع موجود را برای جلوگیری از انتشار ویروس را ایجاد و تصور کنیم که آنها کار می کنند، اما در نهایت، ویروس خود را مطابقت داده و به آنها نفوذ می‌کند».
بولاته نخستین شهر در لمباردی در شمال ایتالیا است که مرکز هر سه موج ایتالیا بوده و اکنون همین امر سبب شده تا بار دیگر همسایگان اروپایی مرزهایشان را به روی ایتالیا ببندند. گفته می شود موارد جدید ابتلا به کرونا شامل نسخه های کرونای برزیلی و آفریقایی هم می‌باشد.
سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه اعلام کرد که اروپا هفته گذشته یک میلیون مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ را ثبت کرده که ۹ درصد نسبت به هفته قبل افزایش یافته است؛ روندی که بار دیگر معکوس شده و در پی ۶ هفته کاهش بار دیگر در حال افزایش است.
گفته می شود نوع جدید ویروس کرونا که برای نخستین بار در انگلیس مشاهده شد، در ۲۷ کشور اروپایی منتشر شده است.
کارشناسان سازمان بهداشت جهانی هشدار دادند که این ویروس تا ۵۰ درصد بیشتر از ویروسی که در بهار و پاییز سال گذشته به اوج رسید، قابلیت انتقال داشته و به همان اندازه هم مهارت بیشتری برای مقابله نیاز دارد.
از سوی دیگر، در حالیکه نوع انگلیسی ویروس کرونا در فرانسه غالب است، در شهر "دانکرک" (در ۱۰ کیلومتری مرز بلژیک) و "کوت دازور" در مرز با ایتالیا گونه جدید ویروسی که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، غالب شده است. گزارش ها نشان می دهد این ویروس همچنین در بخش هایی از اتریش که هم مرز ایتالیا و آلمان می باشد به سرعت در حال انتشار است. مقامات اتریشی اعلام کردند که برای جلوگیری از گسترش آن واکسیناسیون بیش از ۸۴ هزار نفر از ساکنان این مناطق را انجام می‌دهند.
نوع آفریقای جنوبی که اکنون در ۲۶ کشور اروپایی وجود دارد، به دلیل شک و تردید در مورد اینکه آیا واکسن های کنونی کاملاً علیه آن موثر هستند، به موضوع اصلی نگرانی مقامات بهداشتی کشورهای درگیر بدل شده است.