کرونا و بحران در شرکت‌های هواپیمایی ایتالیا

پیامد‌های سنگین ناشی از تداوم بحران کرونا در ایتالیا هر روز بخش‌های بزرگتری از اقتصاد این کشور را به کام خود می‌کشد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، شرکت‌های هواپیمایی در ایتالیا از جمله بخش‌هایی هستند که در یک سال گذشته یکی پس از دیگری ورشکست و یا در حال ورشکستگی هستند. مدیریت آلیتالیا، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایتالیا که در استانه ورشکستگی قرار گرفته اعلام کرد که قصد دارد ۶ هزار نفر از کارکنان این شرکت را اخراج کند.
یک مهمان دار شرکت آلیتالیا که در یک تجمع اعتراضی شرکت کرده بود به خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در رم گفت: آلیتالیا قصد دارد بیش از نیمی از کارکنانش را اخراج کند. من مهمان دار آلیتالیا هستم و در استانه اخراج شدن هستم. ما آینده ای مبهم و تاریک در پیش رو داریم. دیگر شرکت‌های هواپیمایی ایتالیا نیز در وضعیت بحرانی هستند.
یک خلبان ایتالیایی گفت: من خلبان شرکت هواپیمایی «ایر ایتالی» هستم که به علت ورشکستگی شرکت، بیکار شده ام و مدت هاست بیمه بیکاری را با چند ماه تاخیر دریافت می‌کنم. ما در مورد آینده خودمان نگران هستیم و از دولت می‌خواهیم به ما کمک کند. در یک سال گذشته شرکت‌های هواپیمایی در ایتالیا به ویژه آلیتالیا زیان مالی سنگینی را متحمل شده اند.
مدیریت آلیتالیا هشدار داد که با علت مشکلات شدید مالی، احتمالا در یک ماه آینده تمام هواپیما‌های این شرکت زمین گیر خواهند شد و حتی دیگر پولی برای پرداخت حقوق کارکنان خود ندارد.