اقدام آنکارا به تعلیق قرارداد خرید بالگردهای آموزشی از ایتالیا در پی جنجال دیپلماسی

در ادامه تبعات «صندلی گیت»؛
ترکیه قرارداد ۸۳ میلیون دلاری خود با ایتالیا را تعلیق کرد
در پی تنش های بوجود آمده میان ترکیه و برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا بر سر جنجال «گاف صندلی، صندلی گیت»، آنکارا قرارداد ۸۳ میلیون دلاری خود با رُم را به حالت تعلیق درآورد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، در پی آنکه «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه را به دلیل جنجال «گاف صندلی» دیکتاتور خواند، آنکارا امروز یکشنبه از تعلیق قرارداد ۸۳ میلیون دلاری خود با رم خبر داد.
این قرارداد مربوط به خرید بالگرد از کشور ایتالیا بود. ترکیه همچنین خواستار عذرخواهی رسمی ایتالیا نیز شده است.
جنجال گاف صندلی که برخی رسانه ها از آن با عنوان صندلی گیت یاد می کنند مربوط به نگذاشتن صندلی برای «اورزلا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا در کنار «شارل میشل» در جریان نشست رهبران عالیرتبه اتحادیه اروپا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه است.
ویدئویی که از لحظات آغازین این نشست منتشر شده، فون در لاین، اولین زنی که به ریاست کمیسیون اروپا رسیده را نشان می‌دهد که مجبور شده روی کاناپه ویژه همراهان بنشیند، آنهم در حالی که شارل میشل، رئیس شورای اروپا و همسفر او در این ماموریت، با فاصله‌ای دورتر از او در کنار رجب طیب اردوغان بر صندلی ویژه مقامات اول این دیدار تکیه زده بودند.
شگفتی بینندگان این صحنه در حالی بود که شارل میشل در سطح اتحادیه اروپا جایگاهی معادل خانم فون در لاین دارد و هر دوی آنها از سوی اتحادیه اروپا ماموریت داشتند با اردوغان گفتگو نمایند.