پایان فرصت نخست وزیر برای نجات اقتصاد ایتالیا

تهران- ایرنا- بلومبرگ با اشاره به پایان مهلت تعیین شده برای ارائه طرح اقتصادی نخست وزیر ایتالیا با پشتیبانی مالی اتحادیه اروپا نوشت: ماریو دراگی که در زمان بحران مالی اروپا بر مسند ریاست بانک مرکزی آن تکیه زده بود، تنها چند روز تا زمان ارائه طرح خود برای نجات اقتصاد ایتالیا فرصت دارد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا تنها چند روز فرصت دارد تا با ۲۶۱.۱ میلیارد یورو (۳۱۵.۶ میلیارد دلار) از بودجه اصلی اتحادیه اروپا، برنامه ای "تاریخی" برای نجات اقتصاد ایتالیا از بیماری همه گیر و رفع نقاط ضعف ساختاری طولانی مدت کشورش ارائه دهد.
انتظار می رود طرح پیشنهادی نخست وزیر ایتالیا پیش از ارسال به بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) در مهلت تعیین شده ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت)، در نشست روز چهارشنبه با پنج شنبه کابینه به تصویب نهایی برسد.
موفقیت این طرح پیشنهادی اهمیت بسیاری دارد، چراکه گفته می شود این امر می تواند فرصت اقتصادی را برای کشوری که مدت ها به عنوان نقطه بالقوه صفر زمین در بحران های مهم اروپا قلمداد می شد را واژگون کند. دولت ایتالیا تخمین می زند که مزایای ناشی از کمک های بلاعوض و وام های اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۶ حدود ۳.۶ درصد تولید اقتصادی را افزایش دهد.
گفته می شود در طرح پیشنهادی دراگی، نزدیک به ۴۰ درصد بودجه ایتالیا به پروژه های سبز و ۲۵ درصد به پروژه های دیجیتال اختصاص داده می شود و اولویت های این طرح شامل زیرساخت ها و قطارهای سریع السیر می باشد.
«دیوید پاول» اقتصاددان ارشد منطقه یورو در یادداشتی در خصوص بسته پیشنهادی دراگی این رئیس سابق بانک مرکزی اروپا نوشت: «اقدامات پیشنهادی در این طرح در بلندمدت منجر به افزایش بالقوه تولید می شود و سود آن به میزان کارآیی طرح بستگی دارد».
اما اینکه مشکل اصلی اقتصاد ایتالیا چیست، در پاسخ باید گفت شرایط کنونی ریشه در بدهی های هنگفتی دارد که به دلیل هزینه های اضافی تقریبا ۱۶۰ درصد از تولید اقتصادی را تشکیل می دهد. این بدهی خطری طولانی مدت برای کشور و همچنین اتحادیه اروپا است و بسیاری از اقتصاددانان تنها راه حل این مشکل را تلاش برای توسعه اقتصادی می دانند. اما چنین کاری برای اقتصادی که سال گذشته نزدیک به ۹ درصد کوچکتر شده، کار ساده ای نیست.
در حال حاضر، ایتالیا از طریق خرید اوراق قرضه بانک مرکزی اروپا توانسته اقتصاد خود را سرپا نگهدارد و همین امر سبب شده بدهی ها قابل کنترل باشد.
انتظار می رود دراگی که در کارنامه خود هشت سال (۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹) ریاست بر بانک مرکزی اروپا را ثبت کرده و در این مدت هدایت روند عبور اقتصاد کشورهای حوزه یورو از بحران مالی را در دست داشت و به گفته برخی تحلیلگران و مفسران او عامل حفظ یورو، پول واحد اروپا و کل منطقه یورو است حالا هم بتواند با برنامه پیشنهادی خود که متمرکز بر زیرساخت ها و توسعه قطارهای سریع السیر است راه نجاتی برای برون رفت اقتصاد ایتالیا از شرایط کنونی پیدا کند.