مدیران ایتالیایی : "آیا دوره کسب و کار مجدد با ایران فرارسیده است؟"

ساعت 24- دفتر حقوقی لکسیا (LEXIA ) با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم وبیناری را با عنوان: « آیا دوره کسب و کار مجدد با ایران فرارسیده است؟» در تاریخ 31 فروردین ماه سال جاری برگزار نمود. در این وبینار با حضور بیش از 240 نفر از طرف شرکتهای ایتالیایی علاقه‌مند به موضوع همکاری با ایران برگزار گردید. در سخنان افتتاحیه این نشست دو و نیم ساعته که در بستر نرم افزار زوم برگزار شد سخنرانان متعددی از ایران و ایتالیا حضور داشتند. در این وبینار موضوعات متنوعی با هدف علاقه مند سازی طرفهای ایتالیایی به بازگشت به بازار ایران و همچنین شناسایی برخی موانع پیش رو و فرصتهای آتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
آقای فرانچسکو دانینو رئیس و بنیانگذار دفتر حقوقی لکسیا در آغاز نشست به فراز و فرودهای تجارت ایران قبل و بعد از برجام و پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای تا زمان حاضر اشاره کرد و مهمترین عامل کاهش شدید حجم روابط تجاری از 5.1 میلیارد یورو در سالهای 2017 و 2018 به رقم 650 میلیون یورو در سال 2020 را ناشی از عدم همراهی نهادهای مالی و پولی ایتالیا و توقف تامین مالی تجارت دوجانبه دانست. از دیدگاه وی تحریم با ایجاد تهدید در نهادهای مالی توانسته بیشترین ضربه را به اقتصاد دوجانبه بزند. وی همچنین ابزارهای معرفی شده از سوی اتحادیه اروپایی تحت عنوان میز ارزیابی شرکتها Due Diligence Helpdesk و ابزار تحریم ها برای کمک به شرکتهای اروپایی علاقه مند به همکاری با ایران را مهم ارزیابی کرد. با این حال تاکید نمود اقدام بانکها و نهادهای مالی ایتالیا هیچ محمل حقوقی نداشته است و ناشی از تبعیت از فشارهای نهادهای مالی آمریکا بوده است.خانم Francesca Maria Zanasi معاون انجمن وکلای ایتالیا در میلان بر اهمیت روابط دو کشور تاکید کرد و زمان را برای آماده سازی شرکت های ایتالیایی بسیار مناسب دانست. وی همکاری وکلای دو طرف برای توسعه روابط را بسیار مهم دانست. وی ایران را در زمینه کاری بسیار جذاب دانست. با توجه به روابط دوستانه این دو تمدن ابراز امیدواری کرد این رخدادها بتوانند زمینه را برای توسعه روابط میان طرفین شکل دهد.
در ادامه نیز آقای بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا به عنوان سخنران اصلی افتتاحیه این نشست در خصوص روند تغییرات در روابط تجاری دو کشور در چند سال اخیر پرداختند. ایشان تاکید کردند که در سه ماهه گذشته شاهد تغییرات عمده ای در عرصه بین المللی بوده ایم و با پایان کار دولت ترامپ و روی کار آمدن آقای بایدن به نظر می رسد چندجانبه گرایی مجددا در دستور کار بین المللی قرار گرفته است. برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ چند جانبه گرایی نشان داد که ظرفیت های بالایی در بهبود فضای همکاریهای اقتصادی داشته و بر همین اساس شاهد رشد شتابان روابط تجاری ایران و ایتالیا در کمتر از دو سال بعد از اجرای برجام بودیم. اقدامات یکجانبه گرایانه آمریکا نه تنها اقتصاد ایران را متضرر کرد بلکه همزمان طرفهای تجاری ایران از جمله تجار و صادر کنندگان ایتالیایی را به شدت متضرر کرد. هرچند ایران بخشی از خلاء ناشی از خروج شرکتهای غربی را با سایر شرکتها پر کرد اما شرکتهای غربی عملا بازار ایران را از دست دادند.
همزمان آسیب های جدی ناشی از همه گیری کرونا، اقتصاد همه کشورها از جلمه ایران و ایتالیا را به شدت متاثر نموده است. فائق آمدن بر این تاثیرات مخرب صرفا از طریق همکاری کشورها ممکن خواهد بود و هیچ