تعیین سفیر جدید ایتالیا در مصر و احتمال بهبود روابط دو کشور در دولت دراگی

منابع دیپلماتیک مصری اعلام کردند ایتالیا سفیر جدیدی را برای این کشور تعیین کرده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، منابع دیپلماتیک مصری اعلام کردند: ایتالیا میشل کوارونی، معاون نماینده ایتالیا در اتحادیه اروپا را به عنوان سفیر جدید خود در قاهره نامزد کرده است.
برخی مفسران می‌گویند تعیین کوارونی پیامی خالی از هشدار و تنش نیست؛ چراکه وی رابطه مستحکمی با محافل چپ گرا و اجتماعی ایتالیا دارد و کارنامه مهمی درباره تقویت حقوق بشر و همکاری با کشورهای خاورمیانه و آفریقا دارد.
به گفته منابع لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا چهارشنبه در تماس تلفنی با سامح شکری، وزیر خارجه مصر این مسئله را به وی ابلاغ کرد.
این منابع اعلام کردند، این حرکت دیپلماتیک جدید ایتالیا که رسما در دسامبر با نزدیک شدن ششمین سالگرد قتل جولیو رجینی، دانشجوی ایتالیایی در قاهره به دست افسران مصری انجام می‌شود نشان دهنده اهمیت ویژه فعالیت کوارونی است.
این اقدام با توجه به پیچیده بودن مذاکرات سیاسی دو کشور برای حل این پرونده و نگرانی مصر از متهم شدن به صورت رسمی صورت می‌گیرد.
محاکمه غیابی چهار افسر مصری که متهم به دست داشتن در تعقیب، ربودن، شکنجه و قتل رجینی در سال ۲۰۱۶ شده‌اند اکتبر شروع خواهد شد.
به گفته منابع تماس شکری و دی مایو شامل توضیح دادن دی مایو درباره تحولات موضع قاهره درخصوص ادامه حبس پاتریک زکی، فعال حقوقی و دانشجو از اوایل ۲۰۲۰ و دیدگاه قاهره درباره محاکمه در رم بود. برخی میانجیگران میان دو دولت اخیرا پیشنهاد داده‌اند که به وی تابعیت ایتالیایی داده شود و مصر را ترک کند.
به گفته منابع دی مایو از بهبود حقوق بشر در مصر و کاهش تعداد بازداشت شدگان ابراز خرسندی و بر پیگیری تصمیمات مصر درباره این پرونده و آزادی برخی فعالان تأکید کرد. وی خواهان بستن پرونده‌های فعالان حقوقی و فعالان نهادهای مدنی و ایجاد فضای بهتر برای تشویق فعالیت های حقوقی شد.
با اینکه دی مایو و حزب وی و احزاب چپ گرای ایتالیا تمایل دارند قاهره را تحت فشار بگذارند اما دولت ایتالیا با ریاست ماریو دراگی، نخست وزیر جدید به نظر می‌رسد دیدگاه منعطف‌تری درباره کشورهایی دارد که نمایندگان پارلمان آن‌ها را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند.
اخیرا دراگی دستور کاهش محدودیت‌های اعمال شده علیه صادرات سلاح به عربستان و امارات را داد. با این حال بسیاری از مخالفان داخلی در ایتالیا مخالف ادامه روابط استراتژیک با مصر هستند و خواهان توقف معاملات نظامی می‌باشند. اما معاملات نظامی مصر با ایتالیا تنها به تسلیحات محدود نشده بلکه درحال حاضر شامل پروژه‌های گسترده اقتصادی است.