ایتالیا عملیات خروج از افغانستان را پایان داد

حضور نظامی ۲۰ ساله ایتالیا در افغانستان در تیرماه گذشته پایان یافت. براساس آمار‌های منتشر شده توسط وزارت دفاع ایتالیا، هزینه حضور نظامی این کشور در افغانستان حدود ۹ میلیارد یورو برآورد شده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از رم ؛ یک روز پس از انفجار‌های کابل، ایتالیا اعلام کرد که به پرواز‌های انتقال افراد از کابل پایتخت افغانستان به این کشور پایان داده است. لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا در نشست مطبوعاتی مشترک با سرگی لاوروف همتای روسی خود در رم اعلام کرد که آخرین هواپیمای نظامی این کشور عصر روز جمعه کابل را ترک کرده است. وی گفت: با همکاری مشترک وزارت خانه‌های امور خارجه و دفاع ایتالیا، تمام شهروندان ایتالیایی به همراه نزدیک به چهار هزار و نهصد شهروند افغانی به ایتالیا منتقل شده اند.
وزیر امور خارجه روسیه نیز در این نشست مطبوعاتی ابراز امیدواری کرد که غرب از وضعیت افغانستان درس گرفته باشد.
ایتالیا که ریاست دوره‌ای گروه ۲۰ را برعهده دارد در تلاش است که نشست فوق‌العاده اعضای این گروه، در ماه آینده میلادی (سپتامبر) درباره افغانستان در رم برگزار شود. وزیر امور خارجه ایتالیا همچنین در نشست کمیسیون‌های مشترک خارجی و دفاع مجلسین این کشور به ناکامی غرب در افغانستان اذعان کرد.
دی مایو گفت: ما به عنوان غرب، اروپا و ناتو موظف هستیم که در مورد درسی را که وضعیت افغانستان به جهان داد و همچنین در مورد مسئولیت‌های خودمان در قبال آن کشور تامل کنیم. شکنندگی نهاد‌های افغانستان و فروپاشی آنی ارتش آن و درست نبودن پیش بینی‌های قبلی در خصوص استحکام نیرو‌های نظامی دولتی افغانستان از جمله این موارد است.
ایتالیا در دو دهه حضور نظامی خود در افغانستان متحمل هزینه‌های سنگین مالی و جانی شده است.
حضور نظامی ۲۰ ساله ایتالیا در افغانستان در تیرماه گذشته پایان یافت. براساس آمار‌های منتشر شده توسط وزارت دفاع ایتالیا، هزینه حضور نظامی این کشور در افغانستان نزدیک به ۹ میلیارد یورو برآورد شده است. در این مدت حدود ۵۰ هزار نظامی ایتالیا بطور چرخشی به افغانستان اعزام شدند که از این میان ۵۳ نظامی کشته و ۷۲۳ تن دیگر نیز زخمی شدند.