ایتالیا و نمایشگاه اکسپو 2020 دبی

با توجه به شیوع پاندمی‌کرونا، نمایشگاه اکسپو 2020 دبی می‌بایست بستری ارزشمند جهت تعمق پیرامون نقش همکاری‌ها به عنوان عامل کلیدی برای استحکام جوامع و ظرفیت های مان در مواجهه با چالش های جهانی از طریق نوآوری و ارتباطات، تلقی شود.
این نمایشگاه جهانی موید نقش برجسته امارات متحده عربی به عنوان یک مرکز بزرگ تجاری، مالی و لجستیکی برای منطقه گسترده خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای جنوبی و نشانگر موفقیت الگوی توسعه آن مبتنی بر متنوع سازی، قابلیت جذب و نگاه به سوی آینده است.
برای ایتالیا، شرکت در نمایشگاه اکسپو 2020 دبی مهمترین پروژه تبلیغاتی در شش سال گذشته نه تنها به دلیل سرمایه گذاری‌های دولت برای احداث و مدیریت غرفه بسیار دیدنی مان در دبی، بلکه بویژه به سبب تعهدات عمیق تمامی ارگان‌های اصلی دولتی و خصوصی جهت انتقال بهترین ظرفیت ها و توانمندی‌های ایتالیا به این شهر در زمینه‌های خلاقیت، نوآوری و ارتباطات به منظور ایفای نقش در تقویت هرچه بیشتر روند ازسرگیری رشد اقتصادی و استحکام جوامع ما، می‌باشد.
شعار ایتالیا در نمایشگاه اکسپو 2020 دبی "زیبایی انسان‌ها را به هم متصل می‌کند" است. هرچند زیبایی، به عنوان یک مفهوم کلاسیک، نه تنها شامل هرآنچه می‌شود که از حیث ظاهری زیبا و خوشایند است، بلکه مواردی را نیز در بر می‌گیرد که برای بشریت صحیح و مفید بوده و امروزه معنای جامع و پایدار را نیز به خود اختصاص می دهند. این همان زیبایی است که در چشم انداز و معماری منحصر به فرد ایتالیا و همچنین در صنایع تولیدی و نوآوری این کشور در پیشرفته ترین عرصه‌ها (از انرژی‌های تجدید پذیر گرفته تا مدیریت پسماند، خالص سازی آب، فضا، ترابری پایدار، زیست شناسی، هوش مصنوعی و فنآوری کشاورزی) نفوذ کرده و زیبایی فنآوری ما را به معرض نمایش گذارده است. در واقع، غرفه ایتالیا سهم این کشور در تلاش های جهانی برای بهبود وضعیت زندگی مردم، حمایت از سیاره زمین و افزایش رفاه به طریقی جامع و پایدار و مطابق با اولویت های ما به عنوان رئیس دوره ای گروه بیست را برجسته خواهد کرد.
به این ترتیب، ایتالیا روابط عمیق و گسترده خود با امارات متحده عربی را نیز در تمامی حوزه‌ها، از امنیت گرفته تا تجارت و از علم گرفته تا فرهنگ، تقویت می‌کند. در واقع، ایتالیا و امارات متحده عربی گفتگوهای راهبردی خود پیرامون مسائل مهم بین المللی و منطقه ای را در سطح وزیران امور خارجه، که مبادلات تجاری پویا (در سال 2020 امارات متحده عربی اولین بازار صادرات ایتالیا در منطقه منا و ایتالیا نیز برای امارات دومین صادرکننده در سطح اتحادیه اروپا و جزو ده صادرکننده اول در جهان بوده است)، همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های تحقیقات و فنآوری (امروز حدود 70 دانشمند ایتالیایی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی امارات متحده عربی مشغول فعالیت هستند) و توسعه هرچه بیشتر همکاری‌های فرهنگی (ایتالیا نخستین موسسه فرهنگی خود در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را در ابوظبی دایر کرده است) نیز از ویژگی‌های آن محسوب می‌شوند، را حفظ کرده اند.
اطمینان دارم که نمایشگاه بین المللی اکسپو 2020 دبی، فرصتی عالی برای برداشتن گامی دیگر در مسیر روابط دو جانبه ما، از طریق مجموعه ای از ابتکار عمل ها، پروژه‌ها، دیدارها و تجربیات است که شرکت ها، موسسات، مراکز تحقیقاتی و جوامع متقابل ما در دو کشور را نیز درگیر کرده و این امر بیش از مدت برگزاری نمایشگاه جهانی ادامه خواهد یافت.
سفارت ایتالیا به همراه سرکنسولگری ما در دبی و همچنین موسسه تجارت خارجی، ساچه و موسسه فرهنگی با همکاری نزدیک کمیساریای ژنرال ایتالیا در نمایشگاه، مشتاقانه آماده تسهیل و پشتیبانی از تمامی این فعالیت ها و پیگیری‌های مربوطه می‌باشند.
پایگاه اینترنتی "ان بی ای روُلوشن" – جمعه 16 مهر 400 "روابط دوجانبه میان ایتالیا و امارات متحده عربی یک جهش کیفی خواهد داشت"
نیکلا لِنِر، سفیر ایتالیا در امارات متحده عربی