گفت وگوهای راهبردی ایتالیا و آمریکا بزودی در واشنگتن

نیویورک- ایرنا- وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد گفت وگوهای راهبردی میان آمریکا و ایتالیا دهم نوامبر (۱۹ آبان ماه) در واشنگتن برگزار می شود.
بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با لویجی دی مایو همتای ایتالیایی خود در رم دیدار و برای رهبری گروه ۲۰ توسط ایتالیا در سال جاری تشکر کرد. وی همچنین گفت و گوی عمومی راهبردی ایتالیا و آمریکا را که قرار است در تاریخ ۱۰ نوامبر در واشنگتن برگزار شود، مورد بررسی قرار داد.
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بلینکن و دی مایو در این گفت و گو بر یک لیبی مستقل، متحد، باثبات و امن و بدون دخالت خارجی و یک حکومت دموکراتیک تاکید کردند.
بر اساس این گزارش، دو طرف همچنین در مورد امنیت سیاسی و بحران انسانی در شمال اتیوپی از جمله حضور نظامی بی ثبات کننده اریتره در این منطقه ابراز نگرانی کردند.
آنها همچنین در خصوص تلاش مشترک برای مبارزه با همه گیری کرونا و بحران آب و هوا و رویکرد مشترک در ارتباط با تونس و ساحل گفتگو کردند.
نشست سران گروه ۲۰ از روز شنبه ۳۰ اکتبر (هشتم آبان) در شهر رم ایتالیا برگزار شد.گروه ۲۰ یک مجمع بین‌المللی است که اعضای آن ۸۰ درصد اقتصاد جهان را در دست دارند. این گروه از سال ۱۹۹۹ به این سو هر ساله تشکیل جلسه داده و از ۱۳ سال پیش هم سران کشورها سالانه دیدار می‌کنند.
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با کاروانی از ماموران ارشد امنیتی و خبرنگاران راهی اروپا شده تا شکاف عمیقی را که چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ در روابط میان واشنگتن و متحدان سنتی به جای گذاشت ترمیم کند.
او تاکنون با شماری از رهبران جهان از جمله امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که روابط دو طرف پس از ماجرای فروش جنجالی زیر دریایی‌ها به استرالیا، شکراب شده است، دیدار و به نوعی دلجویی کرد.
بایدن در نشست مشترک با مکرون اعتراف کرد که فروش زیردریایی‌ها یک حرکت "ناآزموده" از سوی واشنگتن بود و فرانسه برای ایالات متحده یک ارزش افزوده بشمار می‌رود. وی افزود: می‌خواهم به‌روشنی اعلام کنم که فرانسه یک شریک جدی برای آمریکاست؛ ما هوادار شما هستیم و شما هم هوادار ما هستید و کارهای زیادی داریم که باید با یکدیگر به انجام برسانیم.