راهكارهاي اتحاديه اروپا به منظور كمك مالي به كشورهاي عضو

آخرین تحولات و اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایتالیا و اقدامات دولت این کشور برای مقابله با کوید - 19 به شرح زیر ارائه می‌ گردد:
گزارش رئیس بانک مرکزی ایتالیا در مورد اقدامات اخیر دولت برای کمک به بحران اقتصادی
رئیس بانک مرکزی ایتالیا در مقابل کمیسیون تراز و فعالیت های تولیدی مجلس با اشاره به موارد ذیل به دولت پیرامون ریسک ناشی از به اجرا گذاشتن شدن لایحه نقدینگی هشدار داد. وی گفت: این خطر وجود دارد که در حدود 10 درصد از وام هایی که با ضمانت دولت به بخش های تجاری – صنعتی ارائه می‌گردد به صندوق بانک ها بازنگردند که این موجب اعمال فشار سنگینی بر حساب های دولت خواهد شد. ثانیاَ بدلیل به تعلیق درآوردن پرداختی‌های مالیاتی و بیمه برای شرکت ها و صاحبان مشاغل دولت مجبور به فروش16 میلیارد یورو اوراق قرضه خواهد بود. بعلاوه این امکان نیز وجود دارد که پس از براه افتادن مشاغل صاحبان فعالیت های اقتصادی قدرت واریز معوقات خود را نداشته باشند. ثالثاَ ارائه وام های بدون کنترل و دریافت ضمانت های لازمه ممکن است پای مافیا را به میان بکشاند و این وام ها باعث تغذیه مالی گروه‌های مافیایی و پولشویی گردد.

تصویب طرحهای اتحادیه اروپا برای کمک به بحران اقتصادی کشورهای عضو
در جلسه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا برنامه‌هایی که در آخرین جلسه وزرای اقتصاد این کشورها توافق شده بود مورد تائید قرار گرفت. در این نشست (از طریق ویدئو کنفرانس) اگرچه در مورد طرح ایتالیا پیرامون فروش اوراق قرضه کرونا (Cronabound) صحبتی به میان نیامد، ولی توافقات چهارچوبی پیرامون فروش اوراق قرضه ویژه ای معروف به اوراق احیا تا سطح 300 میلیارد یورو به منظور کمک به اقتصاد کشورهای اتحادیه اروپا به عمل آمد. با این ترتیب این سومین راه کاری است که اتحادیه اروپا پس از طرح MES و SURE جهت مقابله با بحران کروناویروس بر می‌گزیند. MES مکانیزم ثبات اقتصادی با بودجه 540 میلیارد یورو جهت کمک به بخش بهداشت و درمان و SURE طرح صندوق کمک به بیکاری در کشورهای عضو با بودجه 100 میلیارد یورو می‌باشد. بنا به همین گزارش در حالیکه جزئیات این طرح و نحوه اجرای آن هنوز مشخص نشده است ولی کشورهای ایتالیا، اسپانیا و فرانسه پیشنهاد می‌کنند که بخشی از بودجه طرح اوراق احیا بصورت کمک های بلاعوض باشد که البته کشورهای شمال اروپا همچون، فنلاند، اتریش و هلند با این تقاضا مخالف هستند و معتقدند استفاده از این ابزار مالی باید صرفنا به عنوان قرض باشد و به صندوق بازگردانده شود. کشور ایتالیا همچنین اصرار دارد تا پایان تابستان امسال این طرح به اجرا گذاشته شود. رئیس کمیسیون اروپا در مورد توافق قطعی و احتمالا نحوه ارائه کمک ها و جزئیات آن گفت تا هفته دو و یا سوم ماه می‌باشد صبر نمود.
منبع: https://economic.mfa.ir/