اتحادیه اروپا 15 کشور را به عنوان کشورهای امن معرفی میکند

اتحادیه اروپا 15 کشور را به عنوان کشورهای امن معرفی میکند،
اعضای اتحادیه اروپا موظف به باز کردن مرزها برای همه نیستند.

پس از گذشت روزها بحث و اختلاف، سرانجام کشورهای عضو اتحادیه اروپا، لیستی از 15 کشور جهان را که با توجه به وضعیت اپیدمی مربوط به کروناویروس درحال حاضرجهت سفر به اتحادیه اروپا امن هستند را به تصویب رساندند.
از ابتدای هفته گذشته، پیش نویس لیست 54 کشور توسط اعضای اتحادیه اروپا در حال بررسی و مذاکره بوده است که پس از آن لیست به 15 کشور تقلیل داده شده و نهایی گردید.
از ابتدای جولای، مسافرین کشورهای الجزایر، استرالیا، کانادا، *چین، گرجستان، ژاپن، مونته نگرو، مراکش، نیوزلند، رواندا، صربستان، کره جنوبی، تایلند، تونس و اروگوئه مجاز خواهند بود که وارد خاک اروپا شوند. چین به شرط اقدامات متقابل مقامات چینی در مورد این موضوع، در این لیست قراردارد.
با این حال، مسافران این کشورها ابتدا باید به کشورهای اتحادیه اروپا که علاقمند به بازدید از آن‌ها هستند، این موضوع را اعلام نمایند چرا که با توجه به این مهم که این تصویبنامه از لحاظ قانونی الزام آور نیست، هر کشوری می‌تواند از ورود مسافرین کشورهای مربوطه ممانعت بعمل آورد.
این «لیست امن» هر دو هفته یکبار مورد بررسی قرار می‌گیرد و بستگی به آخرین تحولات Coronavirus در هر کشور تنظیم خواهد شد.
به گفته شورای اتحادیه اروپا، ساکنان آندورا، موناکو، سان مارینو و واتیکان نیز بر اساس این لیست باید بعنوان ساکنان اتحادیه اروپا در نظر گرفته شوند.
شهروندان انگلستان و همچنین اعضای خانواده آن‌ها از محدودیت سفر موقت معاف هستند و تا پایان دوره انتقال Brexit، در تاریخ 31 دسامبر 2020، حقوق آنان همانند دیگر اتباع اتحادیه اروپا در نظر گرفته خواهند شد.