راه اندازی «Help Desk» توسط اتحادیه اروپا برای شرکت‌های اروپایی علاقمند به همکاری با ایران

در اپلیکیشن موجود در Help Desk اتحادیه اروپا برای شرکت‌های اروپایی امکان دستیابی به شرایط تحریمی شرکت‌های ایرانی مهیا گردید

بروکسل دستش را به سوی تهران دراز می کند و به طور همزمان سعی می کند که شرکت های کوچک و متوسط اروپایی علاقمند به تجارت با جمهوری اسلامی ایران باشند و در چارچوب قانون و نظام تحریمی اروپا به ایران کمک کنند.

در حالی که اتحادیه اروپا در راستای برجام به تمامی تحریم های اقتصادی و مالی اعمال شده در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران پایان داده، اما محدودیت های دیگری در رابطه با تجارت با تهران باقی مانده است.

در همین راستا کمیسیون اروپا به منظور شناسایی این محدودیت ها به تازگی یک «HelpDesk» و یک «Sanctions Tool»، دو سرویس برای شرکت‌ها که بتوانند با آرامش با شرکای ایرانی خود کار کنند، راه‌اندازی کرده است.

هدف «میز کمک» ارائه اطلاعات، ترتیب دادن رویدادهایی به منظور ملاقات میان شرکت های اروپایی و ایرانی و به ویژه دقت نظر است، یعنی استعلام این موضوع که آیا شرکت‌هایی که قصد دارند قراردادهایی با آن‌ها منعقد سازند، ارتباطی با اشخاصی که در لیست سیاه قراردارند، دارند یا خیر.

در حقیقت، صحبت از کمکی واقعی است، زیرا بر خلاف شرکت‌های چند ملیتی، شرکت‌های کوچک و متوسط فاقد یک دفتر حقوقی برای این دقت نظر هستند که پس از پی بردن به این امر، شرکت ها می توانند به بانک‌ها رجوع کنند تا در مورد قانونی بودن معاملات جاری اطمینان حاصل نمایند.

این «ابزار تحریم» مجموعه ای از اطلاعات را در اختیار شرکت های اروپایی قرار می دهد تا متوجه شوند که آیا طرح هایی را که با ایران در نظر دارند ممکن است با تحریم مواجه شوند یا خیر.

برنامه های اینترنتی تهیه شده توسط کمیسیون اروپا ابزار معتبری برای شرکت های ایتالیایی به شمار می آیند. همان شرکت هایی که از نظر تاریخی دومین شریک تجاری ایران پس از شرکت های آلمانی هستند. در این سایت ها فقط کافی ست نوع کالای صادراتی، اطلاعات هویتی شرکت و گیرنده را وارد کرد و این سرویس اروپایی امکان انجام عملیات تجاری با آن را تأیید خواهد کرد.

این دو ابزار به نفع شرکت های کوچک و متوسط اروپایی بوده و با توجه به اینکه ایران کشوری تحت تحریم است، کمک می کنند شرکت ها با آگاهی وارد معامله با این کشور شوند.

پس از آنکه آمریکا در سال ۲۰۱۸از برجام خارج شد و تحریم های دیگری علیه ایران اعمال کرد این تصور اشتباه شایع شد که دیگر برای شرکت های اروپایی این امکان وجود ندارد که با جمهوری اسلامی روابط تجاری برقرار سازند.