کمیته فن‌آوری و نوآوری اتاق ایران و ایتالیا

 

 

 

 

لینک ثبت طرح‌های نوآورانه جهت بررسی اولیه

 

 

 

 

 

 

 

 

جهان امروز جهان تولید بدون وقفه دانش –ایده‌های خلاق و راه‌کارهای فن‌آورانه می‌باشد.که اجرایی و عملیاتی نمودن ایده‌های نوآورانه می‌تواند راهکاری موثر برای توسعه پیشرفت و دستیابی به اقتصادی شکوفا باشد.

با درک این مهم که در دنیای امروز تجاری سازی ایده‌های خلاقانه در بستر شبکه صنعت از ملزومات اساسی در راستای نوآوری در اقتصاد و پایه‌های نهادینه کردن اقتصاد و صنعت دانش بنیان می‌باشد، که خود روشی موثر برای دستیابی به اقتصادی پویا در سطح ملی و بین‌المللی از طریق تعامل و همکاری سازنده میان فعالان اقتصادی و صاحبان ایده است. اتاق مشترک ایران و ایتالیا با درک این مهم و لزوم ورود مستقیم و فعال بخش خصوصی به موضوع نهادینه کردن و اجراسازی فرهنگ دانش بنیان در صنعت و فن‌آوری در ایران و کشور ایتالیا با راه‌اندازی کمیته کارآفرینی و نوآوری تجاری سازی ایده‌های خلاقانه با هدف برقراری ارتباط میان ایده پردازان و سرمایه گذران را در سال آغاز کرد.

 

اهداف

کمیته نوآوری و کارآفرینی اتاق مشترک ایران و ایتالیا با هدف بسترسازی و توسعه اکوسیستم نوآوری، فن‌آوری و کارآفرینی در ایران و ایتالیا تشکیل گردید و اهداف ذیل را دنبال می‌کند:

 

 • شکل‌گیری یک شبکه فعال از، کارآفرینان، و رهبران اقتصادی و صنعتی که منجر به ارائه راه حل‌ها و راهکارهای موثر برای کسب و کارها می‌شود.
 • ایجاد شبکه‌های پویا میان فعالان بخش خصوصی، صنعتگران، فن‌آوران، کارآفرینان، ایده‌پردازان خلاق و دانشگاه‌ها
 • خلق و گسترش فضای نوآورانه در شبکه اتاق، با هدف شکوفایی و توسعه صنایع جدید
 • افزایش بی‌شمارنیروی کار ماهر و رقابتی که نقش مهمی در رشد اقتصادی دارند
 • تسهیل و تسریع خلق کسب و کارهای نوین
 • ایجاد روابط مستحکم، قوی و پایدار میان افراد، گروه‌ها و سازمان‌هایی که خواهان ایجاد تفاوت و ارتقای سطح اقتصاد، تجارت و صنعت هستند
 • کشف و شکوفایی استعدادهایی با هدف خلاقیت و نوآوری در عرصه‌های فن‌آوری، صنعت، و اقتصاد
 • رشد اقتصادی از طریق تولید خدمات و کالاهای نوآورانه
 • فراهم‌سازی زمینه حضور فن‌آوری و صنعت ایرانی در عرصه ملی و بازار بین‌المللی
 • پاسخگویی به نیازهای روزافزون بازار متناسب با تحولات انقلاب چهارم صنعتی

 

لذا کمیته نوآوری و کارآفرینی از طریق تعامل با رهبران فن‌آوری و تیم‌هایشان همواره تلاش می‌کند تا شرکت‌های صنعتی عضو خود را در اتخاذ مناسب‌ترین سیاست‌های نوآوری کمک نماید. ارتباطات گسترده اتاق مشترک ایران و ایتالیا با شبکه فعالان اقتصادی و متولیان بخش خصوصی کمک می‌کند تا فن‌آوری‌ها و نوآوری‌ها به محیط کسب و کار مطلوب‌تری دست یابند و در کنار تجربه رشد اقتصادی مناسب‌تر بتوانند از فرآیندهای قانونی و امکانات بازرگانی و تجاری شبکه‌اتاق‌های بازرگانی بهره‌مند شوند. این موضوع، به آن‌ها کمک می‌کند تا در ساخت اکوسیستم فن‌آوری خود و توسعه اقتصاد محلی و نیز ایجاد فرصت های شغلی جدید موفق‌تر عمل نمایند.

 

ساختار کمیته

 

بورد مشورتی متشکل از مشاوران مجربی است که در حوزه های گوناگون کسب و کار دارای تجربه باشند. این مشاوران ارشد، هدایت جریان کار و امور را در واحد به عهده خواهند داشت تا اطمینان حاصل شود که برنامه های واحد متاسب با اهداف آن و برای رسیدن به بهترین نتایج تنظیم شده است.

 

 1. کمیته اجرایی: شامل نمایندگان اتاق ایران و ایتالیا می‌باشند وظیفه این کمیته به اختصار به‌شرح زیر تعریف گردید:

 

 • اطلاع رسانی در خصوص عملکرد و برنامه‌های کمیته
 • تعیین اعضا هر کمیته
 • هماهنگی جلسات و نحوه برگزاری جلسات
 • انجام امور فراخوان‌ها و اطلاع رسانی‌ها و انتشار اخبار
 • تدوین template عمومی چگونگی ارائه‌های طرح‌ها
 • تعیین اسپانسرهای پروژه

 

 1. کمیته تخصصی کارشناسی: برای بررسی طرح‌های نوآورانه از لحاظ علمی و تکنیکی و اقتصادی، این کمیته متشکل از 15 نفر افراد دست‌اندرکار حوزه علم، صنعت، و اقتصاد می‌باشند که طرح‌ها را کارشناسی کرده و تعداد طرح‌های مورد نیاز هر جلسه را به کمیته اجرایی معرفی می کنند
 2. کمیته حقوقی و تدوین راهکار جهت حفاظت از مالکیت فکری: به‌منظور جلب اطمینان فن‌آوران جهت حفاظت از طرح‌ها، اتاق ایران و ایتالیا به عنوان مجری پروژه و تضمین کننده حفاظت از مالکیت فکری صاحبان ایده این کمیته تشکیل گردید. بدین منظور قرارداد محرمانگی و حفظ اسرار (NDA)متناسب توسط وکلای حقوقی مجرب تهیه و کلیه شرکت‌کنندگان پروژه قبل از دسترسی به اسناد ملزم به پذیرش و امضا سند حفظ محرمانگی می‌باشند و مقرر شده است تا کلیه جلسات عمومی و خصوصی ارائه پروژه‌ها و مذاکرات‌، به عنوان سند توسط این کمیته ثبت و ضبط شود.
 3. کمیته داوران: اعضای هیات داوران متشکل از اساتید و روسای دانشگاه‌های تراز اول کشور و همچنین نفراتی از اعضای کمیته تخصصی می‌باشند که نظارت بر نحوه ارائه‌ها و تعیین بهترین آن‌ها را بر عهده دارند.
 4. کمیته پیگیری: به‌منظور پیگیری و هماهنگی جهت برگزاری نشست‌ها و جلسات B2B بین سرمایه‌گذاران و صاحبان ایده این کمیته تشکیل شده که تا به نتیجه رساندن کلیه درخواست‌ها، به کار خود ادامه می‌دهند.