مسابقات فرمول دانشجویی، رقابتی دانشجویی است که تاکنون در 18 دوره با حضور دانشجویان مهندسی از 80 کشور دنیا برگزار شده است. با این مسابقات و اهمیت آن بیش‌تر آشنا شوید.

خودروی فرمول دانشجویی «رهام» قرار است در 21 تا 25 تیرماه سال جاری، در مسابقات بین‌المللی فرمول دانشجویی شرکت کند. این مسابقه برای هجدهمین دوره خود در ایتالیا برگزار خواهد شد و رهام در این دوره با فرمول‌های دانشجویی از 80 کشور دیگر به رقابت خواهد پرداخت. پیش‌تر نیز تیم‌های دانشجویی مختلف ایرانی در این مسابقات شرکت کرده‌اند و موفق‌ترین آن‌ها دانشچویان دانشگاه فردوسی مشهد بوده است.

رقابت دانشجویی مهندسی در مسابقات فرمول

مسابقات فرمول دانشجویی، یک رقابت دانشجویی در حوزه طراحی و ساخت خودروهای چرخ‌باز (Open Wheel) است. در این نوع از خودروها، برخلاف خودروهای استاندارد و معمولی، چرخ‌ها زیر سپر نیستند و در پهلوی خودرو و جدا از بدنه قرار گرفته‌اند. ساختار فرمول‌های دانشجویی، مانند خودروهای چرخ‌باز مسابقات جایزه بزرگ (فرمول یک) است که در مقیاسی ساده و دانشجویی ساخته می‌شوند.

این رقابت‌ها توسط انجمن بین‌المللی مهندسان خودرو (SAE International) برگزار می‌شود و در آن تیم‌های طراحی دانشجویی با توسعه یک ماشین مسابقه کوچک جرخ‌باز حاضر می‌شوند و در قسمت‌های مختلف به رقابت می‌پردازند. خودروها در این رقابت‌ها از نظر ویژگی‌های طراحی، حرکتی، استاتیک و… امتیازدهی می‌شوند و در مراحل مختلف به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

خودروهای چرخ‌باز دانشجویی در این مسابقات بایستی کاملا توسط دانشجوها طراحی و ساخته شوند و هیچ مهندس یا شرکتی نمی‌تواند در فرایند ساخت دخالت کند. راننده این خودرو در مسابقات نیز باید از دانشجویان عضو تیم باشند. در این مسابقات فرض می‌شود خودروی فرمول یک محصول است که باید سرمایه‌گذاران را جذب کند و به همین دلیل هدف تیم‌ها از نظر طرح و برنامه تجاری نیز بررسی می‌شوند.

مسابقات فرمول دانشجویی، بزرگترین رقابت بین دانشجویان مهندسی در سراسر دنیاست و تاکنون در ۱۲ کشور دنیا برگزار شده و  بیش از ۷۰۰ دانشگاه از 80 کشور دنیا در آن شرکت می‌کنند. از کشور ایران نیز، چندین تیم دانشجویی در دوره‌های مختلف حاضر شدند و از این بین تیم فرمول دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد، تاکنون دوبار در این مسابقات شرکت کرده است و امسال نیز برای سومین بار در هجدهمین دوره آن حضور خواهد داشت.