ایلان ماسک از ایتالیایی‌ها و شهروندان سایر کشورهای صنعتی خواست که فرزندان بیشتری داشته باشند زیرا به اعتقاد او «در غیر این صورت فرهنگ ایتالیا، ژاپن و فرانسه از بین خواهد رفت».

کارآفرین و میلیاردر آمریکایی این درخواست را در جریان یک جشنواره سیاسی که توسط حزب راست افراطی «برادران ایتالیا» به رهبری “جورجیا ملونی”، برپا شده بود، مطرح کرد.

به اعتقاد آقای ماسک، داشتن فرزندان بیشتر تنها راه برای معکوس کردن روند کاهش جمعیت است که اقتصاد بسیاری از کشورهای پیشرفته را تهدید می کند.

با این حال، وی روز شنبه در حاشیه جشنواره سیاسی «آرتجو» در “رم” گفت که مهاجرت نمی تواند مشکل جمعیتی را که بسیاری از قدرت های بزرگ اقتصادی مانند ایتالیا و ژاپن با آن دست به گریبانند، حل کند.

ایلان ماسک سپس ضمن توصیه به فرزندآوری بیشتر خطاب به رهبران دولت‌ها و شهروندان (کشورهای توسعه‌یافته) گفت: «اطمینان حاصل کنید که برای ایجاد نسلی جدید فرزندانی دارید.»

مالک شبکه اجتماعی ایکس و شرکت‌های تسلا و اسپیس‌اکس ۱۱ فرزند شناخته شده از سه مادر مختلف دارد؛ او در حالی که یکی از فرزندانش را در آغوش داشت به روی صحنه رفت و گفت که «موضوعات جمعیتی بسیار مهم هستند.»

او ضمن درخواست از ایتالیایی‌ها و ساکنان دیگر کشورهای صنعتی برای بچه دار شدن بیشتر گفت که اگر این روند به درستی طی نشود شاهد از بین رفتن فرهنگ ایتالیا، ژاپن و فرانسه خواهیم بود.

گفتنی است که جورجا ملونی، نخست وزیر ایتالیا معکوس کردن روند کاهش جمعیت در کشورش را یکی از اولویت‌های کلیدی دولت خود قرار داده است.

دولت ایتالیا در لایحه بودجه ۲۰۲۴ این کشور که هنوز در پارلمان در دست بررسی است تدابیر متعددی را برای حمایت از خانواد‌های دارای فرزند در نظر گرفته است.

“ایلان ماسک” خطاب به شرکت‌کنندگان در این جشنواره سیاسی گفت که ایتالیا «کشوری فوق‌العاده و مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری است اما شرکت‌ها برای سرمایه گذاری از خود می پرسند که آیا اینجا آیا افرادی کافی برای کار وجود دارد؟»

آقای “ماسک” گفت که با مهاجرت قانونی بسیار موافق است و کشورها باید پذیرای افراد شرافتمندی که حاضرند سخت کار کنند، باشند.

او با این حال تاکید کرد که باید مهارت‌ها و قابلیت‌های مهاجران پیش از ورود به کشورها کنترل شود و نمی‌توان بدون نظارت و ارزیابی بیشتر تخمین زد چه کسی این ویژگی‌ها را دارد.

وی سپس در این خصوص خطاب به حضار گفت که بیایید مهاجرت قانونی را افزایش دهیم، اما در عین حال به مهاجرت غیرقانونی پایان دهیم.

“ایلان ماسک” در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تغییرات اقلیمی و بحران آب و هوایی پرداخت و ضمن اعلام اینکه خود یک حامی محیط زیست است، افزود: «نباید نفت و گاز را در میان مدت اهریمنی جلوه دهیم.»

او همچنین از فعالان زیست محیطی برای از بین بردن باور مردم نسبت به آینده انتقاد کرد و گفت: «این تصور را دارم که در کوتاه مدت در مورد تغییرات آب و هوایی اغراق می کنیم.»

وی سپس به موضوع روز جهان در عرصه فناوری یعنی هوش مصنوعی پرداخت و گفت: «هوش مصنوعی عنصری است که باید به آن توجه شود. این فناوری مانند شمشیر دو لبه دارد. عملاً قادر به انجام همه کارها خواهد بود اما فاقد وجدان است.»

ایلان ماسک در این خصوص یادآور شد که حامی قاعده‌مند سازی و کنترل بر نحوه استفاده از هوش مصنوعی در سراسر جهان است.