وزیر دفاع ایتالیا می گوید کشورش در نظر دارد تا زمان آغاز مذاکرات صلح میان روسیه و اوکراین به ارسال کمک نظامی به کی یف ادامه دهد و از شرایط توقف ارسال کمک های نظامی به اوکراین و جنگ افروزی در این کشور گفت.
« گیدو کروستو» وزیر دفاع ایتالیا روز سه شنبه در پارلمان این کشور اعلام کرد به محض آغاز مذاکرات صلح برای پایان دادن به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات از ایتالیا به اوکراین متوقف خواهد شد. وی یادآور شد که این تصمیم در حالی اتخاذ می شود که پیش از این قانونگذاران ایتالیایی ، تصمیم دولت رم برای تمدید کمک های نظامی به اوکراین در کل سال ۲۰۲۳ را تایید کردند.
وزیر دفاع ایتالیا در ادامه سخنرانی خود در جمع نمایندگان پارلمان این کشور افزود: من می‌دانم که کمک‌های نظامی به اوکراین دیر یا زود باید پایان یابد. این کمک ها زمانی پایان می‌یابد که مذاکرات صلحی را که همه به آن امید داریم، آغاز شود.
در اوایل ماه جاری، دولت ایتالیا فرمانی را تصویب کرد که بر مبنای آن به این کشور اجازه می‌دهد به ارسال تسلیحات اوکراین برای سال آینده بدون درخواست مجوز رسمی از پارلمان برای هر محموله جدید ادامه دهد.
«جورجیا ملونی» نخست‌وزیر ایتالیا در این باره گفت که علی‌رغم اختلافات درون ائتلاف راست‌گرای حاکم و مخالفت افکار عمومی در مورد موضوع تامین تسلیحات اوکراین، رم متعهد شده است که به حمایت از اوکراین ادامه دهد.