مقامات آمریکایی به ایتالیا اطمینان دادند اگر بانک‌های این کشور به پالایشگاه متعلق به لوک‌اویل کمک کنند تا نفت غیرروسی خریداری کند، با ریسک جریمه برای نقض تحریم‌ها علیه روسیه روبرو نخواهند شد.
چراغ سبز آمریکا به پالایشگاه نفت ISAB در سیسیل کمک می‌کند پس از آغاز اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه واردات نفت روسیه از طریق دریا، به فعالیتش ادامه دهد و مشاغل محلی و تامین داخلی سوخت حفظ شود.
آدولفو اورسو، وزیر صنعت ایتالیا اظهار کرد: ما نامه‌ای از مقامات آمریکا دریافت کرده ایم که ضمانت می‌کند بانکهای همکاری کننده با پالایشگاه نفت ISAB، هدف تحریم‌های آمریکا قرار نمی‌گیرند.
این نامه که توسط رویترز مشاهده شده است، توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا امضا شده و به وامی اشاره کرده که توسط بعضی از بانکهای ایتالیا و وام دهنده دولتی صندوق سپرده و واک فراهم شده است.
در این نامه گفته شده است: وام دهی نهادهای ایتالیایی به پالایشگاه ISAB، شامل فعالیتهای ممنوع تحت تحریم‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی علیه مقامات روسیه نخواهد بود.
وزیر صنعت ایتالیا این اجازه را یک گام تاریخی خواند که می‌تواند به بانکها اجازه دهد با اطمینان کامل فعالیت کنند. وی خاطرنشان کرد: تامین مالی با ضمانت ۱۰۰ درصدی آژانس اعتبار صادرات ساچه و دولت منطقه‌ای سیسیل، حمایت خواهد شد.
پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین و اقدام بانکها در توقف تامین مالی و فراهم کردن ضمانت مورد نیاز برای خرید نفت از منابع دیگر، پالایشگاه ISAB مجبور شد فقط به نفت روسیه متکی باشد.
لوک‌اویل هدف تحریم در اروپا قرار نگرفته است اما بانک‌های اروپایی به دلیل نگرانی از خطر جریمه شدن توسط آمریکا، تمایلی به همکاری با یک شرکت روسی ندارند.
دولت ایتالیا پنج شنبه گذشته طرحی را تصویب کرد که اجازه می‌دهد پالایشگاه ISAB همزمان با مذاکرات لوک‌اویل برای فروش این پالایشگاه، تحت اداره یک متولی قرار بگیرد. آلمان در سپتامبر اقدام مشابهی انجام داد و کنترل یک پالایشگاه نفت متعلق به روس‌نفت را به دست گرفت.
وزیر صنعت ایتالیا گفت: ممکن است از گروه انرژی دولتی “اِنی” خواسته شود به اداره این پالایشگاه کمک کند.
بر اساس گزارش رویترز، زیرمجموعه لوک‌اویل که مالک پالایشگاه ISAB است، روز جمعه اعلام کرد این پالایشگاه با وجود تحریم اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه می‌تواند با استفاده از مواد خامی که برای ماه‌های آینده ذخیره شده و تحویل آینده نفت از کشورهای دیگری به جز روسیه، به فعالیت ادامه دهد.