از حدود دو ماه پیش اتاق ایران-ایتالیا طبق نظرسنجی از اعضا بر آن شد که یک تور کوتاه مدت 2 روزه با حضور فعالان اقتصادی در رشته‌های مختلف برگزار نماید لذا با هماهنگی‌های انجام‌شده با اتاق کاشان و برخی رابط‌ها و دوستان در این شهر مقرر گردید که تور موردنظر در تاریخ 20 و 21 اردیبهشت ماه برگزار گردد. در نهایت تور با حضور 40 نفر، متشکل از جمعی از فعالان اقتصادی عضو اتاق و کادر دبیرخانه به سرپرستی آقای مهندس پورفلاح ریاست و خانم مهندس شهابی دبیرکل اتاق ساعت 6 صبح روز چهارشنبه 20 اردیبهشت 1402 از مقابل ساختمان اتاق مشترک ایران و ایتالیا حرکت خود را آغاز کرد.

روز اول ( 20  اردیبهشت 1402 )

در همان لحظات اول، چهره های صمیمی، شاداب و کنجکاو همسفران، گواه بر در پیش بودن تجربه سفری به‌یادماندنی و لحظاتی دل انگیز را می‌داد. اشتیاق اعضا، خوشامدگویی گرم مسئولین اتاق، تجدید دیدارها و آشنایی افراد که برای اولین بار یکدیگر را ملاقات می‌کردند ترکیبی دلپذیر از انسان‌هایی مهربان، حرفه‌ای و با درک و شعور بالا در کنار یکدیگر بود که موجب گردید گرمی این دیدارها و گفتگوها زیر آسمان آبی و حرکت در جاده، صحنه‌ای زیبا را برای حاضرین رقم بزند.  

گروه در حاشیه بزرگراه خلیج فارس و در6 کیلومتری اتوبان تهران-قم در مجتمع بسیار زیبای مهر و ماه برای صرف صبحانه و آشنایی بیشتر اعضا با یکدیگر توقف کوتاهی داشت و سپس مشتاقانه به سفر خود ادامه داد.  

جاذبه‌ها و دیدنی‌های مسیر و جاده، همواره سفر را زیباتر می‌کند. از جمله در 100 کیلومتری شرق شهر قم و 60 کیلومتری شهر کاشان، “دریاچه نمک” که متاسفانه از آب در آن اثر کمی دیده میشد توجه همه را به خود جلب می‌کرد.

اولین برنامه این تور قبل از رسیدن به شهر تاریخی کاشان، بازدید از کارخانه ایران-گلاب (گلاب ربیع) در نیاسر بود.

گروه 40 نفره در بدو ورود با بنر خوشامدگویی و استقبال بسیار گرم آقای مهندس مجید راهب بنیانگذار و آقای مهندس شهرام راهب مدیرعامل مجموعه ایران-گلاب و مدیران و کارشناسان حرفه ای این کارخانه مواجه گردید. بازدید از خط تولید آبلیمو و دیدن فرآیند گلاب‌گیری که شامل چیدن گل‌های محمدی در لحظات آغازین صبح و بسته‌بندی و حمل آن تا محل کارخانه و انتقال آن به داخل دیگ‌های بخار حاوی آب به‌همراه توضیحات کامل آقای دکتر مومنیان  مدیریت محترم کارخانه ایران گلاب از جذابیت‌های این بازدید بود.

کارخانه ایران-گلاب در نیاسر از عظیم‌ترین مراکز گلاب‌گیری و وسیع‌ترین مزارع گل محمدی جهان می‎باشد.

این کارخانه که در زمینه صادرات گلاب به بازارهای اروپایی، آمریکا و حوزه خلیج فارس نزدیک به نیم قرن تجربه ‏داشته، در سال 1360 تحت نام ایران‌-گلاب موفق گردید تا با اتکا به تجربیات غنی ‏گذشته خود، نصب ماشین‌آلات پیشرفته روز و احداث آزمایشگاه‌های مجهز و به‌کارگیری افراد متخصص، ‏کارخانه خود را در کاشان راه‌اندازی نماید که با تهیه و تامین بهترین مواد اولیه و با پشتکار و  توجه ‏خاص مدیریت این مجموعه و به لطف کیفیت بالای تولیدات، توانست در مدت زمان کوتاهی جای خود را در ‏بازار ایران و سایر کشورهای جهان باز نماید و شرکت ایران‌گلاب قادر گردید تا محصولات متنوع‌تری را به ‏بازار معرفی نماید‎.‎‏ به گونه‌ای که محصولات این کارخانه در حال حاضر به بیش از 20 کشور جهان صادرات داشته و دارای نمایندگی‌هایی ‏در خارج از کشور می باشد.

پس از بازدید از خط تولید کارخانه در یک جلسه گرم و دوستانه آقای مهندس مجید راهب، طی توضیحات مبسوطی به پیشینه صنعت تولید گلاب در کاشان و چگونگی ورود به این صنعت، موانع و مشکلات کار در این رشته، تعامل با کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس، تعدد و تنوع محصولات و طرح‌های توسعه‌ای پرداختند و در ادامه آقای مهندس پورفلاح ریاست اتاق ایران-ایتالیا ضمن تقدیر و تشکر از میزبانی صمیمانه مجموعه ایران-گلاب و آرزوی موفقیت‌های روزافزون لوح تقدیری را به یادگار به ایشان تقدیم نمودند.

اعضا گروه پس از گرفتن عکس‌های یادگاری دسته‌جمعی و دریافت هدایایی از مجموعه ایران-گلاب، این خطه آکنده از گل و رایحه را به سوی روستای منحصر به فرد و دیدنی ابیانه ترک کرد تا با طی مسافتی حدود 200 کیلومتر به این منطقه زیبا و رویایی قدم بگذارد.

ابیانه از جمله روستاهایی است که مردم بومی آن همچنان پوشش سنتی خود را حفظ کرده‌اند. رنگ سرخ ساختمان‌های کهن روستا که در شیب دامنه خاکستری کوه قرار گرفته‌اند، جذابیتی دوچندان به ابیانه بخشیده‌اند. در واقع ترکیب کوچه‌های تودرتو، بناهای تاریخی گوناگون، پنجره‌های هندسی، در‌های منبت‌کاری و… برای هر بیننده‌ای دیدنی و جذاب است. 

روستای ابیانه که در زبان محلی به آن «ویونا» گفته می‌شود دارای آثار و بناهای تاریخی، آتشکده، مسجد، آب‌انبار و موقعیت جغرافیایی کوهستانی بوده و با داشتن مردمانی خونگرم و با محبت، انسان را به دل تاریخ میبرد. همسفران تور اتاق مشترک ایران-ایتالیا که در کوچه‌های باریک روستا  قدم می‌زنند با دیدن این همه زیبایی، سرسبزی و  جاذبه‌های فوق‌العاده به وجد آمده و با حرکت در مسیرهای تودرتو، لمس دیوارهای سرخ و تماشای ساکنان با لباس محلی از احساسی خوب و ناب آکنده شدند. در این آب و هوای دلچسب ابیانه وعده نهار با دلخوشی در رستورانی زیبا، سرسبز که جوی‌های پر آب و روان در آن جریان داشت در کنار هم صرف شد و پس از بازدید کامل از ابیانه زیبا و به یادماندنی گروه به سمت کاشان تاریخی حرکت کرد.

پس از ورود به کاشان و استراحت کوتاه در هتل نگارستان حرکت به سمت سرای راهب از دیگر برنامه های سفر بود. در این مسیر، مردم خونگرم و پر جنب و جوش، زیبایی‌های مثال‌زدنی و حس طراوت وصف‌نشدنی خیابان ها و بناهای تاریخی و فرهنگی شهر، همسفران را به خود جذب می‌کرد. رستوران سرای راهب به میزبانی آقای مهندس شهرام راهب با منظره‌ای مثال‌زدنی در مجاورت خانه بروجردی ها قرار گرفته بود و آقای حلی از معماران و کارشناسان قدیمی کاشان که به کار مرمت آثار باستانی و تاریخی از جمله عمارت بروجردی‌ها، طباطبایی‌ها، عباسی‌ها و … همت گماشته بود از تاریخچه این بناها و موقعیت آنها در جذب توریست توضیحات مفصلی ارائه کرد. در این جلسه که ریاست و دبیرکل اتاق کاشان نیز در آن حضور داشتند خونگرمی و گپ‌و‌گفت اعضای گروه، هوای سرد شبانگاهی در حین صرف شام را به تجربه‌ای پرنشاط و خاطره‌انگیز تبدیل کرد. در ادامه آقای مهندس دیانت رئیس اتاق کاشان قطعه ‌ای از کاشی قدیمی و آنتیک بعنوان لوح یادبود به ریاست اتاق ایران-ایتالیا اهدا نمود.

روز دوم (21 اردیبهشت 1402)

صبح روز دوم  با صرف صبحانه در رستوران هتل نگارستان و گپ‌و‌گفت در لابی این هتل آغاز گردید.  گرد هم آمدن اعضا در لابی هتل، فرصت مناسب دیگری برای آشنایی بیشتر فراهم آورد و همسفران به معرفی فعالیت‌های اقتصادی خود پرداخته و درباره زمینه همکاری‌های اقتصادی مشترک با یکدیگر تبادل‌نظر کردند.  به دنبال آن و پس از گرفتن عکس گروهی جلوی درب ورودی هتل نگارستان، همه افراد گروه پر انرژی و پیاده به سمت باغ فین حرکت کردند. قدم زدن گروهی در خیابان های چشم نواز، زیر آفتاب گرم کاشان تجربه‌ای منحصربفرد بود.

بازدید از باغ فین با توضیحات کامل و شنیدنی یکی از کارشناسان مستقر در باغ فین همراه بود. فواره‌های متعدد، صدای دلنشین آب و درختان سربه‌فلک‌کشیده، بناهای تاریخی متعدد، خلوت کریمخانی، حوض جوشان، شترگلوی قاجاری، تقسیم‌گاه آب و موزه ملی کاشان در باغ فین اذهان را به دوره صفویه و قاجاریه هم از دیگر جذابیت‌های این بنای تاریخی بود.

بعد از این شروع خوب صبحگاهی، اشتیاق  برای بازدید از دیدنی های کاشان بیشتر شده و گروه راهی خانه بروجردی ها شد. اصالت و زیبایی بی‌نظیر و معماری و هنر چشم‌نواز در این عمارت موج می‌زد. بازار عطر و گلاب و صنایع دستی در اطراف خانه بروجردی ها، شادی و هیاهوی مردم و مسافران، جذابیت این محله از خیابان علوی را بیشتر کرده بود. همسفران نیز فرصت را مغتنم شمرده و پس از بازدید از عمارت بروجردی‌ها و گرفتن عکس‌های متعدد یادگاری از گلاب و محصولات کاشان سوغات تدارک دیدند.

وعده نهار در رستوران زیبای خانه رز صرف شد و به دنبال آن زمان رهسپار شدن به سوی تهران فرارسید. گروه قبل از ورود به شهر تهران مجددا در مجتمع مهر و ماه توقف نمود و به صرف چای و قهوه پرداخت.  

در خاتمه سفر، گروه گرم، صمیمی و خونگرم هیئت کاشان ساعت 10 شب با کوله‌باری از تجربه، خاطرات به‌یادماندنی، آشنایی‌ها و دوستی‌ها به امید دیداری دیگر وداع گفتند.

در این سفر، مسیر، مقصد و همراهان، بی‌نظیر،منحصربفرد و مثال‌زدنی بودند. به امید سفر‌ها و تجربیاتی دیگر برای خانواده بزرگ و خونگرم اعضا اتاق ایران-ایتالیا.

اهل كاشانم

روزگارم بد نیست

تكه نانی دارم، خرده هوشی، سر سوزن ذوقی

مادری دارم، بهتر از برگ درخت

دوستانی ، بهتر از آب روان

و خدایی كه در این نزدیكی است …

                                                      (سهراب سپهری)