مدیر گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه گفت: حجم مبادلات تجاری(واردات و صادرات) این گمرک در 10 ماهه سال 1401 از مرز 675 میلیون دلار گذشت.

“فرامرز امیدی” در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در 10 ماهه سال 1401 بیش از 530 هزار تن انواع کالاهای صادراتی به ارزش بیش از 257 میلیون دلار از گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه به 58 کشور توسط 160 فعال تجاری در حوزه صادرات غیر نفتی، صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 41 درصد از نظر ارزشی و  19 درصد از نظر وزنی افزایش داشته است.

امیدی افزود: عمده کالاهای صادر شده از این گمرک طی این مدت هیدروکربن سبک و فرآورده‌های نفتی، قوطی آلومینیومی و درب آسان بازشو، رول دستمال کاغذی، انواع شیشه و مصنوعات شیشه‌ای(بلورجات)، رول گالوانیزه، مفتول مسی، آبمیوه و رانی، آبگرمکن و قطعات، کاشی یا سرامیک، کولرآبی و… و بوده‌اند و طی این مدت کشورهای افغانستان، عراق، ترکیه، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان، ایتالیا، سوریه، هند، بلغارستان عمده خریداران کالاهای ایرانی از طریق این گمرک بودند.

وی با اشاره به کالاهای ترخیصی از گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه افزود: میزان واردات این گمرک طی این مدت 140 هزار تن انواع کالا به ارزش تقریبی 418 میلیون دلار بوده که توسط 124 فعال تجاری از 45 کشور جهان وارد گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه و پس از ترخیص وارد کشور شد.

مدیر گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه گفت: عمده کالاهای وارداتی، اقلام سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی مستقر در شهر صنعتی کاوه و منطقه ویژه اقتصادی کاوه از قبیل، کویل آلومینیومی، مغزتخمه و بادام زمینی، مواد اولیه تولید، مواد اولیه پوشک، پاکت آبمیوه و درب پاکت، طعم دهنده و پوره میوه، اجزا و قطعات یخچال، ماشین آلات و اجزا و قطعات، مواد اولیه خوراکی، مواد اولیه دارویی، قطعات منفصله خودرو، قوطی و درب قوطی و… بوده‌اند که عمدتا از کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه، هند، چین، قطر، کره، عراق، آلمان، تایلند، برزیل، ایتالیا، چک از طریق این گمرک به کشورمان وارد شده و در کوتاهترین زمان ممکن ترخیص شده‌اند. این اقلام از نظر ارزشی و وزنی بیش از 44 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 1400 افزایش داشته است.

امیدی گفت: در این مدت 164 هزار تن انواع کالا به ارزش 704 میلیون دلار طی رویه ترانزیت خارجی وارد منطقه ویژه اقتصادی کاوه شده است که از نظر وزنی 51 درصد و  ارزشی 45 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد داشته است.