به مناسبت روز جهانی نمایشگاهها گواهی قدمت و ثبت در خاطرات جمعی از طرف یونسکو به شرکت بین المللی نمایشگاههای ایران اهدا شد.
به گزارش ایسنا، این مراسم با شعار نمایشگاه ها، بی بدیل و غیر قابل جایگزین با حضور روسای اتاق بازرگانی و چهره ها و فعالان صنعت نمایشگاهی در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد.
هومن رازدار مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین‌المللی ایران در سخنانی در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه افق ۱۴۱۰ این شرکت مرکزیت اکوسیستمی برای تمامی نمایشگاه ها و گفت و گوهای اقتصادی با هدف اتصال اقتصاد ملی به جهانی است گفت:برای دستیابی به این اهداف، اتفاقاتی چون حضور در دنیای مجازی در افق و برنامه های این شرکت تا سال ۱۴۱۰ قرار دارد.
سیفی، نماینده انجمن نمایشگاههای بین المللی ایران هم در این مراسم با اعلام اهمیت والای این صنعت در عرضه محصولات و بهبود عملکرد و اقتصاد صنایع دیگر گفت: نمایشگاه ها سریعترین مسیر برای بازسازی اقتصاد ها هستند.
وی‌ در ادامه گفت: بخش های تاثیر پذیر از محل برگزاری نمایشگاه هتل ها، رستوران ها، تامین کنندگان خدمات و سایر بخش ها هستند که می توانند با برگزاری چنین نمایشگاه هایی اقتصاد و چرخه مالی خود را بهبود ببخشند.
مرتجی، رئیس هیئت مدیره انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه های خارجی هم در این مراسم نمایشگاه های خارج از کشور را زمینه ساز صادرات دانست که تنها راه نجات صنعت کشور است و همچنین توفیق در صادرات را نیاز مند مدیری توانمنددانست که نمایشگاه ها می توانند این نقش را. ایفا کنند.
مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: روز جهانی نمایشگاه‌ها قطعاً می‌تواند فرصتی موثر برای همه و فعالان صنعت نمایشگاهی باشد.
رازدار فرصت گردهمایی روز جهانی نمایشگاها و نقش اثر گذار رویدادهای نمایشگاهی در توسعه و بهبود اقتصاد در سطح کشور را به نحو مطلوب با همگرایی و استفاده از خرد جمعی مورد نظر قرار داده‌ایم.
وی افزود: هویت و محتوای برگزاری نمایشگاه‌ها از دغدغه‌های برگزار کنندگان و همه ذینفعان جامعه نمایندگی نمایشگاهی است.
به گفته رازدار پیشکسوتان صنعت نمایشگاهی میراث گرانبهایی را برای ما به یادگار گذاشته و قدردان آن هستیم.
وی ادامه داد: نقش پررنگ صنعت نمایشگاهی در شاخص‌های توسعه صنعتی و تجارت بین الملل علیرغم آگاهی خبرگان صنعت نمایشگاهی هنوز در بین سیاستگذاران و دولتمردان به روشنی تبیین نشده است.
مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در ادامه یادآور شد: با استفاده از تمامی ظرفیت‌های انجمن‌های فعال این صنعت، خبرگان و رسانه‌های تخصصی را در یک حلقه گرد هم می‌آوریم تا با اتحاد و همدلی در این صنعت دبیرخانه دائمی تشکیل دهیم.