قیمت زغال سنگ در بازارهای اروپایی در پی ابهامات ناشی از جنگ روسیه و اوکراین و افزایش سریع قیمت گاز طبیعی و برق، چهار برابر شده است و قیمت یک تن زغال سنگ به بیش از 400 دلار رسیده است. پیش بینی می‌شود پس از توقف جریان گاز طبیعی به اروپا، استفاده از زغال سنگ به منظور تامین انرژی مورد نیاز این قاره در زمستان آینده افزایش یابد.
ادامه ابهامات ناشی از جنگ روسیه و اوکراین و افزایش سریع قیمت گاز طبیعی و برق، ارزش زغال سنگ در بازار اروپا را در یک سال گذشته چهار برابر کرده و قیمت یک تن زغال سنگ به بیش از 400 دلار رسیده است.
پیش بینی می‌شود پس از توقف جریان گاز طبیعی به اروپا، استفاده از زغال سنگ به منظور تامین انرژی مورد نیاز این قاره در زمستان آینده افزایش یابد.
برایان ریکتز، دبیرکل اتحادیه زغال سنگ و لیگنیت اروپا مستقر در بروکسل در این راستا به خبرنگار آناتولی گفت: قیمت زغال سنگ در قراردادهای آتی سپتامبر در بازارهای اروپایی در سطح 405 دلار است. موج گرانی قیمت زغال سنگ برای همیشه باقی نخواهد ماند. کاهش خواهد یافت.
وی افزود: پیش‌بینی قیمت زغال سنگ در روزهای آینده دشوار است. شاهد بودیم که در این اواخر قیمت زغال سنگ به سرعت افزایش یافت. به عبارت دیگر، قیمت‌ها هم نسبت به دوره‌های گذشته در سطوح بالا و هم بسیار با نوسان هستند. بنابراین، نمی‌توانیم در چنین شرایطی پیش‌بینی کنیم. قیمت زغال سنگ در سال گذشته حدود 100 دلار و پیش آن نیز 60 دلار بوده و امسال به سرعت افزایش یافته است.
وی با یادآوری اینکه احتمال قطع جریان گاز طبیعی از روسیه به اروپا به ویژه در فصل زمستان وجود دارد، گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی به دلیل این بحران در زمستان امسال قصد دارند زغال سنگ بیشتری استفاده کنند.
او تاکید کرد: کشورهای اروپایی به ویژه آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هلند، اتریش، لهستان، مجارستان، جمهوری چک و یونان پتانسیل تولید برق بیشتری از زغال سنگ در اروپا دارند. این کشورها نیروگاه‌های زغال سنگ خود را دوباره به فعالیت درآورده و یا دوره‌های بهره برداری را تمدید کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی درک کردند که اتکا به گاز طبیعی وارداتی یک اشتباه بود، اظهار داشت: اتحادیه اروپا در پی وضعیت کنونی بر تولید انرژی‌های تجدیدپذیر نیز متمرکز شده است.
او همچنین گفت: در تامین زغال سنگ با مشکلات متعددی مواجه هستیم. نیروگاه‌های حرارتی در اتحادیه اروپا با بنادری که زغال سنگ از آن تامین می‌شود فاصله دارند و مشکلات جدی در انتقال زغال سنگ به نیروگاه‌ها وجود دارد.
ریکتز تصریح کرد: اروپا در اواسط ماه آگوست واردات زغال سنگ از روسیه را در چارچوب تحریم‌های خود علیه این کشور ممنوع اعلام کرد. در حال حاضر زغال سنگ از روسیه وارد اروپا نمی‌شود. کشورهای اروپایی می‌توانند زغال سنگ مورد نیاز خود را از کشورهای مانند ایالات متحده آمریکا و اندونزی تامین کنند.