رئیس دانشگاه مجازی ساپییِنتسا (Sapienza)، پروفسور آنتونِلو فالکو بیاجینی (Antonello Falco Biagini)، و رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا، محمد تقی امینی، در شهر رم دیدار و در خصوص همکاری این دانشگاه با همتایان ایرانی بحث و تبادل نظر کردند.
در این ملاقات بیاجینی توضیحاتی را درخصوص روند دیوان سالارانه مدارک تحصیلی دانشگاه متبوع خود، به نحو مستقل از دانشگاه حضوری ساپیینسا ارائه کرده و نحوه تعریف راهکاری جهت برگزاری دوره هایی با صدور دانش نامه های مشترک دانشگاه مجازی ساپیینتسا و همتایان ایرانی در وزارت علوم ایران را جویا شد.
وی در این ملاقات، خواستار پیگیری و هماهنگی رایزنی فرهنگی در این خصوص شد و جهت انتقال فناوری های آموزش مجازی به همتایان ایرانی اعلام آمادگی نمود.
محمد تقی امینی نیز ضمن تشریح روند دیوان سالارانه و اعلام آمادگی جهت پیگیری و هماهنگی در این خصوص، پیشنهاد نمود یکی از اعضاء هیأت علمی دانشگاه مجازی ساپیینتسا به عنوان نماینده رسمی این دانشگاه معرفی گردد، تا رابط دانشگاه مجازی ساپیینتسا با رایزنی فرهنگی ایران و پیگیر درخواست این دانشگاه در وزارت علوم ایران باشد، تا با هماهنگی رایزنی فرهنگی، روند امور را با طی سلسله مراتب و عرف دیوان سالارانه در ساختار وزارت علوم ایران پیگیری نماید.
“محمد تقی امینی” رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا پیش از این، طی دو نشست در خصوص همکاری این دانشگاه با همتایان ایرانی زمینه سنجی و هم اندیشی اولیه را به عمل آورده و از طرف رییس دانشگاه مجازی ساپیینتسا ایتالیا رسما جهت برگزاری هم اندیشی نهایی دعوت گردیده بود.
دانشگاه مجازی ساپیینتسای ایتالیا که به عنوان یک دانشگاه خصوصی در سال ۲۰۰۴ میلادی تاسیس شد، یکی از ۱۱ دانشگاه مجازی ایتالیاییِ مورد تایید وزارت آموزش، دانشگاه و تحقیقات این کشور است، که از سال ۲۰۱۰ میلادی دوره های خود را با حفظ استقلال مدیریتی و بهره گیری از هیأت علمی دانشگاه ساپیینتسا شهر رم برگزار و گواهی نامه پایان تحصیلات به نام این دانشگاه صادر می نماید.
دانشگاه ساپیینتسا در سال ۱۳۰۳ میلادی تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا و غالبا در رتبه ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان است.
این دانشگاه که مدیریت آن از سال ۲۰۱۸ میلادی بر عهده آنتونِلو فالکو بیاجینی برعهده دارد، در سال ۲۰۱۹ میلادی تعداد ۲۶۳۴ دانشجو در ۱۸ گرایش ۵ رشته تحصیلی باستان شناسی، اقتصاد، حقوق، علوم رایانه، و روانشناسی، در ۲ مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد داشته است.