وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ظهر سه‌شنبه با کاردینال “پیترو پارولین” نخست وزیر واتیکان و همچنین اسقف اعظم “پاول گالاگر” وزیر امور خارجه این کشور گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. امیر عبداللهیان در دیدار با نخست‌وزیر و وزیر خارجه واتیکان در مورد علایق و نگرانی‌های مشترک در قبال تحولات بین المللی و منطقه‌ای تبادل نظر کردند.
مقامات دو کشور ضمن بررسی روابط دوجانبه، در مورد تدارک ساز و کار ارتقاء همکاری های مشترک توافق و اهمیت گفتگوهای بین ادیان که پیرو سفر آیت الله اعرافی به واتیکان مورد بررسی قرار گرفته را مورد تاکید قرار دادند.
به گزارش وبسایت وزارت خارجه ایران، وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و واتیکان همچنین ضمن تبادل نظر در مورد راههای استحکام بخشیدن به صلح و ثبات جهانی و منطقه ای، بر ضرورت حل و فصل سیاسی بحران ها تاکید کردند.
وزیر خارجه ایران در دیدار برگزار شده با مقامات واتیکان، آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم ها را تشریح و تاکید نمود جمهوری اسلامی ایران برای توافق خوب و پایدار جدی است.
وی افزود: ما در طول مذاکرات ابتکارات و انعطافهای مهمی را ارائه کرده ایم ولی لازم است طرف آمریکایی نیز با واقع بینی، شرایط را برای نهایی شدن توافق مهیا سازد.
امیرعبداللهیان تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای ایفای مسئولیت جهانی در مقایله با تروریسم، با مجاهدتهای سردار شهید قاسم سلیمانی، نقش مهمی را در حفاظت از مسیحیان ایزدی عراق و نیز مسیحیان سوریه در برابر تروریست های جنایتکار داعش ایفا کرده است، امری که مورد قدردانی واتیکان است.
امیرعبداللهیان همچنین تأکید کرد جمهوری اسلامی ایران همان قدر که با جنگ در اوکراین مخالف است و از راه حل سیاسی برای پایان بخشیدن به آن حمایت می کند، با جنگ در دیگر مناطق جهان نیز مخالف است.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد ما به ویژه نگران هر گونه بحرانی شدن شرایط در شمال سوریه هستیم و تلاش های مهمی را برای جلوگیری از بروز یک بحران جدید صورت داده ایم.
در این دیدار دیدگاه مشترک جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در خصوص استفاده سیاسی از ابزار تحریم های فرامرزی غیر قانونی، مورد تاکید قرار گرفت.
امیرعبداللهیان رویکرد جمهوری اسلامی ایران را برای حل سیاسی بحران های یمن، اوکراین و افغانستان تبیین نمود.وزیر خارجه ایران طرح دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری رفراندوم در میان فلسطنیان اصیل شامل مسلمان، مسیحی و یهودی را برای واتیکان تشریح کرد.
وضعیت در لبنان نیز مورد ارزیابی امیرعبداللهیان و نخست وزیر واتیکان قرار گرفت. وی از وزیر خارجه واتیکان برای سفر به تهران دعوت کرد.