“سیلویو برلوسکونی”، نخست وزیر پیشین ایتالیا که بعد از محکوم شدن به تقلب انتخاباتی در سال ۲۰۱۳ از سنا اخراج شده بود، دوباره نامزد انتخابات پارلمانی شده و امیدوار است بار دیگر به این تشکل باز گردد.
به نقل از روزنامه “فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ”، حدود یک ماه دیگر، ایتالیا پارلمان جدید را انتخاب خواهد کرد. سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین این کشور نیز امیدوار است پس از محکوم شدن به تقلب مالیاتی در سال 2013 دوباره بتواند به سنا بازگردد.
حدود یک ماه قبل از انتخابات پارلمانی ایتالیا، احزاب لیست نامزدهای خود را ارائه کرده اند. در برخی مناطق این منجر به ملاقات دوستان قدیمی شده است. در قدرتمندترین منطقه اقتصادی ایتالیا لمباردی، نخست وزیران پیشین ایتالیا یعنی ماتئو رنتزی از حزب مرکزی ایتالیا ویوا و سیلویو برلوسکونی از حزب محافظه‌کار فورزا قدم به میدان رقابت گذاشته اند. آن ها همچنین به عنوان نامزد مجلس سنا در رم و همچنین در لیست مناطق دیگر هم ظاهر می شوند. برای برلوسکونی، این نوعی بازگشت به سنا پس از اخراج این پیرمرد 85 ساله در سال 2013 به دلیل محکومیت به تقلب مالیاتی محسوب می شود.
پس از استعفای “ماریو دراگی”، نخست وزیر ایتالیا، از مردم ایتالیا خواسته شد تا در 25 سپتامبر پارلمان جدید را انتخاب کنند. به گفته ناظران، ائتلاف راست میانه متشکل از حزب فورزای ایتالیا به رهبری برلوسکونی، حزب افراطی لگا به رهبری ماتئو سالوینی و جناح راست برادران ایتالیا به رهبری جورجیا ملونی که در حال حاضر در نظرسنجی ها پیشتاز است، بر وعده های سیاسی قدیمی مانند حقوق بازنشستگی و کاهش مالیات تاکید دارند. اگر اوضاع به همین منوال باقی بماند، جورجیا ملونی، رئیس حزب برادران ایتالیا پس از توافق با شرکای ائتلافی خود، می تواند اولین نخست وزیر زن ایتالیا شود. اما بسیاری از ایتالیایی ها هنوز بلاتکلیف هستند.
پس از تنش‌های سیاسی و کناره‌گیری احزاب رادیکال دست‌راستی از ائتلاف وحدت ملی دولت آقای دراگی، وی حدود یک ماه پیش تصمیم گرفت پایان کار کابینه خود را اعلام و از سمت خود کناره‌گیری کند.
دراگی 74 ساله رهبری محبوب در ایتالیا به شمار می‌رفت که توانسته بود احزاب مختلف متشکل از چپ و راست را در کابینه ائتلافی خود دور یکدیگر جمع کند. وی همچنین به دلیل مدیریت بحران حوزه یورو در زمانی که به عنوان رئیس بانک مرکزی اروپا فعالیت می‌کرد به «سوپرماریو» مشهور بود.
حالا نگرانی‌ها از قدرت گیری جریان دست راستی در ایتالیا بالا گرفته و از رهبر رادیکال مهاجرستیز، جورجیا ملونی به عنوان یکی از کسانی که می‌تواند در این کشور به قدرت برسد، یاد می‌شود. ملونی که حالا با کنار زدن برلوسکونی و سالوینی خود را به عنوان سرآمدترین چهره دست راستی (پسافاشیستی) در ایتالیا معرفی کرده در ماه‌های اخیر از حمایت قابل توجهی در میان گروه‌های رادیکال ایتالیایی برخوردار شده است.
جنش پوپولیستی 5 ستاره که این بحران را کلید زده، در نظرسنجی‌ها شاهد بیشترین میزان ریزش در میان افکار عمومی بوده و ناظران سیاسی می‌گویند این جریان دیگر نمی‌تواند نتایج درخشان انتخابات پیشین پارلمانی در ایتالیا را که باعث شد 5 ستاره صاحب بیشترین کرسی در پارلمان ایتالا شود، تکرار کند.