صد‌ها نفر در شهر رم پایتخت ایتالیا و دیگر شهر‌های این کشور در اعتراض به افزایش هزینه‌های زندگی و افزایش بهای سوخت تظاهرات کرد. به گزارش «تابناک» به نقل از شبکه تلویزیونی آ اف پ، صد‌ها نفر در شهر رم پایتخت ایتالیا و دیگر شهر‌های این کشور در اعتراض به افزایش هزینه‌های زندگی و افزایش بهای سوخت تظاهرات کرد.
حاضران در این تظاهرات که در خیابان‌های مرکزی شهر رم برگزار شد با در دست داشتن پلاکارد و سر دادن شعار، اعتراض خود را به افزایش هزینه‌های زندگی و بهای سوخت اعلام کردند. این افراد بیشتر از کارگران و کارآفرینان ایتالیایی بودند. این تظاهرات در دیگر شهر‌های ایتالیا هم برگزار شد.
اتحادیه بزرگ کارگری ایتالیا اعلام کرد این تجمعات در اعتراض به بحران سرمایه‌داری و آسیب‌پذیری طبقه کارگر برگزار شد. این تظاهرات به دنبال اقدامات برای افزایش ۶۰ درصدی بهای قبوض برق از اول اکتبر شد برگزار شد. معترضان اتحادیه اروپا را به انفعال در مبارزه با افزایش شدید قیمت گاز، متهم کردند. برخی رسانه‌های ایتالیایی خاطرنشان کردند حمله مرموز به خطوط لوله گاز نورد استریم منافع آشکاری را برای آمریکا به همراه داشته است.
اتحادیه بزرگ کارگری ایتالیا در فراخوان خود برای این تظاهرات با یادآوری اینکه دولت‌های کشور‌های اتحادیه اروپا همچنان به صرف بودجه‌های عمومی هنگفت برای ارتش‌های خود و کمک به اوکراین ادامه می‌دهند اعلام کرد در همین حال، لحظه فروپاشی اقتصادی خانواده‌ها و مشاغل ایتالیایی نزدیک است و ما هیچ تغییری در مسیر را در افق مشاهده نمی‌کنیم.
در شهر تورین در شمال ایتالیا هم تظاهراتی برگزار شد و فعالان جوانان و اعضای احزاب چپ گرا در مقابل شعبه منطقه‌ای گروه نفت و گاز این کشور انی (Eni) تجمع کردند. تظاهرات مشابهی در مرکز ناپل برگزار شد، جایی که معترضان قبوض برق و گاز خود را سوزاندند. در شهر کالیاری، پایتخت جزیره ایتالیایی ساردینی فعالان در مقابل دفاتر منطقه‌ای غول تاسیسات برق ایتالیا انل (Enel) و بزرگترین صندوق بازنشستگی دولتی آی ان پی اس (Inps) تظاهرات کردند.
به گفته رسانه ها، در شهر‌های میلان، فلورانس، پیزا، اسپولتو و دیگر شهر‌های ایتالیا تظاهراتی برگزار شد.
اعضای جنبش اجتماعی جدید «پرداخت نکن» نیز آمادگی خود را برای پیوستن به فعالان اتحادیه‌های کارگری، که از ایتالیایی‌ها می‌خواهند پرداخت قبوض آب و برق را که تعرفه‌های آن در ماه‌های اخیر به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است، متوقف کنند، ابراز نمودند.
سازمان تنظیم مقررات انرژی، شبکه و محیط زیست ایتالیا اعلام کرد در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲، بهای برق نسبت به سه ماهه اول این سال تقریباً چهار برابر افزایش یافت. این سازمان با بیان اینکه در سه ماهه چهارم قیمت برق باید ۵۹ درصد افزایش یابد، گفت: در ابتدا قرار بود دو برابر شود و انتظار می‌رود در ماه آینده درباره قیمت گاز تصمیم گیری شود و ممکن است که تعرفه‌ها حدود ۷۰ درصد افزایش یابد.