به‌دنبال اعتراضات گسترده کشاورزان فرانسوی به کاهش توان مالی جهت تأمین زندگی و همچنین طرح دولت این کشور برای حذف تدریجی معافیت مالیاتی کشاورزان که به بسته شدن بزرگراه‌های اصلی فرانسه و اختلال در تحویل محصولات منجر شده است، برخی اقلام خوراکی و مواد غذایی در فروشگاه‌های این کشور کمیاب شد.

در شهرستان آردن واقع در شمال شرقی فرانسه، در برخی سوپرمارکت‌ها ماست، میوه و سبزیجات تازه، کاهو و ساندویچ‌های آماده تمام شده و جایگزین نشده است. در بخش‌های جنوبی این کشور نان و مواد غذایی فاسدشدنی کمیاب و در گرنوبل واقع در جنوب شرقی این کشور نیز قفسه فروشگاه‌ها از انواع گوشت و پنیر خالی شده است.

کشاورزان فرانسوی علاوه بر بستن بزرگراه‌ها با کامیون‌ها و تراکتورها و ماشین‌های کشاورزی سنگین، دسترسی به انبارهای نگهداری و مراکز لجستیکی را در بخش‌های مختلف فرانسه مسدود کرده‌اند.

کشاورزان بر این باورند که فشار دولت و خرده‌فروشان با هدف کاهش تورم مواد غذایی، بسیاری از تولیدکنندگان را از تأمین هزینه‌های بالای انرژی، کود و حمل‌ونقل ناتوان کرده است. آنها توافق‌های تجارت آزاد دولت و همچنین مقررات محیط زیستی را دلیل ناتوانی‌شان در تأمین هزینه‌ها می‌دانند. طرح دولت برای حذف تدریجی معافیت مالیاتی برای کشاورزان در ارتباط با سوخت نیز عامل دیگر اعتراضات است.

اعتراضات فرانسه به سایر کشورهای قاره سبز نیز سرایت کرده و هزاران کشاورز اروپایی پنجشنبه هفته گذشته در بروکسل تجمع کرده و خیابان‌ها را با یک هزار و ۳۰۰ دستگاه تراکتور بستند.

اعتراضات در ایتالیا نیز پیگیری شد و کشاورزان کاروانی از تراکتورها را در شهر “راگوسا” قطار کردند و همچنین دیگر کشاورزان بندر کالیاری را مسدود کردند. کشاورزان هلند نیز به تبعیت از دیگر کشاورزان اروپایی، تظاهرات اعتراضی را در جاده مرزی بین این کشور و بلژیک به‌راه انداختند.