«جورجیا ملونی» نخست وزیر ایتالیا در نشست خبری مشترک با همتای ژاپنی خود در توکیو اعلام کرد که این کشور قصد حضور فزاینده در منطقه اقیانوس هند و آرام را دارد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آنسا، “جورجیا ملونی” روز دوشنبه، در نشست خبری مشترک با “فومیو کیشیدا” نخست وزیر ژاپن گفت: درست یک سال است که از آغاز توافق دوجانبه ما برای شراکت راهبردی که منجر به افزایش همکاری‌ها شده، می‌گذرد.

نخست وزیر ایتالیا همچنین تاکید کرد که تقویت روابط بین “رم” و “توکیو” منجر به افزایش تبادل تجاری تا ۱۰ درصد شده و به بیش از ۱۵ میلیارد یورو رسیده است.

وی همچنین تاکید کرد که همکاری به لحاظ راهبردی و سیاسی با ژاپن از سر گرفته شده است.

“ملونی” اضافه کرد که یک ساز و کار مشورتی جدید دفاعی و امنیتی دوجانبه در ماه مارس آغاز می‌شود و رزمایش‌های نظامی مشترک مهمی وجود خواهد داشت چرا که ایتالیا قصد حضور فزاینده در منطقه اقیانوس هند و آرام را دارد.

نخست وزیر ژاپن نیز در این نشست خبری از افزایش حضور ایتالیا در منطقه اقیانوس هند و آرام استقبال کرد و گفت که کشتی‌های ایتالیایی فراوانی از جمله یک ناو هواپیمابر ممکن است برای شرکت در رزمایش‌ها در ژاپن حضور پیدا کنند.

“ملونی” نیز به احتمال استفاده از ناو هواپیمابر «کاوور»، کشتی تمرینی «وسپوچی» و جنگنده‌های F-۳۵ ایتالیا در این رزمایش‌ها اشاره کرد.