در کشورایران، تقاضای زیادی در ارتباط با برگزاری تورهای تجاری بازدید از نمایشگاه‌ها بخصوص در زمینه بازدید مستقیم از کارخانه‌ها و صنایع و خطوط تولید ایتالیا وجود دارد.

در میان کشورهای اروپایی، ایتالیا نه تنها از لحاظ سابقه تاریخی بلکه از لحاظ فرهنگی نیز به کشور عزیز ما ایران شباهت‌های زیادی دارد. وجود تاریخ کهن و امپراتوری روم باستان، خونگرمی و میهمان نوازی ایتالیای‌ها، اهمیت به مسائل دینی و مذهبی، همانند ایران، اقتصاد شکوفا و صنعت پیشرفته، این کشور را به یکی از کشورهای نزدیک به ایران از لحاظ تاریخی و فرهنگی تبدیل کرده است.

مواضع سیاسی تقریبا خنثی و دوستی  و صلح پایدار با کشور عزیزمان همگی از عوامل اهمیت این کشور برای ما ایرانیان است. به دلیل پیشرفته بودن ایتالیا در بین کشورهای اروپایی و برگزاری فعالانه نمایشگاه‌های بین المللی، این کشور پتانسیل خوبی برای همکاری با کشورمان دارا می باشد.

نمایشگاه بیت میلان، فرصتی بی‌نظیر برای شناساندن تاریخ، فرهنگ، هنر کشورها به یکدیگر

برگزاری نمایشگاههای مختلف در ایتالیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چراکه از همه کشورهای جهان در این نمایشگاهها حضور می یابند، این نمایشگاهها می‌توانند به رونق اقتصادی همه کشورها کمک کنند چراکه همه شرکت‌ها پتانسیل ها و توانمندی‌های خود را با سایر کشور ها به اشتراک می‌گذارند. هر ساله در میلان نمایشگاه مهمی در حوزه گردشگری به نام BIT  برگزار می‌گردد ، در این نمایشگاه که با حضور تور اپراتورها و آژانس ها، سازمان ها و موسسات فعال سرتاسر دنیا در حوزه گردشگری برگزار می‌شود، مردم ایتالیا با آژانس‌ها و تور اپراتورهای دنیا آشنا می‌شوند تا خود را برای سفر در تعطیلات پیش رو آماده سازند. عموما تعطیلات ایتالیایی ها در ابتدای آپریل و یا در ماه آگوست است و همگی سعی می‌کنند به نحوی از کشورها و فرهنگ‌های دیگر بازدید کنند. سفر در ایتالیا به مانند خوراک، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در غرفه امسال، همه کشورهای مهم و تاریخ دنیا حضور داشنتد اما در این میان جای پاویون کشور ما کاملا خالی بود و بجز دو غرفه شخصی ، هیچ کدام از آژانس ها و تور اپراتورهای ایرانی شرکت نکرده بودند، دو غرف ایران هم بدلیل عدم صدور ویزا خالی مانده بود. در کل نمایشگاه مانند سالهای قبل به بهترین شکل ممکن برگزار گردید.

افزایش تقاضای ایرانیان برای همکاری در حوزه های علمی ، صنعتی و گردشگری با ایتالیا

در سال‌های اخیر تقاضای ایرانیان برای همکاری در زمینه‌های علمی، تجاری، بازرگانی و گردشگری افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه فقط در زمینه مهاجرت تحصیلی در بین کشورهای اروپایی، ایتالیا رتبه اول را دارا است. وجود دانشگاه‌ها با رتبه علمی بالا و رنکینگ جهانی، اعطای بورسیه‌های تحصیلی، زبان شیرین و قابل درک و یادگیری برای هموطنانمان از مهمترین دلایل افزایش مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است.

در حوزه‌های صنعتی و بازرگانی نیز تولید کنندگان و کارآفرینان ما همکاری های تجاری در زمینه بروز رسانی فن آوری ها، واردات و صادرات محصولات به کشور ایتالیا را داشته‌اند. در سال‌های اخیر خوشبختانه این همکاری‌ها افزایش داشته است.

در خصوص کشورمان ایران، تقاضای زیادی در خصوص برگزاری تورهای تجاری بازدید از نمایشگاه‌ها بخصوص در زمینه بازدید مستقیم از کارخانه‌ها و صنایع و خطوط تولید وجود دارد. اما متاسفانه محدودیت‌های فراوانی در خصوص صدور روادید برای بازرگانان، تجار، صاحبان کارخانه‌ها و صنایع وجود دارد بطوریکه بازرگانان ما حتی پس از سفرها و مراودات تجاری فراوان با کشور ایتالیا، امسال با محدودیت صدور ویزا روبرو شده‌اند که این مهم باعث آسیب جدی به روابط تجاری دو طرف شده است. امیدواریم با نگاه ویژه و مثبت نمایندگی دیپلماتیک ایتالیا در تهران و ارائه راهکاری جهت تسهیل صدور روادید ایرانیان جهت سفر به ایتالیا، روابط تجاری، فرهنگی و نیز گردشگری بین دو کشور دوباره به شکوفایی برسد.

مرتضی بلوکی_نماینده خبرگزاری ایلنا در اروپا