با هدف اعلام نظر دیگر کشورهای اروپایی صورت می گیرد؛ معرفی اوکراین و مولداوی به عنوان نامزد عضویت در اتحادیه اروپا.

اتحادیه اروپا دو کشور اوکراین و مولداوی را به عنوان نامزدهای عضویت در این اتحادیه به دیگر اعضا معرفی می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اتحادیه اروپا روز جمعه توصیه کرد که اوکراین و مولداوی نامزدهای عضویت در این اتحادیه به شمار بروند.
این توصیه اتحادیه اروپا نقطه عطفی در مسیر بالقوه این کشورها به عنوان بخشی از جمهوری‌های شوروی سابق برای پیوستن به بزرگترین بلوک تجاری جهان می‌باشد.
اگر تصمیم و پیشنهاد کمیسیون اروپا در نشست هفته آینده به تصویب برسد، چنین تصمیمی بر آینده جنگ و درگیری در اوکراین نیز تأثر خواهد گذاشت.
در عین حال مسیر اوکراین و مولداوی برای عضویت واقعی در بلوک ۲۷ کشوری اروپا ممکن است سال‌ها طول بکشد، زیرا این کشورها به اصلاحاتی برای انطباق با استانداردهای ضد فساد اتحادیه اروپا نیاز دارند.
در همین ارتباط نیز «اورسولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا در یک کنفرانس خبری گفت: اوکراینی‌ها آماده اند برای چشم انداز اروپایی قربانی شوند. ما از آنها می‌خواهیم رؤیای اروپایی را در راستای همبستگی رهبران غربی با ما در میان بگذارند.
در حالی که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا در مورد توسعه این اتحادیه تردیدهایی دارند، جاه طلبی رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی برای عضویت در اتحادیه اروپا مورد حمایت فرانسه، آلمان، ایتالیا و رومانی قرار گرفته است.
زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی گفت: «ارزش‌های اوکراینی ارزش‌های اروپایی هستند. عادات دموکراتیک اوکراین همچنان قوی هستند و اوکراین سزاوار این پیشرفت مثبت است. روابط ما با اتحادیه اروپا نه تنها برای ما مثبت است، بلکه این بزرگترین کمک به آینده اروپا در چندین سال گذشته است.»