لوئیجی دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا روز یکشنبه حزب خود را به آسیب رساندن به تلاش های دولت برای حمایت از اوکراین و تضعیف موضع رم درون اتحادیه اروپا متهم کرد که شاید نشانه بروز شکافی در ائتلاف حاکم باشد.
دی مایو افزود: سران این حزب با نفرت به او حمله کرده و برای روابط دولت با هم پیمانان اروپایی مشکل ایجاد می کنند که برخورد ناپخته ای است که می تواند تنش ها و بی ثباتی در درون دولت ایجاد کند.
درگیری داخلی این حزب همچنین برای ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا هم مشکل ساز است که روز سه شنبه با رای گیری پارلمانی مهمی بر سر موضع کشورش در باره اوکراین روبرو است. ایتالیا مانند بسیاری از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از هنگام آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه ۱۴۰۰) تسلیحاتی برای کمک به نبرد اوکراین با نیروهای روسیه ارسال کرده، اما برخی اعضای حزب پنج ستاره خواستار محدودشدن این تسلیحات شده اند. قرار است سران حزب جنبش پنج ستاره امروز برای بررسی انتقاد دی مایئو در پی دیگر حملات اخیر دیدار کنند.
حزب پنج ستاره با در اختیار داشتن ۳۳ درصد آراء در انتخابات سراسری ۲۰۱۸، بزرگ ترین نیروی سیاسی ایتالیا به شمار می‌رود، هر چند که از آن هنگام تاکنون، محبوبیت آن کاهش یافته و بر اساس تازه ترین نظرسنجی به نزدیک ۱۳ درصد رسیده و در انتخابات محلی هفته گذشته تنها سه درصد آرا را کسب کرده است.
در صورت کناره گیری دی مایو از این حزب، احتمال پیروی شماری از حامیانش از او و ایجاد یک شاخه انشعابی درون مجلس ایتالیا وجود دارد که بی ثباتی تازه ای به دولت دراگی تحمیل خواهد کرد.