رئیس جمهور قزاقستان در سفر به ایتالیا با همتای خود دیدار و تأکید کرد انتظار داریم در آینده گردش مالی بین 2 کشور به 20 میلیارد دلار برسد.

سفر رسمی «قاسم جومارت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان به ایتالیا با دیدار با «سرجیو ماتارلا» رئیس جمهور این کشور آغاز شد.

توکایف با تاکید بر اینکه این اولین سفر وی به ایتالیا به عنوان رئیس جمهور قزاقستان است، از مهمان نوازی سرجیو ماتارلا تشکر کرد.

توکایف به ماهیت بلند مدت و دوجانبه سودمند روابط با ایتالیا به عنوان شریک قابل اعتماد قزاقستان در اتحادیه اروپا اشاره کرد.

توکایف گفت: امروز می‌خواهم در مورد موضوعات مورد علاقه دوجانبه از جمله توسعه روابط اقتصادی و تقویت روابط با هدف شکوفایی دو کشور و همچنین راه‌های حل مشکلات بین‌المللی کنونی صحبت کنم.

رئیس جمهور قزاقستان ادامه داد: ایتالیا یکی از شرکای تجاری کلیدی قزاقستان در اروپا است.

توکایف تاکید کرد: حجم تجارت متقابل از 14.5 میلیارد دلار فراتر رفته و ما انتظار داریم که در آینده گردش مالی بین کشورهای ما به 20 میلیارد دلار برسد. ایتالیا یکی از سرمایه گذاران اصلی در اقتصاد قزاقستان است.حدود 300 شرکت ایتالیایی در بازار ما فعالیت می کنند که از جمله آنها می توان به «Eni» اشاره کرد.

به گفته وی، ما از نتایج روابط دوجانبه قدردانی و قصد داریم به ایجاد شرایط مطلوب برای ادامه آن ادامه دهیم. در عین حال، لازم است انگیزه مضاعفی به توسعه همکاری ها نه تنها در حوزه اقتصادی، بلکه در بسیاری از زمینه های دیگر مانند فرهنگ و گردشگری داده شود. من اطمینان دارم که همکاری قزاقستان و ایتالیا بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین در مورد جذاب ترین و امیدوار کننده ترین بخش های اقتصاد این کشور برای سرمایه گذاران خارجی از جمله انرژی “سبز” به تفصیل صحبت کرد.

سران کشورها به طور خاص بر روی موضوعات تعامل قزاقستان و ایتالیا در صحنه جهانی، از جمله در سازمان ملل و سازمان امنیت و همکاری اروپا تمرکز کردند.

رؤسای جمهور دو کشور بر اهمیت تقویت نظام روابط بین الملل و امنیت جهانی بر اساس احترام به اصول منشور ملل متحد تاکید کردند.

طرفین همچنین چشم انداز توسعه همکاری قزاقستان و آسیای مرکزی با اتحادیه اروپا را مورد بحث و بررسی قرار دادند، به ویژه بر وجود چشم اندازهای قوی برای همکاری های متقابل سودمند در زمینه حمل و نقل و لجستیک و به ویژه توسعه ترانس مسیر حمل و نقل بین المللی خزر (TITR) تاکید کردند.

توکایف با استفاده از این فرصت، پیوستن ایتالیا به ریاست جمهوری G7 را به رئیس جمهور ماتارلا تبریک گفت و برای وی در اجرای دستور کار G7 آرزوی موفقیت کرد.

سرجیو ماتارلا نیز با اشاره به علاقه زیاد ایتالیا به روند نوسازی سیاسی و اجتماعی که در قزاقستان دنبال می شود، از سفر رئیس جمهور قزاقستان به رم تشکر و ابراز اطمینان کرد که نتایج مذاکرات امروز انگیزه بیشتری به اقتصاد، سیاسی دوجانبه، روابط فرهنگی و بشردوستانه خواهد داد.

سپس سران کشورها مذاکرات را در قالب یک ناهار کاری ادامه دادند.