سران ژاپن و ایتالیا ضمن اعلام حمایت خود از اوکراین در جنگ با روسیه، تأکید کردند که روابط دو طرف تا سطح «شراکت راهبردی» ارتقاء خواهد یافت.
«جورجیا ملونی» نخست وزیر ایتالیا و «فومیو کیشیدا» همتای ژاپنی او در نشستی در شهر “رُم” پایتخت ایتالیا اعلام کردند، از اوکراین «حمایت کامل» و برای «نظم بین‌المللی قانون محور» تلاش خواهند کرد.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، “ملونی” و “کیشیدا” در کنفرانسی مطبوعاتی که بعد از این دیدار برگزار شد، گفتند در جریان نشست امروز خود بر سر تقویت روابط دو کشور در زمینه‌هایی همچون اقتصاد،‌ تجارت و ارتش توافق کردند.
ملونی در صحبت با خبرنگاران گفت: «ما توافق کردیم روابطمان را به سطح شراکت استراتژیک ارتقا دهیم»
ملونی اضافه کرد،‌ شراکت دو کشور شامل مکانیزم رایزنی دوجانبه بر سر سیاست خارجی و دفاعی است که «تمامی موضوعات منطقه‌ای و جهانی مورد توجه دو طرف» را پوشش می‌دهد.
کیشیدا نیز گفت، افزایش همکاری دو کشور شامل حوزه‌های دیپلماسی، سرمایه‌گذاری و حوزه‌های دیگر است.
نخست وزیر ایتالیا در ادامه صحبت‌هایش در این کنفرانس خبری گفت: «ما بر سر ارتقا دادن روابطمان به سطح وضعیت شراکت راهبردی با گشایش فرصت‌های جدید توافق کردیم و این یک گام قابل توجه است».
در حالی که متحدان غربی اوکراین به رهبری آمریکا همچنان به روند اعطای کمکهای نظامی و دیگر کمک‌ها به کی‌یف و ضدیت با مواضع و درخواستهای روسیه ادامه می‌دهند، ملونی گفت: «ما علاوه بر تضمین حمایت کامل از اوکراین، خواستار همکاری با ژاپن به عنوان ریاست گروه هفت بر سر اولویت‌های پیشنهادی توکیو از جمله حفاظت از نظم بین‌المللی قانون محور،‌ تقویت امنیت اقتصادی، حفاظت از زنجیره‌ تامین کالاها و تشدید مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی هستیم.»
نخست وزیر ژاپن که کشورش چند روز قبل بزرگترین و گسترده‌ترین راهبرد تقویت قوای نظامی خود از زمان جنگ جهانی دوم را رونمایی کرد، از روز دوشنبه تور سفرهایش به چند کشور غربی را شروع کرده است.
در روزهای اخیر بعد از آنکه «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه به اعلام آتش‌بس دو روزه در سراسر خط مقدم درگیری‌ها در اوکراین پرداخت، متحدان غربی اوکراین اعم از آمریکا،‌ فرانسه، ایتالیا و کشورهای دیگر به صورت هماهنگ موج جدیدی از اعلام حمایتهای تسلیحاتی از اوکراین و خصومت نشان دادن با مسکو را به راه انداخته‌اند.