ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا گفت: تحریم ها علیه روسیه در مورد واردات گاز و نفت برای مدت طولانی اعمال خواهد شد.

به گزارش ایرنا از اردو پوینت، دراگی نخست وزیر ایتالیا سه شنبه شب در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: ایجاد پیوندهای پان اروپایی در زمینه بودجه، نفت و گاز ضروری بود.

دراگی در ادامه مدعی شد: فریب نخوریم، این تحریم‌ها بسیار بسیار طولانی خواهد بود، با توجه به شرایط و احتمالا برای سالهای طولانی اما نه برای همیشه، خطوط تجاری تغییر خواهد کرد.

مواضع تند نخست وزیر ایتالیا علیه روسیه در حالی عنوان می شود که لوئیجی دی مایو وزیر امورخارجه این کشور در ماه گذشته اعلام کرد، رم طرح صلح اوکراین را به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد ارائه کرده است.

“دی مایو”  در جریان نشست شورای اروپا در تورین ایتالیا گفت، در این طرح برقراری آتش‌بس محلی برای تخلیه غیرنظامیان در کریدورهای بشردوستانه و ایجاد شرایط برای آتش‌بس جامع‌تر که منجر به “صلح طولانی‌مدت” می‌شود، پیشنهاد شده است.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بروکسل گفت که از طرح پیشنهادی ایتالیا آگاه است. وی افزود، اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای پایان دادن به این جنگ (اوکراین) به کار می‌گیرد.

بورل گفت، تصمیم‌گیری در مورد شرایط هر گونه مذاکره برای پایان دادن به درگیری بر عهده کی‌یف است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، جنگ در اوکراین موجب شده است قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین سطح برسد. یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان که یک سوم آن‌ها زیر خط فقر به سر می‌برند، بشدت در معرض کمبود و قطع مواد غذایی، انرژی و سیستم‌های مالی هستند که منجر به افزایش فقر و گرسنگی بیشتر می‌شود.

۳۶ کشور برای تأمین و واردات بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود بر روی روسیه و اوکراین حساب می‌کنند. این کشورها شامل برخی از فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان هستند.