سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا گفت: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه مناسبات با ایتالیا آمادگی دارد.
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، نخستین کنفرانس مطبوعاتی سفیر ایران در رم با حضور خبرنگاران رسانه های معتبر ایتالیایی، در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
سفیر ایران در این نشست رسالت مهم روزنامه نگاران در زمینه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی؛ دقت، صحت، جامعیت، توازن، انصاف و پرهیز از آتش افروزی و اختلاف افکنی را از اصول اخلاق حرفه ای مهم روزنامه نگاری توصیف کرد و افزود: انتظار ما از رسانه های ایتالیایی نیز این است که بر مبنای همین اصول حرفه ای، به انعکاس واقعیتهای موجود در جامعه ایران بپردازند.
وی تصریح کرد: متاسفانه برخی از رسانه ها در ایام اخیر، با استناد به منابع بی اعتبار وابسته به سازمان تروریستی منافقین، که اسناد جنایات آنها علیه ملت ایران نزد نهادهای اروپایی نیز موجود است و برخی رسانه های معاند ایران و تحت حمایت کشورهای خارجی، وقایع ایران را پوشش داده اند.
وی تاکید کرد: منصفانه نیست که در پوشش وقایع ایران، رفتار چندصد نفر به ده ها میلیون نفر در داخل ایران تعمیم داده شده، اما از آن سو تجمعات صدها هزار نفری مردم در تشییع پیکر شهدای حوادث اخیر یا سالگرد سردار سلیمانی پوشش داده نمی شود.
صبوری به سابقه تمدنی هزاران ساله، اعتقادات دینی، فرهنگ غنی و سازوکارهای سیاسی و قانونی ایران در زمینه کرامت و ارزش های انسانی، بر پایبندی عمیق جمهوری اسلامی ایران به حقوق بشر و ذیل آن به حقوق زنان تاکید و خاطرنشان کرد، آنچه ما قبول نداریم اصرار مسئولان برخی کشورها برای تحمیل فرهنگ و سبک زندگی مد نظر آنها به جوامع و فرهنگ های دیگر است.
نماینده ایران در ایتالیا در ادامه تصریح کرد: ما استقلال و امنیت خود را با هیچ چیز و هیچ کشوری معامله نمی کنیم. سیاست ثابت ما سیاست مستقل نه شرقی، نه غربی است و اقمار هیچ کشوری نمی شویم.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از این کنفرانس، سابقه 160 ساله روابط دیپلماتیک میان ایران و ایتالیا، پیشینه تمدنی و فرهنگی دو کشور، اقتصادهای مکمل و مهمتر از همه نگاه مثبت مردمان دو کشور به یکدیگر را بستر مناسبی برای توسعه روابط دوجانبه قلمداد و با اشاره به تحرکات مثبت سال گذشته در این خصوص، از جمله برگزاری نشست رایزنی های سیاسی بین وزارت خارجه های دو کشور ابراز امیدواری کرد، در سال جدید نیز با اراده مقامات ایران و ایتالیا شاهد حرکت رو به جلو و همه جانبه مناسبات فیمابین باشیم.
نماینده دستگاه دیپلماسی در ایتالیا تاکید کرد، ایران با روی گشاده آماده پذیرش دانش و فناوری و سرمایه ایتالیا و آماده بازگرداندن مناسبات تجاری به دوران درخشان گذشته آن و حرکت به سوی به سوی سرمایه گذاری های مشترک اقتصادی با چشم اندازی جدید است.